Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 15:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 61
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 51
Σύνολο: 51

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Οδηγίες ηλεκτρονικής δήλωσης μαθημάτων
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 2045 φορές.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
17 Φεβρουαρίου 2011, 14:59
0

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΣΕΡΡΩΝ
ΣΧΟΛΗ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ & ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
ΤΜΗΜΑ: «ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ, ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ & ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ»


Σέρρες, 16/02/2011


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ


Ανακοινώνεται ότι η έναρξη του εαρινού εξαμήνου για το ακαδημαϊκό έτος 2010-2011 είναι την Δευτέρα 21/02/2011. Για πρώτη φορά στο τμήμα θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονική δήλωση μαθημάτων (θεωριών & εργαστηρίων) μέσω του συστήματος E-gram της Γραμματείας μας.

Η δήλωση των μαθημάτων (θεωρητικών & εργαστηριακών) ξεκινάει από τις 21/02/2011 μέχρι και τις 23/02/2011.

Οι οδηγίες που ακολουθούν σκοπό έχουν να σας διευκολύνουν στη συμπλήρωση της δήλωσή σας. Αν παρόλα αυτά αντιμετωπίζετε δυσκολίες μη διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια από τη Γραμματεία (τηλ. 23210-49337).


Τι είναι η Ηλεκτρονική Γραμματεία – E-gram;

Η Ηλεκτρονική Γραμματεία – E-gram είναι ο μοναδικός τρόπος για να μπορεί ο σπουδαστής:
• να ανανεώνει την εγγραφή του στην έναρξη κάθε εξαμήνου
• να κάνει δήλωση μαθημάτων (θεωρητικών & εργαστηριακών)
• να δηλώνει ποιο τμήμα εργαστηριακού μαθήματος θέλει να παρακολουθήσει (ημέρα & ώρα παρακολούθησης)
• να ενημερώνεται ηλεκτρονικά για τα αποτελέσματα των εξετάσεων σε κάθε εξεταστική περίοδο

Μπορείτε να επισκέπτεστε την Ηλεκτρονική Γραμματεία σε όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους.


Πώς μπορώ να κάνω τη δήλωση μαθημάτων (θεωρητικών & εργαστηριακών);

Στην αρχή κάθε εξαμήνου πραγματοποιούνται οι δηλώσεις μαθημάτων (θεωρητικών & εργαστηριακών).

Μπαίνοντας στον προσωπικό σας λογαριασμό στο E-gram στο κάτω μέρος της σελίδας βλέπετε ένα μήνυμα. Πατήστε πάνω στη λέξη δήλωση του κειμένου που βλέπετε στη σελίδα σας. Στη νέα σελίδα που εμφανίζεται πατήστε τη λέξη προσθήκη. Στην οθόνη εμφανίζονται τα μαθήματα που οφείλετε.

Μπροστά από κάθε μάθημα υπάρχει ένα check box, τσεκάρετε τα μαθήματα που θέλετε να συμπεριληφθούν στη δήλωσή σας
• σε κάθε μάθημα η τελευταία στήλη είναι οι ώρες που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο μάθημα
• Προσοχή! Το σύνολο των ωρών, των μαθημάτων που θα επιλέξετε δεν πρέπει να υπερβαίνει τις ώρες που δικαιούστε για το εξάμηνο στο οποίο βρίσκεστε.
Ειδικά για την επιλογή ενός τμήματος εργαστηριακού μαθήματος

Όταν επιλέγετε (τσεκάρετε) ένα εργαστηριακό μάθημα εμφανίζεται κάτω από το μάθημα μια εικόνα και σας ζητάει πατώντας τη λέξη Επιλογή, να επιλέξετε κάποιο από τα διατιθέμενα τμήματα για το συγκεκριμένο εργαστήριο
• επιλέξτε ένα από τα διατιθέμενα εργαστηριακά τμήματα (π.χ. ΔΕΥ 08:00-13:00, ΤΡΙ 15:00-17:00 κ.λ.π.) και πατήστε Επιλογή
• Προσοχή! Πρέπει να επιλέξετε ένα τμήμα του εργαστηριακού μαθήματος για να μπορείτε να το παρακολουθήσετε!
• Προσοχή! Αν στο πρόγραμμα του τρέχοντος εξαμήνου (δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του ΤΕΙ Σερρών) σε ένα μάθημα υπάρχουν πέντε τμήματα εργαστηριακού μαθήματος και στο δικό σας παράθυρο εμφανίζονται λιγότερα (π.χ. τρία) ή κανένα, αυτό σημαίνει ότι τα τμήματα έχουν κλείσει τον απαραίτητο αριθμό σπουδαστών και δεν διατίθενται πλέον.
• Προσοχή! Σ’ αυτή την περίπτωση (όταν δηλαδή θα έχουν κλείσει όλα τα διατιθέμενα τμήματα με συγκεκριμένο ωράριο και ημέρα διεξαγωγής) κι εσείς δεν προλάβατε να ενταχθείτε σε κανένα απ’ αυτά σας προσφέρετε η εξής επιλογή:
• Θα δείτε ένα τμήμα με τίτλο ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΜΗΜΑ χωρίς διακριτικά αίθουσας, ημέρας & ώρας. Το τμήμα αυτό δεν έχει περιορισμό στον αριθμό των σπουδαστών που μπορεί να δεχτεί. Μπορείτε επομένως να εγγραφείτε σ’ αυτό το ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΜΗΜΑ.


Τελικό βήμα

Αφού είστε σίγουροι για την επιλογή όλων των μαθημάτων που επιθυμείτε να παρακολουθήσετε πατήστε το κουμπί εισαγωγή στη δήλωση που βρίσκεται στο πάνω μέρος της ηλεκτρονικής σελίδας.

Προσοχή! Σε περίπτωση που το σύνολο ωρών των μαθημάτων που επιλέξατε ξεπερνάει τις ώρες που δικαιούστε το σύστημα σας εμφανίζει ξανά τη λίστα με τα επιλεγμένα μαθήματα. Τσεκάρετε τα μαθήματα της δήλωσης που θέλετε να διαγράψετε και πατήστε το πλήκτρο «Διαγραφή».

Πατήστε το πλήκτρο «Αποστολή» για να αποστείλετε τη δήλωσή σας στη Γραμματεία. Στη συνέχεια κάνετε log out (ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ από το λογαριασμό σας), από την αριστερή λίστα επιλογών.

Σε επόμενη είσοδο στο λογαριασμό σας, από την αριστερή λίστα επιλογών, Δηλώσεις --> Η δήλωσή μου ελέγξτε τα μαθήματα που έχετε δηλώσει.

Πραγματοποιείστε οπωσδήποτε το προηγούμενο βήμα προκειμένου να είστε σίγουροι/ες ότι κάνατε Δήλωση.


ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΑ

1. Πόσες ώρες δικαιούμαι να δηλώσω στο εξάμηνο που βρίσκομαι;
ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ  ΜΕΓΙΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΔΗΛΩΣΗΣ
1ο  26
2ο  36
3ο  36
4ο  36
5ο  36
6ο  36
7ο  36
8ο και πάνω  41


2. Τι είναι Προαπαιτούμενα – Αλληλοεξαρτώμενα Μαθήματα;

Για μερικά μαθήματα ΔΕΝ μπορούμε να δηλώσουμε το επόμενο μάθημα αν δεν έχουμε περάσει το προηγούμενο, έτσι αν δεν έχουμε περάσει το μάθημα ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ δεν μπορούμε να δηλώσουμε το μάθημα ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΜΕ Η/Υ, αν δεν έχουμε περάσει π.χ. το μάθημα ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΙΙ (Θεωρία & Εργαστήριο) δεν μπορούμε να δηλώσουμε το μάθημα ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ – ΣΚΙΤΣΟ, ούτε το Θεωρητικό αλλά ούτε και το Εργαστηριακό μέρος του μαθήματος.

ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ & ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Σχεδιαστική Μεθοδολογία --> Σχεδιαστική Μεθοδολογία με Η/Υ
Ελεύθερο Σχέδιο ΙΙ --> Ελεύθερο Σχέδιο – Σκίτσο
Αρχιτεκτονική Εσωτερικού Χώρου ΙΙ --> Αρχιτεκτονική Εσωτερικού Χώρου ΙV
Δομική Τέχνη ΙΙ --> Δομική Τέχνη ΙΙΙ
Εικαστική Σύνθεση ΙΙ --> Εικαστική Σύνθεση ΙΙΙ
Σχεδιασμός Επίπλου Ι --> Σχεδιασμός Επίπλου ΙΙ
Βιομηχανικό Σχέδιο Ι --> Βιομηχανικό Σχέδιο ΙΙ
Σχεδιασμός Εσωτερικού Χώρου με Η/Υ Ι --> Σχεδιασμός Εσωτερικού Χώρου με Η/Υ ΙΙ


Το σύστημα της Ηλεκτρονικής Γραμματείας δεν κάνει δεκτή τη δήλωση αν αυτή δεν είναι σύμφωνη με τις παραπάνω οδηγίες (αλληλοεξαρτώμενα μαθήματα).


Ο Προϊστάμενος του Τμήματος
Μαρίνος Γεώργιος
Επίκουρος Καθηγητής


Πηγή: http://www.teiser.gr/eadsa/news/odigies_egram_eadsa.doc
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση