Νέα:
Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
01 Μαΐου 2024, 04:31

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 124
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 114
Σύνολο: 114

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πρέπει να υπάρχουν αλυσίδες;
Ναι, γιατί πέφτει κατακόρυφα το επίπεδο του μαθήματος όταν το παρακολουθούν και φοιτητές που δεν έχουν βασικές γνώσεις από τα προηγούμενα.
Όχι, αλλά στο μάθημα ο καθηγητής να μη λύνει απορίες σχετικές με μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων και καθυστερεί έτσι το μάθημα.
Όχι, αλλά στο μάθημα ο καθηγητής να παγώνει την παράδοση της ύλης για να λύνει απορίες σχετικές με μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων.
Όχι, γιατί δε σχετίζονται τα μαθήματα. Μπορεί κανείς να παρακολουθήσει άνετα με όποια σειρά θέλει.
Όχι, γιατί παρόλο που σχετίζονται τα μαθήματα, μπορεί κάποιος παράλληλα να καλύψει το χαμένο έδαφος από τα άλλα μαθήματα.
Όχι, γιατί είναι άδικες. (διευκρινίστε με δημοσίευση το λόγο)
Όχι, γιατί μας κρατάνε πίσω.
Διαφορετική άποψη.(διευκρινίστε με δημοσίευση)

Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Ψηφορία για τις αλυσίδες.
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 5725 φορές.
kostaspde
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 199
Θετικοί ψήφοι: +28

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ή tan, ή .... archtan

Άντρας
26 Φεβρουαρίου 2010, 18:14
0

Μια ψηφοροφία με αφορμή το σπάσιμο της μεγάλης αλυσίδας.
Πείτε και τη γνώμη σας πιο αναλυτικά αν θέλετε, να γίνει και λίγο συζήτηση.

Εγώ είμαι υπερ των αλυσίδων.Για να μη πω ότι χρειάζονται περισσότερες.
Αλλά, θα πρέπει σε κάποια βασικά μαθήματα όπως Μαθηματικά και τα όλα τα μαθήματα δομοστατικού τομέα να γίνονται και φροντιστήρια στο ΤΕΙ για αποροίες φοιτητών κτλ. Πχ αν είσαι Στατική ΙΙ και δε ξέρεις πίνακες, να πηγαίνεις στο φροντηστήριο Μαθηματικά Ι, και να τα φρεσκάρεις. Αν είσαι Δυναμική και δε θυμάσαι τις διαφορικές να πηγαίνεις Μαθηματικά ΙΙ φροντηστήριο. Αν είσαι Αντοχή και δε ξέρεις πώς γίνονται τα διαγράμματα (καταρχάς κακώς μπήκες στον κόπο να πάρεις αντοχή αν δε ξέρεις καλά διαγράμματα) πηγαίνεις Τενχική Μηχανική κ.ο.κ
Όχι να μένει πίσω η παράδοση των Στατικής, της Δυναμικής κ.α σοβαρών μαθημάτων μέχρι να σου εξηγήσει ο καθηγητής πράγματα που έχεις διδαχθεί σε άλλα μαθήματα.
Αλλιώς θα βγεις έξω για δουλειά και θα φας τα μούτρα σου. Δε θα ξέρεις που δε θα ξέρεις τη διαδικασία έκδοσης μιας άδειας, και θα σου φανεί βουνό, αν δεν έχεις και καλές βάσεις σε αυτά τα μαθήματα, άσ'το καλύτερα...
Ήθελα να ξερά ποιος μ.....ς ψήφησε "διαφορετική άποψη" και δεν την μπήκε στον κόπο να μας την πει ποια είναι.
Τελευταία τροποποίηση: 27 Φεβρουαρίου 2010, 19:52 από kostaspde Καταγράφηκε

Παραδίδονται μαθήματα για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ.

Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσική, Τεχνική Μηχανική, Αντοχή υλικών, Στατική Ι & ΙΙ, Δυναμική, Αντισεισμικός, Beton, Μεταλλικές, Θεμελιώσεις.

1ο μάθημα δωρεάν
Iakovidis
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
**
Μηνύματα: 110
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Life is too short to be someone else!!!

Άντρας
Απάντηση #1 - 02 Μαρτίου 2010, 23:59
0

Η  παρουσία των αλυσίδων ήταν ένα μέτρο που δε το θεωρούσα σωστό από την αρχή εκτελεσής του, διότι καθυστερεί το φοιτητή στη διεκπεραίωση των σπουδών του.Εφόσον κύριως και βασικός στόχος είναι η γνώση, δε χρειάζεται να υπάρχουν αλυσίδες, με σκοπό να την επιβάλλουν.Διότι βάζοντας αλυσίδες έπεσε το επίπεδο διδασκαλίας της Στατικής Ι, άρα για να βοηθηθεί ο φοιτητής και να προχωρήσει μειώθηκε το επίπεδο γνώσης που είναι ο βασικός άξονας.Συν της άλλης ένα κακό αποτέλεσμα σε ένα τεστ λόγω ΄διαφορετικών αιτιών και όχι της γνώσης οδηγεί το φοιτητή στο να χάνει ολόκληρα εξάμηνα( γιατί 1 του μαθήματος που πάει πίσω λαμβάνοντας υπόψη ότι η αλυσίδα είναι τριπλή αυτόματα πάει το φοιτητή 4 εξάμηνα πίσω δλδ δύο χρόνια στο να πάρει πτυχιακή και 5 εξαμηνα στο να πάρει πρακτική).Το μέτρο των αλυσίδων ήταν η μεγαλύτερη αποτυχία στο σύστημα διδασκαλίας του ΤΕΙ, ευτυχώς που το καταλάβανε εγκαίρως και διόρθωσαν τα πράγματα.
Καταγράφηκε

xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #2 - 03 Μαρτίου 2010, 13:17
0

Και στο τεχνικο δεν μαθαινουν ολοκληρωματα .... Μηπως να τους στειλουμε πισω να μαθουν ? Τι λετε τωρα , κανονικα ουτε καν πρεπει να υπαρχει Μαθημα Ι , ΙΙ κτλ .... Το καθε μαθημα ειναι μια ξεχωριστη οντοτητα εξ' ολοκληρου ,βεβαια θα πρεπει καποιος να εχει βασικες γνωσεις . Για πχ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΙΙ και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΙΙΙ δεν εχουν σχεση μεταξυ τους στην σχολη μου .Το ενα ειναι c και το αλλο c++ .
Αλλη δουλεια . 8)
Καταγράφηκε
kostaspde
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 199
Θετικοί ψήφοι: +28

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ή tan, ή .... archtan

Άντρας
Απάντηση #3 - 03 Μαρτίου 2010, 18:54
0

Και στο τεχνικο δεν μαθαινουν ολοκληρωματα .... Μηπως να τους στειλουμε πισω να μαθουν ? Τι λετε τωρα , κανονικα ουτε καν πρεπει να υπαρχει Μαθημα Ι , ΙΙ κτλ .... Το καθε μαθημα ειναι μια ξεχωριστη οντοτητα εξ' ολοκληρου ,βεβαια θα πρεπει καποιος να εχει βασικες γνωσεις .
Γι'αυτό υπάρχουν η Φυσική και τα Μαθηματικά Ι. Για να καλύψουν τις γνώσεις όσων έρχονται από τεχνικά λύκεια, και να υπευνθυμίσουν σε όρθους ήρθαν από το ενιαίο λύκειο όσα έχουν διδαχθεί.
Για τα Μαθηματικά Ι & ΙΙ που λες, ασ'το καλύτερα το πόσο σχέση έχουν. Το ένα είναι άμεση επέκταση του άλλου.
Όπως επίσης και Αντοχή Υλικών & Μηχανική. Δε ξέρω κανέναν που να μη πέρασε Τεχνική Μηχανική και να τα κατάφερε στην Αντοχή Υλικών. Αντιθέτως ξέρω πολλούς που τα κατάφεραν στην Μηχανική αλλά στην Αντοχή, ίσα-ίσα που κατάφερναν να παρακολουθήσουν το μάθημα. Καλά μιλάμε όσοι δε ξέρανε ούτε καν Μηχανική δεν είχε νόημα να έρχονται καν.
Φτάσαμε να κάνουμε Στατική Ι προχθές και να μαθαίνουμε ακόμη τα ήδη των στηρίξεων, των φορέων, πώς βγαίνουν οι αντιδράσεις κτλ. Αααααα μη το ξεχάσω, σήμερα στην Αριθμητική Ανάλυση μάθαμε πολλαπλασιασμό τις δυνάμεις του 10 και τα σύνολα των αριθμών (Ν,Ζ,Q,R,C). Βέβαια... τι νομίζετε, άϊντε-άϊντε;  Τους καημένους τους καθηγητές λυπάμαι ώρες-ώρες.
Τελικά άλλαξα γνώμη για τις αλυσίδες. Πρέπει να τις καταργήσουν. Αλλά το μάθημα ο καθηγητής να το κάνει στο επίπεδο που πρέπει σε σχολή που δίνει πτυχία μηχανικών, και όποιος αντέξει. Απορία πώς λύνεται το τριώνυμο; Να απαντάει επί λέξει: Να πας στα Μαθηματικά Ι. Απορία γιατί στην πάκτωση έχουμε τρεις αντιδράσεις; "Να πας στην Τεχνική Μηχανική να λύσεις την απορία σου".
Καταγράφηκε

Παραδίδονται μαθήματα για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ.

Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσική, Τεχνική Μηχανική, Αντοχή υλικών, Στατική Ι & ΙΙ, Δυναμική, Αντισεισμικός, Beton, Μεταλλικές, Θεμελιώσεις.

1ο μάθημα δωρεάν
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #4 - 03 Μαρτίου 2010, 19:25
0

+1 kostaspde ;)

Και για να το κάνω στα μέτρα μας:
Δεν ξέρεις τι είναι ο δείκτης και είσαι αντικειμενοστραφή/αλγόριθμοι δομές κλπ; Τράβα στον Προγ. 2.
Δεν ξέρει να συντάσεις μια if/for/while; Τράβα στον Προγ. 1.

Ειδικά όταν έδινα αντικειμενοστραφή, 3 συνεχόμενα μαθήματα ξανακάναμε δείκτες, και όχι τίποτα περίεργο, αλλά απλούς δείκτες. (Αυτό στο 1ο μάθημα. Στα 2 που ακολούθησαν απλά τα επαναλαμβάναμε με άλλα λόγια :P )

Καταγράφηκε
maryta
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 237
Θετικοί ψήφοι: +14

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άγαρον Πυρ

Απάντηση #5 - 03 Μαρτίου 2010, 19:34
0

Ξέχασες και το άλλο: "Όταν η τέμνουσα στο άκρο Α έχει φορά προς τα κάτω γιατί το QΑ είναι αρνητικό;"

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι αλυσίδες όσο ο τρόπος που τις χειρίζονται οι καθηγητές.
Καταγράφηκε

Η σιωπή είναι η πιο τέλεια έκφραση της περιφρόνησης.
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #6 - 03 Μαρτίου 2010, 21:11
0

Η Φυσικη δεν σου μαθαινει να ολοκληρωνεις σου μαθαινει ΦΥΣΙΚΗ .....  ;)

Αυτόματη ένωση μηνύματος: [time]Τετ 03 Μάρ 2010 09:13:15 μμ GMT-2[/time]
Δεν το καταλαβα ρε παιδια δηλαδη μπορει καποιος να ειναι καλος στα ολοκληρωματα και οχι στην ευρεση ακροτατων και τα λοιπα και μπορει να θελει να δωσει το ΛΟΓΙΣΜΟ ΙΙ πρωτα και μετα το ΛΟΓΙΣΜΟ Ι για δικους του λογους ...

Ελευθερη χωρα ειμαστε , γτ να αναγκαζεσαι για το οτιδηποτε ?
Αυτη ειναι η γνωμη μου κ η δικη σας σεβαστη  8)

Αυτόματη ένωση μηνύματος: 03 Μαρτίου 2010, 21:18
ΟΚ εχουμε το εξης σεναριο :

ΕΙμαι στο ΤΑΔΕ εξαμηνο και χρωσταω ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ Ι , ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΙΙ , ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΙΙΙ κτλ κτλ

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΥΝ ΤΡΙΑ ΕΞΑΜΗΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ κατσω ενα εξαμηνο και ναλιωσω στον προγραμματισμο ... Δεν το καταλαβαινω ?
Τελευταία τροποποίηση: 03 Μαρτίου 2010, 21:18 από xXxMagiciaNxXx Καταγράφηκε
stavrosf4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 659
Θετικοί ψήφοι: +135

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #7 - 03 Μαρτίου 2010, 21:25
0

Μακριά από τον κ%#$λο μας και όπου θέλει λέει μια παροιμία και σόρρυ που ρίχνω το επίπεδο συνάδελφοι! :D Επειδή η ψηφοφορία είναι για άλλη σχολή δεν θα ψηφίσω αλλά θα πω ότι εάν οι σχολές λειτουργούσαν καλά τότε οι αλυσίδες θα ήταν κάτι φυσικό και ίσως βοηθούσαν κιόλας. Τώρα μπορεί και να τα λέω αυτά επειδή δεν έχω..Επειδή όμως σίγουρα θα έχουν δυσκολέψει αρκετό κόσμο θα ευχηθώ απλά στους φίλους δομικούς καλή υπομονή..
Καταγράφηκε

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, and then you win."
Mahatma Gandhi


39°30'51.65"Β    25° 0'25.26"Α
constantino
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 190
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #8 - 03 Μαρτίου 2010, 21:38
0

Είμαι κάργα κατά των αλυσίδων,από ουσία μηδέν,μόνο καθυστερούν τα παιδιά...και ειδικά τώρα που έχουν το πολύ 8-9 χρόνια να αποφοιτήσουν καλό θα ήταν να "σπάσουν" αν όχι όλες,τουλάχιστον κάποιες από αυτές...
Καταγράφηκε
kostaspde
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 199
Θετικοί ψήφοι: +28

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ή tan, ή .... archtan

Άντρας
Απάντηση #9 - 04 Μαρτίου 2010, 00:52
0

Μακριά από τον κ%#$λο μας και όπου θέλει λέει μια παροιμία και σόρρυ που ρίχνω το επίπεδο συνάδελφοι! :D Επειδή η ψηφοφορία είναι για άλλη σχολή δεν θα ψηφίσω αλλά θα πω ότι εάν οι σχολές λειτουργούσαν καλά τότε οι αλυσίδες θα ήταν κάτι φυσικό και ίσως βοηθούσαν κιόλας. Τώρα μπορεί και να τα λέω αυτά επειδή δεν έχω..Επειδή όμως σίγουρα θα έχουν δυσκολέψει αρκετό κόσμο θα ευχηθώ απλά στους φίλους δομικούς καλή υπομονή..
Πολύ καλό post!
Καταγράφηκε

Παραδίδονται μαθήματα για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ.

Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσική, Τεχνική Μηχανική, Αντοχή υλικών, Στατική Ι & ΙΙ, Δυναμική, Αντισεισμικός, Beton, Μεταλλικές, Θεμελιώσεις.

1ο μάθημα δωρεάν
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση