Νέα:
Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
24 Απριλίου 2024, 01:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 28
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 38
Σύνολο: 38

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Λειτουργικά Συστήματα "Το Linux έχει πεθάνει...για τους επιτραπέζιους Η/Υ"
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7   Κάτω
Εκτύπωση
"Το Linux έχει πεθάνει...για τους επιτραπέζιους Η/Υ"
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 23493 φορές.
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #40 - 04 Νοεμβρίου 2010, 17:39
0

Νομίζω πως το άρθρο που σας παρέθεσα πιο πριν αντιμετωπίζει το ζήτημα επιστημονικά και μελετάει την συγκριτική σχεδιαστικά και αρχιτεκτονικά.
Άρθρα της wikipedia ό,τι και να αφορούν δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου.
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #41 - 04 Νοεμβρίου 2010, 18:03
-2

TabloΜaxo σου έχω πει αρκετές φορές πως η συμπεριφορά σου σε πολλά πράγματα είναι σαν μικρού παιδιού. Έτσι και στην προκειμένη περίπτωση δεν αντιμετωπίζεις το ζήτημα καθόλου επιστημονικά αλλά σαν μικρό παιδί. Η απάντηση σου δεν έχει καθόλου ουσιαστικά επιχειρήματα, εθελοτυφλείς στην αλήθεια του κειμένου (εάν διαφωνείς κάπου στο κείμενο πες το μας να το συζητήσουμε). Αλλά νομίζω πως δεν έχεις ιδέα από σχεδίαση και αρχιτεκτονική λειτουργικών και ειδικά αυτών των δύο.

Εάν θεωρείς πως κάτι από αυτό το κείμενο (το οποίο είναι ένα πολύ αντικειμενικό άρθρο κατά την προσωπική μου άποψη) δεν είναι επιστημονικό ή ορθό κατέθεσε μας κάποιο σημείο αυτού που θεωρείς πως είναι λάθος ή δεν είναι αλήθεια.

Από την προσωπική μου πλευρά κατέθεσα ένα απόλυτα σωστό κείμενο το οποίο εκφράζει την ανωτερότητα του GNU/Linux και την υπεροχή του σε πολλά ζητήματα σχεδιαστικής και αρχιτεκτονικής όσο αφορά το λειτουργικό σύστημα σε σχέση με τα Windows.

Επίσης μπορώ να εξακριβώσω με απόλυτη ακρίβεια την ορθότητα των ζητημάτων/χαρακτηριστικών της συγκριτικής μια και ασχολούμαι χρόνια με OS σε επίπεδο σχεδίασης. Τα περισσότερα από αυτά τα έχω δει και στην πράξη.

Εάν πραγματικά νομίζεις πως είναι λάθος ή δεν υπάρχει όλη η αλήθεια σε αυτό το κείμενο πες μας την δική σου άποψη επί του θέματος. Υποτίθεται πως θα έχεις κάποια καλύτερη και πιο ορθή κριτική επάνω στην συγκριτική των συστημάτων. Υποτίθεται πως για να υποστηρίζεις τα Windows και να αψηφάς το συγκεκριμένο κείμενο του Wiki σημαίνει πως γνωρίζεις τόσο την αρχιτεκτονική των Windows όσο και αυτή του GNU/Linux και μέσα από συγκριτική και κριτική έχεις κατασταλάξει σε αυτό λόγο του ότι είναι καλύτερο..

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι όμως με αυτά που λες δεν έχεις καμία ιδέα από λειτουργικά συστήματα για να συγκρίνεις ποιοτικά την σχεδίαση τους.

Γιατί όταν πρόκειται να αναφερθείς στην αξιοπιστία, σταθερότητα, ασφάλεια πρέπει να γνωρίζεις αυτά τα ζητήματα..

Τα λίγα λόγια είναι χρυσός μόνο όταν έχουν ουσία.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
m1cRo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 64
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #42 - 04 Νοεμβρίου 2010, 20:00
0

Είναι προφανές ότι ο συγγραφέας του άρθρου έχει κλείσει προς την μεριά του linux σκοπίμως. Έχει γράψει πολλά ωραία πράγματα "ασπουμε" για το wine που δεν είναι σε καμια περίπτωση μέρος του λειτουργικού, το cmd των windows το ξέρουμε όλοι μας ότι δεν είναι εργαλείο επικοινωνίας του χρηστη με το λειτουργικό παρα μονο ένας προσομοιωτής του παλιού dos, η βασική ιδέα του Windows είναι ότι δεν χρειάζεται να έχουμε terminal.

Κώδικας: [Επιλογή]
Most support is provided by advanced users and developers over online forums, and other free community based venues. Professional support is available, but most commonly only utilized by large-scale businesses, and server dependent organizations. Αυτό εδώ είναι απλά τραγικό.

Το κακό στο "ωικιπεδια" ότι μπορεί να γράψει εκεί οποιος θέλει και ότι θέλει χωρίς να κριθούν από κανέναν τα λεγόμενα του. Επίσης δεν είδε τίποτα από την αρχιτεκτονική του windows μέσα στο κείμενο και δεν πρόκειται να έγραφε κάτι για αυτό "γιτατι" πολύ απλά ο πυρήνας είναι κλειστούς και δεν διαφημίζει τα εσωτερικά του η MS αυτή είναι η πολιτική της αυτή φτιάχνει το λειτουργικό αυτή αποφασίζει τι θέλει να το κάνει...
Καταγράφηκε
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #43 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:07
0

Linux is NOT Windows ή στα Ελληνικά: Linux != Windows

Ένα ωραίο άρθρο, αν και μεροληπτικό προς το linux.
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #44 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:15
-3

Linux is NOT Windows ή στα Ελληνικά: Linux != Windows

Ένα ωραίο άρθρο, αν και μεροληπτικό προς το linux.

Βασικά το παραπάνω άρθρο δεν αναφέρεται τόσο στο λειτουργικό σύστημα και στις αρχές σχεδίασης του αλλά σε άλλα ζητήματα που παίζουν μεν σημαντικό ρόλο αλλά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την συγκριτική των δύο λειτουργικών σε επίπεδο ποιότητας.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #45 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:17
0

Α, ναι, δεν το έβαλα ως σχόλιο στην προηγούμενη συζήτησή σας.

Το έβαλα γιατί έπεσα πάνω του και θυμήθηκα την γενικότερη διαμάχη εδώ.
Καταγράφηκε
ktf
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 71
Θετικοί ψήφοι: +15

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #46 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:36
0

Ωραίο άρθρο Sarig, όντως λίγο μεροληπτικό για τα Linux μέχρι κανείς να διαβάσει τις τελευταίες γραμμές με τις οποίες κλείνει το άρθρο. Δεν ήξερα ότι οι Mac έχουν λειτουργικό βασισμένο σε Unix.
Καταγράφηκε

"Never trust a quote on the internet" -Abraham Lincoln
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #47 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:39
-3

Είναι προφανές ότι ο συγγραφέας του άρθρου έχει κλείσει προς την μεριά του linux σκοπίμως.

Βασικά διαφωνώ. Και εμένα μου αρέσει περισσότερο το GNU/Linux, αυτό δεν σημαίνει τίποτα όμως. Δεν έχω κλίση σε αυτό επειδή είμαι προκατειλημμένος αλλά επειδή μέσα από την μελέτη και των δύο κατέληξα σε αυτό αφού είναι καλύτερο σχεδιαστικά. Αυτό κάνει και ο συγγραφέας. Εφόσον μπορώ με άπειρα επιχειρήματα σχετικά με την σχεδίαση των λειτουργικών να αποδείξω την ανωτερότητα του γιατί να μην το κάνω?

Έχει γράψει πολλά ωραία πράγματα "ασπουμε" για το wine που δεν είναι σε καμια περίπτωση μέρος του λειτουργικού,

Δεν ανέφερα πως το άρθρο αναφέρει μόνο σχεδιαστικά ζητήματα. Σαφώς υπάρχουν και άλλα τα οποία καλό είναι να μην δίνετε βάση σε αυτά. Αυτό ο συγγραφέας δεν το κάνει μόνο για το GNU/Linux αλλά και για τα Windows αναφερόμενος στα Παιχνίδια και στους Drivers (αυτό επίσης αποδικνύει πως δεν το κάνει σκόπιμα γιατί θα μπορούσε να τα κρύψει). Παρόλα αυτά όμως, ελπίζω και εσύ να τα αγνοείς αυτά τα δύο και τα υπόλοιπα εφόσον θέλεις να δεις ποιο είναι το καλύτερο λειτουργικό διότι δεν αποτελούν μέρος του λειτουργικού συστήματος.

Έχει το cmd των windows το ξέρουμε όλοι μας ότι δεν είναι εργαλείο επικοινωνίας του χρηστη με το λειτουργικό παρα μονο ένας προσομοιωτής του παλιού dos, η βασική ιδέα του Windows είναι ότι δεν χρειάζεται να έχουμε terminal.

Βασικά η Microsoft δεν επενδύει στο τερματικό γιατί δεν μπορεί να συναγωνιστεί ούτε στο ελάχιστο το τερματικό του GNU/Linux και γενικά το πλήθος των εργαλείων και των tools που υπάρχουν σε αυτό. Το έχει παρατήσει για αυτό το λόγο και όχι για το λόγο που αναφέρεις. Επίσης, αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρόκειται να αξιωθεί αυτό το λειτουργικό σύστημα να συστηματοποιηθεί σε Servers και Mainframes. Βασικά έχουν χάσει το παιχνίδι διότι την δύναμη της μαύρης οθόνης σε επίπεδο Networking σαν αυτή που έχει το GNU/Linux δεν θα τη φθάσει ποτέ. Το γεγονός ότι το GUI του συστήματος είναι στο ίδιο επίπεδο με το σύστημα και άμα κρασάρει το GUI κρασάρει και το OS είναι τραγικό. Το GUI (X client) GNOME, KDE στο GNU/LInux είναι απλές διεργασίες, ότι και να συμβεί σε αυτές απλά τις ξεκινάς πάλι και χωρίς ολόκληρη επανεκκίνηση του συστήματος.

Most support is provided by advanced users and developers over online forums, and other free community based venues. Professional support is available, but most commonly only utilized by large-scale businesses, and server dependent organizations.

Αυτό εδώ είναι απλά τραγικό.

Πραγματικά δεν βλέπεις μπροστά σου ε? Η Microsoft σας έχει εγκαταλήψει κυριολεκτικά, σας έχει δώσει ένα F3 με ένα Help, έχει γράψει άχρηστα βιβλία με εκατοντάδες σελίδες που χρειάζεται να διαβάσει κανένας, ελάχιστα Forum και εν' τέλει ποτέ δεν είδα η Microsoft αυτοπροσώπως να σε βοηθάει σε ένα Bug που παρατήρησες στο σύστημα. Και εάν επιθυμεί κάποιος να διορθώσει ένα Bug? Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Όχι απλά είσαι έρμαιο του software σου και περιμένεις κλαίγοντας την επόμενη έκδοση του συστήματος και το επόμενο service pack..

Το κακό στο "ωικιπεδια" ότι μπορεί να γράψει εκεί οποιος θέλει και ότι θέλει χωρίς να κριθούν από κανέναν τα λεγόμενα του.

Επαναλαμβάνεσαι χωρίς νόημα όπως και οι προηγούμενοι..

Επίσης δεν είδε τίποτα από την αρχιτεκτονική του windows μέσα στο κείμενο και δεν πρόκειται να έγραφε κάτι για αυτό "γιτατι" πολύ απλά ο πυρήνας είναι κλειστούς και δεν διαφημίζει τα εσωτερικά του η MS αυτή είναι η πολιτική της αυτή φτιάχνει το λειτουργικό αυτή αποφασίζει τι θέλει να το κάνει...

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Η σχεδίαση ενός συστήματος δεν αποτελεί ο πηγαίος κώδικας αλλά η UML και άλλα πολλά σχεδιαστικά διαγράμματα. Οι αρχές σχεδίασης των Windows υπάρχουν σε πολλά βιβλία και μελετώνται ως μελέτες περίπτωσης. Πέρασες και ΛΣ ΙΙ θεωρία.. Τελικά τίποτα δεν είχες μάθει από εκείνο το μάθημα? Υπάρχουν στο Διαδίκτυο εκατοντάδες βιβλία που αναφέρουν την σχεδίαση και την αρχιτεκτονική των συστημάτων των Windows. Η υλοποίηση όμως είναι κλειστή και πραγματικά δεν μας συγκινεί εφόσον η σχεδίαση και η αρχιτεκτονική είναι άθλια.

Όταν δίνετε απαντήσεις πρώτα να σκέφτεστε και να είστε σίγουροι για αυτό που λέτε. Κάθε λέξη έχει την σημασία της.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #48 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:44
0

lafs, φαντάζομαι πως έχεις δίκιο για άλλη μια φορά.

Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με υπολογιστές και λειτουργικά συστήματα και δεν καταλαβαίνω πολλά-πολλά. Να φανταστείς η πρώτη επαφή μου που είχα με Η/Υ ήταν με τον Amstrad 6128 CPC που είχα όταν ήμουν "μικρό παιδί".

Επίσης μάλλον χρειάζομαι και μια βοήθεια γιατί δεν ξέρω καλή γραφή/πληκτρολόγηση. Να φανταστείς ήθελα να γράψω για την αντικειμενικότητα της Wikipedia και έγραψα για την ορθότητα του άρθρου. Η ίδια wikipedia που χαρακτηρίζει τους Σκοπιανούς ως "Μακεδόνες". Α ναι, εδώ μάλλον φταίει το ότι είμαι "ναζιστής", όπως με είχες χαρακτηρίσει παλαιότερα.

Αυτά "τα" Linux τι είναι πάλι; Βλέπεις δεν ξέρω καθόλου από "τα" Linux. Απλά ήμουν ιδρυτικό μέλος του SerLUG και προσπαθούσα να προωθήσω το Ελεύθερο Λογισμικό τρώγοντας αρκετές ώρες και χρήμα για να το κάνω αυτό. Και φαντάζομαι δεν ήξερα για την ανωτερότητα του Linux όταν το προωθούσαμε. Ούτε τα έχω δει στην πράξη καθότι είμαι χρήστης ΚΑΙ Linux...  

Άρχισε να χαλάει και η όρασή μου μάλλον. Ψάχνω-ψάχνω να βρω που είπα για την ανωτερότητα των Windows υπέρ του Linux αλλά τίποτα.

Εν κατακλείδι περιμένω να τηρήσεις τον αντρικό σου λόγο και να κάνεις διαγράψεις τον λογαριασμό σου έτσι όπως με είχες πει.
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #49 - 04 Νοεμβρίου 2010, 21:56
-3

Και πάλι για ακόμη μια φορά οι λόγοι σου είναι κενοί από νόημα.

Το ζήτημα μας δεν είναι το κατά πόσο καλός "κομπιουτεράς" είσαι :), αλλά το κατά πόσο όντος κατάλληλος είσαι για να μιλήσεις για ένα τέτοιο θέμα όπως η σύγκριση μεταξύ των δύο λειτουργικών συστημάτων, μια και αυτό έχει καταλήξει να είναι το θέμα μας.

Το ζήτημα δεν είναι εάν ο πρώτος σου υπολογιστής ήτανε ο "Amstrad 6128 CPC" αλλά εάν μπορείς να μου τον αναλύσεις ολόκληρο σε επίπεδο αρχιτεκτονικής ώστε να θεωρηθείς αξιόπιστος και κατάλληλος στο να μιλήσεις για κάτι τέτοιο.

Το ζήτημα δεν είναι εάν χρησιμοποιείς χρόνια το GNU/Linux αλλά εάν γνωρίζεις πως λειτουργεί, εάν γνωρίζεις σε επίπεδο σχεδίασης και υλοποίησης πως είναι. Δεν έχει νόημα εάν ξέρεις ότι υπάρχει το Compiz αλλά να μπορείς να μου εξηγήσεις σε 10 λεπτά την λειτουργία του παρακάτω αρχείου:

http://lxr.linux.no/#linux+v2.6.36/kernel/sched.c

Και εμείς χρησιμοποιούμε το GNU/Linux 15 χρόνια αλλά δεν το αναφέραμε σαν άσχετο καύχημα γνώσης.

Δεν έχει νόημα που ήσουν στο SerLug αλλά εάν ήσουν ο κατάλληλος άνθρωπος για μία τέτοια θέση?

Τον λογαριασμό μου θα τον σβήσω όποτε μου αρέσει. Εκτός εάν μου τον σβήσεις εσύ όπως με είχε βγάλει από το forum σαν "ναζιστής" επειδή είμουν απλώς off-topic σε ένα θέμα και όχι επειδή είσαι προκατειλημμένος με το πρόσωπο μου.
Τελευταία τροποποίηση: 04 Νοεμβρίου 2010, 22:19 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Σελίδες: 1 2 3 4 [5] 6 7   Πάνω
Εκτύπωση