Νέα:
Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
19 Απριλίου 2024, 06:52

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 34
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 27
Σύνολο: 27

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2 3 4 5   Κάτω
Εκτύπωση
Διαδικασίες για την έναρξη πρακτικής άσκησης (εικονογραφημένες!)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 74596 φορές.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
18 Οκτωβρίου 2010, 18:25
+13

Διαδικασίες για την έναρξη πρακτικής άσκησης

Βήμα 1:
Παίρνεις από τη γραμματεία του τμήματός σου μια "Βεβαίωση Ανάθεσης Πρακτικής Άσκησης", η οποία αναγράφει ότι είσαι φοιτητής του τμήματος κι ότι τηρείς τις απαραίτητες προϋποθέσεις ώστε να πραγματοποιήσεις εξάμηνη πρακτική άσκηση. Αν χρειαστεί, βγάζεις επικυρωμένα αντίγραφα της βεβαίωσης σε κάποιο ΚΕΠ.
Βήμα 2:
Προσκομίζεις την παραπάνω "Βεβαίωση Ανάθεσης Πρακτικής Άσκησης" στον εργοδότη.
Βήμα 3:
Ο εργοδότης σου δίνει ένα έγγραφο, με το οποίο βεβαιώνει ότι προτίθεται να σε απασχολήσει στην επιχείρισή του ή την υπηρεσία με το καθεστώς της πρακτικής άσκησης. Σ' αυτό το έγγραφο, είναι απαραίτητο να περιγράφεται το αντικείμενο της εργασίας. Ένα υπόδειγμα τέτοιας βεβαίωσης επισυνάπτεται παρακάτω (vevaiwsi-ergodoti_example.doc).
Βήμα 4:
Προσκομίζεις τη βεβαίωση του εργοδότη στον προϊστάμενο του τμήματός σου. Αν ο προϊστάμενος εγκρίνει τη θέση πρακτικής άσκησης, υπογράφει τη βεβαίωση και σου την επιστρέφει.
Βήμα 5:
Δίνεις την υπογεγραμμένη από τον προϊστάμενο βεβαίωση του εργοδότη στη γραμματεία του τμήματός σου. Η γραμματεία σου επιστρέφει τρία αντίτυπα της "Ειδικής Σύμβασης Εργασίας για Πρακτική Άσκηση" και ένα "Βιβλιάριο Πρακτικής Άσκησης Σπουδαστή". Υπόδειγμα της σύμβασης επισυνάπτεται παρακάτω (eidiki-simvasi-ergasias-gia-praktiki_ICD_2010.doc). Για να δεις πως μοιάζει το Βιβλιάριο πάτα εδώ.
Βήμα 6:
Αφού συμπληρωθούν τα τρία αντίτυπα της "Ειδικής Σύμβασης Εργασίας για Πρακτική Άσκηση", τα υπογράφουν όλοι οι συμβαλλόμενοι, δηλαδή:
  • εσύ ως ασκούμενος σπουδαστής,
  • ο εργοδότης για την επιχείριση ή υπηρεσία και
  • ο προϊστάμενος του τμήματος για το τμήμα.

Βήμα 7:
Προσκομίζεις τα τρία υπογεγραμμένα αντίτυπα της "Ειδικής Σύμβασης Εργασίας για Πρακτική Άσκηση" στη γραμματεία, ώστε να τα σφραγίσει. Κάθε συμβαλλόμενος κρατάει ένα αντίτυπο της σύμβασης.
Βήμα 8:
Μέσα σε διάστημα 10 ημερών, πηγαίνεις στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα Ι.Κ.Α. του τόπου κατοικίας σου ώστε να απογραφείς στο μητρώο ασφαλισμένων και να πάρεις Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου (Α.Μ.Α.).
(Το Ι.Κ.Α. Σερρών βρίσκεται στην οδό Πρίγκ. Χριστοφόρου 25 και το Τμήμα Μητρώου στον 2ο όροφο.)
Εκεί θα συμπληρώσεις μια "Αίτηση Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου" και θα την υποβάλλεις μαζί με τα εξής δικαιολογητικά:
  • Φωτοτυπία της "Ειδικής Σύμβασης Εργασίας για Πρακτική Άσκηση" ή της αναγγελίας πρόσληψης στον Ο.Α.Ε.Δ.
  • Έγγραφο που να αναγράφει τον Α.Φ.Μ. σου (π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας)
  • Έγγραφο που να αναγράφει τον Α.Μ.Κ.Α. σου (π.χ. εκτύπωση από το www.amka.gr)
  • Λογαριασμό ρεύματος, τηλεφώνου, κινητού ή ίντερνετ κ.λπ. (χρειάζεται μόνο αν δεν αναγράφεται η διεύθυνση κατοικίας σου σε κάποιο από τα υπόλοιπα έγγραφα)
  • Φωτοτυπία της Αστυνομικής σου Ταυτότητας

Βοηθητικά έγγραφα που υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Ι.Κ.Α.:


Βήμα 9
Ανακοινώνεις τον Α.Μ.Α. σου στον εργοδότη.
Συγχαρητήρια!
Τώρα μπορείς να ξεκινήσεις την πρακτική σου!


Ολοκλήρωση της πρακτικής άσκησης

Πηγαίνεις στο ΙΚΑ με τον Α.Μ.Α. σου και ζητάς μια θεωρημένη εκτύπωση των ενσήμων σου για τη χρονική περίοδο που αναγράφεται στην "Ειδική Σύμβαση Εργασίας για Πρακτική Άσκηση". Για κάθε μήνα εργασίας δικαιούσαι 25 ένσημα, άρα στο τέλος της πρακτικής άσκησης θα πρέπει να έχεις συγκεντρώσει 150 ένσημα. Τα ένσημα των τελευταίων μηνών ίσως να μην έχουν περαστεί στον υπολογιστή του ΙΚΑ. Σε αυτήν την περίπτωση, θα ζητήσεις από τον εργοδότη σου να σου βγάλει μια βεβαίωση ενσήμων (Βεβαίωση Εργοδότη) σε δύο αντίγραφα, την οποία θα καταθέσεις εσύ στο ΙΚΑ. Το ένα αντίγραφο το κρατάει το ΙΚΑ και το άλλο στο δίνει πίσω θεωρημένο).
Παραδίδεις, τέλος, τη θεωρημένη εκτύπωση των ενσήμων σου ή και το θεωρημένο αντίγραφο βεβαίωσης ενσήμων στη γραμματεία του τμήματός σου.

Μαζί με τα ένσημα, παραδίδεις στη γραμματεία του τμήματός σου και το "Βιβλιάριο Πρακτικής Άσκησης Σπουδαστή", με συμπληρωμένα όλα τα έντυπα. Συγκεκριμένα:
  • Έντυπο 1: Εβδομαδιαία φύλλα πρακτικής άσκησης
  • Έντυπο 2: Μηνιαίες εκθέσεις επόπτη πρακτικής άσκησης
  • Έντυπο 3: Γενικότερες σημειώσεις-παρατηρήσεις του ασκούμενου σπουδαστή
  • Έντυπο 4: Γενικότερες σημειώσεις-παρατηρήσεις του εργοδότη για την αξιολόγηση της πρακτικής άσκησης
  • Έντυπο 5: Γενικότερες σημειώσεις-παρατηρήσεις του επόπτη εκπαιδευτικού για την αξιολόγηση της πρακτικής άσκησης
Σε περίπτωση που ο επόπτης εκπαιδευτικός δεν ενδιαφέρθηκε κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης να συντάξει τις μηνιαίες αναφορές, τότε θα παραδώσεις το Βιβλιάριο με το Έντυπο 2 κενό. Επειδή η άσκηση εποπτείας θεωρείται ως κανονική διδακτική απασχόληση και αποζημιώνεται (Π.Δ. 174, άρθρο 7), δεν είναι δική σου υποχρέωση να συμπληρώσεις τα Έντυπα 2 και 5, ακόμη κι αν στο ζητήσουν.

Επίσης, το πως και αν τελικά θα λάβει η επιχείρηση επιδότηση από τον Ο.Α.Ε.Δ. για την πρακτική σου άσκηση, είναι καθαρά θέμα τις επιχείρησης και του λογιστή τους. Εσύ δεν θα συμμετάσχεις ούτε σε αυτό, ακόμη κι αν στο ζητήσουν.


Σημείωση: Τον παραπάνω οδηγό των έγραψα σύμφωνα με όσα χρειάστηκε να κάνω εγώ προσωπικά, όταν πραγματοποίησα την πρακτική μου άσκηση το 2010 σε μια ιδιωτική επιχείρηση.

Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιουνίου 2015, 17:39 από Sérmac Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 18 Οκτωβρίου 2010, 18:29
0

Να αναφέρω πως αν βγάλεις φορολογική ενημερότητα από την Εφορία, θα έχεις το ΑΦΜ και τη διεύθυνση σε ένα χαρτί.
Καταγράφηκε
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 18 Οκτωβρίου 2010, 18:30
0

Η φορολογική ενημερότητα αναφέρει και το Α.Μ.Κ.Α.;
Καταγράφηκε
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #3 - 18 Οκτωβρίου 2010, 18:35
+1

Sermac....ΘΕΟΣ....συγχαρητήρια για το "εικονογραφημένο"....πολύ καλό/έξυπνο!!! :o 8)
Καταγράφηκε
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #4 - 18 Οκτωβρίου 2010, 18:49
0

LOL

Γαμάτη εικονογράφιση, και πέραν της εικονογράφισης ωραίο θέμα. Thank you. :D
Καταγράφηκε
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

Απάντηση #5 - 29 Φεβρουαρίου 2012, 12:17
0

Σύμφωνα με τα παρακάτω βήματα θα πρέπει να πάρει κάποιος μια βεβαίωση για να ξεκινήσει την πρακτική του.


http://teiserron.gr/index.php/topic,6825.0.html


Ξέρει κανείς αν την βεβαίωση αυτή την παίρνουμε άμεσα ή αν θα πρέπει να κάνουμε αίτηση και θα την πάρουμε 2-3 μέρες αργότερα?


Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
AlieN
***
Μηνύματα: 490
Θετικοί ψήφοι: +43

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #6 - 29 Φεβρουαρίου 2012, 12:23
0

Σου την δίνουν εκείνη την στιγμή σαν την βεβαίωση σπουδών (ουσιαστικά ελέγχουν εξάμηνο και διδακτικές μονάδες) απλά πρέπει να είναι και η προισταμένη για να την υπογράψει....
Καταγράφηκε

Θα 'θελα να γίνω αυτό που Ήμουν...
Όταν ήθελα να γίνω αυτό που Έιμαι Τώρα....!!!!
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

Απάντηση #7 - 29 Φεβρουαρίου 2012, 12:34
0

Οκ, ευχαριστώ! θα παω να δω τι γίνεται.
Τελευταία τροποποίηση: 29 Φεβρουαρίου 2012, 12:51 από casper Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
haroula
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 67
Θετικοί ψήφοι: +4

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 19 Μαρτίου 2012, 15:08
0

Καλησπερα παιδια!
Μια ερωτηση... θα πρεπει να ανοιξω καποιο βιβλιαριο στην τραπεζα, οπως ειναι για το ΕΣΠΑ ή η πληρωμη μου γινεται με αλλο τροπο;

Ευχαριστω!
Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2012, 15:08 από haroula Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #9 - 19 Μαρτίου 2012, 15:22
0

Ναι. Θα στα πει αναλυτικά ο εργοδότης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4 5   Πάνω
Εκτύπωση