Νέα:
Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
30 Απριλίου 2024, 23:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 134
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 114
Σύνολο: 114

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Βάζετε υπογραφές για να κλείσετε εργαστήρια? (Και για εαρινό και για χειμερινό εξάμηνο)  (Η ψηφοφορία έληξε: 09 Μαΐου 2008, 00:31)
Ναί (Θέλω εγώ) - 18 (66.7%)
Ναί (Με πiέζουν οι συμφοιτητές μου) - 5 (18.5%)
Όχι - 4 (14.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
Εκτύπωση
Ολομέλειες
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 8197 φορές.
FrozenJojo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 128
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
08 Απριλίου 2008, 21:15
0

Έτσι έχω μια απορία!
Εμένα προσωπικα με πιέζουν και βάζω υπγραφή! Μάλιστα πήγαν να με δωροδοκίσουν με 20 ολόκληρα λεπτά!!! :o
Καταγράφηκε

Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου, είναι δύσκολο να διαβάσεις.
Troula
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1972
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Πτυχίο εδώ... Πτυχίο εκεί... Πτυχίο Παραπέρα...

Γυναίκα
Απάντηση #1 - 08 Απριλίου 2008, 21:18
0

Στο 1o-2o εξάμηνο έβαζα... Πλέον όχι.. Εξάλου όσες υπογραφές και να βάλουμε εμείς άμα θέλει ο καθηγητής να κάνει μάθημα και να βάλει απουσίες θα το κάνει.. Οπότε άδικος κόπος... Άσ που ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να πάει σε εκείνο το μάθημα και εσύ να πάρεις την απουσία σου και να τη χαίρεσαι...;D
Καταγράφηκε

Φωνάζουν οι.... Κουμπάροι, να φοβηθούν οι νοικοκύριδες...
Ρε που καταντήσαμε...
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #2 - 08 Απριλίου 2008, 21:31
0

Πάντα έβαζα υπογραφή (έχω τελειώσει τώρα με τα εργαστήρια) κυρίως για να μπουρούν να φεύγουν τα παιδία που είναι από άλλη πόλη (είμαι από Σέρρες οπότε δεν είχα ανάγκη).

Πάντως είμαι κατά των "ολομελειών"! Ειδικά όταν έχουν γίνει λιγότερα εργαστήρια από όσα πρέπει και μερικοί, συνήθως αυτοί που έχουν ήδη κάνει τις απουσίες που "δικαιούνται" (από τις μεγαλύτερες βλακείες που έχω ακούσει!! ), γκρινιάζουν για να μην κάνουν μάθημα.
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
PumPi
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 136
Θετικοί ψήφοι: +61

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

νο με μολέστες

Απάντηση #3 - 08 Απριλίου 2008, 21:31
0

Έτσι έχω μια απορία!
Εμένα προσωπικα με πιέζουν και βάζω υπγραφή! Μάλιστα πήγαν να με δωροδοκίσουν με 20 ολόκληρα λεπτά!!! :o

FrozenJojo.. Δν θέλω ψέματα..
Η όλη προσφορά ήταν ένα εισιτήριο χτυπημένο ΜΟΝΟ απο τη μία μεριά και 30 λεπτά..
Εσύ όμως είπες οτι είναι πολλά..
Και κατέβασα την προσφορά στα 20 λεπτά..

Όμως ο σωστός πληροφορικάριος (βλ. FrozenJojo) αδιαφόρησε για τις προσφορές και υπέγραψε χωρίς αντάλλαγμα..
Μι Πι Ρο Αλφα Βητα Ο _ Μπράβο
Εψιλον Υψιλον Γαμα Ε _ Εύγε

BTW Εγώ ξεκίνησα μια σήμερα.. Έπονται κι άλλες!! LoL  ;D ;D
Καταγράφηκε

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να κάνεις το usb stick “ασφαλή κατάργηση”.
FrozenJojo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 128
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 08 Απριλίου 2008, 21:47
0

FrozenJojo.. Δν θέλω ψέματα..
Η όλη προσφορά ήταν ένα εισιτήριο χτυπημένο ΜΟΝΟ απο τη μία μεριά και 30 λεπτά..
Εσύ όμως είπες οτι είναι πολλά..
Και κατέβασα την προσφορά στα 20 λεπτά..
Έτσι είναι όπως τα λές PumPi!
Μετά ζήτησα 50€ αλλά από την καλή μου την καρδιά έβαλα τζάμπα υπογραφή!  ::)
Καταγράφηκε

Εκτός του σκύλου, το βιβλίο είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου. Εντός του σκύλου, είναι δύσκολο να διαβάσεις.
nastycat
Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής
*
Μηνύματα: 888
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #5 - 08 Απριλίου 2008, 22:45
0

Eγω βαζω γιατι φευγω για πατριδα  ;)
Καταγράφηκε

Xaeron
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
Πληροφορικής & Επικοινωνιών
*
Μηνύματα: 3205
Θετικοί ψήφοι: +40

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

If you smell...what Xaeron...is cooking...

Άντρας
Απάντηση #6 - 09 Απριλίου 2008, 00:34
0

Βάζω αλλά υπό τον όρο να μην έχουμε χάσει εργαστήρια. Γιατί μετά είναι εις βάρος μας.

Πάντως είμαι κατά των "ολομελειών"! Ειδικά όταν έχουν γίνει λιγότερα εργαστήρια από όσα πρέπει και μερικοί, συνήθως αυτοί που έχουν ήδη κάνει τις απουσίες που "δικαιούνται" (από τις μεγαλύτερες βλακείες που έχω ακούσει!! ), γκρινιάζουν για να μην κάνουν μάθημα.

Συμφωνώ Tablomaxos.
Καταγράφηκε
stroumfitos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

omne animal triste post coitum

Άντρας
Απάντηση #7 - 09 Απριλίου 2008, 11:27
0

Το σωστό, για εμένα τουλάχιστον, είναι να γίνονται όλα κατόπιν συνεννοήσης με τον καθηγητή:
-βγαίνει η ύλη του εργαστηρίου ή θα χρειαστεί αναπλήρωση?
-όσοι έχουν δύο απουσίες θα το χάσουν το εργαστήριο?*
και αν όλα είναι καλά τότε το κλείνεις. Μην ξεχνάτε ότι και ο καθηγητής θέλει να τρομπάρει... Άσχετα με το αν λέει ότι θα πάει στο ΤΕΙ ούτως ή άλλως. Συνήθως πάει για 5 λεπτά και την κάνει με "ελαφρά"..

*ο σπουδαστής "δικαιούται" να απουσιάζει κατά το 1/5 των εργαστηρίων, που είναι συνήθως 12 στον αριθμό ανά εξάμηνο(η ύλη κανονίζεται από τους καθηγητές να βγεί σε 10. Έχουν γνώση οι φύλακες), και δεν έχει "2 απουσίες". Δηλ. αν έχουν γίνει 9 εργστήρια τότε θα κοπεί όποιος έχει κάνει 2 απουσίες. Και μην ξεχνάτε ότι είναι και στην ευχέρεια του καθηγητή ή του προϊσταμένου να μην επιτρέψει την διεξαγωγή εξετάσεων κάποιου εργαστηρίου στο οποίο έχουν πραγματοποιηθεί λιγότερα από 10 μαθήματα, έστω και αν έχει "βγει" η ύλη, κάτι, όμως, που συνήθως δεν εφαρμόζεται...
Καταγράφηκε

->mundus senescit

->verba vana aut risui apta non loqui

->cuncta erant bona
mast
Διδακτικό Προσωπικό
**
Μηνύματα: 70
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 09 Απριλίου 2008, 11:57
0

Η παρέμβασή μου είναι ενημερωτική και δεν αποτελεί επιστροφή στο forum.

Τι ισχύει για τα εργαστήρια:
1) Δεν υπάρχει εξεταστική εργαστηρίων αλλά μόνο θεωριών. Απλώς ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ να γίνονται εξετάσεις την τελυταία εβδομάδα των μαθημάτων. Για παράδειγμα στο εργαστήριο του μαθήματος Ασαφή Συστήματα δεν κάνω εξετάσεις αλλά σας βάζω οκτώ εργασίες, τις οποίες παραδίδουν από την 4η εβδομάδα και μετά.

2) Το εξάμηνο διαρκεί 15 εβδομάδες. Αφαιρώντας τις εγγραφές και την εβδομάδα της εξέτασης απομένουν 13 εβδομάδες για εργαστηριακά μαθήματα. Ο νόμος 3549 (νόμος Γιαννάκου) δεν επιτρέπει να χαθούν περισσότερα από 2 εργαστήρια και μόνο στην περίπτωση που δεν μπορεί να λειτουργήσει το Ίδρυμα (π.χ. κατάληψη, λόγοι ανώτερης βίας κ.λ.π.).

3) Ο φοιτητής πρέπει να παρευρεθεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο 80% των μαθημάτων. Τα 11 εργαστήρια οδηγούν σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 2.2 απουσίες και τα 13 σε ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 2.6 απουσίες. Για το λόγο αυτό έχει επικρατήσει η ιδέα πως στις 3 απουσίες χάνεις το εργαστήριο και το ξαναπαρακολουθείς. Άρα αυτός ο μπούσουλας είναι σωστός.

