Νέα:
Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
23 Απριλίου 2024, 10:43

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 34
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 28
Σύνολο: 28

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Software Η Microsoft αποκαλύπτει προβλήματα ασφαλείας στον Google Chrome
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Η Microsoft αποκαλύπτει προβλήματα ασφαλείας στον Google Chrome
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 1374 φορές.
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

21 Απριλίου 2011, 07:27
0

Στο παρελθόν, η δημόσια αποκάλυψη προβλημάτων ασφαλείας σε προϊόντα της Microsoft από τη Google εαποτέλεσε πεδίο αντιπαραθέσεων μεταξύ των δύο εταιρειών, με την πρώτη να ισχυρίζεται πως τίθενται σε κίνδυνο οι πελάτες της και ότι δεν της δινόταν επακρής χρόνος για διορθώσεις και τη δεύτερη να απαντά πως δινόταν πάρα πολύς χρόνος πριν τη δημόσια ανακοίνωση και η Microsoft ήταν αυτή που καθυστερούσε χαρακτηριστικά στην επίλυση των προβλημάτων.

Τώρα φαίνεται πως η Microsoft προσπαθεί να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα. Εγκαινιάζοντας τη νέα της πολιτική σχετικά με την αποκάλυψη αδυναμιών σε προϊόντα τρίτων, εξέδωσε δύο αναφορές ασφαλείας που αφορούν software της Google. Πιο συγκεκριμένα, τον browser Chrome, για τον οποίον η κατασκευάστρια υποστηρίζει πως η μέθοδος sandboxing που χρησιμοποιεί συμβάλλει στη μεγαλύτερη ασφάλεια των χρηστών σε σχέση με την χρήση άλλων browsers όπως ο Internet Explorer.

Η αναφορά MSVR11-002 κάνει λόγο για πρόβλημα «στην HTML5 υλοποίηση των Chrome και Opera που θα μπορούσε να επιτρέψει την αποκάλυψη πληροφοριών». Πιο συγκεκριμένα, το πρόβλημα αφορά την ασφάλεια των στοιχειών canvas, στην περίπτωση των οποίων θα μπορούσε να συμβεί διαρροή πληροφορίας αν scripts συγκεκριμένης προέλευσης μπορούν να προσπελάσουν πληροφορίες που έχουν διαφορετική προέλευση. Η αναφορά MSVR11-001 επισημαίνει μία αδυναμία που «θα μπορούσε πιθανόν να επιτρέψει την απομακρυσμένη εκτέλεση κώδικα μέσα στο sandbox». Η Microsoft ισχυρίζεται ότι προκαλείται από τον τρόπο που ο Chrome προσπαθεί να αναφερθεί σε κομμάτι μνήμης που έχει αποδεσμευτεί και οτι «ένας επιτιθέμενος θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί την αδυναμία ώστε να σταματήσει την απόκριση του browser ή να προκαλέσει απρόσμενο τερματισμό του, επιτρέποντας την εκτέλεση κώδικα στο sandbox του Google Chrome».

Αμφότερες οι αδυναμίες είναι χαμηλού κινδύνου. Για παράδειγμα, η πρώτη απαιτεί ο επιτιθέμενος «να γνωρίζει τη διεύθυνση IP του δικτυακού πόρου που περιέχει τις προσωπικές πληροφορίες». Και στην περίπτωση της δεύτερης, «η επιτυχής εκμετάλλευση της αδυναμίας δεν επιτρέπει σε κακόβουλο κώδικα να εκτελεστεί εκτός των πλαισίων του Chrome sandbox, το οποίο είναι απομονωμένο από το τοπικό σύστημα αρχείων όσον αφορά αναγνώσεις και εγγραφές, όμως άλλου είδους επιθέσεις ίσως είναι πιθανές».

Η Microsoft κάνει σαφές στις αναφορές ασφαλείας που εξέδωσε ότι συζήτησε τα προβλήματα αυτά με τη Google πριν από τη δημόσια ανακοίνωση και πρακτικά ομολογεί πως η τελευταία έχει ήδη διορθώσει τα συγκεκριμένα προβλήματα. Σύμφωνα με εκπρόσωπο της Google «τα θέματα αυτά στην πραγματικότητα είναι πολύ παλιά» και αναφέρθηκαν σε ανακοινώσεις της εταιρείας τους μήνες Σεπτέμβριο και Δεκέμβριο. Από αυτήν την άποψη, οι αναφορές ασφαλείας δεν είναι τίποτα το συνταρακτικό. Ενδιαφέρον όμως παρουσιάζει το γεγονός ότι μετά από χρόνια που η Microsoft βρισκόταν αμυνόμενη έναντι ερευνητών ασφαλείας που αποκάλυπταν τρύπες στα προϊόντα της, τώρα περνά η ίδια στην επιθέση. Σε κάθε περίπτωση, η Microsoft προχωρά προσεκτικά και υπαγορεύει πρότυπα στους εργαζομένους της σχετικά με την αναφορά τέτοιων αδυναμιών, όπως στον τρόπο που θα πρέπει να τις αναφέρουν και ότι θα πρέπει να περιμένουν να διορθωθούν πριν να τις ανακοινώσουν δημόσια. Σε αντίθεση για παράδειγμα με τους ερευνητές ασφαλείας της Google που φαίνεται να δρουν κατά μόνας και χωρίς ανάμειξη προϊσταμένων τους.

πηγή: insomnia.gr

πηγές πηγής:
PCWorld
Computerworld

===
Πωπωωωω... Τους έκανε τη μούρη κρέας...
Καταγράφηκε
primitiveart
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 355
Θετικοί ψήφοι: +264

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 21 Απριλίου 2011, 12:45
0

Τι να κάνουμε κάποιοι έχουν και αρχές:
...
Η Microsoft κάνει σαφές στις αναφορές ασφαλείας που εξέδωσε ότι συζήτησε τα προβλήματα αυτά με τη Google πριν από τη δημόσια ανακοίνωση και πρακτικά ομολογεί πως η τελευταία έχει ήδη διορθώσει τα συγκεκριμένα προβλήματα.
...
Σε κάθε περίπτωση, η Microsoft προχωρά προσεκτικά και υπαγορεύει πρότυπα στους εργαζομένους της σχετικά με την αναφορά τέτοιων αδυναμιών, όπως στον τρόπο που θα πρέπει να τις αναφέρουν και ότι θα πρέπει να περιμένουν να διορθωθούν πριν να τις ανακοινώσουν δημόσια. Σε αντίθεση για παράδειγμα με τους ερευνητές ασφαλείας της Google που φαίνεται να δρουν κατά μόνας και χωρίς ανάμειξη προϊσταμένων τους.

Άσε που περισσότερο εμένα μου κάνει σαν μια κίνηση να πει στην google και σε οποιονδήποτε άλλο ότι εμείς βρίσκουμε τις τρύπες σας αλλά τις ανακοινώνουμε εφόσον τις διορθώσετε και όχι πριν απλά και μόνο για να προκαλέσουμε εντυπώσεις...(ρούφα)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση