Νέα:
Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
26 Απριλίου 2024, 11:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 58
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 42
Σύνολο: 42

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Software 5 λόγοι για να μην εγκαταστήσεις τον ΙΕ9
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
5 λόγοι για να μην εγκαταστήσεις τον ΙΕ9
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 9236 φορές.
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

19 Μαρτίου 2011, 01:09
+1

Είναι αλήθεια πως η έκδοση 9 του Internet Explorer eίναι σημαντικά βελτιωμένη σε σχέση με τις προηγούμενες, τόσο όσον αφορά την απόδοση όσο και την ασφάλεια. Εντούτοις, σε μια αγορά που βρίθει από καλούς browsers, υπάρχουν πέντε λόγοι να αφήσετε στην άκρη για άλλη μια φορά το πνευματικό τέκνο της Microsoft.

1. Ασυμβατότητα με το λειτουργικό σύστημα

Για να εγκαταστήσετε τον Internet Explorer 9 πρέπει οπωσδήποτε να έχετε στον υπολογιστή σας Windows 7 ή Vista. Αν έχετε Windows XP, λυπάμαι, ατυχήσατε. Δεν υπάρχει καμία έκδοση του IE 9 για τα Windows XP. Ναι, σύμφωνα με τη ΝetMarketshare, το 55% των χρηστών Windows χρησιμοποιεί ακόμα τα XP (έναντι του 23% των Windows 7 και του 11% των καημένων που έχουν Vista). Αλλά η Microsoft αποφασίζει και διατάζει πως δεν θα υπάρξει IE 9 για τα XP - αν θέλετε, ας αγοράσετε τα Windows 7.

Και ξεχάστε φυσικά λειτουργικά συστήματα εκτός Windows, όπως το linux και το Mac OS. Για την ακρίβεια, ο επικεφαλής μηχανικός του Internet Explorer, Dean Hachamovitch, δήλωσε πως "Οι άλλοι browsers μοιράζουν την ενέργειά τους σε πολλά συστήματα. Επειδή εμείς εστιαζόμαστε αποκλειστικά σε ένα, ο IE μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως τα windows και το hardware".

Παράξενο. ο Firefox, o Chrome και ο Safari δείχνουν να τα πηγαίνουν μια χαρά σε όλες τις διαθέσιμες πλατφόρμες...

2. Επιδόσεις

Ναι, ο IE 9 πραγματικά βγήκε πρώτος στο benchmark SunSpider JavaScript 0.91. Όμως χρησιμοποιώντας και άλλα benchmarks, αποδεικνύεται πως εξακολουθεί να είναι πιο αργός από τον Chrome και την release candidate έκδοση του Firefox 4.

3. H 64-bit έκδοση του IE 9 είναι β' διαλογής
Όταν λέμε πως ο IE9 είναι γρηγορότερος, εννοούμε την 32-bit έκδοση. Η 64-bit ουσιαστικά σέρνεται, είναι αρκετές φορές πιο αργή από όλους τους άλλους browser της αγοράς όσον αφορά το JavaScript.

Το χειρότερο είναι πως αν έχετε 64-bit έκδοση των Windows, η εγκατάσταση του IE 9 θα επιμείνει να βάλετε την (κατώτερη) 64-bit έκδοση - χρειάζεται να κάνει κανείς ταρζανιά (την οποία θα δημοσιεύσουμε σε ξεχωριστό άρθρο) για να βάλει την 32-bit έκδοση του IE 9 σε 64-bit Windows.

4. Έλλειψη Ασφάλειας
Ναι, ο IE 9 είναι ο ασφαλέστερος Internet Explorer που έγινε ποτέ. Συγκρινόμενος όμως με τον ανταγωνισμό, ακόμα υπολείπτεται.

Για παράδειγμα, το νέο αγαπημένο κόλπο των hacker είναι να επιτίθενται σε κενά ασφαλείας που υπάρχουν στα plug-ins των browser - με μία από τις κορυφαίες "κερκόπορτες" το Flash της Adobe.

Ο Internet Explorer δεν βγάζει καμία προειδοποίηση αν δεν έχετε εγκατεστημένο το τελευταίο Flash Player (με όλες τις διορθώσεις ασφαλείας), όπως κάνει ο Firefox με το Plug-in Check, ούτε την αναβαθμίζει αυτόματα όπως ο Chrome, που έχει το Flash ενσωματωμένο.

5. Έλλειψη συμβατότητας
Ξέρετε ποιός είναι ο μεγαλύτερος εφιάλτης ενός web designer? Να βεβαιωθεί πως το site που κατασκευάζει θα λειτουργεί σε όλους τους browsers - ειδικά στον άθλιο Internet Explorer 6. Τώρα όμως θα έχουν άλλον ένα πονοκέφαλο, γιατί πολλά από τα υπάρχοντα sites, που τρέχουν μια χαρά στον IE 8, στον IE 9 εμφανίζονται προβληματικά.

Επιπλέον, παρ' ότι η Microsoft καμαρώνει για την υποστήριξη video Η.264 στην HTML 5, στην πραγματικότητα ο IE 9 είναι ο χειρότερος όλων των browser στο HTML 5 Web page test.

Αν λοιπόν θέλετε έναν εξαιρετικό web browser, βάλτε τον Chrome 10 ή περιμένετε για τον Firefox 4. Τώρα, αν θέλετε ντε και καλά browser από τη Microsoft, αν δεν έχετε XP και είστε στα 32-bit, ε, ο IE 9 είναι μια αποδεκτή επιλογή.

Πηγή: http://www.pcsteps.gr/technology/software/962-5-logoi-gia-na-min-egkatastisete-internet-explorer-9
Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
CowBoy
*
Μηνύματα: 231
Θετικοί ψήφοι: +128

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Αναπάντητες: 300

Απάντηση #1 - 19 Μαρτίου 2011, 04:15
+1

Καταρχήν και γενικά , τι έχουν όλοι σας πάθει με την Microsoft ? Το ξέρουμε ότι ΠΟΥΛΑΕΙ λογισμικο ...

1. Ασυμβατότητα με το λειτουργικό σύστημα
Και ξεχάστε φυσικά λειτουργικά συστήματα εκτός Windows, όπως το linux και το Mac OS. Για την ακρίβεια, ο επικεφαλής μηχανικός του Internet Explorer, Dean Hachamovitch, δήλωσε πως "Οι άλλοι browsers μοιράζουν την ενέργειά τους σε πολλά συστήματα. Επειδή εμείς εστιαζόμαστε αποκλειστικά σε ένα, ο IE μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως τα windows και το hardware".

Παράξενο. ο Firefox, o Chrome και ο Safari δείχνουν να τα πηγαίνουν μια χαρά σε όλες τις διαθέσιμες πλατφόρμες...
Φυσικά ! Ως πολυεθνική θα έχει την δική της στρατιγική .Δεν τον καταλαβαίνω .
Κάτσε , υπάρχει SAFARI για Linux ? Pardon ? :)

2. Επιδόσεις

Ναι, ο IE 9 πραγματικά βγήκε πρώτος στο benchmark SunSpider JavaScript 0.91. Όμως χρησιμοποιώντας και άλλα benchmarks, αποδεικνύεται πως εξακολουθεί να είναι πιο αργός από τον Chrome και την release candidate έκδοση του Firefox 4.
Ο explorer είναι πολύ γρήγορος , απλώς τρώει πολύ μνήμη . Το προτιμώ πάντως από τα αναπάντεχα κολλήματα του CHROME όταν έβλεπα βίντεο στο YOUTUBE και κολλούσε χωρίς λόγο όταν το έκανα FULL-SCREEN ..Έλεος , αυτό πιστεύω πως έχει λυθεί εδώ και αιώνες .

3. H 64-bit έκδοση του IE 9 είναι β' διαλογής
Όταν λέμε πως ο IE9 είναι γρηγορότερος, εννοούμε την 32-bit έκδοση. Η 64-bit ουσιαστικά σέρνεται, είναι αρκετές φορές πιο αργή από όλους τους άλλους browser της αγοράς όσον αφορά το JavaScript.
Αυτό το συμπέρασμα είναι βγαλμένο από αυτόν? Θέλεινα μου πει πως έχει δοκιμάσει ΟΛΟΥΣ τους browsers σε ΚΑΘΑΡΟ 64-BIT σύστημα ( και με 64 μνήμες καθαρόαιμο οχι μόνο cpu ... ) και αυτό ήταν το συμπέρασμα ? Αν ναι έτσι θα συμφωνήσω ..

4. Έλλειψη Ασφάλειας
Ναι, ο IE 9 είναι ο ασφαλέστερος Internet Explorer που έγινε ποτέ. Συγκρινόμενος όμως με τον ανταγωνισμό, ακόμα υπολείπτεται.

Για παράδειγμα, το νέο αγαπημένο κόλπο των hacker είναι να επιτίθενται σε κενά ασφαλείας που υπάρχουν στα plug-ins των browser - με μία από τις κορυφαίες "κερκόπορτες" το Flash της Adobe.

Ο Internet Explorer δεν βγάζει καμία προειδοποίηση αν δεν έχετε εγκατεστημένο το τελευταίο Flash Player (με όλες τις διορθώσεις ασφαλείας), όπως κάνει ο Firefox με το Plug-in Check, ούτε την αναβαθμίζει αυτόματα όπως ο Chrome, που έχει το Flash ενσωματωμένο.
Έλλειψη Ασφάλειας , πολύ μεγάλη κουβέντα , όταν μου μιλάν θέλω πραγματικά να έχουν σφαιρικές απόψεις ..
Μεγάλη κουβέντα ... Το έχει δοκιμάσει και αυτό ?

5. Έλλειψη συμβατότητας
Ξέρετε ποιός είναι ο μεγαλύτερος εφιάλτης ενός web designer? Να βεβαιωθεί πως το site που κατασκευάζει θα λειτουργεί σε όλους τους browsers - ειδικά στον άθλιο Internet Explorer 6. Τώρα όμως θα έχουν άλλον ένα πονοκέφαλο, γιατί πολλά από τα υπάρχοντα sites, που τρέχουν μια χαρά στον IE 8, στον IE 9 εμφανίζονται προβληματικά.
Ναι το ξέρω , πάντως όσες φορές ανοίγω CHROME πολλές φορές μου πετά ΟΛΟ το HTML όπως είναι , διότι μάλλον δεν ξέρει να "διαβάζει" καλά . Μην φοβάστε δεν φταίει η σελίδα ... O CHROME είναι :)

Επιπλέον, παρ' ότι η Microsoft καμαρώνει για την υποστήριξη video Η.264 στην HTML 5, στην πραγματικότητα ο IE 9 είναι ο χειρότερος όλων των browser στο HTML 5 Web page test.
Αν λοιπόν θέλετε έναν εξαιρετικό web browser, βάλτε τον Chrome 10 ή περιμένετε για τον Firefox 4. Τώρα, αν θέλετε ντε και καλά browser από τη Microsoft, αν δεν έχετε XP και είστε στα 32-bit, ε, ο IE 9 είναι μια αποδεκτή επιλογή.
The Worldwide Web Consortium (WC3) has published the results of its first HTML5 tests. Despite the HTML5 specification being fully finalised, Microsoft’s Internet Explorer 9 beta tops the tests.
 
Microsoft scores 100% marks in the following features:
 ■Attributes
 ■Audio
 ■foreigncontent
 ■video
 ■xhtml5


Περίεργο.. Θα ψάξω το άρθρο και θα το ανεβάσω .. Μέχρι τότε πιστεύω πως αυτά είναι αποτελέσματα μιας μεγάαααλης προπαγάνδας ... ;)
Καταγράφηκε

High thoughts must have high language.
Aristophanes, Frogs, 405 B.C.
marios9
*
Μηνύματα: 184
Θετικοί ψήφοι: +62

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #2 - 19 Μαρτίου 2011, 10:50
+1

Πάντως αυτά τα κολλήματα που λες ότι τρως με τον chrome , εγώ δεν τα ξέρω . Χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο και σε windows και linux και τέτοια κολλήματα δεν έχω φάει.
Καταγράφηκε

Είμαι ο marios9 . Έχω πάντα δίκαιο , και τα ξέρω όλα .
Α και είμαι sexy and i know it :)
largko
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 103
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Burning in Programming !!!

Άντρας WWW
Απάντηση #3 - 19 Μαρτίου 2011, 12:12
-2

O IE9 τον έχω εδώ και 2-3 μήνες (μπορεί κ παραπάνω δεν θυμαμαι) απο την Beta έκδοση και είναι πάρα πολύ απλός και αξιόλογος.
Είναι φυσικό να είναι μόνο για Windows και άσε με τον κόσμο που ξέρω κάποιοι χρησιμοποιούν να μπουν στο ιντερνετ ότι βρούνε μπροστά τους. Δλδ ΙΕ6!!! ότι έχει το σύστημα των XP προεγκατεστημένο.
Το μόνο αρνητικό για μένα που συμφωνώ είναι ότι κάνεις μια ιστοσελίδα και για να παίξει σωστα σε ΙΕ(γενικα) πρέπει να κάνεις κόλπα...
Καταγράφηκε

primitiveart
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 355
Θετικοί ψήφοι: +264

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #4 - 19 Μαρτίου 2011, 12:17
+1

3. H 64-bit έκδοση του IE 9 είναι β' διαλογής
Όταν λέμε πως ο IE9 είναι γρηγορότερος, εννοούμε την 32-bit έκδοση. Η 64-bit ουσιαστικά σέρνεται, είναι αρκετές φορές πιο αργή από όλους τους άλλους browser της αγοράς όσον αφορά το JavaScript.
Αυτό το συμπέρασμα είναι βγαλμένο από αυτόν? Θέλεινα μου πει πως έχει δοκιμάσει ΟΛΟΥΣ τους browsers σε ΚΑΘΑΡΟ 64-BIT σύστημα ( και με 64 μνήμες καθαρόαιμο οχι μόνο cpu ... ) και αυτό ήταν το συμπέρασμα ? Αν ναι έτσι θα συμφωνήσω ..

Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ και οφείλεται στο γεγονός πως (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) η Chakra JIT Engine που χρησιμοποιεί ο IE9 και έχει βελτιώσει αισθητά τις επιδόσεις του στην JavaScript δεν ενσωματώνεται στην 64bit εκδοσή του...
Καταγράφηκε
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #5 - 19 Μαρτίου 2011, 12:21
+1

Καταρχήν και γενικά , τι έχουν όλοι σας πάθει με την Microsoft ? Το ξέρουμε ότι ΠΟΥΛΑΕΙ λογισμικο ...

Ο explorer είναι πολύ γρήγορος , απλώς τρώει πολύ μνήμη . Το προτιμώ πάντως από τα αναπάντεχα κολλήματα του CHROME όταν έβλεπα βίντεο στο YOUTUBE και κολλούσε χωρίς λόγο όταν το έκανα FULL-SCREEN ..Έλεος , αυτό πιστεύω πως έχει λυθεί εδώ και αιώνες .

Οι stable εκδόσεις του chrome δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Αν είχες όπως εγώ dev/beta ναι, θα είχες κολλήματα.
Επί του θέματος της σύγκρισης Chrome με IE9, το είπα κ στο thread με τους browsers, ότι όντως έχουν κάνει ΠΟΛΥ καλή δουλειά στην ταχύτητα και τον κάνανε σχεδόν ισάξιο του Chrome.

Αυτό το συμπέρασμα είναι βγαλμένο από αυτόν? Θέλεινα μου πει πως έχει δοκιμάσει ΟΛΟΥΣ τους browsers σε ΚΑΘΑΡΟ 64-BIT σύστημα ( και με 64 μνήμες καθαρόαιμο οχι μόνο cpu ... ) και αυτό ήταν το συμπέρασμα ? Αν ναι έτσι θα συμφωνήσω ..

Όχι, είναι γεγονός, αλλά δεν μπορώ να βρω το link. Τον είχαν τεστάρει σε καθαρό 64άρι σύστημα και ήταν gtpk. Ο 32bitος ΙΕ από την άλλη, στο ίδιο σύστημα τα πήγαινε καλύτερα.

Έλλειψη Ασφάλειας , πολύ μεγάλη κουβέντα , όταν μου μιλάν θέλω πραγματικά να έχουν σφαιρικές απόψεις ..
Μεγάλη κουβέντα ... Το έχει δοκιμάσει και αυτό ?

Μια φορά Chrome δεν είναι. :P :P :P
(Σε έστειλα με τη σφαιρική μου άποψη; ε; ε; ε; ε; :P )

Ναι το ξέρω , πάντως όσες φορές ανοίγω CHROME πολλές φορές μου πετά ΟΛΟ το HTML όπως είναι , διότι μάλλον δεν ξέρει να "διαβάζει" καλά . Μην φοβάστε δεν φταίει η σελίδα ... O CHROME είναι :)

Again, το ίδιο με πιο πάνω. Οι stable εκδόσεις δεν έχουν τίποτα. Βασικά αυτό το πρόβλημα ούτε καν με την dev δεν το είχα. Πού τον τρέχεις τον Chrome ρε, σε κινέζικο κινητό; :P

The Worldwide Web Consortium (WC3) has published the results of its first HTML5 tests. Despite the HTML5 specification being fully finalised, Microsoft’s Internet Explorer 9 beta tops the tests.
 
Microsoft scores 100% marks in the following features:
 ■Attributes
 ■Audio
 ■foreigncontent
 ■video
 ■xhtml5


Περίεργο.. Θα ψάξω το άρθρο και θα το ανεβάσω .. Μέχρι τότε πιστεύω πως αυτά είναι αποτελέσματα μιας μεγάαααλης προπαγάνδας ... ;)

H αλήθεια είναι ότι δεν τον δοκίμασα σε html5 περιεχόμενο, αλλά θα το κάνω και θα πω εντυπώσεις. Έχω τεράστιες αμφιβολίες βέβαια, αλλά σε αυτό οφείλεται το ότι όντως είμαι προκατειλημένος αρνητικά για τους ΙΕ
Καταγράφηκε
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

Απάντηση #6 - 19 Μαρτίου 2011, 15:31
-1

CowBoy μην είσαι αντιδραστικός. Εγώ δεν πουλάω ούτε μοιράζω τον chrome... (αν και τον εχω απο τοτε που βγηκε.. πραγματικα σε flash εχει προβληματα αλλα για το html δεν μου εχει τυχει! κάνε κανενα update ίσως να μην φταιει ο chrome...).

Μπορεις να δοκιμάσεις όμως και τον mozilla και να τον συγκρίνεις με τον ΙΕ9 και όχι να συγκρίνεις τον ΙΕ9 με το chrome !! είπες τα βλεπεις σφαιρικα...  :)
Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
CowBoy
*
Μηνύματα: 231
Θετικοί ψήφοι: +128

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Αναπάντητες: 300

Απάντηση #7 - 19 Μαρτίου 2011, 15:56
+1

Χαχαχα ! Πλάκα έχετε ... Καταρχήν με παρεξηγήσατε :) .
Ούτε εγώ πουλάω τον explorer , αλλά δεν είμαι εγώ αυτός που δημοσιεύω τέτοια post .

Τον τελευταίο καιρό απλώς όλοι επιδίδονται σε ένα ατέρμονο αγώνα κατά του IE . Σφαιρικό είναι αυτό ? Δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι οι "καλοί" browsers και αυτός ο "άχρηστος" (Διάβασε το ποστ σου ξανά --ναι αυτό που αναδημοσίευσες ). Μερικοί λένε επίσης ότι ο IE είναι από τους καλούς browsers( βλ. W3 ) . Και τελικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση .

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ μόνο OPERA . Δεν δουλεύω IE . Θα ξέρεις βέβαια ότι όοοοοοολοι οι άλλοι browsers ( και ο CHROME ) ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ τον OPERA , μπορούν να στο επιβεβαιώσουν πολλοί εδώ μέσα .

Ανέβασα και μια εικόνα για να δεις ποιους χρησιμοποιώ - για να μην με ξαναπείς και αντιδραστικό ;) .


Αυτόματη ένωση μηνύματος: [time]Σαβ 19 Μάρ 2011 04:10:45 μμ GMT-2[/time]
Παράδειγμα -- Γιατί δεν μιλάει κανένας για τα ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΑ κενά ασφαλείας του JOOMLA ?
Πολύ επιλεκτικοί είναι αυτοί που τα λένε δηλαδή . Μας έχουν πρήξει με τη Microsoft δηλαδή ρε αδερφέ :) . Δεν ασχολούνται με κάτι άλλο ?

Μια κοτσάνα να κάνει κάποιος ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΜΕ 700 POSTS .. Ενώ εάν είναι OpenSource ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλάει .
Από την άλλη όλοι φωνάζουν "Χρησιμοποιήτε Open-Free software" . Ούτε αυτό είναι σφαιρικό , έλα λίγο στην θέση τους και κατάλαβέ το ;) .

Δεν έχω κάτι μαζί σου casper αλλά νιώθεις τι θέλω να πω ;)

Αυτόματη ένωση μηνύματος: 19 Μαρτίου 2011, 16:14
Sarig την STABLE έκδοση τρέχω του CHROME . Πολλές σελίδες τις δείχνει έτσι . Οι περισσότερες είναι της MICROSOFT , οι οποίες φιλοξενούν και χιλιάδες κόσμο . Τα πρότυπα γίνονται για τους πολλούς , οπότε εάν θέλουμε να είμαστε σωστοί ας μάθει να τις κάνει Render και αυτές σωστά γιατί παρέχουν μεγάλη υποστήριξη σε κάποια θέματα (Πέραν windows)  :) .

Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2011, 16:14 από CowBoy Καταγράφηκε

High thoughts must have high language.
Aristophanes, Frogs, 405 B.C.
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 19 Μαρτίου 2011, 17:50
0

Όλοι αντιγράφουν όλους, συμφωνώ ότι μερικά στοιχεία όπως πχ το Speed Dial το πήρε από τον Opera. Αν κάποιο στοιχείο είναι καλό και χρήσιμο γιατί να μην αντιγραφεί; Πχ τα tabs, τα extensions, το synch κλπ, είναι όλα στοιχεία που προάγουν την χρηστικότητα.

Προσωπικά τον Opera όσες φορές τον έβαλα πάντα κάτι με χαλούσε ΠΟΛΥ και δεν μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω. Μέχρι στιγμής έναν browser που να με καλύπτει 100% δεν έχω βρει:
Ο IE πάντα έχανε στην σύγκριση με τον FFOX, είτε επειδή δεν είχε tabs (IE 6) είτε επειδή δεν είχε extensions (ΙΕ 7 νομίζω) είτε επειδή η μηχανή του rendering του ήταν gtpk και έπρεπε σε πολλές σελίδες να πατάς το compatibility mode (ΙΕ 8 ).
Ο FFOX έχανε στη σύγκριση με τον Chrome από την αρχή σε επίπεδο ταχύτητας που ανοίγει, ταχύτητας που φορτώνει σελίδες κλπ.
Ο Chrome μέχρι την έκδοση 4.0 έχανε από τον FFOX ελλείψει extensions, και χάνει μέχρι τώρα λόγω έλλειψης 100% αποτελεσματικού adblock, ή έλλειψης σωστής διαχείρισης των bookmarks (βάλτε tags ρε παλικάρια εκεί στη google, έλεος).

Από 'κει και πέρα βλέπεις ποια χαρακτηριστικά σε ενδιαφέρουν περισσότερο και ποια "στραβά" μπορείς να κάνεις ότι δεν τα βλέπεις.

Στο παράδειγμα του Joomla είμαι μαζί σου. Δεν είμαι υπέρ του open source μόνο και μόνο επειδή είναι open source. ΑΝ το open source είναι (σχεδόν) εξίσου καλό με ένα κλειστού κώδικα τότε να το προτιμήσω, αλλά δεν είμαι lafs.

Τέλος όσον αφορά το rendering στον Chrome, δώσε κάνα link γιατί πραγματικά μου φαίνεται περίεργο αυτό, ούτε ΜΙΑ φορά από τότε που τον χρησιμοποίησα δε μου έχει πετάξει σκέτο html όπως είναι.
Καταγράφηκε
Chrisp
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1176
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #9 - 19 Μαρτίου 2011, 18:20
0

 Λιγο πολύ οι browsers πλεον είναι ιδιοι, είναι ευχρηστοι και έχουν καλή απόδοση, οι διαφορές στην απόδοση τους ειναι εξαιρετικά δυσδιάκριτες στα μάτια ενος χρήστη. Πλεον ο browser προτιμάται λόγω συνήθειας, χρησιμοποιώ Firefox αρκετά χρόνια και όσο εκτελει τις λειτουργίες που θέλω καλά δυσκολα θα τον αλλάξω.
 Τον ΙΕ δεν τον έχω δει αλλά μπορώ να πω με απόλυτη σιγουρια και απο τα στατιστικά που εμπειρικά κρατουσα στη δουλεια το 80% τον χρησιμοποιούσε γιατι τον βρηκε στο πισι του και ανε 20% βαρια-βαρια τον χρησιμοποιουσε γιατι τον επελεξε ως καλύτερο σε σχεση με τους άλλους.
 Τελος συμφωνω με sarig σε αυτό που λέει για open source κ κλειστου κώδικα προγραμματα.
Καταγράφηκε

Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση