Νέα:
Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
30 Απριλίου 2024, 22:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 127
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 125
Σύνολο: 125

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Ποια Linux και γιατί?
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 5287 φορές.
AlieN
***
Μηνύματα: 490
Θετικοί ψήφοι: +43

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
30 Απριλίου 2010, 13:21
0

Καταρχάς ποια linux χρησιμοποιείτε?
Κατά δεύτερον ποια θα συνιστούσατε σε κάποιον που θέλει να κάνει τα "πρώτα του βήματα" που μέχρι τώρα χρησιμοποιούσε τα Windows.
Και τέλος ποιες οι διαφορές τους με τα linux του τει.

Ακούω και βλέπω όλα αυτά τα διαφορετικά Linux που κυκλοφορούν και ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.


υ.γ.
Αν έχω γράψει καμία κοτσάνα ελπίζω να μην με κράξετε :P

υ.γ.2
Αν κάποιος μπορέι ας τα βγάλει και σε ψηφοφορία γιατί δεν ήθελα αν παραλείψω κάτι.
Καταγράφηκε

Θα 'θελα να γίνω αυτό που Ήμουν...
Όταν ήθελα να γίνω αυτό που Έιμαι Τώρα....!!!!
cmpahar
*
Μηνύματα: 236
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 30 Απριλίου 2010, 15:45
0

Κοτσάνα δεν είπες, μην στεναχωριέσαι, απλά είναι ΤΟ Linux. :)
Όταν μιλάς για όλες τις διανομές οκ μπορείς να λες ΤΑ αλλά όταν μιλάς για μία διανομή τότε καλό θα ήταν να λες ΤΟ.
Linux είναι ο πυρήνας του λειτουργικού και από εκεί και πέρα η κάθε εταιρία/ομάδα κάνει προσθήκες και διμηρουργεί την δική της διανομή.
Μερικές βασικές διανομές είναι:
Fedora
Ubuntu
Mandriva
Mint
Debian
Slackware

Μόνο οι 4 πρώτες είναι φιλικότερες προς τον χρήστη.
Στο εργαστήριο έχουμε Mandriva το οποίο μοιάζει πάρα πολύ με το Fedora το οποίο Fedora όμως είναι καλύτερο για τον τελικό χρήστη.
Για τα πρώτα σου βήματα επομένως σου προτείνω το Fedora ή το Ubuntu.
σχετικά με το Fedora, τεκμηρίωση και βοήθεια μπορείς να βρεις στο http://forum.fedoraproject.gr
Καταγράφηκε

Go away or I will replace you with a very small shell script
Wolfsoul
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 351
Θετικοί ψήφοι: +42

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Beware the Wolf!

Άντρας WWW
Απάντηση #2 - 30 Απριλίου 2010, 16:03
0

A ρε Fedora Ambassador! :D :D :D
Τόση δουλειά που κάνεις για την κοινότητα χωρίς πλάκα μια μέρα θα σε θυμούνται όλη στην Ελλάδα ίσως και όχι μόνο.

Πάντως ή δική μου άποψη είναι παρόμοια με του cmpahar.Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς και προσωπικά αργότερα με την όλη κοινότητα επειδή σ'αρέσει η ιδεολογία και μπορείς να δεις ότι όντως είναι σε πολλούς τομείς χρήσιμο και καλό για τα ψηφιακά σου δικαιώματα και την προσωπική σου ελευθερία και παραγωγικότητα τότε ασχολήσου με την κοινότητα του fedora που είναι πολύ καλά δομημένη και δραστήρια.

Επίσης μια διευκρίνηση.Υπάρχουν αρκετά sites που αναφέρουν το εξής.Το Ubuntu είναι το εντελώς εισαγωγικό noob επίπεδο και γενικά κινείται εκεί και δεν πάει πολύ παραπάνω. Το Fedora από την άλλη απευθύνεται σε όλο το εύρος των χρηστών.

Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Καταγράφηκε

When Life is not enough for you...nothing is...
giannis19
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 252
Θετικοί ψήφοι: +8

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #3 - 30 Απριλίου 2010, 19:39
0

Είχα το Ubuntu ως κυρίο λειτουργικό για 3 μήνες και επίσης έχω ασχοληθεί με το backtrack. Για έναν νέο στο Linux προτείνω το Ubuntu.
Καταγράφηκε
jacobmiller
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 23
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #4 - 30 Απριλίου 2010, 21:38
0

Το ο,τι υπαρχουν πολλες εκδοσεις Linux μη σε μπερδευει. Ολες εχουν την ιδια κατανομη αρχειων οπως και στο εργαστηριο ΛΣ2 και οι βασικες εντολες ειναι οι ιδιες. Επισης το γραφικο περιβαλλον καθε διανομης μπορει να αλλαξει δηλαδη αν εχεις Ubuntu που χρησιμοποιει GNOME μπορεις να το αλλαξεις σε KDE που νομιζω χρησιμοποιει η Mandriva. Αυτο το λεω για να μη κρινεις τις διανομες απο τα γραφικα τους.
Παντως οπως ειπαν και παραπανω υπαρχουν διανομες πιο φιλικες. Βαλε μια εσυ και κρινε, και χωρις φοβο!
Καταγράφηκε
nabz0r
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 624
Θετικοί ψήφοι: +75

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

(•‿•)

Άντρας
Απάντηση #5 - 30 Απριλίου 2010, 22:26
0

+1 σε αυτό που είπε ο jacobmiller. Δεν έχει σημασία τι θα βάλεις. Σημασία έχει να ετοιμαστείς για μερικούς μήνες πόνου και νεύρων, ειδικά αν είναι η πρώτη φορά που ασχολείσε. Μπορεί οι οπαδοί του λίνουξ να τα κάνουν να φαίνονται όλα ρόδινα, αλλά δεν είναι.
Θα σου αρέσουν πολλά πράμματα όταν τα δείς για πρώτη φορά, ειδικά ο τρόπος που τα κάνεις εγκατάσταση μέσα απο το liveCD (πρωτείνω να κατεβάσεις αυτό και όχι την DVD έκδοση) ενώ ταυτόχρονα κάνεις browse στο αγαπημένο σου φόρουμ (DING!  ;D).
Θα εντυπωσιαστείς απο τα ωραία παραθυράκια,το desktop και τις άπειρες ρυθμίσεις παραμετροποίησης.
Θα εντυπωσιαστείς απο τον τρόπο που κάνεις εγκατάσταση προγράμματα (διαλέγεις τι θες->εγκατάσταση->voila!)
θα εντυπωσιαστείς επειδή είναι κάτι καινούριο, και αν γουστάρεις θα αρχίσεις αμέσως να ψάχνεις τις δυνατότητες του ολοκαίνουργιου λειτουργικού σου.
Και τότε είναι που θα τελειώσει το όνειρο...
Θα νευριάσεις επειδή δεν μπορείς να παίξεις mp3 και θα πρέπει να ψάχνεις γιατί (hint: codecs)
θα νευριάσεις επειδή δεν μπορείς να δεις τα άλλα σου partition και θα πρέπει να ψάξεις πως γίνονται mount
Θα νευριάσεις όταν θα πρέπει να κάνεις την ίδια διαδικασία κάθε φορά (hint:google fstab)
Θα νευριάσεις όταν και για να κλάσεις θα σου ζητάει root privileges
Και πιο πολύ θα νευριάσεις όταν κάτι πάει στραβά, αλλά δεν έχεις ιδέα τι. Αρχίζεις να ψάχνεις στο ιντερνετ, αλλά για κάποιο λόγο καμμία απο τις λύσεις εκεί δεν δουλεύει για σένα. Θα μπείς στο IRC και θα σου την λένε μάγκες του πληκτρολογίου ("Google δοκίμασες?").Στο τέλος, και μετά απο 15 ώρες ψαξίματος και πολλά restart (ίσως και 1-2 διαφορετικές διανομές μιας και είναι η λύση πολλών guru), θα βρείς μια λύση-πατέντα που θα είναι ένας συνδιασμός όλων αυτων που διάβασες στο ιντερνέτ, θα πείς ένα "Αι στο διάολο" και θα πας για ύπνο γιατί πήγε 4 και έχεις ΛΣ2 το πρωί.
Θα ξυπνήσεις όμως, αν όχι εξυπνότερος, τότε πιο έμπειρος (ή και πιο έμπυρος ;) ). Με την εμπειρία που απέκτησες, κάθε νέο πρόβλημα θα λύνεται και πιό εύκολα/γρήγορα. Σιγά σιγά, θα αρχίσεις να μααθαίνεις καλύτερα το λειτουργικό σου και να αλλάζεις όλα αυτά που σου την έδιναν στην αρχή.Θα σου έχει φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός και θα δείς οτι είναι απλά ένα άκόμα λειτουργικό, με τα προβλήματα, τα συν και τα κατά του.

TL;DR :Βάλε λίνουξ να δείς καλό λολ :)

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι μόνο για αυτά που κάνουμε στο εργαστήριο, τότε δεν έχει καμία απολύτως σημασία η διανομή. Μέχρι και τα puppy linux καλά είναι :Ρ

αααχ ρε 3 ώρες για να δουλέψει επιτέλους ο grub...Άντε να δούμε αν φορτώνει τα windows :/ και μετά τα υπόλοιπα προβληματάκια. Καλή πρωτομαγιά...

ΥΓ: ΠΡΟΣΕΧΕ τι επιλογές κάνεις στα partitions όταν κάνεις εγκατάσταση. Μην σου σβήσει κανα partiotion των windows.
Τελευταία τροποποίηση: 30 Απριλίου 2010, 22:32 από nabz0r Καταγράφηκε

You're older than you've ever been, and now you're even older
      ...and now you're even older...and now you're even older...
Wolfsoul
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 351
Θετικοί ψήφοι: +42

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Beware the Wolf!

Άντρας WWW
Απάντηση #6 - 30 Απριλίου 2010, 23:23
0

Μπορεί κάποιος να γκρινιάζει για τα mp3 ή τα παιχνίδια του αλλά φίλε nabz0r κάνεις λάθος.Το Linux σαν λειτουργικό βγάζει επί εξαμήνου βάσης νέες εκδόσεις διανομών κάτι που σημαίνει τρομερή βελτίωση πολλών ήδη υπαρχόντων χαρακτηριστικών και προσθήκη νέων.Η βελτίωση είναι συνεχόμενη.Φυσικά δεν είναι Windows που απλά τα βάζεις και δουλεύεις χωρίς να "παίξεις" με το λειτουργικό ενώ το Linux είναι πιο ευέλικτο.Χρησιμοποιώ Ubuntu 4 χρόνια τώρα και στην αρχή ναι έπαιζα και τα έκανα και μπάχαλο πολλές φορές αλλά πλέον είναι σε τέτοια κατάσταση που μπορώ να κάνω κάθε καθημερινή μου δραστηριότητα εδώ χωρίς αστάθεια ή προβλήματα.

Επίσης μιας και είμαστε εδώ μαζεμένοι πληροφορικάριοι...κοίταζα πρόσφατα και σε Ελλάδα αλλά και εξωτερικό δουλειές σχετικές με τις σπουδές μας.Πληροφοριακά σε πάρα πολλές θέσεις θέλανε Unix/Linux εμπειρία.Όλοι οι servers σχεδόν κυριαρχούνται από ανάλογες διανομές άρα είτε για το μάθημα είτε όχι Linux γνώση χρειάζεται.Βέβαια υπάρχουν και ιδεολογικές προεκτάσεις.Όλα εξαρτύονται από την χρήση του λογισμικού και την νοοτροπία του χρήστη.
Καταγράφηκε

When Life is not enough for you...nothing is...
nabz0r
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 624
Θετικοί ψήφοι: +75

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

(•‿•)

Άντρας
Απάντηση #7 - 01 Μαΐου 2010, 00:08
0

Τα ξέρω όλα αυτά φίλε wolfsoul. Όπως λες όμως, στην αρχή τα έκανες όλα μπάχαλο. Αυτό ακριβώς περιγράφω και γω εδώ. Του λέω τι να περιμένει για να μην πελαγώσει. Γιατί διαβάζωντας όλα αυτά τα ωραία "το λίνουξ τα σπάει/φωτιά στην microsoft" και άλλα τέτοια καλά, περίμενα ένα λειτουργικό που το εγκαθιστάς και σου μιλάει. όταν όμως είδα όλα τα προβλήματα, νόμιζω οτι εγώ έκανα κάτι λάθος ή απλά "δεν με ήθελε". Πόσο μάλλον όταν οι λύσεις που έβρισκες στο ίντερνετ ή δεν δούλευαν, ή ήταν για άλλες διανομές.
Τέσπα όπως είπα βάλε λινουξ να δεις καλό. Και τώρα απο λινουξ γράφω (συγκεκριμένα openSuSe 11.2).Και παίζει και mp3 :D

Όσο για τα updates. Μια φορά είχα κάνει update (απο ubuntu 7.04 σε 7.10 αν θυμάμαι καλά) και το λειτουργικό κυριολεκτικά ****θηκε. Προγράμματα που δουλευαν πριν, δεν δούλευαν μετά την αναβάθμιση. Πιθανότατα να διορθόθηκαν τα πράμματα τώρα, αλλά το λίνουξ παραμένει ένα λειτουργικό με ελλατώματα (αντίθετα με το τι κυρρήσουν κάποιοι)
Καταγράφηκε

You're older than you've ever been, and now you're even older
      ...and now you're even older...and now you're even older...
cmpahar
*
Μηνύματα: 236
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #8 - 01 Μαΐου 2010, 01:46
0

Είμαι λίγο κουρασμένος για να αναλύσω όλα τα παραπάνω παρ' όλα αυτά όμως να πω για το mp3 που ανέφερες.
Κατεβάζεις το VLC και μετά παίζουν ΟΛΑ :) Όλα μα όλα :)
Καταγράφηκε

Go away or I will replace you with a very small shell script
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 01 Μαΐου 2010, 02:20
0

Κατεβάζεις το VLC και μετά παίζουν ΟΛΑ :) Όλα μα όλα :)
Εκτός αν έχεις ΑΤΙ που μαμιέται το σύμπαν με τους drivers ή/και τους codecs :P (kubuntu 8.κάτι αν θυμάμαι καλά ή κάτι τέτοιο).

Πάντως εγώ με τα mp3 δεν είχα ποτέ πρόβλημα νομίζω, πάντα τα έπαιζε κατευθείαν, ή κατέβαζε εύκολα και ανώδυνα codecs και μάλλον γι' αυτό δεν το θυμάμαι.

Γενικά το θέμα των codecs με κουράζει, εδώ στα windows που τα ξέρω βαριέμαι να ασχοληθώ που είναι και εύκολο το βάλε-βγάλε προγράμματα, σε linux ήταν πραγματικά κάτι χειρότερο από ταλαιπωρία.

Και όταν νομίζεις πως τα έχεις βάλει όλα και λειτουργούν και πλέον ξεμπέρδεψες και δεν θα χρειαστεί να ξανανοίξεις ποτέ το xorg.conf ή όπως το λέγανε, θα βγει μια καινούρια έκδοση από κάποιο πρόγραμμα ή θα εγκαταστήσεις κάτι που θα σε ξαναστείλει να κάνεις -αν όχι όλη τη διαδικασία- τότε τη μισή διαδικασία άλλη μια φορά.

Γενικά πάντως θα συμφωνήσω με τον nabz0r σχεδόν σε όλα. (λέω σχεδόν, γιατί όλο και κάπου θα διαφωνώ αλλά αύριο έχουμε και να ψήσουμε, οπότε θα πάω να τη πέσω :P )
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση