Νέα:
Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
26 Απριλίου 2024, 20:50

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 177
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 52
Σύνολο: 52

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Λειτουργικά Συστήματα Στήριξη στο GNU/Linux και στο Ελεύθερο Λογισμικό (Λίστα Ερωταποκρίσεων).
Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Κάτω
Εκτύπωση
Στήριξη στο GNU/Linux και στο Ελεύθερο Λογισμικό (Λίστα Ερωταποκρίσεων).
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 48175 φορές.
BooBoo4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 160
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #60 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 00:36
0

ορίστε?για πες παρασύνθημα.
Καταγράφηκε



lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #61 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 00:59
0

Τις διάφορες εντολές όταν τις εκτελούσες στη γραμμή εντολών τις εκτελούσες ως gregory ή ως υπερχρήστης (root)? Βλέπω πως κάποιες τις καλείς κάνοντας χρήση sudo (οπότε στιγμιαία ως root) ενώ κάποιες άλλες ως gregory. Εάν αυτό είναι ένα θέμα τότε δοκίμασε να τα κάνεις όλα ως root. Γράψε 'su', γίνε root και στη συνέχεια εκτέλεσε όλες τις εντολές με την σειρά.

--

Δεν σε διαβεβαιώ πως θα λειτουργήσει. Πιθανότατα να αποτύχει λόγο του μοντέλου σου..

Ήδη έχω ξεκινήσει να αναζητώ αλλού λύση στο πρόβλημα σου. Εάν βρω λύση θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα. Είναι εξεζητημένο το θέμα σου.

Τέλος, θα σου πρότεινα να προμηθευτείς μια άλλη κάμερα από την παρακάτω λίστα των υποστηριζόμενων από το Ubuntu συσκευών: https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsMultimediaWebCameras

Είναι σημαντικό όταν αγοράζουμε υλικό να βεβαιωνόμαστε πως υποστηρίζεται από κάθε Λ.Σ και όχι μόνο από μερικά.. Υπάρχουν αρκετά μοντέλα web camera που υποστηρίζονται στο GNU/Linux. Συγκεκριμένα για Ubuntu δες από την λίστα που σου έδωσα και προμηθεύσου μια..
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
BooBoo4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 160
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #62 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 01:07
0

εγραψά su αλλα μου ζητάει ένα κωδικό.αλλα δεν έχω βάλει κανένα κωδικό.

Αυτόματη ένωση μηνύματος: [time]Παρ 25 Σεπ 2009 12:17:21 πμ GMT-2[/time]
άκυρο το βρήκα με το su πώς να βάλω κωδικό.

Αυτόματη ένωση μηνύματος: 25 Σεπτεμβρίου 2009, 01:50
Λοιπόν προσπάθησα να το κάνω σύμφωνά με το guide που υπάρχει στο http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1043579.Το έκανα και σε root κατάσταση και προχώρησα μέχρι το σημείο που κάνει τα remove και τα move στα libraries.Σε αυτό το σημείο μου βγάζει σφάλμα.

Κώδικας: [Επιλογή]
root@gregory-desktop:/gspcav1-20071224# sudo rm /lib/modules/2.6.24-20-generic/ubuntu/media/gspcav1/gspca.ko
rm: cannot remove `/lib/modules/2.6.24-20-generic/ubuntu/media/gspcav1/gspca.ko': No such file or directory
root@gregory-desktop:/gspcav1-20071224# sudo mv gspca.ko /lib/modules/2.6.24-20-generic/ubuntu/media/gspcav1/
mv: cannot move `gspca.ko' to `/lib/modules/2.6.24-20-generic/ubuntu/media/gspcav1/': No such file or directory
root@gregory-desktop:/gspcav1-20071224# sudo modprobe gspca
root@gregory-desktop:/gspcav1-20071224# ls /dev/video*
ls: cannot access /dev/video*: No such file or directory
root@gregory-desktop:/gspcav1-20071224#

οπότε να υποθέσω οτι δε βρίσκει τα αρχεία?
Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2009, 01:50 από BooBoo4 Καταγράφηκε



lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #63 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 11:38
0

Τι έκδοση πυρήνα έχεις?

Γράψε στο τερματικό: "uname -r".

Στις εντολές που τρέχεις προϋποθέτει πως έχεις πυρήνα 2.6.24-20.

Ταιριάζει αυτό με σένα? Υπάρχει αυτός ο κατάλογος στο σύστημα σου?

Υπάρχει άλλος κατάλογος με νεώτερη η παλιότερη έκδοση?

Κάνε χρήση αυτού στις εντολές.

--

Επιμένω να προμηθευτείς καλύτερα μια κάμερα που υποστηρίζεται πλήρως παρά να μπεις σε αυτήν την διαδικασία.. Υπάρχουν web cameras φθηνές και που υποστηρίζονται πλήρως.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
BooBoo4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 160
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #64 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 11:51
0

Την εντολη που έγραψα που έβγαλε 2.6.24-24-generic.Αυτο να υποθέσω είναι η έκδοση του πυρήνα μου.Στο /lib/modules που έψαξα εχει δύο καταλόγους.τον 2.6.24-16-generic και 2.6.24-24-generic.Οποτε να φανταστώ πρεπει να τροποποιήσω την εντολή ή δε θα τρέξει?Ναι δεν αντιλέγώ οτι έχει αρκετές συμβατές με linux και φτηνές webcams αλλα εφόσον έφαγα τόσες ώρες ας το βρούμε και για εκπαιδευτικής μόνο άποψης.

Αυτόματη ένωση μηνύματος: 25 Σεπτεμβρίου 2009, 12:28
Ενταξει νομίζω λειτουργεί.Άλλαξα τις εντολές και τρεχει μια χαρα προς το παρόν.Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!  :P
Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2009, 12:28 από BooBoo4 Καταγράφηκε



lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #65 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 13:00
0

Λειτούργησε η κάμερα σου τελικά?

Ελεύθερο Λογισμικό για να λειτουργήσεις την κάμερα σου: Cheese, luvcview.

Αντιμετωπίζεις πλέον κάποιο πρόβλημα?
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
BooBoo4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 160
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #66 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 15:26
0

Ενταξει λειτουργεί αν και πρέπει να ρυθμίσω την φωτεινότητα.Αυτο που με χάλασε ήταν που δεν ανάβει πλεον το λαμπάκι για να ξέρω πότε ειναι ανοιχτή αλλα δε πειράζει,λεπτομερειες.Οσο για τα υπόλοιπα σιγα σιγά θα τα βρούμε.Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Καταγράφηκε



lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #67 - 25 Σεπτεμβρίου 2009, 16:59
0

Χαίρομαι φίλε που βρήκαμε λύση στο πρόβλημα σου.

Για αυτό είμαστε άλλωστε εδώ σε αυτό το θέμα.

Όχι για να διώχνουμε τους χρήστες από το ελεύθερο λογισμικό επειδή απογοητεύομαστε ή να τους προτρέπουμε να καταφύγουν στα Windows, αλλά δυναμικά και με αποφασιστικότητα να βρίσκουμε λύση.

Παράθεση
Ναι δεν αντιλέγώ οτι έχει αρκετές συμβατές με linux και φτηνές webcams αλλα εφόσον έφαγα τόσες ώρες ας το βρούμε και για εκπαιδευτικής μόνο άποψης.

Εκτιμώ την υπομονή σου. Η προσπάθεια σου βραβεύθηκε.. :)

Τώρα όσο αφορά το λαμπάκι δεν τρέχει και τίποτα.. :)

Υ.Σ: Ότι άλλο χρειαστείς εσύ ή κάποιος άλλος είμαι εδώ.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
BooBoo4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 160
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #68 - 26 Σεπτεμβρίου 2009, 01:28
0

Λοιπόν πολύ μπελαλιδικο αυτό το Linux.Πρώτον δε μπορώ να δώ ταινεία, γιατί δε αναγνορίζει τη συσκευή μάλλον.Δευτερόν αν χρησιμοποιήται απο κάποια εφαρμογή η καρτα ήχου,άλλη εφαρμογή δε μπορει να την χρησιμοποιήσει.Τρίτον η WebCam καταναλώνει πολύ CPU οποτε συνέχεια "παγώνει" και "κρασάρει" το skype,και κάθε φορά που ανοιγω το μηχάνημα πρέπει να κάνω την ίδια δουλειά με τις εντολές.Όσο και να μου αρέσει το Linux λόγω ταχύτητας,νομίζω θα πρέπει να γυρίσω σε κάποια enlited έκδοση των Windows XP...
Καταγράφηκε



lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #69 - 26 Σεπτεμβρίου 2009, 11:31
0

Ταινία? Εγκατέστησε τον VLC Media Player ο οποίος όχι μόνο παίζει DVD ταινίες αλλά έχει και υποστήριξη για μια μεγάλη γκάμα αρχείων ήχου/βίντεο. Επίσης μπορεί να διαβάσει audio/video streaming από το διαδίκτυο καθώς να κάνει και σύλληψη. Μην χρησιμοποιείτε Totem, Mplayer.. Καλύτερα τον VLC. Αυτόν χρησιμοποιώ και δεν αντιμετωπίζω δυσκολίες.. Βλέπω ταινίες με υπότιτλους χωρίς κανένα πρόβλημα..

Για να μπορείτε να αξιοποιείτε την κάρτα ήχου από διάφορες εφαρμογές χωρίς να υπάρχει πρόβλημα ταυτόχρονης χρήσης από πολλές εφαρμογές θα πρέπει να κάνετε εγκατάσταση το ESD (ESD will mix together the simultaneous audio output of multiple running programs, and output the resulting stream to the sound card). Πιθανόν να είναι ήδη εγκατεστημένος. Μάλλον θα χρειαστεί να κάνετε απλά την ενεργοποίηση του από τις ρυθμίσεις του GNOME στις ρυθμίσεις πολυμέσων και ήχου.. Εάν δεν είναι εγκατεστημένος να τον κάνετε εγκατάσταση.

Όσο αφορά το θέμα με την Web Cam θα πρέπει να κάνετε χρήση της εφαρμογής luvcview και όχι του cheese.

Αυτόματη ένωση μηνύματος: [time]Σαβ 26 Σεπ 2009 11:46:08 πμ GMT-2[/time]
... και κάθε φορά που ανοιγω το μηχάνημα πρέπει να κάνω την ίδια δουλειά με τις εντολές ...

Από την στιγμή που δεν έχεις ρυθμίσει οι λειτουργίες αυτές να γίνονται αυτόματα θα αναγκάζεσαι να τις κάνεις κάθε φορά μετά την επανεκκίνηση του συστήματος. Αναγνωρίζω πως η εγκατάσταση του driver σου ήταν δύσκολη υπόθεση. Γνώριζε όμως πως δεν δουλεύουμε έτσι στο Debian (και γενικά στο Ubuntu). Στο Debian έχουμε πακέτα ".deb" και δεν ασχολούμαστε με τον πηγαίο κώδικα ενός προγράμματος απευθείας.

Σπάνια θα ασχοληθείς για την εγκατάσταση ενός λογισμικό με αυτό το τρόπο. Σχεδόν όλες τις φορές θα κάνεις εγκατάσταση ενός προγράμματος με την βοήθεια του Synaptic Package Manager (γραφικό πρόγραμμα διαχείρισης προγραμμάτων). Εάν θέλεις να δεις περί τίνος πρόκειται κάνε αναζήτηση στο Διαδίκτυο. Ή ψάξε στα υπόλοιπα νήματα μου, εκεί θα βρεις αναφορές σε αυτό καθώς και εικόνες.

Λόγος επεξεργασίας: Αφαίρεση off-topic μηνύματος
Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου 2009, 15:06 από synzeus Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Σελίδες: 1 ... 4 5 6 [7] 8 9 10 11   Πάνω
Εκτύπωση