Νέα:
Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
01 Μαΐου 2024, 15:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 126
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 101
Σύνολο: 101

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πρέπει να υπάρχουν αλυσίδες;
Ναι, γιατί πέφτει κατακόρυφα το επίπεδο του μαθήματος όταν το παρακολουθούν και φοιτητές που δεν έχουν βασικές γνώσεις από τα προηγούμενα.
Όχι, αλλά στο μάθημα ο καθηγητής να μη λύνει απορίες σχετικές με μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων και καθυστερεί έτσι το μάθημα.
Όχι, αλλά στο μάθημα ο καθηγητής να παγώνει την παράδοση της ύλης για να λύνει απορίες σχετικές με μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων.
Όχι, γιατί δε σχετίζονται τα μαθήματα. Μπορεί κανείς να παρακολουθήσει άνετα με όποια σειρά θέλει.
Όχι, γιατί παρόλο που σχετίζονται τα μαθήματα, μπορεί κάποιος παράλληλα να καλύψει το χαμένο έδαφος από τα άλλα μαθήματα.
Όχι, γιατί είναι άδικες. (διευκρινίστε με δημοσίευση το λόγο)
Όχι, γιατί μας κρατάνε πίσω.
Διαφορετική άποψη.(διευκρινίστε με δημοσίευση)

Σελίδες: 1 [2]   Κάτω
Εκτύπωση
Ψηφορία για τις αλυσίδες.
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 5733 φορές.
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #10 - 04 Μαρτίου 2010, 01:19
0

@Magician, εγώ ψήφισα το 2ο ;)

Δεν μ' αρέσουν οι αλυσίδες γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. (Υποτίθεται ότι) έχουμε κριτική σκέψη πλέον και δε χρειάζεται να μας αναγκάζουν ούτε κι εμείς να αναγκάζουμε τους άλλους να μένουν πίσω. ;)
Καταγράφηκε
kostaspde
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 199
Θετικοί ψήφοι: +28

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ή tan, ή .... archtan

Άντρας
Απάντηση #11 - 04 Μαρτίου 2010, 01:28
0

Και για να το κάνω στα μέτρα μας:
Δεν ξέρεις τι είναι ο δείκτης και είσαι αντικειμενοστραφή/αλγόριθμοι δομές κλπ; Τράβα στον Προγ. 2.
Δεν ξέρει να συντάσεις μια if/for/while; Τράβα στον Προγ. 1.  
Ειδικά όταν έδινα αντικειμενοστραφή, 3 συνεχόμενα μαθήματα ξανακάναμε δείκτες, και όχι τίποτα περίεργο, αλλά απλούς δείκτες. (Αυτό στο 1ο μάθημα. Στα 2 που ακολούθησαν απλά τα επαναλαμβάναμε με άλλα λόγια :P )
Κι διερωτώμαι εγώ: γιατί σε αυτά τα τρία μαθήματα αντί να κάνεις επαναλήψεις και να σκυλοβαριέσαι,  να μη ξεκινήσεις κατευθείαν την ύλη ώστε να  εξοικονομείς έτσι τρία μαθήματα στα οποία μπορείς να διδαχθείς 2-3 παραπάνω πραγματάκια που θα σε κάνουν πιο ανταγωνιστικό;

]Η Φυσικη δεν σου μαθαινει να ολοκληρωνεις σου μαθαινει ΦΥΣΙΚΗ .....  ;)
Ξαναλέω ότι η Φυσική και τα Μαθηματικά Ι έχουν σκοπό να υπενθυμίσουν ό,τι διδάχθηκε και καλύψουν την ύλη που δε διδάχτηκε κάποιος είτε από τεχνικό είτε από ενιαίο . Δεν είπα ότι έχουν σκοπό να σου μάθουν μόνο ολοκληρώματα.
Παράθεση
Δεν το καταλαβα ρε παιδια δηλαδη μπορει καποιος να ειναι καλος στα ολοκληρωματα και οχι στην ευρεση ακροτατων και τα λοιπα και μπορει να θελει να δωσει το ΛΟΓΙΣΜΟ ΙΙ πρωτα και μετα το ΛΟΓΙΣΜΟ Ι για δικους του λογους ...
Αφού ξέρει Λογισμό ΙΙ όπως λες τότε το να κάτσει να μάθει Λογισμό Ι θα του φανεί παιχνίδι. Ας μάθει λοιπόν Λογισμό Ι, ας τον δώσει και το επόμενο εξάμηνο απλά πάει και δίνει Λογισμό ΙΙ. Αφού τα ξέρει…  

Παράθεση
Ελευθερη χωρα ειμαστε , γτ να αναγκαζεσαι για το οτιδηποτε ?
Ακριβώς. Ελεύθερη χώρα είμαστε (ή τουλάχιστον έτσι θαρρούμε). Δε σε αναγκάζει κανείς να σπουδάσεις.  Επίσης σε μια Δημοκρατία τα δικαιώματα και οι ελευθερίες του ενός τελειώνουν εκεί όπου αρχίζουν τα δικαιώματα του άλλου.  Γιατί λοιπόν επειδή ο καθένας που ερμηνεύει κατά τρόπο  δικό του τα δικαιώματά του όσον αφορά τις σπουδές (σειρά μαθημάτων κτλ) να γίνεται βραχνάς στη δική μου εκπαιδευτική διαδικασία; Γιατί λοιπόν να αναγκάζονται όσοι τα καταφέρνουν, να πληρώνουν νοίκια κτλ για 4 χρόνια όταν από τα 4 αυτά χρόνια σε κάθε μάθημα το 1/3 (να μη πω παραπάνω) είναι επαναλήψεις από προηγούμενα στη σειρά του προγράμματος σπουδών μαθήματα επειδή κάποιοι, όχι μόνο δεν είναι συνεπείς όταν έπρεπε αλλά δεν έχουν και το φιλότιμο να μας απαλλάξουν από τις χαζές τους απορίες στο μάθημα; Στην τελική ας έρχονται αλλά να μη ρωτάνε μέσα μ......ς. Μόνο ό,τι έχει σχέσει με τη διδακταία ύλη του μαθήματος. Αλλά ούτεκαι αυτό τους αρέσει. Θέλουν να έρχονται και το μάθημα να γίνεται με τους δικούς τους όρους. Ε όχι ρε μάγκες....
Απλά είναι αυτό που είπε ο Σόλωνας (σε ελεύθερη ερμηνεία) «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία».
Τα δικαιώματά μας τα θυμόμαστε, αλλά τις υποχρεώσεις ούτε να τις ακούσουμε θέλουμε…

Παράθεση
ΟΚ εχουμε το εξης σεναριο :
ΕΙμαι στο ΤΑΔΕ εξαμηνο και χρωσταω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ Ι , ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΙΙ , ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΙΙΙ κτλ κτλ

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΥΝ ΤΡΙΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ κατσω ενα εξαμηνο και ναλιωσω στον προγραμματισμο ... Δεν το καταλαβαινω ?
Ναι κάτσεις τρία εξάμηνα. Το λιώσιμο να το σκεφτόσουν όταν έπρεπε να γίνει. Κι αν δε μπορούσες γιατί είχες άλλες υποχρεώσεις, τι να κάνουμε; Ατύχησες! Στο πρόγραμμα σπουδών φαίνονται οι αλυσίδες. Σε κάθε εξάμηνο πρωταρχικός μας στόχος πρέπει να είναι να περάσουμε τα μαθήματα αλυσίδες. Η ζωή είναι δύσκολη αλλά τι να κάνουμε. Αν ήθελες ανεξάρτητα μαθήματα να πας να σπουδάσεις Ιστορία. Εκεί καμία σχέση Αρχαία Ιστορία και Βυζαντινή. Μάθε τες με όποια σειρά θέλεις. Αλλά αν είσαι σε σχολή που δίνει πτυχίο με τίτλο Μηχανικός, δε μπορεί η σχολή να αφήνει τον κάθε ένα να βγαίνει με ένα χαρτί επειδή βαρέθηκαν να τον βλέπουν οι καθηγητές, και να είναι επικίνδυνος. Τουλάχιστον εμείς που έχουμε αντικείμενο την οικοδομή. Τι θα λέω; Α ξέρετε κάτι, την Αντοχή την είχα αφήσει τελευταίο μάθημα πριν το πτυχίο, και επειδή δεν ήξερα το σκεπτικό της τα άλλα τα μαθήματα τα περνούσα τσίμα-τσίμα; Καλά κάνει και φωνάζει μου φαίνεται ο Μαρίνος….
 (ο επιθετικός τόνος δεν είναι επί προσωπικού, μη με παρεξηγήσεις.  Αναφέρομαι απλά στο υποθετικό σενάριο.)

Αυτά τα ολίγα…
Τελευταία τροποποίηση: 04 Μαρτίου 2010, 01:36 από kostaspde Καταγράφηκε

Παραδίδονται μαθήματα για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ.

Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσική, Τεχνική Μηχανική, Αντοχή υλικών, Στατική Ι & ΙΙ, Δυναμική, Αντισεισμικός, Beton, Μεταλλικές, Θεμελιώσεις.

1ο μάθημα δωρεάν
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #12 - 04 Μαρτίου 2010, 09:15
0

Καλημερα ,

οχι δεν μιλας επιθετικα , δεν ειναι προσωπικο το θεμα δηλαδη δεν χρωσταω καποια μαθηματα και να εχω προβλημα .

Απλα σκεψου και τους αλλους εγω ετσι το πηρα αν ειναι Κωστα να φανει η αξια σου θα φανει ετσι πιστευω και αν θελουμε να ανεβασουμε το επιπεδο μας το ανεβαζουμε ετσι και αλλιως αν καποιος ειναι καλος .Γενικα πιστευω πως υπαρχει καποιο επιπεδο στα τμηματα που θα υπηρχε ετσι και αλλιως .Ισω και να εχεις δικιο ισως και να εχω εγω ,αν δεν εφαρμοστει δεν μπορουμε να ξερουμε , μονο να κανουμε ικασιες  8) 8)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
Εκτύπωση