Νέα:
Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
25 Απριλίου 2024, 12:24

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 55
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 35
Σύνολο: 35

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Hardware Βοήθεια!!! - Κάηκε Τροφοδοτικό !!!
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Βοήθεια!!! - Κάηκε Τροφοδοτικό !!!
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 11828 φορές.
almpatros
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 32
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

12 Ιουλίου 2010, 11:26
0

καλημέρα παιδιά . . . πήγα να ανοίξω χθες τον η/υ και κάηκε το τροφοδοτικό
άνοιξα να το δω ...

gigabyte ATX 12 V
PL-300

300W  , είναι τα χαρακτηριστικά του .

μπορεί κάποιος να μου πει αν αγοράσω καινούργιο πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτό ? παίζει ρόλο αν αγοράσω ένα με μεγαλύτερα watt ?
ή γενικά πρέπει να προσέξω κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό για να αγοράσω
καινούργιο??

thanks ,
Καταγράφηκε

Ίδιος με τούτο ο Ποιητής τ' αγέρωχο πουλί
που ζει στη μπόρα κι αψηφά το βέλος του θανάτου,
σαν έρθει εξόριστος στη γη και στην οχλοβοή
μεσ' στα γιγάντια του φτερά χάνει τα βήματά του.
Thrakioths
*
Μηνύματα: 183
Θετικοί ψήφοι: +29

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Ότι δεν μπορείς να το αποφύγεις.Απλά διασκέδασε το

Άντρας
Απάντηση #1 - 12 Ιουλίου 2010, 13:15
0

Φίλτατε ελπίζω να κάηκε μόνο η τροφοδοσία σου. Επειδή αναφέρεις ότι κάηκε μόνο αυτό να υποθέσω ότι έχεις ελέγξει το ενδεχόμενο ότι δεν έχει κάψει μαζί με την τροφοδοσία σου και κάποιο άλλο κομμάτι του η/υ σου(π.χ κάρτα γραφικών μητρική κ.τ.λ.).Διότι τότε θα έπρεπε να τσεκάρεις το κόστος και αν σε συμφέρει να το έφτιαχνες. Τεσπα το προσπερνώ. Λοιπόν περί τροφοδοσίας όπως αντιλαμβάνομαι ο η/υ σου είναι αρκετά παλιός. Η τροφοδοσία των 300watt είναι πλέον ξεπερασμένη για αυτά τα δεδομένα που υπάρχουν όποτε με ένα 400-450(καθαρά) watt τροφοδοτικό θα είσαι κομπλέ. Δεν έχεις να κοιτάξεις τπτ απολύτως μιας και οι σημερινές τροφοδοσίες είναι συμβατές με τις προηγούμενες καθώς και τα τροφοδοτικά 450-500 watt (no name) θα σε υπερκάλυπταν(μην πληρώνεις και κερατιάτικα τσάμπα).

Ένα καλό και οικονομικό τροφοδοτικό που θα σε απαλλάξει από τον πονοκέφαλο να ξανακαεί καθώς επίσης αν χρειαστεί να αγοράσεις νέο pc τότε θα σε κάλυπτε αυτό χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο τροφοδοτικό είναι αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700412
Αυτά απο εμένα καλή λύτρωση!!!  :D
Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιουλίου 2010, 13:25 από Thrakioths Καταγράφηκε

Ευθυμιόπουλος Ηλίας-Σπυρίδων(Thrakioths).
                Προπτυχιακός
Μηχανικός Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Website: http://users.forthnet.gr/ath/mias20/
almpatros
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 32
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #2 - 12 Ιουλίου 2010, 13:26
0

Επειδή αναφέρεις ότι κάηκε μόνο αυτό να υποθέσω ότι έχεις ελέγξει το ενδεχόμενο ότι δεν έχει κάψει μαζί με την τροφοδοσία σου και κάποιο άλλο κομμάτι του η/υ σου(π.χ κάρτα γραφικών μητρική κ.τ.λ.).


