Νέα:
Τετάρτη 1 Μαΐου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
01 Μαΐου 2024, 23:21

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 126
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 112
Σύνολο: 112

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Κάτω
Εκτύπωση
Ενσωμάτωση του ΤΕΙ μας σε ΑΕΙ
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 17984 φορές.
A8anatos
Επισκέπτης
Απάντηση #10 - 08 Μαρτίου 2009, 09:00
0

...μας αποδόθηκαν πνευματικά δικαιώματα...

Ασχολίαστο.

όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας, ενός του χαρίσανε ένα γάιδαρο και τον κοιτούσε στα δόντια !
Καταγράφηκε
mast
Διδακτικό Προσωπικό
**
Μηνύματα: 70
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #11 - 08 Μαρτίου 2009, 11:50
0

Δεν θα ηταν κακο πιστευω,περισσοτερες πιθανοτητες για καλυτερο μεταπτυχιακο,τελος το σνομπαρισμα απο τους αειτζιδες κτλ. Αν και δεν αναφερει τιποτα για στεφ.

o κ. Μαστοροκώστας, αν δεν παρεξήγεισα τα λεγόμενά του, μας είπε πως το Τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών θα ενσωματωθεί στην Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ

Αθάνατε τα παρεξήγησες τα λεγόμενά μου. Θέλω έστω και μια φορά να γράψετε κάτι που να ανταποκρίνεται 100% στα πραγματικά γεγονότα. Για περισσότερα αναφορικά με την πρόταση του κ. Μουτζούρη σε κατ' ιδίαν συζητήσεις

Πάρις Μαστοροκώστας
Καταγράφηκε
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #12 - 08 Μαρτίου 2009, 15:46
0

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα.Προσωπικά είμαι κατά της ενσωμάτωσης των ΤΕΙ στα ΑΕΙ και υπερ της αναγνώρισης τους ως Τεχνολογικά Πανεπιστήμια.Τα ΤΕΙ έχουν διαφορετικό λόγο ύπαρξης απο τα ΑΕΙ,άλλη φιλοσοφία και γενικότερα είναι πιο πρακτικά(λόγω πολλών εργαστηρίων),πιο κοντά στην αγορά εργασίας(σε επίπεδο σπουδών),αφού πολλά πανεπιστημιακά τμήματα είναι σχεδόν αποκλειστικά θεωρητικά τμήματα.Στη Κύπρο και γενικότερα στην Ευρώπη(αν δεν κάνω λάθος) δεν υπάρχουν ΤΕΙ αλλά τεχνολογικά πανεπιστήμια.Και επιτέλους επιβάλεται να έχουμε και ως τμήμα κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα.Να ξέρετε παίζουν πολλά με την ενσωμάτωση,δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση αυτή....πάντως για μένα ίσως να είναι το πιο ενδιαφέρον θέμα μετά την επικείμενη αναγνώριση των κολεγίων και θα πρέπει να μας απασχολήσει ιδιαίτερα...!!! 8)
Καταγράφηκε
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #13 - 08 Μαρτίου 2009, 15:56
0

Συμφωνω απολυτα συναδελφε  .Επισης στο τει μας πρεπει να σταματησει η τοση μεγαλη δυσκολια σε μερικες θεωριες η καποιες να αντικατασταθουν με θεωριες πρακτικες  και εφαρμοσιμες .Οι καθηγητες δεν εχουν καμια επαφη με την αγορα εργασιας  ! Εγω ηρθα εδω για να εξειδικευτω στις τηλεπικοινωνιες .Χρειαζομαστε ΑΜΕΣΑ μαθημα αποκλειστικα για Κεραιες ....... Μαθημα για ασφαλεια δικτυων .. καΙ ενα μαθημα Ασφαλεια και Διχαειρησης Λειτουργικων συστηματων .
Καταγράφηκε
m1cRo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 64
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #14 - 08 Μαρτίου 2009, 18:24
0

Καλο το θέμα . Οι προτάσεις αυτές άρχισαν από τον νοέμβριο απότι θυμάμαι .Παρακολουθώ ένα blog που οργανώνει την αντίσταση των τει με το tee : http://anotata-tei.blogspot.com

Επίσης διάβασα τις συνομιλίες του K. Μαστοροκώστα εδώ http://greekuniversityreform.wordpress.com/2009/01/20/η-πρόταση-του-κ-μουτζούρη-για-ενσωμάτω/

Αυτό που θέλω να σας πω K. Μαστοροκώστα : εγώ πιστεύω ότι  μας υποτιμάτε παρα πολύ λέγοντας ότι δήθεν δεν μπορούμε να βγάλουμε το πολυτεχνείο .

A και κάτι άλλο ,τελικά γίναμε PE και δεν το ξέρουμε?? Γιατί δεν βγήκε ανακοίνωση ότι ανήκουμε στην ΠΕ πλέων?

Νομίζω ότι έχει χαθεί το νόημα της παιδείας στην Ελλάδα .Αυτό που τελικά πετυχαίνει το εκπαιδευτικό σύστημα είναι να ξεχωρίζει τα πιο καλά " παπαγαλάκια " και να τα προωθεί στις καλύτερες θέσεις . Το συμπέρασμα μπορείτε να βγάλετε και μονοι σας αν δείτε που βρισκόμαστε ως χωρα στο επίπεδο του κάθε κλάδου ,για παράδειγμα της πληροφορικής . Πιστεύω ότι δεν μαθαίνουμε την ουσία αλλα μια πληθώρα από πληροφορίες που υπάρχουν, και προσπαθούμε να τις θυμόμαστε .. Πολλές φορες μαθαίνουμε πράγματα και εδώ στο ΤΕΙ χωρίς να ξέρουμε που θα τα χρησιμοποιήσουμε . Υπάρχουν μαθήματα στα οποια απλά δεν μας λένε εξαρχής για πιο λόγο κάνουμε αυτά που κάνουμε και που χρησιμεύουν οι υπολογισμοί που κάνουμε . Στα πανεπιστήμια πιστεύω ότι γίνεται το ίδιο πράγμα ακριβώς .
Και το χειρότερο που οι καθηγητές πολλές φορες ευνοούν αυτά τα πράγματα . Παράδειγμα είναι κάποια μαθήματα που τα περνάνε μονο με σκονάκια : λειτουργικά συστήματα 2 . Είδα λοιπόν προηγούμενος βαθμολογίες από το συγκεκριμένο μάθημα και διαπίστωσα το εξής : 100 άτομα που έδωσαν πήραν 5 υπήρχαν αλλα 10 άτομα στην πλειοψηφία κοπέλες που πήραν 7-8 .Τώρα θέτω το ερώτημα : Είναι δυνατόν αυτές οι κοπέλες να ξέρουν παραπάνω για τα λειτουργικά συστήματα από εμενα για παράδειγμα που ασχολούμαι με προγραμματισμό 5 χρονια και τα τελευταία 3 με system programming???E κάτι δεν στέκει εδώ η κάνω λάθος?? 
Καταγράφηκε
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #15 - 08 Μαρτίου 2009, 18:39
0

Το συμπέρασμα μπορείτε να βγάλετε και μονοι σας αν δείτε που βρισκόμαστε ως χωρα στο επίπεδο του κάθε κλάδου ,για παράδειγμα της πληροφορικής . Πιστεύω ότι δεν μαθαίνουμε την ουσία αλλα μια πληθώρα από πληροφορίες που υπάρχουν, και προσπαθούμε να τις θυμόμαστε .. Πολλές φορες μαθαίνουμε πράγματα και εδώ στο ΤΕΙ χωρίς να ξέρουμε που θα τα χρησιμοποιήσουμε . Υπάρχουν μαθήματα στα οποια απλά δεν μας λένε εξαρχής για πιο λόγο κάνουμε αυτά που κάνουμε και που χρησιμεύουν οι υπολογισμοί που κάνουμε . Στα πανεπιστήμια πιστεύω ότι γίνεται το ίδιο πράγμα ακριβώς .
Και το χειρότερο που οι καθηγητές πολλές φορες ευνοούν αυτά τα πράγματα . Παράδειγμα είναι κάποια μαθήματα που τα περνάνε μονο με σκονάκια : λειτουργικά συστήματα 2 . Είδα λοιπόν προηγούμενος βαθμολογίες από το συγκεκριμένο μάθημα και διαπίστωσα το εξής : 100 άτομα που έδωσαν πήραν 5 υπήρχαν αλλα 10 άτομα στην πλειοψηφία κοπέλες που πήραν 7-8 .Τώρα θέτω το ερώτημα : Είναι δυνατόν αυτές οι κοπέλες να ξέρουν παραπάνω για τα λειτουργικά συστήματα από εμενα για παράδειγμα που ασχολούμαι με προγραμματισμό 5 χρονια και τα τελευταία 3 με system programming???E κάτι δεν στέκει εδώ η κάνω λάθος?? 

A γεια σου. +1 και από μένα για αυτό το κομμάτι (νομίζω τα είχαμε πει και όταν περιμέναμε ένα εργαστήριο αυτά ;) )

Ειδικά στον τομέα με τα σκονάκια, έχουμε φτάσει σε σημείο να περνάμε βάσει του ποιος έχει κάνει τα καλύτερα σκονάκια ή ποιος θα είναι πιο τυχερός και δεν θα τον πιάσει ή ποιανού σκονάκι θα είναι πιο κοντά στο θέμα που θα πέσει.

Καταγράφηκε
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #16 - 08 Μαρτίου 2009, 19:19
0

Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη στιγμή στα ΤΕΙ είναι η νοοτροπία τις πλειοψηφίας των σπουδαστών του, η οποία διαμορφώνεται από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Μια μετονομασία των ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια θα ανακατέψει τα πράγματα αλλά σίγουρα δεν θα τα βελτιώσει. Το πρόβλημα είναι αλλού.

(Ο τίτλος του τόπικ είναι λάθος. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν ΑΕΙ και ΤΕΙ. Υπάρχουν Πανεπιστήμια και ΤΕΙ τα οποία είναι και τα δύο ΑΕΙ.)
Καταγράφηκε
mast
Διδακτικό Προσωπικό
**
Μηνύματα: 70
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #17 - 08 Μαρτίου 2009, 20:39
0


Επίσης διάβασα τις συνομιλίες του K. Μαστοροκώστα εδώ http://greekuniversityreform.wordpress.com/2009/01/20/η-πρόταση-του-κ-μουτζούρη-για-ενσωμάτω/

Αυτό που θέλω να σας πω K. Μαστοροκώστα : εγώ πιστεύω ότι  μας υποτιμάτε παρα πολύ λέγοντας ότι δήθεν δεν μπορούμε να βγάλουμε το πολυτεχνείο .
 


Ξεχνάτε να αναφέρετε ότι σε εκείνο το post δηλώνω πως τα τμήματα Πληροφορικής των Πανεπιστημίων μπορείτε να τα τελειώσετε άνετα. Το πολυτεχνείο βέβαια είναι άλλη υπόθεση. Εάν πιστεύετε το αντίθετο διαψεύστε με τελειώνοντας γρήγορα το δικό μας τμήμα.

Πάρις Μαστοροκώστας
Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #18 - 08 Μαρτίου 2009, 21:12
0

Πιστεύω ακράδαντα ότι θα τελείωνα πιο γρήγορα πολυτεχνείο, παρά το δικό μας τμήμα.
Για να τελειώσει κάποιος ένα τμήμα, πρέπει να αρέσει αυτό που διδάσκεται.
Όλοι ξεκινήσαμε έτσι, αλλά στη συνέχεια οι περισσότεροι αλλάξανε γνώμη..
Καταγράφηκε
Fu Manchu
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 128
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #19 - 08 Μαρτίου 2009, 21:44
0

Synzeus νομίζω οτι υπερβάλλεις. Το πολυτεχνείο μαζί με την ιατρική είναι τα πιο δύσκολα πανεπιστήμια στην Ελλάδα, και κακά τα ψέμματα είναι πολύ πάνω από τα όρια των φοιτητών του τμήματος για να ανταπεξέλθουν σε τέτοιο επίπεδο.

Πάντως πιστεύω ακράδαντα ότι το αντίστοιχο πανεπιστήμιο πληροφορικης στο ΑΠΘ είναι ίσης δυσκολίας με το δικό μας, ίσως και πιο εύκολο και εκεί πρέπει να προβληματιστούμε για το εάν πρέπει να εξισωθούν τα ΤΕΙ με κάποια  αντίστοιχα ΑΕΙ... 
Καταγράφηκε

Search For Seas Of Gold
Σελίδες: 1 [2] 3 4   Πάνω
Εκτύπωση