Νέα:
Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
01 Μαΐου 2024, 03:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 124
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 107
Σύνολο: 107

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Μεταπτυχιακο
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 3338 φορές.
parabrox
*
Μηνύματα: 3
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

20 Ιουνίου 2010, 20:27
0

παιδια γνωριζει κανενας καποιο μεταπτυχιακο προγραμμα που μπορουμε να παρακολουθησουμε?
ειτε στην ελλαδα ειτε στο εξωτερικο? ή τουλαχιστον να μου πει που μπορω να ψαξω γιατι οτι κ αν γραφω στο google δεν μου βγαζει αυτο που ψαχνω.. Ευχαριστω! καλη εξεταστικη σε ολουσ!!!!!!
Καταγράφηκε
cilf
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 136
Θετικοί ψήφοι: +13

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #1 - 20 Ιουνίου 2010, 20:42
0

Αυτό ίσως σε βοηθήσει...

http://www.teiser.gr/diasyndesi/upotrofies.html#ΕΛΛΑΔΑ
Καταγράφηκε
stamatisx
**
Μηνύματα: 79
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 21 Ιουνίου 2010, 00:39
0

Για την Ελλάδα δε μπορώ να σου πω αλλά για το εξωτερικό αυτό που χρειάζεσαι είναι GRE/GMAT (ανάλογα τον κλάδο που θες να ακολουθήσεις) και TOEFL. Μετά είναι οι συστατικές επιστολές και όσο το δυνατόν καλούς βαθμούς (θα πρέπει να γίνουν επίσημες μεταφράσεις της αναλυτικής σου βαθμολογίας και του πτυχίου).
Αιτήσεις μπορείς και πρέπει να κάνεις πρίν πάρεις το πτυχίο και τουλάχιστον για Αμερική που ξέρω σιγουρα, πρέπει να τις κάνεις 1 χρόνο πριν.
Το μεταπτυχιακό το ψάχνεις βάσει πανεπιστημίων (εκτός αν έχεις συγκεκριμένο λόγο, πχ κάποιο συγγενή σε κάποιο πόλη/πολιτεία οπότε το ψάχνεις βάσει αυτής), ψάξε ποιά πανεπιστήμια είναι καλά στον τομέα που σε ενδιαφέρει (google university ranking, TIER 1,2 είναι τα καλά) όχι οτι και τα άλλα είναι για πέταμα απλά αν μπορείς να μπείς στα top γιατί όχι (αν και στα τοπ, συνήθως πέρουν το 10% από τις αιτήσεις που γίνονται από όλο τον κόσμο...)
Μετά είναι το οικονομικό θέμα που πρέπει να εξετάσεις και να δεις αν αντέχει η τσέπη σου.
Τα μαθήματα συνήθως έχουν 3 ή 4 credit το καθένα. Πτυχίο πέρνεις όταν συγκεντρώσεις ένα minimum αριθμό από credit. Αυτό που αλλάζει είναι to πόσο κοστίζει το κάθε 1 credit στο κάθε πανεπιστήμιο και αυτό το βλέπεις στο site του καθενώς.
Καλό είναι να μπένεις στα site των πανεπιστημίων και να διαβάζεις τα FAQ. θα βρείς συγκεντρομένες πολλές απαντήσεις.
Επίσης θα παρατηρίσεις οτι τα περισσότερα site των πανεπιστημίων έχουν μια συγκεκριμένη δομή επομένως όταν εξοικιωθείς θα σου είναι πιο εύκολο να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις από το κάθε πανεπιστήμιο.
Στο εξωτερικό δεν υπάρχει η προκατάληψη του αν είσαι από ΤΕΙ ή ΑΕΙ επομένως μη σε απασχολεί και τόσο (ιδίως άμα έχεις κάνει μια πολύ δυνατή πτυχιακή και έχεις κάποια εμπειρία λόγω πρακτικής ακόμα καλύτερα).
Αυτό που μετράει περισσότερο είναι οι συστατικές επιστολές (recommendation letters) και σε αυτές πρέπει δώσεις περισσότερη βαρύτητα. Μια πολύ καλή συστατική επιστολή από κάποιο καθηγητή με δημοσιεύσεις και έρευνα στο ενεργητικό του μετράει περισσότερο από το να έχεις 7 ή 8 στο πτυχίο (στην αμερική η κλίμακα είναι από το 0-4 όπου 4 είναι το άριστα και με βήμα 0.1 π.χ 3.7 επομένως δε θα γίνει ακριβής αντιστοίχιση του βαθμού σου...)
Για υποτροφίες από Ελλάδα δεν το έψαξα γιατί απελπίστηκα να σου πω την αλήθεια με τους όρους και τις προϋποθέσεις που θέτουν για να σου δώσουν, επομένως δε μπορώ να σε βοηθήσω.
Υπομονή και καλό ψάξιμο γιατί η όλη διαδικασία θα σου πάρει πολλούς μήνες μπορεί και κοντά ένα χρόνο.
Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουνίου 2010, 01:01 από stamatisx Καταγράφηκε

Alienware M17x - R2 Silver | Intel i7 940XM | 4GB DDR3 @ 1333 Cas7 HyperX | 2x ATI 5870 CrossFireX | Intel X25-E 64GB SSD + 320GB 7200RPM HDD | RGB LED 1920 x 1200 | Intel Ultimate N 6300 WiFi |  Windows 7 Pro 64-bit | Ubuntu 10.10 x64
3DMark06 23.483 | Vantage 17.805
parabrox
*
Μηνύματα: 3
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #3 - 21 Ιουνίου 2010, 13:40
0

παιδιά ευχαριστώ πολύ! Αυτήν την σελίδα του ΤΕΙ την είχα βρει και εγώ όμως δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη ειδικά για τα ελληνικά πανεπιστήμια οι δημοσιεύσεις ήταν για μεταπτυχιακά που ήδη έχουν  γίνει. Χρειάζεται πολύ ψάξιμο  τελικά.. Ειδικά τα sites των ξένων πανεπιστημίων είναι πολύ περίπλοκα και δυσκολεύτηκα πολύ ακόμα κ να βρω που αναφέρουν για τα μεταπτυχιακά αλλά και για τους τομείς τους(ακόμη δεν το βρήκα :-[)  'Ηλπιζα να υπάρχει κάποια σελίδα να συμπληρώνεις κάποια φόρμα με τις δικές σου παραμέτρους (σχολή που αποφοίτησες-τομέας που θέλεις να κάνεις το μεταπτυχιακό κ.τ.λ) αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει όλο αυτό να γίνει με το κάθε πανεπιστήμιο χωριστά... Κ ακόμη μια ερώτηση αυτό που αναφέρεις για TOEFL τι έιναι ακριβώς γιατί το βρίσκω συχνά μπροστά μου και δεν έχω καταλάβει ακόμη.....
Καταγράφηκε
kostaspde
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 199
Θετικοί ψήφοι: +28

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ή tan, ή .... archtan

Άντρας
Απάντηση #4 - 22 Ιουνίου 2010, 21:13
0

Αν είσαι καλός και έχεις αντοχές, πήγαινε στο ΕΑΠ για το μεταπτυχιακό Σεισμική Μηχανική και Αντισεισμικές Καταστροφές.
Να ξέρεις όμως θα ξεσκιστείς.
Μετά επίσης έχει και το μεταπτυχιακό κύκλο Διαχείρηση Τεχνικών Έργων.
Δες εδώ: http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el
Ζορίζουν αρκετά τους φοιτητές να ξέρεις.
Μπαίνεις με κλήρωση (....), στην οποία δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ισοπίθανα.
Ρώτησε κανένα καθηγητή να σου πει καλύτερα. Πολλές φορές μετράει και από ποιο τμήμα είσαι, γιατί υπαρχουν ΤΕΙ και Πανεπιστήμια που συνεργάζονται σε τέτοια θέματα, ενώ υπάρχουν άλλα που ακούν ΤΕΙ και βγάζουν σπυριά.
Τελευταία τροποποίηση: 23 Ιουνίου 2010, 17:22 από kostaspde Καταγράφηκε

Παραδίδονται μαθήματα για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ.

Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσική, Τεχνική Μηχανική, Αντοχή υλικών, Στατική Ι & ΙΙ, Δυναμική, Αντισεισμικός, Beton, Μεταλλικές, Θεμελιώσεις.

1ο μάθημα δωρεάν
stamatisx
**
Μηνύματα: 79
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #5 - 22 Ιουνίου 2010, 22:22
0

παιδιά ευχαριστώ πολύ! Αυτήν την σελίδα του ΤΕΙ την είχα βρει και εγώ όμως δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμη ειδικά για τα ελληνικά πανεπιστήμια οι δημοσιεύσεις ήταν για μεταπτυχιακά που ήδη έχουν  γίνει. Χρειάζεται πολύ ψάξιμο  τελικά.. Ειδικά τα sites των ξένων πανεπιστημίων είναι πολύ περίπλοκα και δυσκολεύτηκα πολύ ακόμα κ να βρω που αναφέρουν για τα μεταπτυχιακά αλλά και για τους τομείς τους(ακόμη δεν το βρήκα :-[)  'Ηλπιζα να υπάρχει κάποια σελίδα να συμπληρώνεις κάποια φόρμα με τις δικές σου παραμέτρους (σχολή που αποφοίτησες-τομέας που θέλεις να κάνεις το μεταπτυχιακό κ.τ.λ) αλλά από ότι κατάλαβα πρέπει όλο αυτό να γίνει με το κάθε πανεπιστήμιο χωριστά... Κ ακόμη μια ερώτηση αυτό που αναφέρεις για TOEFL τι έιναι ακριβώς γιατί το βρίσκω συχνά μπροστά μου και δεν έχω καταλάβει ακόμη.....

Αν κάνεις το λάθος και συμπληρώσεις φόρμες σε τυχαία site για να σου βρούν πιθανά πανεπιστήμια ετοιμάσουν να αλλάξεις email account. Θα σε κάνουν spam μέχρι να σκάσει το inbox. Μόνος σου είναι ο καλύτερος τρόπος και το google.

Οι λέξεις κλειδιά που ψάχνεις όταν μπείς στα site από τα πανεπιστήμια είναι academics και graduate.

To TOEFL είναι ένας τρόπος να αποδείξεις σε τι επίπεδο είναι τα αγγλικά σου και είναι αποδεκτό από τα πανεπιστήμια αλλά ισχύει για περιορισμένο διάστημα μετά πρέπει να το ξαναδώσεις (Έχω proficiency από Cambridge αλλά δεν πιάνει μια και πουθενά, τσάπα λεφτά...).
Τώρα τελευταία ο τρόπος εξέτασης είναι internet based με άριστα το 120. Για TIER 3,4 συνήθως θέλουν από 85 και πάνω αλλά τα τοπ από 110 και πάνω.
http://www.ets.org/toefl/

Καταγράφηκε

Alienware M17x - R2 Silver | Intel i7 940XM | 4GB DDR3 @ 1333 Cas7 HyperX | 2x ATI 5870 CrossFireX | Intel X25-E 64GB SSD + 320GB 7200RPM HDD | RGB LED 1920 x 1200 | Intel Ultimate N 6300 WiFi |  Windows 7 Pro 64-bit | Ubuntu 10.10 x64
3DMark06 23.483 | Vantage 17.805
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση