Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 02:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 46
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 44
Σύνολο: 44

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Λειτουργικά Συστήματα Στήριξη στο GNU/Linux και στο Ελεύθερο Λογισμικό (Λίστα Ερωταποκρίσεων).
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 11   Κάτω
Εκτύπωση
Στήριξη στο GNU/Linux και στο Ελεύθερο Λογισμικό (Λίστα Ερωταποκρίσεων).
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 48081 φορές.
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:49
0

Όσοι χρήστες επιθυμούν στήριξη για το λειτουργικό σύστημα GNU/Linux, για κάποια διανομή (π.χ. Ubuntu, Debian, Fedora) και έχουν απορίες ή θέλουν να μάθουν για το ελεύθερο λογισμικό μπορούν να συμμετέχουν στο θέμα "GNU/Linux και Ελεύθερο Λογισμικό".

Σε αυτό το θέμα δεν κάνουμε διαμάχες μεταξύ "Windows vs Linux" αλλά λειτουργούμε με ανοιχτό μυαλό δίνοντας απαντήσεις σε χρήστες που ασχολούνται με το ελεύθερο λογισμικό, με το GNU/Linux και θέλουν να μάθουν κάτι περισσότερο ή να αρχίσουν να το αξιοποιούν. Είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε να τρέξετε, να δημιουργήσετε, να αξιοποιήσετε ελεύθερο λογισμικό.

Μπορούμε να συζητήσουμε θέματα διαφόρων επιπέδων αρκεί να μην βγαίνουμε off-topic..

Απώτερος σκοπός αυτού του θέματος? Η ανάδειξη των ισχυρών χαρακτηριστικών του ελεύθερου λογισμικού και η αξιοποίηση του στην ζωή μας ως εναλλακτική από την αναγκαστική και πιεστική πολλές φορές πρόταση των τυραννικών εταιριών.
Τελευταία τροποποίηση: 29 Σεπτεμβρίου 2009, 17:15 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:50
0

Καταρχήν σε αυτό το θέμα βρίσκομαι για να στηρίξω τον αγωνιζόμενο φουκαρά φοιτητή που θέλει να πειραματιστεί με το ελεύθερο λογισμικό και να ασχοληθεί με το GNU/Linux. Είμαι εδώ για να του λύσω κάθε απορία και να τον βοηθήσω στο να μπορέσει να αξιοποιήσει το ελεύθερο λογισμικό στην ζωή του.

Θέλω να στηρίξω το ελεύθερο λογισμικό και τους καλοπροαίρετους με διάθεση χρήστες..

Πιστεύω πως μπορούμε να τα καταφέρουμε.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #2 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:55
0

Από που να ξεκινήσουμε άραγε? :) Από όπου θέλετε εσείς. :)
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
A8anatos
Επισκέπτης
Απάντηση #3 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 10:11
0

Πολύ καλό θέμα Lafs, χρειαζόταν !!! Θα επανέλθω σε λίγο καιρό με απορίες

Eπανήλθα και θέλω τα φώτα σας! Στο πατρικό μου, έχουμε έναν υπολογιστή ΠΟΛΥ περιορισμένων δυνατοτήτων (1GB RAM, 2.2GHz) . Με αυτά τα χαρακτηριστικά:

Motherboard Name: ECS A780GM-A  (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Motherboard Chipset: AMD 780G, AMD Hammer
Video Adapter: ATI Radeon HD 3200 Graphics  (256 MB)
Printer: HP Deskjet F2280

Toν H/Y χρησιμοποιούν κυρίως οι γονείς μου, μια κι εγώ λείπω Σέρρες. Δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στον Η/Υ. Τον χρησιμοποιούν για ολιγόλεπτο σερφάρισμα, e-banking και άντε και καμια πασιέντζα.

Ποια διανομή θα μου προτείνατε ; Προφανώς θέλω να ανταποκρίνεται πλήρως στο hardware και να μπορούν να το χειριστούν άτομα περιορισμένων γνώσεων...
Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2009, 11:34 από A8anatos Καταγράφηκε
marios9
*
Μηνύματα: 184
Θετικοί ψήφοι: +62

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #4 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 11:39
0

Ubuntu με 1000 φίλε μου.Θα εκπλαγείς.Αν ότιδηποτε έχει πρόβλημα, πιθανότατα με κάποιες ρυθμίσεις να τρέχουν άψογα.(αν και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα).
Καταγράφηκε

Είμαι ο marios9 . Έχω πάντα δίκαιο , και τα ξέρω όλα .
Α και είμαι sexy and i know it :)
A8anatos
Επισκέπτης
Απάντηση #5 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 12:09
0

Ubuntu με 1000 φίλε μου.Θα εκπλαγείς.Αν ότιδηποτε έχει πρόβλημα, πιθανότατα με κάποιες ρυθμίσεις να τρέχουν άψογα.(αν και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα).

Κατέβασα την 9.04. Θα την βάλω και θα επανέλθω με απορίες...!
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #6 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 16:26
0

Η μητρική σου πλακέτα υποστηρίζεται σίγουρα στο GNU/Linux.
Επίσης και η κάρτα γραφικών που έχεις αναφέρει.

Δες ένα σχετικό παράδειγμα:

http://www.phoronix.net/image.php?id=amd_780g_linux&image=amd_780g_screen1

Τέλος το πολυμηχάνημα σου έχει πλήρη υποστήριξη:

Σχετικές πληροφορίες:

HP Deskjet F2280 All-in-one
Color inkjet printer, works Perfectly    
Recommended driver: hpijs
Generic instructions for: CUPS, LPD, LPRng, PPR, PDQ, no spooler

Τον ίδιο driver χρησιμοποιώ και εγώ στο δικό μου και λειτουργεί άψογα. Επίσης η HP έχει αναπτύξει λογισμικό ισάξιο των Windows για την διαχείριση της συσκευής.

Toν H/Y χρησιμοποιούν κυρίως οι γονείς μου, μια κι εγώ λείπω Σέρρες. Δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στον Η/Υ. Τον χρησιμοποιούν για ολιγόλεπτο σερφάρισμα, e-banking και άντε και καμια πασιέντζα.

Σου προτείνω να ξεκινήσεις με το Ubuntu μια και είναι τελικοί χρήστες. Εάν δεν λειτουργήσει καλά σου προτείνω να εγκαταστήσεις Debian διότι υποστηρίζει πολλές αρχιτεκτονικές. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις από τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Linux_distributions
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
FaidStog
Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 150
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #7 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 16:33
0

Από που να ξεκινήσουμε άραγε? :) Από όπου θέλετε εσείς. :)

Χθές πέρασα την ubuntu 9.04 , και δοκίμασα μερικά πραγματάκια , όπως wine , drivers κτλ . Θα κάνω format και ψάχνω direct link να κατεβάσω την debian γιατί δεν βρίσκω . Για αρχή αυτό και στη συνέχεια μερικά προβληματάκια-κολύματα απο ubuntu(γενικά GNU/linux) .

Doual boot δουλεύω στο δεύτερο pc μου .

lafs με έψησες να τεστάρω τα (Edit: GNU/Linux) πιάσαν τόπο τα νήματα σου :)
Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2009, 16:56 από FaidStog Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #8 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 17:06
0

Χθές πέρασα την ubuntu 9.04 , και δοκίμασα μερικά πραγματάκια , όπως wine , drivers κτλ . Θα κάνω format και ψάχνω direct link να κατεβάσω την debian γιατί δεν βρίσκω . Για αρχή αυτό και στη συνέχεια μερικά προβληματάκια-κολύματα απο ubuntu(γενικά GNU/linux) .

Ωραία φίλε. Χαίρομαι που πειραματίζεσαι με το ελεύθερο λογισμικό. Αλλά είμαι 1000 πιο χαρούμενος που βλέπω πως η προσπάθεια μου παράγει καρπούς.

Λοιπόν για να εγκαταστήσεις το Debian GNU/Linux μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα που υπάρχουν στην ακόλουθη σελίδα: http://www.debian.org/releases/stable/installmanual

Θα πρέπει να επιλέξεις από αυτήν την σελίδα την αρχιτεκτονική σου. Θεωρώ πως είναι κατατοπιστικό αυτό το κείμενο. Μην τρομάξεις από το μέγεθος του. Δεν χρειάζεται να διαβάσεις τα πάντα αλλά μόνο αυτά που σε απασχολούν για την εγκατάσταση.

Διαφορετικά μπορείς να κάνεις κάτι πιο πρακτικό.

Σε κάθε περίπτωση θα επιλέγεις την αρχιτεκτονική του συστήματος σου από την ανάλογη σελίδα που σου παραθέτω.

Εάν έχει Intel να επιλέξεις: i386
Εάν έχεις AMD να επιλέξεις: amd64

Αν έχεις κάτι πιο εξεζητημένο θα το βρίσκεις στην εκάστοτε λίστα.

Έχεις τρεις επιλογές:

1.

Downloading Debian CD/DVD images via HTTP/FTP
http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.3/

Θα κατεβάσεις μέσω HTTP (καλύτερα κάνε χρήση και ενός Download Manager - μην εμπιστευτείς μονάχα τον περιηγητή σου) το πρώτο CD ή DVD iso (ανάλογα με το τι έχεις) από την σελίδα που σου έχω παραθέσει. Στην συνέχεια θα το κάψεις σε ένα δισκάκι και θα ξεκινήσεις την εγκατάσταση κάνοντας boot από αυτό. Έχω με έντονα γράμματα το "πρώτο" διότι εκεί βρίσκεται το βασικό σύστημα.. Όλα τα άλλα DVD/CD περιέχουν τα πακέτα/προγράμματα τα οποία μπορείς να κάνεις εγκατάσταση και από το διαδίκτυο αργότερα.

2.

Installing Debian GNU/Linux via the Internet
http://www.debian.org/distrib/netinst#smallcd

Αντί να κατεβάσεις ολόκληρο το πρώτο DVD ή CD και να περιμένεις άσκοπα, μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Να κατεβάσεις ένα μικρό δισκάκι που περιέχει τον installer απλώς και όχι το ίδιο το λειτουργικό σύστημα. Στη συνέχεια αφού έχεις βεβαιωθεί πως έχεις σύνδεση στο Internet (Ethernet) μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το λειτουργικό σύστημα μέσω του διαδικτύου και του installer που έχεις κάνει boot.

Σημείωση: Εάν ποτέ θελήσεις να βάλεις το Debian GNU/Linux σε EeePC να θυμάσαι πως γίνεται με αυτό το τρόπο. Με την μόνη όμως διαφορά: Δεν κάνεις χρήση CD αλλά USB Stick ή SD κάρτας (τα EeePc δεν έχουν CD/DVD).

3.

Downloading Debian CD images with BitTorrent
http://www.debian.org/CD/torrent-cd/

Είναι ο ίδιος τρόπος με τον πρώτο απλά θα κατεβάσεις το iso με torrent.

--

Τέλος υπάρχουν και άλλοι τρόποι.. Απλά θεωρώ πως αυτοί είναι οι πιο απλοί.
Σου προτείνω τον πρώτο η τον δεύτερο. Διαλέγεις και παίρνεις :)

Επίσης μερικά ωραία βιντεάκια στο YouTube για το πως θα κάνεις την εγκατάσταση αφού έχεις κάνεις boot:

http://www.youtube.com/watch?v=sJuJbqxxhos
http://www.youtube.com/watch?v=clDcjvHfM3
http://www.youtube.com/watch?v=Tjg_6ly8A4Q

Θα παρατηρήσεις στο δεύτερο βιντεάκι πως στην αρχική οθόνη του Debian DVD/CD (μόλις γίνει το boot) γράφει: "installgui theme.."

Κάνε το και εσύ χωρίς να βάλεις τα υπόλοιπα.. Γράψε δηλαδή μόνο "installgui" και πάτησε return (enter)..


Αυτό το κάνει για να ξεκινήσει η γραφική διεπαφή της εγκατάστασης.

Το Debian μπορεί να εγκατασταθεί και από τερματικό..

--
--
--

Υ.Σ:

Αφού γίνει η εγκατάσταση οτιδήποτε χρειαστείς είμαι εδώ. Το Debian GNU/Linux εάν το στίσεις σωστά δεν θα ασχοληθείς μαζί του ποτέ ξανά για υποστήριξη. Το δούλεψα σωστά πριν 6 χρόνια και το τρέχω ακόμα χωρίς προβλήματα. Δεν έκανα ποτέ format και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα. Αυτή είναι η αλήθεια. Εντοπίζει πλέον BlueTooth συσκευές, την ψηφιακή μηχανή μου (Kodak), το πολυμηχάνυμα μου (HP), τη κάμερα, το μικρόφωνο, τους card reader μου (Samsung), ενσύρματο και ασύρματο Ethernet. Όσο αφορά για λογισμικό έχω ότι χρειάζομαι.

Με συγχωρείς για το μεγάλο μου μήνυμα.
Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2009, 17:47 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
A8anatos
Επισκέπτης
Απάντηση #9 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 17:46
0

Δεν έβαλα ακόμα Ubuntu9.04 γιατί οι γονείς είναι πολύ δύσπιστοι :P

Μια ερωτησούλα, στoν Ούμπουντα υπάρχει το Teamviewer και μπορώ με κάποιο τρόπο να βάλω την πασιέντζα των windows ?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 11   Πάνω
Εκτύπωση