 ~ και πώς μπορώ να τσεκάρω αν κάηκε και κάτι άλλο ??
Καταγράφηκε

Ίδιος με τούτο ο Ποιητής τ' αγέρωχο πουλί
που ζει στη μπόρα κι αψηφά το βέλος του θανάτου,
σαν έρθει εξόριστος στη γη και στην οχλοβοή
μεσ' στα γιγάντια του φτερά χάνει τα βήματά του.
Thrakioths
*
Μηνύματα: 183
Θετικοί ψήφοι: +29

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Ότι δεν μπορείς να το αποφύγεις.Απλά διασκέδασε το

Άντρας
Απάντηση #3 - 12 Ιουλίου 2010, 13:33
0

Επειδή αναφέρεις ότι κάηκε μόνο αυτό να υποθέσω ότι έχεις ελέγξει το ενδεχόμενο ότι δεν έχει κάψει μαζί με την τροφοδοσία σου και κάποιο άλλο κομμάτι του η/υ σου(π.χ κάρτα γραφικών μητρική κ.τ.λ.).


 ~ και πώς μπορώ να τσεκάρω αν κάηκε και κάτι άλλο ??

Αυτό δυστυχώς είναι το λεγόμενο PC του φίλου-Γνωστού. Παίρνεις μια τροφοδοσία και την κοτσάρεις επάνω να ελέγξεις αν όντως τρέχει προτού προβείς στην αγορά της δίκια σου εκτός και αν έχεις χρήματα για πέταμα.:)
Αν δεν ανοίξει τότε υπάρχει μείζον θέμα εφ όσον πρέπει να βρεις κουτί ίδιας τεχνολογίας και να τσεκάρεις ένα ένα τα κομμάτια έτσι ώστε να βρεις πιο  κάηκε και να το αντικαταστήσεις με καινούργιο αν και εφ όσον υπάρχει καθώς και αν το κόστος είναι επιτρεπτό, πράγμα ασύμφορο μιας και μηχανάκια παλαιάς τεχνολογίας είναι ακριβότερα των καινούργιων λογω του ότι δεν υπάρχει παράγωγη.

Εύχομαι τα καλυτέρα.
Καταγράφηκε

Ευθυμιόπουλος Ηλίας-Σπυρίδων(Thrakioths).
                Προπτυχιακός
Μηχανικός Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Website: http://users.forthnet.gr/ath/mias20/
AlieN
***
Μηνύματα: 490
Θετικοί ψήφοι: +43

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 12 Ιουλίου 2010, 13:51
0

Χμμμ καλό και αυτό...
Βασικά όταν πατάς να ανοίξει το pc γυρνάει το ανεμηστηράκι του τροφοδοτικού ή όχι?
Όταν τον είχες κλείσει έκλεισε μία χαρά και ξαφνικά όταν πας να το ανοίξεις δεν ανοίγει?
Η τον είχες αφήσει ανοιχτό και τον βρήκες κλειστό?


Για να μπορείς να τσεκάρεις αν φταίει το τροφοδοτικό μόνο..... πρέπει να δοκιμάσεις με ένα άλλο... κάποιου φίλου σου πχ...
Επίσης επειδή είναι παλιό το pc σου (αν θες πόσταρε τι έχεις πόσους και τι σκληρούς , drives , μητρική κτλ) να προσέξεις τι καλώδια έχει (PCI , SATA) νομίζω αυτό που πόσταρε ο Thrakiotis θα σε καλήψει
Καταγράφηκε

Θα 'θελα να γίνω αυτό που Ήμουν...
Όταν ήθελα να γίνω αυτό που Έιμαι Τώρα....!!!!
FaidStog
Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 150
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #5 - 12 Ιουλίου 2010, 14:11
0

Όταν καίγεται το τροφοδοτικό, μπορεί να πάρει μαζί του και όλο το πισι. Εμένα έχει τύχει βέβαια 3 φορές που έχω κάψει τροφοδοτικό να μήν γίνει παραπάνω ζημιά/

Αν έχεις υπομονή άλλαξε το με κάποιο άλλο, και αν δείς οτι δεν τρέχει το πισι αλλάζεις σιγά σιγά τα λοιπά μέχρι να το πετύχεις ή απλά να το πάς έξω να στο κάνουν. Τώρα γιατί έχεις και πισι δεκαετίας, αν έχει καεί μητρική πρέπει φυσικά να αλλάξεις και επεξεργαστή και ram και κάρτα γραφικών, οπότε πάρε ένα καινούργιο πακέτο και είσαι κομπλέ.

Πάντος με το νέο φπα ακόμα και οι έναν celeron να βάλεις πάνω σε μία asrock με ένα giga ram και χωρίς κάρτα γραφικών θα σου βγεί πανάκριβο.

p.s. πάρε μεγάλο τροφοδοτικό, κάτι σαν αυτό που σου προτίνουν παραπάνω δεν παει χαμένο
Καταγράφηκε
almpatros
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 32
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #6 - 13 Ιουλίου 2010, 10:40
0

καλημέρα και πάλι .. προχθές με το που πάτησα το κουμπί να ανοίξω το pc έκανε ένα μπαμ και έπεσε η ασφάλεια του σπιτιού και αμέσως μύριζε καμμένο το τροφοδοτικό . . έτσι κατέληξα ότι κάηκε αυτό και όχι τίποτα άλλο . . σκέφτομαι να παραγγείλω το τροφοδοτικό που μ πρότεινε ο Thrakioths αλλά μήπως δεν καταφέρω να το περάσω, γιατί πολύ καλώδιο παίζει και πέρα από αυτό οι διαστάσεις παίζουν ρόλο θα βγάλω άκρη?
Καταγράφηκε

Ίδιος με τούτο ο Ποιητής τ' αγέρωχο πουλί
που ζει στη μπόρα κι αψηφά το βέλος του θανάτου,
σαν έρθει εξόριστος στη γη και στην οχλοβοή
μεσ' στα γιγάντια του φτερά χάνει τα βήματά του.
oksosaa
*
Μηνύματα: 56
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Η Αμερική ειναι για μερικούς.κοντός

Άντρας
Απάντηση #7 - 13 Ιουλίου 2010, 10:42
0

Εγω θα σου προτεινα απο την στιγμη που δεν ξερεις να μην το αγγιξεις καν γιατι μπορει η να τα καψεις ολα η να σε χτυπησει το ρευμα η να πεσει ο γενικος η να το φτιαξεις.

πηγαινε το σε εναν που εχει κανενα μαγαζι δωστου 5 ευρω και εισαι ετοιμος η βρες κανενα φιλο σου που ξερει.Βασικα δεν ειναι και πολλα τα καλωδια ουτε ειναι δυσκολο αλλα τι να σου πω.
Καταγράφηκε

Ο Τεμπονερα ζει.
FaidStog
Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 150
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #8 - 13 Ιουλίου 2010, 15:35
0

Δεν είναι δύσκολο. Κλείσε το pc και τον διακόπτη του τροφοδοτικού, και φυσικά να μην είναι στο ρεύμα. Θα δεις οτι είναι δυο μεγάλα καλώδια που μπαίνουν στην μητρική και τα λοιπά (4pin) στο dvd player τον σκληρό και τα λοιπά. Απλά όταν βγάζεις το παλιό σημείωσε που μπαίνουν μην το ξεχάσεις, αλλά και να μην το βρίσκεις εδώ είμαστε, ρώτα. Αν δεις οτι κάτι δεν μπαίνει μην το πιέσεις και πρόσεχε μην κάνει επαφή η μητρική με το κουτί γιατί θα καεί με το που το ανοίξεις.

Έξω έχει ελάχιστο 30 ευρώ ότι και να κάνει οπότε κανόνισε ανάλογα με τα φράγκα που έχεις.
Καταγράφηκε
oksosaa
*
Μηνύματα: 56
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Η Αμερική ειναι για μερικούς.κοντός

Άντρας
Απάντηση #9 - 13 Ιουλίου 2010, 23:02
0

Ναι οκ απο την στιγμη που δεν εχεις αποσυνδεσει το παλιο τροφοδοτικο ( αν δεν το αποσυνδεσες ) δες που πρεπει να βαλεις τα καλωδια και τελειωσε.Εξαρταται που θα πας να στο φτιαξουν.Σε εμενα ετυχε να καει το τροφοδοτικο και το πηγα σε εναν εκει στις σερρες και μου πηρε 15 ευρω μαζι με ενα προγραμμα που του ζητησα ( αν θυμαμαι καλα ).Αν θελεις μπορω να σου πω που το πηγα.στειλε μου ενα pm
Καταγράφηκε

Ο Τεμπονερα ζει.
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση