Επιλογή Κατεύθυνσης - TeiSerron.gr

Shoutbox!

Τελευταίο 15 Φωνές:

marilenak

27 Ιούλιος 2018, 12:29
Παιδια ξερει κανενας απο διοικηση αν για μακρο χρειαζεται εργασια για σεπτεμβρη?

xrysa82

01 Ιούλιος 2018, 20:36
Καλησπέρα παιδιά!Ψάχνω για κάρτα γραφικών σε προσιτή τιμή.Ευχαριστώ

oneiroitane

14 Ιούνιος 2018, 20:27
Μαρακι σουβεστειλα προσωπικο μηνυμα

maraki7

14 Ιούνιος 2018, 20:09
Όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει έπιπλα οικονομικά, ας τσεκαρει το ποστ μου στις πωλησεις. Ευχαριστώ <3 Μεχρι 30/6

nabz0r

18 Μάρτιος 2018, 16:39
Λογικά θα βγει ανακοίνωση στο site της σχολής

arxa

01 Μάρτιος 2018, 17:05
Μάγκες ξερει κανεις ποτε ειναι η ορκομωσια του Ιουνη ή που μπορουμε να μαθουμε?

d3vi4n

24 Φεβρουάριος 2018, 22:27
Τι ειναι αυτην την εβδομαδα?

marilenak

19 Φεβρουάριος 2018, 21:28
Χαίρεται! Γνωρίζει κανένας εάν θα πραγματοποιηθούν κανονικά τα εργαστήρια αυτήν την εβδομάδα? Θα πάρουν παρουσίες?

marilenak

19 Φεβρουάριος 2018, 21:27
Χαίρεται! Γνωρίζει κανένας εάν θα πραγματοποιηθούν κανονικά τα εργαστήρια αυτήν την εβδομάδα? Θα πάρουν παρουσίες?

Garazieris

03 Ιανουάριος 2018, 23:48
καλη χρονια σε ολους...γνωριζει καποιος ποια ειναι η ύλη για την δευτερη προοδο στο εργ. Τεχν. Διαδικτυου με Τσιπουριδου

Sérmac

12 Δεκέμβριος 2017, 19:15
Επικοινώνησε με την Γραμματεία του Τμήματός σου.

elenipanagiotou

12 Δεκέμβριος 2017, 16:33
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κάποιος/α πως μπορώ να πάρω αναλυτική βαθμολογία.Έχω πάρει πτυχίο πριν 4 χρόνια όμως

maraki7

07 Νοέμβριος 2017, 22:32

tzibo

07 Νοέμβριος 2017, 18:58
Αύριο τα μαθήματα γίνονται κανονικά;

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
21 Αύγουστος 2018, 22:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5187
  • Τελευταία: geo706

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 86940
  • Σύνολο θεμάτων: 11581
  • Σε σύνδεση σήμερα: 109
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 635
  • (14 Νοέμβριος 2013, 23:43)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 38
Σύνολο: 38

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Αναφανδόν
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα Διαύγεια

Πρόσφατα

Καιρός

Μενού Λέσχης

Πρώτο πιάτο γεύματος

Κρεατόσουπα

Κυρίως πιάτο γεύματος

Μοσχάρι γιουβέτσι ή Κοτόπουλο κοκκινιστό με ζυμαρικά

Συνοδευτικό γεύματος

Σαλάτα, Φρούτο και Γλυκό

Κυρίως πιάτο δείπνου

Γιουβαρλάκια ή Λαχανοντολμάδες

Συνοδευτικό δείπνου

Φέτα, Κρέμα καραμελέ και Γάλα

Πρώτο πιάτο γεύματος

Πίκλες

Κυρίως πιάτο γεύματος

Φασολάδα ή Φακές

Συνοδευτικό γεύματος

Φέτα και ελιές, Σαλάτα, Φρούτο και Γάλα

Κυρίως πιάτο δείπνου

Καλαμαράκια τηγανιτά με πιλάφι ή Σουπιές με χόρτα

Συνοδευτικό δείπνου

Σαλάτα, Φρούτο και Γάλα

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ
Σελίδες: 1 ... 11 12 13 [14]   Κάτω
Εκτύπωση Share on Facebook
Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Κατεύθυνσης
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 38986 φορές.
Aeon
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Θετικοί ψήφοι: +56

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #130 - 05 Οκτώβριος 2012, 19:39
0

Χαίρεται, μπορείτε να μου πείτε ποιες θεωρίες αλλά και εργαστήρια είναι εύκολα ή δύσκολα από 1η και 3η κατεύθυνση?
Γιατί διαβάζω αυτά που λέτε αλλά όλοι ξέρουμε πως υπάρχουν μαθήματα που έχουν εύκολο εργαστήριο αλλά δύσκολη θεωρία πχ..
Αν θα μπορούσατε να βοηθήσετε θα ήθελα τα φώτα σας.

Πφφ.. άντε να δω σε ποια κατεύθυνση θα καταλήξουμε..

Πχ. άκουσα πως το μάθημα "Αλγόριθμοι και δομές" πχ. είναι κάτι σαν Προγραμματισμός 3...
Προγραμματισμό 2 πέρασα αλλά δεν μπορώ να πω πως μου φάνηκε και απόλυτα κατανοητό.. γενικά με τους δείκτες δεν έχω μπορώ να πω ότι εχω καταλάβει απόλυτα ακόμα.. :P

Τα μαθήματα της 3ης κατεύθυνσης μου είναι λίγο πολύ αδιάφορα εκτός απο κανα 2..

Της 2ης εκτος απο τα Δίκτυα 3 δεν θέλω να ξαναμπλέξω με παρόμοια όπως Επικοινωνίες, fourier όχι άλλα φυσικο-μαθηματικά κτλπ..(αν και όπου και να πάω κάτι θα έχει )

Της 1ης βέβαια μου φαίνονται τα πιο ενδιαφέροντα κάποτε μου άρεσε ο κώδικας, πραγματικά απογοητεύτηκα  απο τον προγραμματισμό 2.. μου φαινόταν πολύ περίεργος ή απλά δεν καταλάβαινα τον συγκεκριμένο καθηγητή δεν ξέρω.
Γενικά ίσως να ξενέρωσα και με αυτά που είδα δεν ξέρω..

Γενικά έχω περάσει τους προγραμματισμούς αλλά κάποιες φορές όταν βλέπω κώδικα πραγματικά νιώθω πως ώρες ώρες δεν ξέρω τίποτα ουσιαστικό και με κάνει να ξανασκεφτώ την 1η κατεύθυνση.

Ελπίζω να με κάλυψα :P..

Τελευταία τροποποίηση: 05 Οκτώβριος 2012, 19:49 από Aeon Καταγράφηκε
TeiSerron.gr
cfour_user
*
Θετικοί ψήφοι: +37

Άντρας
Απάντηση #131 - 05 Οκτώβριος 2012, 20:23
0

Της 2ης εκτος απο τα Δίκτυα 3 δεν θέλω να ξαναμπλέξω με παρόμοια όπως Επικοινωνίες, fourier όχι άλλα φυσικο-μαθηματικά κτλπ..

Με αυτό σαν να αποκλείεις την 2η κατεύθυνση.

Τα μαθήματα της 3ης κατεύθυνσης μου είναι λίγο πολύ αδιάφορα εκτός απο κανα 2..

Με αυτό σαν να μισό-αποκλείεις την 3η κατεύθυνση.

Μένει η πρώτη.  :P
Από αυτά που πήρα εγώ (αλγ&δομ, τλ1, ασαφή, ασύρματες και προγραμματιστικές, τλ2, εξελικτική, ψεε),
πιο ζόρικα μου φάνηκαν τλ1-εργ (είχε project 3 ατόμων), ασύρματες-θεω. Αλγ&δομ περνίεται θεωρία/εργαστήριο και χωρίς να ξέρεις πολύ καλά δείκτες.
Από το 7ο τλ2-εργ (είχε proj 10+ ατόμων), προγραμματιστικές-θεω (είχε και εκέι proj 2+ ατόμων).
Έχει προγραμματισμό η 1η κατεύθυνση γενικά. Aφού έχεις περάσει τους προηγούμενους προγραμματισμούς πιστεύω θα βγάλεις άκρη αν πεις να ασχοληθείς λίγο.
Στον καθέναν διαφορετικά μαθήματα φαίνονται εύκολα-δύσκολα, αναλόγως και τι εξάμηνο το πήρε.

κάποιες φορές όταν βλέπω κώδικα πραγματικά νιώθω πως ώρες ώρες δεν ξέρω τίποτα ουσιαστικό

αυτό θα συνεχίσεις να το νιώθεις για πολύ καιρό ακόμα..! hahah :P

Καταγράφηκε

Ο τζόγος δεν έχει να κάνει με τα λεφτά... Ο τζόγος έχει να κάνει με το να μην αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα και να αγνοείς τις πιθανότητες.
betalouda
Θετικοί ψήφοι: +47

Γυναίκα
Απάντηση #132 - 05 Οκτώβριος 2012, 20:50
+1

Συνάδελφε Aeon,

Προσωπική μου άποψη είναι να έχεις σαν κριτήριο ποιά κατεύθυνση σου "τραβάει" πιο πολύ το ενδιαφέρον. Όλες οι κατευθύνσεις έχουν ευκολάκια και δυσκολάκια.
πχ από 1η κατεύθυνση έχω ακούει τα μύρια όσα για τλ.
    από 2η κατεύθυνση είναι δύσκολος ο Παπατσώρης
    από 3η κατεύθυνση ξέρω ότι είναι δύσκολα τα προηγμένα ψηφιακά

όμως σε όποια κατεύθυνση και να πας αν σου τραβήξουν 2-3 μαθήματα το ενδιαφέρον πιστεύω ότι θα τα βγάλεις πέρα και με 1-2 δύσκολες θεωρίες.

Δε θέλει πανικό, και πρόσεχε πολύ στην επιλογή σου, άκου τις συμβουλές αλλά μέχρι εκεί, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, άλλα είναι δύσκολα για μένα, άλλα πιθανόν να είναι δύσκολα για 'σένα. Σκέψου μόνο ότι σαν πτυχιούχος σε ποιόν τομέα θέλεις περισσότερο να εργάζεσαι; Προγραμματιστής, Δικτυάς, Ηλεκτρονικός? (συγχωρήστε με αν έκανα λάθος στον τίτλο που έβαλα στην 3η κατεύθυνση), κάπως έτσι θα καταλήξεις....

Καλή επιλογή  :)
Καταγράφηκε

"Αυτό που κάνεις μπορεί να σου φαίνεται ασήμαντο, είναι όμως πολύ σημαντικό να συνεχίσεις να το κάνεις". M.Gandhi
Link
*
Θετικοί ψήφοι: 0

Απάντηση #133 - 16 Σεπτέμβριος 2016, 16:22
0

Γειας σας. Θα ηθελα να ρωτησω... Αν η επιλογη κατευθυνσης δεν γινει στην ωρα της... Πχ στο 7-8ο εξαμηνο μπορω να την κανω πιο μετα? Διοτι εχω χασει καποια εξαμηνα και θα ηθελα να περιμενω μεχρι το εξαμηνο που θα μπορεσω να παρακολουθησω ολα τα μαθηματα μεχρι τοτε και μετα να διαλεξω... Η βασικη ερωτηση ειναι "Αν μπορω να διαλεξω κατευθυνση σε οποιο εξαμηνο και αν ειμαι.. "
Καταγράφηκε
arxa
*
Θετικοί ψήφοι: +47

Άντρας
Απάντηση #134 - 16 Σεπτέμβριος 2016, 16:37
0

Στην αρχή κάθε εξαμήνου έχεις την ευκαιρία να ανοίξεις κατεύθυνση. Όποτε θες το κάνεις. Προφανώς για να δηλώσεις στο egram μαθήματα >=6° εξαμήνου πρέπει να έχεις επιλέξει κατέυθυνση.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 13 [14]   Πάνω
Εκτύπωση Share on Facebook