Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 17:24

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 49
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 41
Σύνολο: 41

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Λειτουργικά Συστήματα Linux για "άσχετους" με υπολογιστές γίνεται ???
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
Εκτύπωση
Linux για "άσχετους" με υπολογιστές γίνεται ???
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 8859 φορές.
v 4 vania
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 153
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

thrash ρεεεε....

Άντρας
20 Σεπτεμβρίου 2009, 21:03
0

Εχω παρακολουθήσει τις τελευταίες κουβέντες που γίνονται για τα διάφορα λογισμικά και παρόλο που θεωρούμαι "άσχετος" με τους υπολογιστές θα ήθελα να δοκιμάσω και εγώ τα Linux.
   Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν για κάποιον σαν εμένα που έχει περιορισμένες γνώσεις και δεν γνωρίζει προγραμματισμό ?
   Αν ειναι δυνατόν , απο που μπορώ να "προμηθευτω" μια τέτοια έκδοση, και ποιά....???

Ξέρω πως πολλοί από εσάς θα θεωρήσουν αστείες τις ερωτήσεις μου, αλλά για κάποιον σαν εμένα που δεν είναι "πληροφορικάριος" όλα αυτά μου φαίνονται βουνο και τις περισσότερες φορές μου είναι δύσκολο να παρακολουθήσω τις "ψαγμένες" (για μενα) κουβέντες σας..

Αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει , τον ευχαριστώ προκαταβολικά...
Καταγράφηκε

Ο χειρότερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια αλλά η ψευδαίσθηση αυτής.
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 20 Σεπτεμβρίου 2009, 22:07
0

Δες σε αυτό το θέμα που αναλύω την εγκατάσταση της διανομής Ubuntu
Καταγράφηκε
differentreality
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 602
Θετικοί ψήφοι: +20

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #2 - 20 Σεπτεμβρίου 2009, 22:24
0

Στο post που λέει ο synzeus όντως μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις, βέβαια πλέον το ubuntu έχει βγάλει νεότερη έκδοση (την 9.04) όπως θα διαπιστώσεις άλλωστε πηγαίνοντας στο site για να το κατεβάσεις. 

Επίσης το SerLUG κάνει συχνά παρουσιάσεις και install fests όπου μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις ή ακόμα και να φέρεις τον υπλογιστή (ή το flashaki) σου και να σου κάνουμε εγκατάσταση linux. 

Γενικότερα πάντως το linux με τον προγραμματισμό δεν έχει άμεση σχέση (εκτός αν θέλεις εσύ να έχει).  Δηλαδή, για να βάλεις ή να χρησιμοποιήσεις linux ΔΕ χρειάζεται να ξέρεις τίποτα από προγραμματισμό - αν βέβαια θέλεις να προγραμματίσεις το bash scripting σου δίνει τη δυνατότητα να γράψεις εύκολα και γρήγορα μικρά προγραμματάκια για σένα.  Όπως θα διαπιστώσεις εξ' άλλου ήδη η εγκατάσταση του ubuntu είναι πάρα πολύ εύκολη (προσοχή μόνο αν θέλεις να κρατήσεις στο δίσκο σου κάποιο partition με windows να επιλέξεις την κατάλληλη επιλογή - manual - στα partition κατά την εγκατάσταση).
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #3 - 20 Σεπτεμβρίου 2009, 22:54
0

Ναι πιστεύω και εγώ πως για έναν χρήστη με λίγες δεξιότητες στο GNU/Linux ή και καθόλου δεξιότητες το Ubuntu είναι μια καλή αρχή λόγο του ότι ειναι περισσότερο επικεντρωμένο για τον τελικό χρήστη που αξιοποιεί στην καθημερινότητα του εφαρμογές πολυμέσων.

Πρόσεξε όμως κάτι σημαντικό.. Εάν η διανομή που θα προμηθευτής παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα δεν σημαίνει πως έτσι είναι το GNU/Linux διότι υπάρχουν πάρα πολλές διανομές οι οποίες πιθανόν να έχουν λύσει το πρόβλημα που θα εντοπίσεις.

Η δύναμη του GNU/Linux δεν φαίνεται μόνο σε μία διανομή αλλά στο σύνολο των διανομών.

Ξεκίνησε λοιπόν με Ubuntu αλλά παίξε επίσης με διάφορες διανομές μέχρι να βρεις κάτι σταθερό που να σου αρέσει.. :)

Εμείς είμαστε εδώ για ότι χρειαστείς.

Εάν το εγχειρίδιο εγκατάστασης που σου έδωσαν τα υπόλοιπα παιδιά είναι καλό και σε βοηθά μπορείς να το αξιοποιήσεις.. Υπάρχει πολύ υλικό στο διαδίκτυο..
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
v 4 vania
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 153
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

thrash ρεεεε....

Άντρας
Απάντηση #4 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:14
0

      Καταρχήν , παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές , όλο αυτό μου φαίνεται εντελώς πρωτόγνωρο...
      Στο παρελθόν είχα προσπαθήσει μία ακόμη φορά να βάλω Linux (μαζί με windows ..)  και μου τα είχε εγκαταστήσει ο Wolfsoul με τον οποίο έχω πλέον χαθεί αλλά ήταν αποτυχία γιατί είχε παρουσιαστεί πρόβλημα , (μάλλον το CD εγκατάστασης έφταιγε...) καθώς όποιο πράγραμμα και να επέλεγα για video , η εικόνα τρεμόπαιζε και πέρα απο αυτό , μετά απο λίγες μέρες όταν έκανα defragment  χρησιμοποιόντας τα windows , μου σβήστηκάν τα Linux εντελώς!!! Τώρα πώς και τί???...
      Λοιπόν, αν κατάλαβα καλά λοιπόν πηγαίνω στην διεύθυνση: www.ubuntu.com/getubuntu/download  ,
επιλέγω την έκδοση:  Ubuntu 9.04 Desktop (the latest version) και στην συνέχεια την κατεβάζω. Αντιγράφω το αρχείο σε CD και ακολουθώ τις οδηγίες του synzeus, οι οποίες και μου φαίνονται αρκετά εύκολες μέχρι το σημείο που πρέπει να κάνουμε εκείνες τις ρυθμίσεις για να έχουμε boot στην έναρξη windows-Linux...
      Αν αντιμετωπίσω πρόβλημα με αυτό, το πολύ πολύ να ζητήσω βοήθεια ξανά αν δεν είναι πρόβλημα...
      Ελπίζω να καταλαβα καλά την διαδικασία  :-[
 ... και να σας ξανα γράψω την επόμενη φορά απο τα Linux μου !!! (σαν όνειρο μου φαίνεται...)
Καταγράφηκε

Ο χειρότερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια αλλά η ψευδαίσθηση αυτής.
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #5 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:34
0

... πρόγραμμα και να επέλεγα για video , η εικόνα τρεμόπαιζε και πέρα απο αυτό , μετά απο λίγες μέρες όταν έκανα defragment  χρησιμοποιόντας τα windows , μου σβήστηκάν τα Linux εντελώς!!!

Αυτά τα προβλήματα έχουνε λυθεί πλήρως πλέον... Ξέχασε το παρελθόν. Στο GNU/Linux μέρα με την μέρα τα πράγματα αλλάζουν... Σήμερα δεν τρέχει? Αύριο πιθανότητα θα τρέχει. Και αν δεν τρέχει άυριο, μεθαύριο θα τρέξει σίγουρα.. Δεν είσαι μοναχή/ός αλλά έχεις δίπλα σου εκατοντάδες GNU/Linux χρήστες που είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν..

... και να σας ξανα γράψω την επόμενη φορά απο τα Linux μου !!! (σαν όνειρο μου φαίνεται...)

Το GNU/Linux κάνει τα όνειρα πραγματικότητα! :)

--

Όσο αφορά τα βήματα που ακολουθείς τα πας καλά.. Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες για την εγκατάσταση κατέφυγε στον χρήστη που σου έδωσε το εγχειρίδιο εγκατάστασης μια και είναι δική του συγγραφή.

Αν πάλι δεν μπορέσεις τότε ενόχλησε με να βρούμε μια λύση.

Αρχικά μπορείς να δεις μια LiveCD διανομή δίχως να την εγκαταστήσεις στον Η/Υ σου. Εάν σου αρέσει μπορείς να την εγκαταστήσεις αργότερα ώστε να την έχεις οριστικά.. Δεν αναγκάζεσαι να εγκαταστήσεις GNU/Linux για να το δεις.. Σου δίδεται η δυνατότητα να το εξετάσεις χωρίς εγκατάσταση και να επιλέξεις..

Περισσότερες πληροφορίες: https://help.ubuntu.com/community/LiveCD
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #6 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:40
0

Να προσθέσω ότι έχω ακόμα έναν οδηγό με τίτλο Virtualization των Ubuntu 9.04 στα Windows XP, όπου με την εφαρμογή VirtualBox, τρέχω την διανομή Ubuntu 9.04, ενώ βρίσκομαι σε περιβάλλον Windows XP.
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #7 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:52
0

Να προσθέσω ότι έχω ακόμα έναν οδηγό με τίτλο Virtualization των Ubuntu 9.04 στα Windows XP, όπου με την εφαρμογή VirtualBox, τρέχω την διανομή Ubuntu 9.04, ενώ βρίσκομαι σε περιβάλλον Windows XP.

Δεν έχει ο χρήστης 100% σωστή αντιμετώπιση του συστήματος με αυτό το τρόπο.
Καλό είναι να έρθει σε επαφή αμέσως με το Λ.Σ
Αλλά είναι στην κρίση του να αποφασίσει.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #8 - 21 Σεπτεμβρίου 2009, 00:53
0

Όσοι χρήστες επιθυμούν στήριξη για το λειτουργικό σύστημα GNU/Linux, για κάποια διανομή (π.χ. Ubuntu, Debian, Fedora) και έχουν απορίες ή θέλουν να μάθουν για το ελεύθερο λογισμικό μπορούν να συμμετέχουν στο θέμα "GNU/Linux και Ελεύθερο Λογισμικό".

Σε αυτό το θέμα δεν κάνουμε διαμάχες μεταξύ "Windows vs Linux" αλλά λειτουργούμε με ανοιχτό μυαλό δίνοντας απαντήσεις σε χρήστες που ασχολούνται με το ελεύθερο λογισμικό, με το GNU/Linux και θέλουν να μάθουν κάτι περισσότερο ή να αρχίσουν να το αξιοποιούν. Είμαστε εδώ για να σας βοηθήσουμε να τρέξετε, να δημιουργήσετε, να αξιοποιήσετε ελεύθερο λογισμικό.

Μπορούμε να συζητήσουμε θέματα διαφόρων επιπέδων αρκεί να μην βγαίνουμε off-topic..

Απώτερος σκοπός αυτού του θέματος? Η ανάδειξη των ισχυρών χαρακτηριστικών του ελεύθερου λογισμικού και η αξιοποίηση του στην ζωή μας ως εναλλακτική από την αναγκαστική και πιεστική πολλές φορές πρόταση των τυραννικών εταιριών.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #9 - 29 Σεπτεμβρίου 2009, 02:59
0

Παρακάτω σας παραθέτω 7 βιντεάκια στα οποία σας δείχνω πως μπορείτε να αξιοποιήσετε το Debian GNU/Linux για τις καθημερινές σας ανάγκες ως χρήστες της Πληροφορικής. Βέβαια δεν καλύπτω όλο το φάσμα των χρηστών ή όλες τις κατηγορίες λογισμικού. Μακάρι να είχα χρόνο ώστε να ανέβαζα στο Διαδίκτυο και άλλα βιντεάκια που να καλύπτουν τις ανάγκες σας. Πιστεύω όμως πως για αρχή τα παρακάτω είναι αρκετά καλά:

Daily Use Of Debian GNU/Linux (Greek GNU/Linux User).

Part 1: http://www.youtube.com/watch?v=--QgPtL5mvE
Part 2: http://www.youtube.com/watch?v=2Auy1lsTanE
Part 3: http://www.youtube.com/watch?v=-YWVPsqmgpk
Part 4: http://www.youtube.com/watch?v=3YafMig6t0A
Part 5: http://www.youtube.com/watch?v=YbzFEULsVLQ
Part 6: http://www.youtube.com/watch?v=ooh8y8tOcMY
Part 7: http://www.youtube.com/watch?v=QmSJe3T5upY

--

Υ.Σ:

Ανοίξτε την ένταση των ηχείων σας λόγο του ότι η εγγραφή έγινε σε χαμηλή ένταση. :think:
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
Εκτύπωση