4) Η "ολομέλεια" δεν έχει καμία ουσία και κανένα θεσμικό ρόλο. Είναι απομεινάρι παλαιών χρόνων, όπου δεν υπήρχε αυστηρό θεσμικό πλαίσιο. Επιπλέον η ανάρτηση σελίδων με υπογραφές έξω από μία αίθουσα δεν οδηγεί σε λόγο ανώτερης βίας ώστε να χαθεί το εργαστήριο.

5) Τα μέλη Ε.Π. του Τμήματος (μόνιμοι) δεν υπάρχει περίπτωση να μην παρευρεθούν στο εργαστήριο καθώς το έχουμε αποφασίσει. Οι συνεργάτες  - άσχετα με το τι σας λένε ή αφήνουν να εννοηθεί - θα είναι παρόντες για έναν απλό λόγο: Οι Τομείς (δηλαδή εμείς οι μόνιμοι) θα τους καλέσουμε να μας ενημερώσουν για την πορεία των μαθημάτων στο εργαστήριο, οπότε τι θα επικαλεσθούν σε περίπτωση που δε διεξαχθεί κάποιο μάθημα;

6) Κάθε εξάμηνο παρατηρείται το δυσάρεστο φαινόμενο αρκετοί φοιτητές να αγνοούν τα παραπάνω και να νομίζουν ότι η δύναμη του όχλου θα τους καλύψει. Τον Ιανουάριο-Ιούνιο βλέπουν με έκπληξη να μη βρίσκονται στους καταλόγους των προς εξέταση φοιτητών λόγω απουσιών και οι "έξυπνοι" συμφοιτητές τους, που τους ενθάρρυναν να "κλείσουν" το εργαστήριο, να δίνουν εξετάσεις γιατί θα έχουν κάνει το κουμάντο τους.

7) Πάνω από 10 φορές εξεδιώχθη συνεργάτης του τμήματος (δεν ξαναδούλεψε σε εμάς) γιατί βασίσθηκε στη σελίδα της "ολομέλειας" και δεν πήγε στο εργαστήριο, ενώ είχε πάει τουλάχιστον 1 φοιτητής.

8) Το πρόγραμμα χρήσης των εργαστηριακών χώρων είναι εξαιρετικά σφικτό και οι πιθανότητες αναπλήρωσης, ιδιαίτερα για τα μαθήματα μικρών εξαμήνων, ανύπαρκτες. Επιπλέον ο διδάσκων δεν έχει καμία υποχρέωση να αναπληρώσει μάθημα για το οποίο δε φέρει ευθύνη για τη μη διεξαγωγή του.


Τι θα έπρεπε να γίνεται (τι γίνεται σε άλλα ΤΕΙ):
1) Εάν η απαίτηση για μη διεξαγωγή των μαθημάτων είναι καθολική θα έπρεπε το θεσμικό όργανο των φοιτητών, ήτοι ο Σύλλογος Σπουδαστών της ΣΤΕΦ, να επικοινωνήσει με τον Προϊστάμενο του Τμήματος ή το Διευθυντή της Σχολής και να συζητήσει τη δυνατότητα αναστολής των μαθημάτων για κάποιες ημέρες.

2) Οι φοιτητές του εκάστοτε εργαστηριακού Τμήματος να συζητήσουν με τους διδάσκοντες και εφόσον οι τελευταίοι διαβεβαιώσουν το Τμήμα ότι δε θα προκληθεί δυσλειτουργία στην εξέλιξη του μαθήματος έως το πέρας του εξαμήνου, να μη γίνουν μαθήματα. Όσοι είστε τριτοετείς και παλαιότεροι θα θυμάσθε ότι στο εργαστήριο Αριθμητικών παραδοσιακά δε γινόταν το τελευταίο εργαστήριο πριν τα Χριστούγεννα γιατί η πορεία του μαθήματος ήταν πάντοτε η προσήκουσα.


Όλα αυτά μπορείτε να τα συζητήσετε με τους εκπροσώπους σας στο Συμβούλιο και τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος. Δε νοείται να μη γνωρίζουν ή να μη σας πουν την αλήθεια.

Πάρις Μαστοροκώστας
Καταγράφηκε
Xaeron
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
Πληροφορικής & Επικοινωνιών
*
Μηνύματα: 3205
Θετικοί ψήφοι: +40

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

If you smell...what Xaeron...is cooking...

Άντρας
Απάντηση #9 - 09 Απριλίου 2008, 12:08
0

Πολύ σημαντικά και ενημερωτικά τα όσα είπατε, ομολογώ ότι πολλά από αυτά δεν τα ήξερα. Θα τα έχω υπόψη μου...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
Εκτύπωση