Νέα:
Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
25 Απριλίου 2024, 15:03

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 56
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 48
Σύνολο: 48

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Root or not to root! Ιδού η απορία -Cyber Hamlet
Windows - 9 (40.9%)
Linux - 13 (59.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 19

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 11   Κάτω
Εκτύπωση
Linux Vs Windows
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 41835 φορές.
Fott1
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 414
Θετικοί ψήφοι: +58

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #20 - 19 Ιανουαρίου 2008, 11:25
0

ποιος σου είπε να πληρώνεις ...? υπάρχει και τζάμπα..

ψάξου
Καταγράφηκε

ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ, ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ!!!
Don't be like Water , become water
Xaeron
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
Πληροφορικής & Επικοινωνιών
*
Μηνύματα: 3205
Θετικοί ψήφοι: +40

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

If you smell...what Xaeron...is cooking...

Άντρας
Απάντηση #21 - 19 Ιανουαρίου 2008, 14:50
0

xXxMagiciaNxXx έτσι είναι. Ειδικά όταν είσαι επαγγελματίας και πρέπει να τα πάρεις όλα αυθεντικά, είναι πολύ επίπονο.
Fott1 για τους απλούς χρήστες μπορεί κάποια πράγματα να είναι δωρεάν κι ελεύθερα, ωστόσο αυτό δεν ισχύει για όλλα τα προγράμματα. Κάποια πράγματα όσο και να θες δεν μπορείς να τα βρείς "τζάμπα". Κι εκτός αυτού αν έχεις κάποια επιχείρηση...τότε πρέπει ότι έχεις να είναι αυθεντικό. Διότι αν έρθει καμιά Σ.Δ.Ο.Ε. έτσι φιλικά που λέμε...τότε θα τα βρεις σκούρα. Μερικοί τα ψάχνουν πολύ αυτά...
Καταγράφηκε
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #22 - 19 Ιανουαρίου 2008, 17:39
0

Συμφωνώ με τον Xaeron δεν υπάρχουν crack για ολα τα προγράμματα,και αν υπάρχουν μόλις μπεις στο διαδύκτιο φαίνεται πρώτον το crack και σου κλειδώνει το α ή β πρόγραμμα άσε που μιλώντας για κανά firewall δεν θα έχεις updates κτλ.Τις σελίδες με τα "σπασμένα" προγράμματα τις έχουν κάνει πλέον σούπες και δεν χρειάζεται να ψαχτείς και πολύ Fott για να τις βρεις άσε που με το   
linux έχουν πάψει πλεον να με ενδιαφέρουν γιατι έρχονται με ενσωματομένο search για ότι πρόγραμμα θες,πολύ απλά ένα search ένα install και τέλιωσες.


wolfsoul πολύ καλή η ταιναία σου φίλε μου,την κατέβασα χθες,και να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα αυτό και πιστεύω πως πρέπει να τα βλέπουν αυτά μερικοι μερικοι  ;D
Έχεις υπόψην σου καμία άλλη ταινεία της ίδιας κατηγορίας ?

Καταγράφηκε
Wolfsoul
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 351
Θετικοί ψήφοι: +42

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Beware the Wolf!

Άντρας WWW
Απάντηση #23 - 20 Ιανουαρίου 2008, 01:31
0

Δες επίσης το Antitrust και αν θες κάτι πιο Η@x3risiko δες το Trackdown.Που σχετίζεται με τον Κέβιν Μίτνικ. 8)
Καταγράφηκε

When Life is not enough for you...nothing is...
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #24 - 20 Ιανουαρίου 2008, 03:41
0

Ευχαριστώ πολύ φίλος...



kepp hacking  8)
Καταγράφηκε
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #25 - 22 Ιανουαρίου 2008, 18:21
0

Για όσους έχουν ψηφίσει windows σε αυτο το vote pole,συνιστω να αναθεωρήσουν..

Δειτε το βιντεακι που ανεβασα στο youtube,από το pc μου... :D


http://www.youtube.com/watch?v=nrOMclFBq_Q
Καταγράφηκε
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #26 - 23 Ιανουαρίου 2008, 17:01
0

Λοιπόν παίδες,για να μην μένει και κανένας παραπονεμένος ,και το ότι κάποιος χρησιμοποιεί linux είναι απολκλειστική δικιά του άποψη και βρίσκετε
στη  δική του βούληση πάντα,έχω καταλήξη πλέον στο  γεγονός ότι καλύτερο λειτουργικό ΔΕΝ υπάρχει και ΔΕΝ μπορουμε να συγκρινουμε
μα είναι στο τι ψαχνει ο καθένας ------Παραθέτω ανάλυση παραπάνω,ευχαριστώ  8)


Windows vs Linux final battle  :o

-Τι μου άρεσε και τι όχι-(εντάξι linuxades είμαστε αλλά και αντικειμενικοί επίσης  ;D)


1ος γύρος(χωρίς κρεμμύδι)---Εγκατάσταση

Και τα δύο λειτουργικά windows κ linux παραθέτουν ένα εύκολο γραφικό περιβάλλον για την εγκατάσταση στον προσωπικό υπολογιστή μας(yeah)
Με την διαφορά όμως ότι στα windows το περιβάλλον είναι πιό εύχρηστο,και τι ενοώ,για ένα first time user,για παράδειγμα στην πρέπει ο
χρήστης να ορίσει ριζικούς καταλόγους swap κτλ,(πιστέψτε με δέχτηκα πολλές κλήσεις στο κινητό μου για αυτο το θέμα).Υπάρχει μεν αυτόματη εγκατάσταση
αλλά μπορεί ο χρήστης να αντιμετωπίσει κάποια άλλα προβλήματα όπως για παράδειγμα στην περίπτωση που έχει windows και δεν θέλει να τα σβήσει ή και στην παραμετροποίηση του boot loader και τέλος αν δεν αναγνωρίσει την κάρτα γραφικών μας η και την οθόνη μας πετά σε κονσόλα(είχα αντιμετωπίσει ένα παρόμοιο πρόλημα).
Από την άλλη μεριά η εγκατάσταση ενός λειτουργικού συστήματος Linux απαιτεί μόνο μία επανακίνηση και γίνεται ταχύτατα,ενώ στα windows πρέπει να έχουμε προμηθευτεί μία
ταινία dvd λόγου της αργής εγκατάστασης και των άπειρων επανακινήσεων...

Τέλος 1ου γύρου---> Windows VS Linux -- 1-1

2ος γύρος(με ταραμά)--Γραφικό περιβάλλον

Στο Linux το γραφικό περιβάλλον είναι πλεον εύχρηστο μπορει να το χρησημοποιείσει ο οπιοσδήποτε αλλά σε μερικές περιπτώσεις και για π.χ. αν θέλουμε
να σβήσουμε αρχεία κτλ από καταλόγους που δεν μπορούμε και πρέπει να μπούμε ως χρήστης "root" η να χρησιμοποιήσουμε εντολές όπως "sudo"
ένας newbie χρήστης δεν θα τα καταφέρει και τόσο και  θα περιπλανάται στα σοκάκια του internet μέχρι να βρει-και τυχερός θα είναι αν ναι-βοήθεια.
Σε περιπτώσεις που χρειαζόμαστε κάποια mount δίσκων πρέπει να χρησημοποιούμε κονσόλες,όταν δημιουργούμε συντομεύσεις πρέπει να
χρησημοποιήσουμε τις κατάληλες συντομεύσεις εντολών κα.Στα windows όλα τα παραπάνω είναι πλέον εύχρηστα και ούτε χρειαζόμαστε internet "on demand"
για να παίζουμε διάφορα files,εξάλου linux χωρίς internet δεν είναι linux  8).

Τέλος 2ου γύρου---> Windows VS Linux -- 2-1

3ος γύρος(με κηπουρού)--Ασφάλεια

Σε αυτό το γύρο δεν νομίζω ότι έχουμε να πούμε και πολλά πιστεύω ξέρουμε οι περισσότεροι τι εστι linux και τι windows απο θέμα ασφάλειας  ;)
Στο linux πρέπει να ξέρεις να χορεύεις samba(protocol)για να έχεις πρόσβαση(ναι ενοώ ότι είναι πολύ δύσκολη αλλά όχι και αδύνατη)αλλά και να έχεις
πρόσβαση τα sudo και οι root θα σου κλείσουν το δρόμο γιατί οι φάκελοι είναι κατά πολύ restricted.Επίσης δεν υπάρχει πληθωρα ιων και συνεπάγεται ότι
δεν χρειάζονται διάφορα προγραμματάκια τα οποία κάθονται στον επεξεργαστή μας ωσάν παράσιτα(adware,firewall,antivirus,antispyware),για να εκτελεστεί
ένα τέτοιο προγραμμα ή ένας dialer εστω πρέπει να ειναι ο guru του H/Y μας...Στα windows έχει γίνει πλεον παιχνίδι και η αλλαγή password του administrator
και η πρόσβαση στο συστημα μας(μπακαλικο).Activex controllers και αλλα θα μας φέρουν σε πολυ δυσάρεστη θεση  :-\
(ΥΓ:Τα λαμπάκια του modem μου αναβοσβήνουν συνέχεια όταν είμαι στα windows....γιατι αραγε......?? ???


Τέλος 3ου γύρου---> Windows VS Linux -- 2-2

4ος γύρος(διπλή πίτα)--software

Στα windows το software είναι πλέον ένα πολύ δύσκολο κομμάτι και το linux υπερτερει εναντι αυτού.
Στα  "παραθυράκια" μας τα προγράμματα είναι πολύ μεγάλα χρήζουν μεγάλης χρήσης ram πρέπει να τα πληρώσουμε και πολύ καταφεύγουν
σε σελίδες με ιούς και αρπάζουν "συνάχι" ,είναι αλυσίδα και πάει λέγοντας...
Στο linux απλά ανοίγουμε το α ή β manager(synaptic,yamp) το οποίο έρχεται ενσωματωμενο με την εκάστοτε έκδοση κανιυμε ενα search και το προγραμμα
είναι πλεον φορτωμένο στον Η/Υ.Τελος τα προγράμματά του είναι πολύ μικρά σε σχέση με των windows.(πχ Driver Nvidia για linux=8mb windows=40mb!)


Τέλος 4ου γύρου---> Windows VS Linux -- 2-3

5ος γύρος(με καφτερη πιπεριά και chilly)--video games

Σε αυτό το γύρο μάλλον το linux θα "καει" διότι δεν υπάρχει συμβατότητα με πολλά games.Θα μου πει κάποιος ότι εγω δεν παίζω παιχνίδια,και όμως
οι ιδιοκτήτες internet cafe χαμογελούν βλέποντας τα πιτσιρικια να παιζουν WOW κα. melt mind παιχνιδακια.
Υπάρχει βέβαια πρόγραμμα στο linux που μπορούμε να παίξουμε παιχνίδια windows όμως το έχω χρησημοποιήσει και δεν εχει 100% αποτελεσματα παρα
μάλλον πολλά bugs...Ποσοστο επιτυχιας καπου στα 30-40%...(U wanna games?Take windows)


Τέλος 5ου γύρου---> Windows VS Linux -- 3-3

6ος γύρος(απόλα ντε!)--ταχυτητα

Linux:Μικρα προγραμματα μοίρασμα βιβλιοθηκων μεταξυ των προγραμμάτων τεράστια παραμετροποιηση,ευχρηστα.(φανταστειτε οτι μονο με ενα script στην κονσολα
διαβάζουμε iso αρχεια!)

Windows:Humm.... :-\ Μεγαλα προγραμματα και πέταμα αρχείων κυριολεκτικά "οπου να 'να 'ναι" συν ο έξτρα χρόνος που τρωμε για την ανασυγκρότηση του δίσκου μας,άστα να πάνε
με άλλα λόγια...

Τέλος 6ου γύρου---> Windows VS Linux -- 3-4

7ος γύρος(σκετο κρεας)--Drivers support

Στο linux λειτουργουν ολες μας οι συσκευες με το που τις βαζουε στο σύστημα και πεταγεται ενα dialog μας κατεβαζει το driver αυτοματα και puf!!Τελος.
Στα windows πρεπει να εχουμε ενα συρταρι με cd με του απαραίτητους drivers...
Τι γινεται ομως στο linux με τα usb??(Ωχ)Ατέλειωτο γράψιμο script και μερικλες φορές δεν υποστηρίζονται απο το ίδιο  :'(
Ενώ με τα windows ειμαστε σίγουροι οτι θα δουλεύουν ΟΛΑ...(εχω πετάξει ηδη μια καμερα που δεν ηταν συμβατη με linux)

Τέλος 7ου γύρου---> Windows VS Linux -- 4-4

8ος γύρος("του σεφ...")--Συμβατοτητα με προγραμματα που τρέχουν στο internet

Με τα windows ειμαστε πλεον σιγουροι οτι το update του bios θα γινει κανονικα,τα java script θα τρεχουν ολα καθως και
τα activex controls.Με το linux δεν συμβαινει το ιδιο και αντιμετωπίζουμε ολοι μας για παραδειγμαπροβλημα με την java στα 64 bit(ισς να εβαλε και η sun καπου το χερακι της...)


Τέλος 8ου γύρου---> Windows VS Linux -- 5-4

9ος γυρος(το στομαχι μου διαμαρτύρεται...)--software updates

Και φυσικά linux!Αυτοματο παράθυρο διαλογου παταμε install και το συστημα μας eιναι updated!
Στα windows αντε βαλε το μπαλωμα του μπλωματος και το all brand new genuine advance και πληρωνε...
Τα σχολια είναι περιττα...


Τέλος 9ου γύρου---> Windows VS Linux -- 5-5

10ος γύρος(τα χω βγαλει ολα)--Ειναι επιλογη σας!

Υστερα από αυτό το "νοστιμο" tutorial ελπίζω να έχουμε καταλήξει κάπου  ::)
windows η linux ?Αμα θελεται ο Η/Υ σας να μοιαζει περισσοτερο με παιχνιδομηχανη βαλτε windows ασυζητητη η καλυτερα παρτε ενα PS3...
Να θυμαστε ομως οτι οι κλεφτεw μπαινουν παντα απο τα "παραθυρα"  ;D

Αν ομως ψαχνετε για "υπολογιστη" το πιγκουινακι ειναι εδω πέρα ετοιμο και με ενα download απλο έρχεται πακετο σπιτι σας  ::)









Καταγράφηκε
Troula
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1972
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Πτυχίο εδώ... Πτυχίο εκεί... Πτυχίο Παραπέρα...

Γυναίκα
Απάντηση #27 - 23 Ιανουαρίου 2008, 17:14
0

Λοιπόν, να πω και εγώ την γνώμη μου...
Είμαι πληροφορική 5ο εξάμηνο αλλά ακόμα δεν έχω επιλέξει το μάθημα Λ.Σ. 2 που έχει να κάνει με unix, οπότε για να πω και την αλήθεια δεν έχω καμία επαφή...

Αυτό που έχω να πώ είναι λίγα πραγματάκια...

Πρώτον, ποιος θα μου βάλει στον υπολογιστή το λειτουργικό και να μπορεί ταυτόχρονα να τρέχει τα windows... Όπως μου είπαν παιδιά που προσπάθησαν δεν είχαν και την καλύτερη επιτυχία...

Έστω ότι το γυρίζουμε σε linux... Δεν έχω καμία επαφή με το περιβάλλον, αλλά ας δεχθώ ότι δεν είναι και το δύσκολο, και ότι είναι απλά θέμα συνήθειας...
Τα προγράμματα όμως που χρειάζομαι για τα διάφορα μαθήματα στη σχολή πως θα τα τρέξω... Λογικά δεν θα είναι συμβατά...

Σίγουρα θα μου πείτε ότι απλά πρέπει να το πάρεις απόφαση και να αρχίσεις να κάνεις δοκιμές... Δεν λέω, κάποια στιγμή θα το κάνω, αλλά προς το παρόν θα παραμείνω στα windows και ας θεωρηθώ τεμπέλα... Μπορεί και να είμαι, δεν θα το αρνηθώ..
Το μέλλον θα δείξει... :)
Καταγράφηκε

Φωνάζουν οι.... Κουμπάροι, να φοβηθούν οι νοικοκύριδες...
Ρε που καταντήσαμε...
xXxMagiciaNxXx
Επισκέπτης
Απάντηση #28 - 23 Ιανουαρίου 2008, 18:02
0

It's so easy  ::)

Αφου εχεις windows στο μηχανημα σου κανεις boot απο linux live cd μια εγκατασταση
και εμφανιζονται και τα δυο λειτουργικα υστερα απο το install

Το μονο δυσκολο εινε η παραμετροποιηση του δισκου πριν απο το install linux  8)

Good luck ;)
Καταγράφηκε
kexa
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 77
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

egram.teiser.gr developer

Άντρας
Απάντηση #29 - 23 Ιανουαρίου 2008, 19:24
0

Καλύτερα επέλεξε manual κατα την ρύθμιση των partitions στην εγκατάσταση γιατι άν το αφήσεις στο αυτόματο και έχεις Windows χαιρέτατα...
Καταγράφηκε

Όποιος θέλει έχω καλούς ιούς...
PM για να τους δοκιμάσετε.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 11   Πάνω
Εκτύπωση