Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 15:22

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 61
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 54
Σύνολο: 54

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Internet, Επικοινωνίες και Δίκτυα Google: Το YouTube δεν θα εγκαταλείψει το Flash για το HTML5
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Google: Το YouTube δεν θα εγκαταλείψει το Flash για το HTML5
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 1284 φορές.
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

02 Ιουλίου 2010, 01:25
0

Η Google επιβεβαίωσε πως το Flash της Adobe θα συνεχίσει να παίζει κρίσιμο ρόλο στο YouTube, δηλώνοντας πως το HTML5 δεν ικανοποιεί τις ανάγκες του site. O John Harding από το YouTube δήλωσε σε blog post πως η εταιρεία του χρειάζεται κάτι παραπάνω από την τοποθέτηση μέσα στον browser ενός αρχείου βίντεο όπως πχ ένα αρχείο εικόνας, τονίζοντας πως δεν είναι απλή η υπόθεση αναπαραγωγής ενός βίντεο.

Εδώ και παραπάνω από έναν χρόνο η Google έχει δημοσίως υποστηρίξει το HTML5 ενώ από το Ιανουάριο προσφέρει σε πειραματικό στάδιο βίντεο σε τέτοια μορφή στο YouTube. Παράλληλα μετατρέπει βίντεο σε WebM κωδικοποίηση, ένα πρότυπο που πρόσφατα έγινε ανοιχτό. Ωστόσο αυτό που σημειώνει ο Harding είναι πως η Google δεν έχει πρόθεση να αφαιρέσει το Flash από την ιστοσελίδα του YouTube.

Σύμφωνα με το blog post, το πρόβλημα με το HTML5 στο βίντεο είναι πως οι εταιρείες των browsers δεν έχουν καταλήξει σε ένα κοινό πρότυπο κωδικοποίησης. Αν και η Google μαζί με την Opera και την Mozilla στηρίζουν το WebM (που βασίζεται στο VP8 που αγόρασε η Google πέρσι τον Αύγουστο από την On2 Technologies), φαίνεται πως η Αpple και ο Steve Jobs δεν έχουν καμία πρόθεση να αλλάξουν το H.264 το οποίο υπόκειται σε δικαιώματα χρήσης της MPEG LA. Kάπου στο ενδιάμεσο (γέρνοντας προς την Αpple) η Microsoft επίσης θα στηρίξει το H.264 στον επερχόμενο Internet Explorer 9 αλλά δεν λέει όχι και στο WebM. Δεν είναι τυχαίο πως τόσο η Microsoft όσο και η Apple έχουν δικαιώματα πάνω στο H.264 ενώ η MPEG LΑ, παίζοντας το γνωστό παιχνίδι με τις πατέντες, προσπαθεί να επιβάλει την χρήση του WebM μόνο με άδεια, παρότι η ιδιοκτήτριά Google το επιθυμεί ως roaylty free.

Έτσι όσο η μάχη θα είναι σε εξέλιξη, το YouTube θα εξακολουθεί να παίζει σε H.264, την κωδικοποίηση που βρίσκεται πίσω από το Flash και χρησιμοποιείται από το site ήδη από το 2007.

    "Πρώτα και πάνω από όλα θέλουμε ένα πρότυπο για βίντεο που να το στηρίζουν όλοι οι browsers", γράφει ο Harding.

    "Πιστεύουμε πως το διαδίκτυο χρειάζεται την επιλογή ενός ανοιχτού βίντεο format. Ενός format που όχι μόνο θα μας βοηθήσει να αντιμετωπίσουμε τα διάφορα θέματα με τις άδειες χρήσης, αλλά και θα είναι βελτιστοποιημένο ως προς την διάθεση υπηρεσιών βίντεο στο διαδίκτυο. Με αυτήν την λογική είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι με το WebM."

Tα ελαττώματα που σημειώνει ο Harding στο ΗΤΜL5 είναι οι περιορισμοί από το DRM, προβλήματα στην προβολή πλήρους οθόνης ενώ αναφέρει και προβλήματα στο streaming.

    "Όσο επεκτεινόμαστε σε υπηρεσίες προβολής ταινιών μεγάλου μήκους και ζωντανών αναμεταδόσεων είναι πλέον σημαντικό να έχουμε έλεγχο στο buffering και δυναμικό έλεγχο ποιότητας."

    "Ο Flash Player αντιμετωπίζει αυτές τις ανάγκες επιτρέποντας σε εφαρμογές να ελέγχουν το κατέβασμα και την αναπαραγωγή του βίντεο μέσω του Actionscript είτε πάνω από HTTP είτε πάνω από RTMP. To ΗΤΜL5 δεν προβλέπει από μόνο του θέματα πρωτοκόλλων αναπαραγωγής βίντεο (video streaming)."

O Harding επίσης αναφέρει πως το HTML5 δεν επιτρέπει την εύκολη ενσωμάτωση των βίντεο του YouTube σε άλλα sites.

Kαι ενώ η Apple έχει εξορίσει το Flash από τις κινητές συσκευές της η Google το στηρίζει ενσωματώνοντας το στον Chrome με την έκδοση πρόσφατου plug-in αλλά και στο Android.

Eνδεχομένως αυτή η στάση της Google να εμποδίζει την πρόοδο του HTML5, ωστόσο η εταιρεία μοιάζει να επιθυμεί να παίξει και στα δύο ταμπλό.

    "Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι από την έντονη και ενθουσιώδη συζήτηση γύρω από τα πρότυπα του διαδικτύου. Το YouTube εξαρτάται από την βελτίωση των browsers προκειμένου να βελτιώσουμε και εμείς με την σειρά μας την εμπειρία του χρήστη", συμπεραίνει ο Harding και καταλήγει:

    "Και ενώ το HTML5 δίνει πρόσβαση σε βίντεο για όλους εκείνους που τα μηχανήματα τους δεν υποστηρίζουν Flash, προς το παρόν δεν ικανοποιεί όλες τις ανάγκες μας. Σήμερα το Flash της Adobe παρέχει την καλύτερη πλατφόρμα για τις απαιτήσεις του YouTube και αυτός είναι ο λόγος που το Flash παραμένει το πρωτεύον εργαλείο αναπαραγωγής βίντεο."


Πηγές: The Register και ΥouTube Blog
Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
Trixes Baby...Trixes...
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 169
Θετικοί ψήφοι: +13

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Πτυχίο θα πάρουμε ?

Άντρας
Απάντηση #1 - 02 Ιουλίου 2010, 04:09
0

Οταν λεγαμε οτι δεν θα εγκαταληφθει το flash κραζατε ...

Ιδου η παραπληροφορηση -> http://teiserron.gr/index.php/topic,5552.0.html  :P :P
Καταγράφηκε

John Georgoudakis
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση