Νέα:
Σαββάτο 27 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
27 Απριλίου 2024, 15:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 94
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 78
Σύνολο: 78

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6   Κάτω
Εκτύπωση
Η νέα πρόταση του υπουργού Παιδείας για το ΤΕΙ Σερρών
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 29873 φορές.
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #40 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 13:11
-1

Αυτα τα εχω διαβασει και εγω. εχω μιλησει και με αποφοιτους απο σχολη "πληροφορικης" και ολοι εχουν κανει επικοινωνιες. δεν νομιζω να μας αφαιρεθουν αυτα τα μαθηματα. απλα αλλαζουμε τιτλο τμηματος. οι επικοινωνιες ειναι μερος πολλων σχολων πληροφορικης. ετσι νομιζω τουλαχιστον.

Long story short, νεο τμήμα ---> νέα επαγγελματικά δικαιώματα και συγκεκριμένα από όσο μου έχουν πει διάφοροι καθηγητές θα τα νέα τμήματα αρχίζουν με 0 δικαιώματα και παλεύουν απο την αρχή για να αποκτήσουν ότι είχαν και πριν.
Οσο για το προγραμμα σπουδών σκέψου οτι κάποιος με 10 μαθήματα μπορεί να τώρα να πάρει άλλα 10 και να μη ξέρει τι να κάνει...
Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #41 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 13:53
-1

1)Long story short, νεο τμήμα ---> νέα επαγγελματικά δικαιώματα και συγκεκριμένα από όσο μου έχουν πει διάφοροι καθηγητές θα τα νέα τμήματα αρχίζουν με 0 δικαιώματα και παλεύουν απο την αρχή για να αποκτήσουν ότι είχαν και πριν.
2)Οσο για το προγραμμα σπουδών σκέψου οτι κάποιος με 10 μαθήματα μπορεί να τώρα να πάρει άλλα 10 και να μη ξέρει τι να κάνει...

1)Τα τμήματα Πολιτικών Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας (και το δικό μου φυσικά) ούτως ή άλλως ΔΕΝ είχαν Ε.Δ.,οπότε "γκαρσόν λεκιάστηκαν" και μετά τη συγχώνευση ότι ονομασία και να πάρουν...
2)Θα γίνει αναπροσαρμογή όπως αυτές που γίνονται όλα αυτά τα χρόνια (κάθε 3-4 περίπου) δεν θα είναι τίποτα καινούργιο!Αν δεν έχεις "μισά" μαθήματα είσαι comple,αν πάλι έχεις κάποια προφανώς θα έχεις το περιθώριο να τα ζευγαρώσεις πριν περάσει το νέο πρόγραμμα σπουδών για να μη χαθούν!
Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουαρίου 2013, 13:55 από Pargalatsos Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #42 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 14:25
0

1)Long story short, νεο τμήμα ---> νέα επαγγελματικά δικαιώματα και συγκεκριμένα από όσο μου έχουν πει διάφοροι καθηγητές θα τα νέα τμήματα αρχίζουν με 0 δικαιώματα και παλεύουν απο την αρχή για να αποκτήσουν ότι είχαν και πριν.
2)Οσο για το προγραμμα σπουδών σκέψου οτι κάποιος με 10 μαθήματα μπορεί να τώρα να πάρει άλλα 10 και να μη ξέρει τι να κάνει...

1)Τα τμήματα Πολιτικών Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας (και το δικό μου φυσικά) ούτως ή άλλως ΔΕΝ είχαν Ε.Δ.,οπότε "γκαρσόν λεκιάστηκαν" και μετά τη συγχώνευση ότι ονομασία και να πάρουν...
2)Θα γίνει αναπροσαρμογή όπως αυτές που γίνονται όλα αυτά τα χρόνια (κάθε 3-4 περίπου) δεν θα είναι τίποτα καινούργιο!Αν δεν έχεις "μισά" μαθήματα είσαι comple,αν πάλι έχεις κάποια προφανώς θα έχεις το περιθώριο να τα ζευγαρώσεις πριν περάσει το νέο πρόγραμμα σπουδών για να μη χαθούν!

1) Γεω και ΠΔΕ έχουν δικαιώματα αν και τουλάχιστον Γεω δε μπορει να πάρει έργοληπτικό αλλά μόνο μελετητικό.
Ξέρω δε σου φτάνει το μελετητικό αλλά ήταν κάτι και άνοιγε δρόμους.
2) Σε αυτά που λές έχουμε 2 νέους παράγωντες.
Α) Το υπουργείο που όταν του κάνουμε, είτε εμείς είτε οι καθηγητές μας, ερωτήσεις πάνω σε αυτά τα θέματα απαντάει λίγο-πολύ "θα δουμε" (Μετάφραση "τη γαμήσατε")
Β) Ξεχνάς ότι δεν έχουμε μια απλή αλλαγή προγράμματος σπουδών αλλά, γενικότερη αλλαγή και μετατροπή των τμημάτων κάτι το οποίο δεν έχουμε δει και δε ξέρουμε πως δουλεύει και αφού δε ξέρουμε πως δουλεύει και δε μας δίνουν σχετικές πληροφορίες και σύμφωνα με τα όσα έχει κάνει το υπουργείο μέχρι τώρα, έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω αυτο που λένε οι αγγλόφωνοι "worst case scenario" (χειρότερο δυνατό σενάριο/αποτελεσμα)

Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #43 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 14:44
0

Και συμπληρώνω σε όλα αυτά ότι οι συγκεκριμένες αλλαγές επηρεάζουν και τους πτυχιούχους των οποίων τα τμήματα/επαγγελματικά δικαιώματα παύουν να ισχύουν πλέον αφού είτε απορροφούν/είτε απορροφούνται απο κάποιο άλλο τμήμα και αλλάζουν τίτλο/επαγγελματικά δικαιώματα.
Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουαρίου 2013, 14:45 από Empire Καταγράφηκε
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #44 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 14:53
-1

1) Γεω και ΠΔΕ έχουν δικαιώματα αν και τουλάχιστον Γεω δε μπορει να πάρει έργοληπτικό αλλά μόνο μελετητικό.
Ξέρω δε σου φτάνει το μελετητικό αλλά ήταν κάτι και άνοιγε δρόμους.

Αφού έχουν όπως λες,θα ήθελα να ανεβάσεις τα Π.Δ. τα οποία κατοχυρώνουν τα Ε.Δ. αυτών των ειδικοτήτων και ορίζουν το πλαίσιο άσκησης του κάθε επαγγέλματος!

Κατά τα λοιπά,το σχέδιο Αθηνά μπορεί να είναι πρόχειρο και για το πέος αλλά εξαρχής ΔΕΝ είχε την πρόθεση να πηδήξει το αντικείμενο σπουδών μας!
Οι όποιες αλλαγές γίνουν θα γίνουν από τους εκπαιδευτικούς,οι οποίοι προφανώς θα χώσουν τον καθένα στον αντίστοιχο τομέα μαθημάτων που θα δημιουργηθεί και ότι αλλάξουν θα το κάνουν προς όφελος (κατά το δυνατό) δικό μας...
Και συμπληρώνω σε όλα αυτά ότι οι συγκεκριμένες αλλαγές επηρεάζουν και τους πτυχιούχους των οποίων τα τμήματα/επαγγελματικά δικαιώματα παύουν να ισχύουν πλέον αφού είτε απορροφούν/είτε απορροφούνται απο κάποιο άλλο τμήμα και αλλάζουν τίτλο/επαγγελματικά δικαιώματα.
Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι η μόνη σχολή της Σ.Τ.ΕΦ. με κατοχυρωμένα Ε.Δ.,που είναι τα ίδια με το τμήμα που απορροφάς!
Τι νομίζεις ότι θα σ'τα πάρουν πίσω;!
Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουαρίου 2013, 14:56 από Pargalatsos Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #45 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 15:34
-1

1) Γεω και ΠΔΕ έχουν δικαιώματα αν και τουλάχιστον Γεω δε μπορει να πάρει έργοληπτικό αλλά μόνο μελετητικό.
Ξέρω δε σου φτάνει το μελετητικό αλλά ήταν κάτι και άνοιγε δρόμους.

Αφού έχουν όπως λες,θα ήθελα να ανεβάσεις τα Π.Δ. τα οποία κατοχυρώνουν τα Ε.Δ. αυτών των ειδικοτήτων και ορίζουν το πλαίσιο άσκησης του κάθε επαγγέλματος!

Κατά τα λοιπά,το σχέδιο Αθηνά μπορεί να είναι πρόχειρο και για το πέος αλλά εξαρχής ΔΕΝ είχε την πρόθεση να πηδήξει το αντικείμενο σπουδών μας!
Οι όποιες αλλαγές γίνουν θα γίνουν από τους εκπαιδευτικούς,οι οποίοι προφανώς θα χώσουν τον καθένα στον αντίστοιχο τομέα μαθημάτων που θα δημιουργηθεί και ότι αλλάξουν θα το κάνουν προς όφελος (κατά το δυνατό) δικό μας...
Και συμπληρώνω σε όλα αυτά ότι οι συγκεκριμένες αλλαγές επηρεάζουν και τους πτυχιούχους των οποίων τα τμήματα/επαγγελματικά δικαιώματα παύουν να ισχύουν πλέον αφού είτε απορροφούν/είτε απορροφούνται απο κάποιο άλλο τμήμα και αλλάζουν τίτλο/επαγγελματικά δικαιώματα.
Εσύ αυτή τη στιγμή είσαι η μόνη σχολή της Σ.Τ.ΕΦ. με κατοχυρωμένα Ε.Δ.,που είναι τα ίδια με το τμήμα που απορροφάς!
Τι νομίζεις ότι θα σ'τα πάρουν πίσω;!


Νέα σχολή, νέα επαγγελματικά δικαιώματα απο την αρχή (εκτός και αν όλοι οι καθηγητές και πανεπιστημιακοί μας λένε ψέματα).
Νομίζω το έχω πει αρκετές φορές και είτε το αγνοείς είτε κάνεις πως το αγνοείς...

Οσο για επαγγελματικά μας δικαώματα νομίζω πως έχεις γενική και παντελή άγνοια και δε νομίζω ότι θα μας φτάσει ο χώρος και ο χρόνος που μπορούμε να διαθέσουμε σε αυτο το Forum για να στα πω από την αρχή...
Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #46 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 18:17
-1

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των ειδικοτήτων μηχανικών (ενός νομοθετικά ρυθμιζόμενου επαγγέλματος στην Ελλάδα) προσδιορίζονται είτε από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (για τους συναδέλφους Π.Ε.) είτε με Προεδρικό Διάταγμα για την κάθε ειδικότητα που δραστηριοποιείτα εκτός αυτού...
Ιδού των "μηχανικών πληροφορικής τ.ε."
http://icd.teiser.gr/components/article/52/PD%20183-2008%20%20FEK%20246_03-12-08%20.pdf
Κάτι αντίστοιχο ΔΕΝ έχει ψηφιστεί (εκκρεμεί εδώ και 30 χρόνια) για πολλές ειδικότητες της Σ.Τ.ΕΦ. και κατά συνέπεια ο "μηχανολόγος μηχανικός τ.ε." π.χ. ΔΕΝ υφίσταται ως "ελεύθερος επαγγελματίας" ούτε στις πολεοδομίες ούτε πουθενά!
Ας σταματήσει λοιπόν η ανακρίβεια ότι "έχουμε Ε.Δ.",τρώτε που τρώτε εσείς το κουτόχορτο δε χρειάζεται να το βάλουμε κι οι υπόλοιποι στη διατροφή μας!
Οσο για επαγγελματικά μας δικαώματα νομίζω πως έχεις γενική και παντελή άγνοια και δε νομίζω ότι θα μας φτάσει ο χώρος και ο χρόνος που μπορούμε να διαθέσουμε σε αυτο το Forum για να στα πω από την αρχή...
Το αστείο στην όλη φάση είναι ότι έχετε που έχετε μαύρα μεσάνυχτα παπαγαλίζοντας απλά ότι μπούρδα ακούσετε απ'τον εκάστοτε καθηγητή,έχετε στα καπάκια και την αίσθηση ότι ξέρετε τι σας γίνεται! :P
Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουαρίου 2013, 18:34 από Pargalatsos Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #47 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 19:17
0

Οκ... είσαι πληρ. είναι λογικό να μην έχεις ψάξει τίποτα σχετικά με ΠΔΕ και Γεω. και για αυτό δε θα σχολιάσω άλλο αυτά που λες.
Δες τα γενικά εδώ: http://www.dake-eetem.gr/site/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=87&Itemid=23

Τώρα αν θες ψάξε λίγο τα παραπάνω και κάνε ένα pm να βρεθούμε για κάνα καφέ να τα πούμε απο κοντά να σου πω και εγώ 1-2 πραματάκια που έχουν αλλάξει και κάτι κολπάκια που έχουν βρει άτομα απο Γεω γιατί τώρα να  spammαρουμε 2 ξένοι wall of text στο forum δε λέει...
Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #48 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 19:38
0

Μετά την τροποποίηση του εν λόγω Π.Δ. 318/94 από το ΣτΕ (κοινώς το "πουτανάκι του Τ.Ε.Ε.") έπαψε να ισχύει η παράγραφος 2 του άρθρου 1 που οσυαστικά οριοθετούσε το επαγγελματικό πλαίσιο και ανέλυε τα Ε.Δ. αυτών των ειδικοτήτων!
Το υπόλοιπο Π.Δ. είναι σε ισχύ αλλά χωρίς την παράγραφο 2 καταλήγει να έχει την ίδια αξία με αυτό ενός ΜΗ νομοθετικά ρυθμιζόμενου επαγγέλματος (π.χ. διακοσμητές) δηλαδή κολοκύθια τούμπανα!
Σ'όποια πολεοδομία και να πας δυστυχώς η "πόρτα" είναι 100% δεδομένη...

Καλά όσο για κολπάκια άλλο τίποτα,εννοείται πως όποιος θέλει να κάνει τη δουλειά του μπορεί με χίλιους 2 πλάγιους τρόπους,ακόμη και στο Τ.Ε.Ε. να γίνει μέλος απ'το παράθυρο...
Εδώ μιλάμε περισσότερο για ζητήματα αξιοπρέπειας παρά για πρακτικά!
Τελευταία τροποποίηση: 26 Φεβρουαρίου 2013, 19:41 από Pargalatsos Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #49 - 26 Φεβρουαρίου 2013, 19:44
0

Μετά την τροποποίηση του εν λόγω Π.Δ. 318/94 από το ΣτΕ (κοινώς το "πουτανάκι του Τ.Ε.Ε.") έπαψε να ισχύει η παράγραφος 2 του άρθρου 1 που οσυαστικά οριοθετούσε το επαγγελματικό πλαίσιο και ανέλυε τα Ε.Δ. αυτών των ειδικοτήτων!
Το υπόλοιπο Π.Δ. είναι σε ισχύ αλλά χωρίς την παράγραφο 2 καταλήγει να έχει την ίδια αξία με αυτό ενός ΜΗ νομοθετικά ρυθμιζόμενου επαγγέλματος (π.χ. διακοσμητές) δηλαδή κολοκύθια τούμπανα!
Σ'όποια πολεοδομία και να πας δυστυχώς η "πόρτα" είναι 100% δεδομένη...

Λοιπόν. Μιας και δε διαβάζεις μέχρι τέλους νομίζω ότι δεν έχει αξία να σου πω παραδείγματα ανθρώπων που πέρασαν και άδειες και τα πάντα οπότε, "ναι έχει δίκαιο, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα και δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
Είναι καλήτερο να μας παν Θεσσαλονίκη και να μας βάλουν άλλα 10 μαθήματα τον καθένα μας και να μας πουν και τι δικαιώματα θα πάρουμε απο εκεί."

Οκ; Όταν διαβάσεις και δείς το site πες μου, οκ παλίκαρε;
Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6   Πάνω
Εκτύπωση