Νέα:
Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
25 Απριλίου 2024, 19:34

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 56
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 51
Σύνολο: 51

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11   Κάτω
Εκτύπωση
Windows vs Linux
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 39936 φορές.
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #90 - 22 Σεπτεμβρίου 2009, 17:37
0

Ελεύθερο λογισμικό μπορείτε να βρείτε όπου θέλετε. Η τακτική του ΙΕΛ δεν είναι να διαιρεί τους χρήστες και να τους εξαρτοποιεί σε συγκεκριμένα Λ.Σ. Είναι σημαντικό να μπορείς να αξιοποιήσεις ένα προϊόν όπου και αν βρίσκεσαι. Είτε στα Win32, είτε σε κάποια διανομή GNU/Linux, είτε σε MacOS X.

Πριν κάποιο διάστημα έτρεχα Python σε Mac OS X!! Τι ωραίο συναίσθημα να ξέρεις πως κάτι που μαθαίνεις στο ελεύθερο λογισμικό βρίσκεται παντού και όχι μόνο σε συγκεκριμένα Λ.Σ..

Για παράδειγμα Visual Basic.. Περιορίζεσαι μόνο στα Win32..

Δεν θέλουμε να είμαστε χρήστες της Microsoft αλλά χρήστες της Πληροφορικής.
Τελευταία τροποποίηση: 23 Σεπτεμβρίου 2009, 15:32 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
mias
*
Μηνύματα: 182
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Διαβασμα!!!

Άντρας
Απάντηση #91 - 22 Σεπτεμβρίου 2009, 18:02
0

Ελεύθερο λογισμικό μπορείτε να βρείτε όπου θέλετε. Η τακτική του ΙΕΛ δεν είναι να διαιρεί τους χρήστες και να τους εξαρτοποιεί σε συγκεκριμένα Λ.Σ. Είναι σημαντικό να μπορείς να αξιοποιήσεις ένα προϊόν όπου και αν βρίσκεσαι. Είτε στα Win32, είτε σε κάποια διανομή GNU/Linux, είτε σε MacOS X (X = GNU/LinuX).

Πριν κάποιο διάστημα έτρεχα Python σε Mac OS X!! Τι ωραίο συναίσθημα να ξέρεις πως κάτι που μαθαίνεις στο ελεύθερο λογισμικό βρίσκεται παντού και όχι μόνο σε συγκεκριμένα Λ.Σ..

Για παράδειγμα Visual Basic.. Περιορίζεσαι μόνο στα Win32..

Δεν θέλουμε να είμαστε χρήστες της Microsoft αλλά χρήστες της Πληροφορικής.

Θα συμφωνήσω μαζί σου φιλέ μου lafs! Αλλά σίγουρα μια εταιρία με σχεδόν 95% της παγκόσμιας αγοράς εφ όσον κάνει τέτοια κίνηση σημαίνει πως οι απλοί χρηστές θα μπορούν να διευρύνουν τους ορίζοντες τους στις γνώσεις έτσι λοιπόν αφού αποφασίσουν να ασχοληθούν ο μονός κερδισμένος θα είναι το ελεύθερο λογισμικό. Όμως πολύ φοβούμαι ότι η microsoft σκόπιμα(για οικονομικούς λογούς) το κάνει παρά λόγο μεγαλοκαρδιας.

Αυτά από έμενα καλή συνέχεια.
Καταγράφηκε
giannisS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 46
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #92 - 22 Σεπτεμβρίου 2009, 18:15
0

Πολλά e-penis βλέπω πάντως και αρχίζει να μου αρέσει.

ΟΚ! M1cr0 και gianniS είστε οι γαμάουα στα δίκτυα και στην ασφάλεια και εδώ και πόσα ποστς μιλάτε μόνο για την ασφάλεια των Windows XP ή Vista και με αποδείξεις μάλιστα. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι κάποια διανομή Linux, τυχαία αναφέρω Red Hat Enterprise είναι ποιο τρωτή από την ασφάλεια ενός Win συστήματος. Να μην αναφέρω καλύτερα το FreeBSD.

Με λίγα λόγια ούτε ο lafs μπορεί να βγει να πει ότι το Linux είναι ποιο ασφαλές αλλά ούτε και εσείς για το windows γιατί πολύ απλά, ΕΚΑΣΤΟΣ στο είδος του και ο λουμίδης στους καφέδες.

Δηλαδή τι πρέπει να κάνουμε cmpahar;Να απολογηθούμε γιατί τυχαίνει σε ένα συγκεκριμένο θέμα να ξέρει κάποιος 5 πράγματα;
Ποιος έδειξε το e-penis του;Το θέμα είναι συγκεκριμένο,ενθαρύνει την σύγκριση των δύο λειτουργικών,όποιος γνωρίζει και γράφει δείχνει το e-penis για σένα υποθετω.
Δεν το παίζω γαμάουα,τη γνώμη μου λέω και μάλιστα την στηρίζω,σε αντίθεση με άλλους

Και σόρρυ κι όλας,αλλά επειδή εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι το τάδε ή το δείνα είναι ασφαλέστερο,στηρίζομαι σε αξιόπιστες πηγές όπως secunia advisories και Nessus plugins.
Σε αντίθεση με τον προγραμματιστή πυρήνων που στηρίζεται σε αερολογίες.

Πολύ φανατισμός για ένα απλό ΛΣ που το έχουμε για να κάνουμε την δουλειά μας,αντί να συζητήσετε(εσύ και οι άλλοι μιας και ο προγραμματιστής πυρήνων δεν είναι ικανός),να μάθουμε όλοι απο κάτι,δεν είπα ότι είμαι αυθεντία ή εγώ είμαι και κανένας άλλος και τα ξέρω όλα για αυτό και θα ήθελα μέσα απο τον αντίλογο να μάθω κι εγώ 5 πράγματα παραπάνω,αντί για αυτό όμως εκνευρίζεστε επειδή δεν βγαίνει το αποτέλεσμα που θα θέλατε,ε σόρρυ δεν με νοιάζει κιολας...


Στο θέμα τώρα,ανέφερες Red Hat και FreeBSD,άστοχη η επιλογή του FreeBSD μιας και τυγχάνει το BSD με τις περισσότερες τρύπες,το FreeBSD δεν ειδικεύεται στην ασφάλεια,το OpenBSD ειδικεύεται σε αυτή,και όπως ανακοινώνει έχει τα λιγότερα vulnerabilities,το οποίο είναι κάτι σαν διαφημιστικό τρικ,αν και είναι αλήθεια δεν συμπεριλαμβάνει τα vulnerabilities των 3rd party applications,για παράδειγμα ένα bug του Flsh Player θα είναι πιθανότατα cross platform και θα επηρεάσει απο Windows μέχρι Linux και BSD..

Κατα τ' άλλα το FreeBSD έχει 1549 καταχωρήσεις στο Nessus
http://www.nessus.org/plugins/index.php?view=all&family=FreeBSD+Local+Security+Checks

Red Hat Enterprise με 1355 καταχωρήσεις στο Nessus
http://www.nessus.org/plugins/index.php?view=all&family=Red+Hat+Local+Security+Checks


Απο secunia,η Red Hat Enterprise Linux 5 Server,με 881 Vulnerabilities
http://secunia.com/advisories/product/13652/?task=statistics

Αντίθετα οι servers εκδόσεις των Windows έχουν
Windows Server 2003 Enterprise Edition, 261 Vulnerabilities
Windows Server 2008, 90 Vulnerabilities Vulnerabilities
http://secunia.com/advisories/product/1174/
http://secunia.com/advisories/product/18255/


Σε σχέση με τα 880 vulnerabilities πιστεύω είναι καλύτερα,και να τονίσω επίσης ότι είναι και πιο φθηνά,όσο και αν φαίνεται παράξενο κοστίζουν λιγότερο απο τη λύση της Red Hat!


FreeBSD 7.1,8 Vulnerabilities,μετρώντας απο μέσα 2009
http://secunia.com/advisories/product/21677/?task=statistics
Η FreeBSD 6.x, 78 Vulnerabilities
http://secunia.com/advisories/product/6778/



Μια χαρά τρύπια και τα δύο,θα μπορούσα να δανειστώ τη φράση ενός σοφού και να πω:
Μπορείς να εισχωρήσεις σε ένα UNIX/UNIX like από όποια πόρτα θέλεις.. Είναι σαν ένα σύστημα με ανοιχτές πόρτες..

Καλησπέρα,ελπίζω να συνεχίσουμε πιο ήρεμα,δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα,μπορούμε όμως να μάθουμε μέσα απο την κουβέντα,και εσύ και εγώ
Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου 2009, 18:53 από giannisS Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #93 - 22 Σεπτεμβρίου 2009, 18:22
0

Ουδέν σχόλιο διότι επαναλαμβανόμαστε..

Όσο για τα αδιάκριτα και καυστικά σου σχόλια σου παραδίδω την σιωπή μου.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
giannisS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 46
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #94 - 22 Σεπτεμβρίου 2009, 18:32
0

Όπως κατάλαβες απο το ποστ μου δεν έχω διάθεση να συζητήσω μαζί σου γιατί δεν θα μου προσφέρει τίποτα η συζήτηση αυτή,οπότε αν δεν έχεις κάτι ουσιαστικό να προσθέσεις σχετικά με το θέμα θα σε παρακαλούσα απλά να μη συμμετέχεις.

Αν θες να μιλήσεις γενικά για το GNU/Linux μπορείς να γράψεις σε ένα απο 100αδες topics που έχεις ανοίξει,εδώ το θέμα είναι συγκεκριμένο
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #95 - 22 Σεπτεμβρίου 2009, 18:44
0

Εφόσον έμμεσα απευθύνθηκες στο πρόσωπο μου έπρεπε να λάβεις απάντηση.

Την έλαβες λοιπόν. Ελπίζω να σε κάλυψε. :)

Τέλος.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #96 - 23 Σεπτεμβρίου 2009, 04:05
0

μετα απο 6 χρονια Ενασχολησης με το linux ..
οΦειλω να πω οτι ειναι λειτουργικο συστημα για εξειδικευμενους χρηστες....Με απολυτα εξειδικευμενες απαιτησεις και μαζοχιστες...
Προχθες προσπαθουσ ανα παιξω σωστα ενα h.264 ...αμαν εκανα και παλι δεν παιζει σωστα ...
Θες να κανεις κατι ? Πρεπει να κατεβασεις εφαρμογη ....
Σωστη απεικονηση και ποιοτητα εικονας....πρεπει να δωσεις εντολες...
Ε ειναι πολυ κουραστικο ολο αυτο το πραγμα ....οποτε το καθε εργαλειο εκει που ειναι σωστο.
Τα windows seven ...για πρωτη φορα μπορω να ομολογησω οτι με εκαναν να αφησω στην ακρη το μολις πριν λιγων ημερων snow leopard apple laptop μου ... .Πανεμορφα ...τρομακτικα γρηγορα....η καλυτερη αναζητηση που εχει φτιαχτει ποτε! σαφεστατα δομιμενα...σταθεροτατα παρα τα πειραματα μου ! και δεν χρειαζεται να μιλησω για support και ευκολια επιλυσης θεματων driver....Επισης μετα τις τελευταιες επεμβασεις στον kernel πιστευω οτι ειναι ενα πραγματικα γρηγορο λειτουργικο !Ασφαλεια σε εξαιρετικα αναβαθμισμενο επιπεδο .και πανω απο ολα λειτουργικο . Αξιζει καθε ευρω του !Ας μη μιλησω για εφαρμογες οπως after effects κτλ to linux δεν εχει θεση καν εκει.
Δεν ξερω ποσο νοημα εχει πουα σχολουμε ακομα με Linux ...Προβλεπω τον θανατο του και την ριζικη αναγεννηση του μεσω του chrome os...
Το οποιο δεν θα εχει καμια σχεση με το δυσκολο,στεγνο και τρομερα δυσχρηστο linux ....
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #97 - 23 Σεπτεμβρίου 2009, 13:20
0

Θες να κανεις κατι ? Πρεπει να κατεβασεις εφαρμογη ....

Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει σε οποιοδήποτε λειτουργικό σύστημα? Γνωρίζεις κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα πέρα από το GNU/Linux που να έχει TETOIO πρόγραμμα διαχείρισης προγραμμάτων: http://www.nongnu.org/synaptic/action.html ώστε να μην σε αναγκάζει να μπαίνεις σε ιστοσελίδες και να κάνεις αναζήτηση στο Διαδίκτυο για να βρεις το πρόγραμμα σου (μην μιλήσω και για τα ενοχλητικά cracks..).

Σωστη απεικονηση και ποιοτητα εικονας....πρεπει να δωσεις εντολες...

Αυτό που αναφέρεις εξαρτάται από την διανομή που προσπάθησες να κάνεις εγκατάσταση. Έκανες χρήση παλιάς διανομής? Αν όχι, έχεις ότι νεώτερο σε υλικό? Αυτό θα έπρεπε να το προσέξεις εσύ ο ίδιος. Γιατί οι υπόλοιποι χρήστες δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα σου? Διότι είτε επειδή προμηθεύτηκαν ότι νεώτερο από διανομές είτε επειδή πριν αγοράσουν Η/Υ προσπάθησαν να πάρουν όχι ότι νεώτερο σε υλικό αλλά κάτι που να υποστηρίζεται από παντού. Πιστεύω πως ένας χρήστης 6 χρόνων θα έπρεπε να τα είχε κάνει αυτά.

... η καλυτερη αναζητηση που εχει φτιαχτει ποτε! ...

Μάλλον δεν γνωρίζεις τις δυνατότητες του GNOME Find. Για ρίξε μια ματιά.

... ευκολια επιλυσης θεματων driver ...

Αυτό το θέμα το έχω σχολιάσει σε άλλο νήμα. Σε παρακαλώ εντόπισε το. Θα βοηθηθείς.

... Προβλεπω τον θανατο του και την ριζικη αναγεννηση του μεσω του chrome os ...

Μην ξεχνάς κάτι σημαντικό. Το Chrome OS θα είναι 100% ελεύθερο λογισμικό (GNU GPL)? Το ότι θα κάνει χρήση του πυρήνα Linux (όπως διάβασα στο wikipedia) δεν σημαίνει πως θα είναι 100% ελεύθερο λειτουργικό σύστημα. Μπορεί να είναι το Λ.Σ ιδιόκτητο και να τον χρησιμοποιεί.. Ο σκοπός τους ΙΕΛ είναι η δημιουργία ενός 100% ελεύθερου λειτουργικού συστήματος (βλέπε "GNU project" και πάνω σε αυτό πατάει την φιλοσοφία του). Στα MacOS X για παράδειγμα.. Όλο το λειτουργικό σύστημα είναι ιδιόκτητο ενώ παράλληλα κάνει χρήση ελεύθερου λογισμικού (ανεξάρτητα το αν είναι ο πυρήνας Linux ή οι εφαρμογές ελεύθερο λογισμικό).. Αν συμβεί κάτι τέτοιο τότε η κοινότητα του ΙΕΛ δεν πρόκειται να μεταβεί σε αυτό διότι πρωτίστως μας απασχολεί το Λ.Σ να είναι 100% ελεύθερο..

Δεν μας ικανοποιούν Λ.Σ που ειναι 99% ή 99.5% ελεύθερα.. Θέλουμε να είναι 100% ελεύθερα.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #98 - 23 Σεπτεμβρίου 2009, 15:27
0

[...] είτε σε MacOS X (X = GNU/LinuX). [...]

Μια διόρθωση:

Το Χ στο Mac OS X σημαίνει ότι είναι η 10η έκδοση (X=10 στη ρωμαϊκή αρίθμηση).

Ιδού και απόδειξις:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mac_OS_X
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #99 - 23 Σεπτεμβρίου 2009, 15:34
0

Το τροποποίησα λόγο του ότι εμπιστεύτηκα το wikipedia.

Παρόλα αυτά, δεν είναι πάντοτε μονοσήμαντη η έννοια ενός γράμματος.

Υπάρχουν εκδοχές που λένε πως το X υπονοούσε το UniΧ στο οποίο βασίζεται παρόλο που αναπαριστά το 10.

Αυτόματη ένωση μηνύματος: [time]Τετ 23 Σεπ 2009 02:36:31 μμ GMT-2[/time]
Wikipedia:

Mac OS X, whose "X" represents the Roman numeral for "10" and is a prominent part of its brand identity, is a Unix-based operating system.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11   Πάνω
Εκτύπωση