Νέα:
Σαββάτο 20 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
20 Απριλίου 2024, 01:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 50
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 33
Σύνολο: 33

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 11   Κάτω
Εκτύπωση
Windows vs Linux
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 39921 φορές.
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #30 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 03:41
0

Μα για να μην μπερδευτείς έγραψα το γενικόλογα.
Δεν αναφερόμουν σε σένα. Τουλάχιστον δε φαίνεσαι για fanboy που δε μπορεί να επιχειρηματολογήσει.
Εκτός του ότι μας χωρίζει μια απόσταση 200χλμ, έχω να ανοίξω το μαγαζί μου. Και ναι δουλεύω και Σάββατα..

Εχμ.. ποιο βιολί συνέχισα; Αυτό δε το έπιασα.
Καταγράφηκε
mentira
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 488
Θετικοί ψήφοι: +44

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #31 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 16:03
0

ολοι αναφερθηκατε στις δυνατοτητες καθε λειτουργικου και στις εφαρμογες τους.

να σημειωσω οτι ουδεποτε εχω χρησιμοποιησει Linux.

αυτο ομως που με κανει εντυπωση καθε φορα που μου μιλανε για αυτα ειναι η γενικη φιλοσοφια γυρω απο το ελευθερο λογισμικο απο τη μια και την πληρη εμπορευματοποιηση απο την αλλη.

θα μου πειτε υπαρχει ενα τεραστιος οργανισμος με απειρους υπαλληλους κτλ κτλ, σε αυτο δε θα διαφωνησω

το κυριο ομως επιχειρημα απο οσα εχω καταλαβει των φανατικων αντι γκειτς ειναι το μονοπωλιο που εχει δημιουργηθει και με οσα παρελκομενα κακα φερνει αυτο

επισης μη ξεχναμε οτι με τις πολυεθνικες παιζονται πολλα και οχι παντα καθαρα παιχνιδια (τελευταιο τρανταχτο παραδειγμα τα εμβολια κατα της ψευτογριπης-δυο πολυεθνικες τα κατασκευαζουν, αραγε τι συμφεροντων;-και "αναγκαζουν" τα κρατη να παρεχουν και καλα προστασια στους πολιτες, τη στιγμη που αποδεδειγμενα δεν γιατρευουν απολυτως τιποτα)

με λιγα λογια υπαρχει το ρομαντικο στοιχειο στα linux καθως και η εννοια της ομαδικοτητας, πανω στην οποια θα επρεπε να στηριζεται καθε επιστημη, δεδομενου οτι καθε ενας απο τους προηγουμενους εχει βαλει το δικο του λιθαρακι

στην τελικη ειναι δικαιωμα του καθενος αν αγοραζε μια μερσεντες η προτιμουσε ενα χειροποιητο κια στο οποια θα ειχε βαλει και αυτος ενα χερακι..

το παραδειγμα τυχαιο, δεν νομιζω οτι η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη..

επαναλαμβανω τα παραπανω ειναι η αισθηση που εχω και αν κανω καπου λαθος ειμαι διαθεσιμος προς μυηση  :D
Καταγράφηκε

todo es mentira..
giannisS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 46
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #32 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 16:50
0

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι το ρομαντικό όταν την Ubuntu την στηρίζει μια εταιρία  ενός πολυδισεκατομυριούχου δλδ η Canonical του Mark Shuttleworth,δεν μπορώ να καταλάβω το κόλλημα με τον Gates ενώ με τον Shuttleworth είναι όλα μέλι γάλα,λες και είναι κανένας φτωχούλης που πολεμάει το κατεστημένο...
Το ίδιο ισχύει με την Fedora και τη Red Hat ή το OpenSuse και τη Novell....

O χρήστης συμμετέχει αφιλοκερδώς και απο μεράκι και κάποιοι άλλοι πλουτίζουν,τουλάχιστον στα Windows έχουμε έναν που πλουτίζει αλλά απο εμάς δεν συμμετέχει κανένας :P

Επίσης πίσω απο την ανάπτυξη του open source ή συγκεκριμένα του Linux βρίσκονται κι άλλες εταιρίες όπως IBM,Google,HP,δεν υπάρχει ρομαντικό στοιχείο απο τη στιγμή που οι εταιρίες αυτές συμμετέχουν,ειδικά IBM και Google έχουν αποδείξει ότι είναι χειρότερες απο την MIcrosoft.
Η IBM παλαιότερα και η Google δεν περνάει μέρα που να μην το αποδεικνύει ακόμα και σήμερα

Φίλε Sport_Billy περιμένω τη λίστα σου,θα εκπλαγείς πιστεύω

(δεν λέω να παρατήσεις το Linux αφού σε βόλεψε αλλά τουλάχιστον να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα)
Τελευταία τροποποίηση: 19 Σεπτεμβρίου 2009, 16:58 από giannisS Καταγράφηκε
Sport_Billy
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1170
Θετικοί ψήφοι: +407

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sidai

Άντρας
Απάντηση #33 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 17:10
0

Καλα σοβαρα τωρα περιμενες οτι θα κανω λιστα ??? :o :o..αφου ειμαι ασχετος με το Linux!

Κοιτα δεν εγινα ξαφνικα ο μεγας υποστηρικτης του Linux και του ελευθερου λογισμικου,ουτε λεω οτι τo ubuntu ειναι το τελειοτερο συστημα απο ολα.Απλα ειπα την τελευταια εμπειρια μου με το συστημα και ηταν θετικη.Δεν μπορεις να μου αλλαξεις πλεον την γνωμη που σχηματησα.Ακομα εχω καποια προβληματα με καποιους drivers και δεν ειναι ολα αρμονικα,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Και φυσικα οπως ειπα το χρησιμοποιω συστηματικα 2 εβδομαδες ,ακομη το εξερευνω και δε νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλοτερος να σου κανει μια τετοια λιστα.

Ισως τα υπολοιπα παιδια απο εδω μεσα που ασχολουνται περισσοτερο να ειναι σε θεση να σου απαντησουν και τοτε να δω τι θα πεις.. :P..χεχεχε

Τελευταία τροποποίηση: 19 Σεπτεμβρίου 2009, 17:36 από Sport_Billy Καταγράφηκε
Sport_Billy
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1170
Θετικοί ψήφοι: +407

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sidai

Άντρας
Απάντηση #34 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 17:17
0

Και μια ψιλοασχετη ερωτηση προς αυτους που εχουν βαλει τα windows 7...η εκδοση που βαλατε ειναι η κανονικη,εννοω η τελικη ή καμια trial ή beta?Και επισης drivers υπαρχουν για 7 ή ταιριαζουν και των xp ή των vista?
Καταγράφηκε
giannisS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 46
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #35 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 17:34
0

Καλα σοβαρα τωρα περιμενες οτι θα κανω λιστα ??? :o :o..αφου ειμαι ασχετος με το Linux!

Κοιτα δεν εγινα ξαφνικα ο μεγας υποστηρικτης του Linux και του ελευθερου λογισμικου,ουτε λεω οτι τo ubuntu ειναι το τελειοτερο συστημα απο ολα.Απλα ειπα την τελευταια εμπειρια μου με το συστημα και ηταν θετικη.Δεν μπορεις να μου αλλαξεις πλεον την γνωμη που σχηματησα.Ακομα εχω καποια προβληματα με καποιους drivers και δεν ειναι ολα αρμονικα,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Και φυσικα οπως ειπα το χρησιμοποιω συστηματικα 2 εβδομαδες ,ακομη το εξερευνω και δε νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλοτερος να σου κανει μια τετοια λιστα.

Ισως τα υπολοιπα παιδια απο εδω μεσα που ασχολουνται περισσοτερο να ειναι σε θεση να σου απαντησουν και τοτε να δω τι θα πεις.. :P..χεχεχε

Όχι βρε,παρεξήγησες.Απλά είπες ότι τα προγράμματα που βρήκες στο Linux είναι καλύτερα απο τα freeware αντίστοιχα των Windows,και ζήτησα να μου πεις ποια είναι αυτά,το άσχετος δεν παίζει ρόλο.  :P

Και προς θεού δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη,είμαι υπέρ των πολλών λύσεων και κατά του μονοπωλείου,το θέμα είναι ότι εμένα προσωπικά δεν με βόλεψε το Linux και το βρήκα πολύ κάτω απο τα στάνταρς μου σαν χρήστης,εσένα προφανώς σε βόλεψε οπότε καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς..


Για τα Windows 7 η νόμιμη έκδοση που λήγει το Μάρτιο ήταν η RC που λογικά θα είναι και η τελική,οι drivers των Vista στις περισσότερες περιπτώσεις ταιριάζουν,αν όχι τότε απο Windows Update θα κατεβάσει τους σωστούς
Καταγράφηκε
Sport_Billy
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1170
Θετικοί ψήφοι: +407

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sidai

Άντρας
Απάντηση #36 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 17:36
0

Edit:Παντως για να μη μεινεις παραπονεμενος..μερικα απο τα προγραμματα που εχω βαλει και μου αρεσαν:

Avant Window Navigator:Κατι σαν το objectdock,ή το μενου που εχει στα Mac για παραδειγμα.Docklet νομιζω λεγονται τετοια προγραμματα.


Screenlets
:Για διαφορα sidebar κλπ,ετσι λεγονται γενικα τετοιου ειδους προγραμματα.

X sensors:Για μετρηση της θερμοκρασιας,ταχυτητας,επιδοσεων με γραφικο ή μη τροπο.

Partition Editor Gparted:..


Gimp
:..

Python Compiler:..


C/C++ Compiler:..

Και εκτος απο αυτα το cd της εγκαταστασης περιελαμβανε ηδη πολλα χρησιμα προγραμματα,openoffice,bracero για εγγραφη cd,bitorrent και το usb startup creator..και πολλα ακομα που μαλλον θα τα ξερεις και εσυ.

Αυτο που μου αρεσε πιο πολυ δεν ειναι τοσο τα ιδια τα προγραμματα,αλλα οτι πηγαινω στην προσθαφαιρεση,πληκτρολογω αυτο που θελω και σιγουρα υπαρχει ενα προγραμμα που να κανει τη δουλεια μου στη λιστα.Κανω διπλο κλικ το κατεβαζει και εγκατασταθηκε..Ευχρηστο με λιγα λογια.


Οπως ειδες τα περισσοτερα προγραμματα που αναφερω ειναι για ομορφια/εφφε παρα χρησιμα οποτε για πιο απαιτητικα δεν ξερω ακομη..
Οριστε και το desktop μου παντως,μου αρεσε πολυ και το βγαλα φωτο την πρωτη μερα που το εφτιαξα ετσι.

Τελευταία τροποποίηση: 19 Σεπτεμβρίου 2009, 17:57 από Sport_Billy Καταγράφηκε
marios9
*
Μηνύματα: 184
Θετικοί ψήφοι: +62

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #37 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 19:34
0

Είμαι και εγώ χρήστης GNU/LINUX (Ubuntu 9.04).Λοιπόν..Έχω dual boot τα linux με τα windows xp και windows vista.Πραγματικά δεν θυμάμαι πότε μπήκα τελευτέα φορά από παράθυρα.Θα προσπαθήσω να πω λίγους λόγους -τους βασικούς- γιατί χρησιμοποιώ linux.Καταρχήν ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ.Ένα από τα πιο βασικά.Ξέρεις το κάθε πρόγραμμα τι κάνει ακριβώς, τι πόρους χρησιμοποιεί κτλ, αντίθετα με το κλειστό κώδικα, που απλός τρέχεις ένα εκτελέσιμο αρχείο, και ούτε καν ξέρεις τι κάνει ακριβώς, απλά βλέπεις το αποτέλεσμα.(δεν λέω ότι κάθε πρόγραμμα πριν να το εγκαταστήσω, διαβάζω το κώδικά του, αλλά έτυχε να το κάνω, φανταστείτε όμως ο κάθε χρήστης linux να το κάνει έστω και μια φορά αυτό(!) πόσος έλεγχος γίνεται στον κώδικα,και εξάλου άμα είναι ανοιχτός κώδικας δεν μπορεί εύκολα κάποιος να κάνει κάτι κακόβουλο..Αντίθετα με την εγκατάσταση κάποιου κλειστού κώδικα πρόγραμμα δεν ξέρουμε αν παίρνει πληροφορίες από τον υπολογιστή μας κτλ - τα ξέρετε).Δεύτερος πιο σημαντικός λόγος για μένα είναι η απόδοση του υπολογιστή μου.Απλά πετάει.Δεν χρειάζομαι καινούργιο υπολογιστή.Άλλος λόγος πολύ σημαντικός είναι η ασφάλεια του linux και η σταθερότητα του.Δεν υπάρχουν πολλοί ιοί, αλλά και να κολήσεις (στα 2 χρόνια καθημερινής χρήσης τίποτα(!)) ο ιός έχει περιορισμένα δικαιώματα άρα τίποτα δεν μπορεί να κάνει - αντίθετα με τα παράθυρα -.Πιο γρήγορος υπολογιστής και επιφάνεια εργασίας-γραφικά απλά άπαιχτα!


Γενικά με τα drivers δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα αφού όλους τους οδηγούς τους αναγνωρίζει μόνο του το λειτουργικό, αντίθετα με τα παράθυρα που πρέπει να τους περάσεις και χρειάζεται και 100 επανεκινήσεις.(τουλάχιστο τότε απου ασχολούμουν εγώ με παράθυρα έτσι ήταν  :P ).

Τα προγράμματα ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΠΑΣΜΕΝΑ - ΠΑΡΑΝΟΜΑ -.Ότι χρειάστηκα μέχρι σήμερα το βρήκα και αν όχι καλύτερο (για να μην είμαι υπερβολικός) τουλαιστο αρκετά καλό. Η αλήθεια μόνο download manager δεν βρήκα να με ενθουσιάσει αν και υπάρχει το jdownloader αλλά δεν μου αρέσει.
Όσοι έχουν windows (το 90% τουλάχιστο) έχουν σπασμένα προγράμματα άρα είναι παράνομοι.

Γενικά η κοινότητα του linux.Σαν μια οικογένεια, πρόθυμη να σε βοηθήσει σε ό,τι πρόβλημα αντιμετωπίσεις.

Είναι δωρεάν.

Ναι για μένα είναι το τέλειο λειτουργικό σύστημα μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.Δεν το αλάζω με τίποτα.
Πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσετε έστω με live cd.
Όσοι θέλουν windows δικαίωμα τους και μπράβο τους.Όσοι θέλουν mac πάλι μπράβο τους.Γούστα.Όπως βολεύει το καθένα να δουλεύει.

Αυτά από μένα.  :)

Πάντα φιλικά.
Καταγράφηκε

Είμαι ο marios9 . Έχω πάντα δίκαιο , και τα ξέρω όλα .
Α και είμαι sexy and i know it :)
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #38 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 19:39
0

Καταρχήν συγνώμη για το μεγάλο μου μήνυμα..

Χρησιμοποιώ Windows γιατί:

α': Bρίσκω πολύ εύκολα drivers για ΟΛΕΣ τις συσκευές μου. Με Linux μου βγήκε η ψυχή και δεν βρήκα για όλες τις συσκευές.

β': Χρησιμοποιώ τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε στην σχολή. Mε Linux δεν μπόρεσα να το κάνω.

γ': Παίζω παιχνίδια. Κανένα απ'αυτά δεν παίζει σε Linux.

Σχετικά με το α'.

Το GNU/Linux υποστηρίζει μεγάλη γκάμα συσκευών. Παρόλα αυτά δεν έχει πλήρη υποστήριξη. Είναι καλό πάντοτε πριν προμηθεύεστε μια συσκευή να ενδιαφέρεστε και για την υποστήριξη της στο GNU/Linux. Για παράδειγμα θέλετε να αγοράσετε έναν εκτυπωτή. Προσπαθείτε να βρείτε πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά με την υποστήριξη του στο GNU/Linux. Η έλλειψη οδηγών για συσκευές στο GNU/Linux δεν υπάρχει λόγο της ανικανότητας των προγραμματιστών για την συγγραφή οδηγών αλλά οφείλεται στην μυστικότητα του υλικού και σε συμφωνίες των μεγάλων.

Για παράδειγμα όταν αγοράζετε μια κάρτα δικτύου και έχετε Windows την κάνετε εγκατάσταση στον Η/Υ και δεν χρειάζεται να εισάγετε οδηγό. Τι σημαίνει αυτό πως δεν χρειάζεται οδηγό? Όχι φυσικά.. Σημαίνει πως η Microsoft τους έχεις εγκατεστημένους στο Λ.Σ αφού έχει κάνει συμφωνία με την εκάστοτε εταιρία και τους προμηθεύεται. Μία κατασκευαστική εταιρία που παράγει υλικό δεν κερδίζει έσοδα από τον οδηγό της συσκευής που πουλάει σε CD αλλά κερδίζει από το υλικό (αφού τους οδηγούς τους παίρνεις και από το διαδίκτυο δωρεάν). Τότε γιατί δεν συγγράφουν και οδηγούς για το GNU/Linux? Διότι έχουν κάνει συμφωνίες να μην γίνει κάτι τέτοιο.. Παρόλα αυτά υπάρχουν και εταιρίες που στηρίζουν το ελεύθερο λογισμικό. Για παράδειγμα το δικό μου πολυμήχανημα HP έχει πλήρη υποστήριξη..

Άρα λοιπόν τι σημαίνει αυτό πως δεν θα υποστηρίζουμε το νέο υλικό? Όχι φυσικά.. Και μέχρι σήμερα πως υποστηρίξαμε όλο αυτό το υλικό όταν οι διάφορες εταιρίες δεν παρέχουν οδηγούς για GNU/Linux? Φυσικά αυτό το πέτυχαν οι διάφοροι προγραμματιστές ανά τον κόσμο με την μέθοδο της αντίστροφης μηχανικής.. Συνήθως αργεί λίγο η υποστήριξη μιας νέας συσκευής αλλά εντός ενός εξαμήνου το αργότερο πλέον θα υποστηρίζεται από τις νέες διανομές. Το ότι δεν υποστήριζε κάποτε μία διανομή μία συσκευή δεν σημαίνει πως δεν θα την υποστηρίζει ποτέ. Αρκετές φορές σε εμένα δεν αναγνωριζόντουσαν συσκευές οι οποίες στην επόμενη έκδοση ή σε άλλη διανομή υποστηριζόταν.

Είναι σίγουρο πως εάν πάω και αγοράσω έναν Η/Υ όπου κάθε του συστατικό είναι τελευταίας τεχνολογίες κάποιες διανομές να μην μπορούν να τρέξουν 100% σωστά. Παρόλα αυτά, στο γρηγορότερο μέλλον οι ίδιες διανομές μπορεί να τρέξουν λόγο του ότι κάποιοι άνθρωποι ενδιαφέρονται και αναπτύσσουν οδηγούς. Άνθρωποι με φιλότιμο και αξίες.

Σχετικά με το β'

Η αλήθεια είναι πως για κάποιον που θέλει να τρέχει μόνο GNU/Linux η κατάσταση αυτή με τα Τ.Ε.Ι και όχι μόνο είναι ενοχλητική. Μπορείτε να δουλέψετε με το Wine (το οποίο όμως δεν είναι πάντοτε ικανοποιητικό). Μία ακόμη λύση είναι το Virtualization το οποίο όμως δεν συνιστώ. Επειδή όμως σκοπός μας είναι πρώτα να περάσουμε το Τ.Ε.Ι θα πρέπει να γίνουν κάποιες παραχωρήσεις. Μπορείτε να έχετε dual boot εφόσον το Τ.Ε.Ι σας δεσμεύει. Παρόλα αυτά έξω στο μέλλον σας δεν μπορεί να σας αναγκάσει κανένας το τι θα έχετε ή το τι δεν θα έχετε. Θα πρέπει να έχετε πλήρη ελευθερία.

Θέλω να προσέξετε όμως κάτι:

Ποιος είπε πως θα πρέπει να έχετε την Borland C++ μέχρι και τον Προγραμματισμό ΙΙ? Όσα κάναμε εκεί θα μπορούσατε να τα κάνετε και με έναν άλλο μεταγλωττιστή, τον GCC για παράδειγμα.. Ποιος σας είπε πως θα πρέπει να έχετε το Matlab στον επιστημονικό προγραμματισμό? To GNU Octave έχει συμβατή γλώσσα με το Matlab.. Υπάρχει και το FreeMat που είναι ελεύθερο λογισμικό. Ποιος σας είπε πως τις εργασίες σας δεν μπορείτε να τις κάνετε αποκλειστικά σε OpenOffice? Επίσης υπάρχει προσομοιωτής 8088 στο GNU/Linux για το μάθημα της αρχιτεκτονικής.. Όπως και να έχει ένας σκοπός του ελεύθερου λογισμικού είναι να δημιουργεί πλήρη και ισάξια προγράμματα με τα διάφορα κλειστά ώστε οι χρήστες να μην νιώθουν πως στερούνται δυνατότητες. Προσωπικά έχω προγράμματα για κάθε τι και αν κάτι θεωρώ πως δεν υπάρχει πάντα με λίγο αναζήτηση το βρίσκω στο διαδίκτυο!

Σχετικά με το γ'.

Η ανάπτυξη ηλεκτρονικών παιχνιδιών είναι δύσκολη και επίπονη. Απαιτεί χρόνο και χρήμα. Η ανάπτυξη δε των σημερινών παιχνιδιών απαιτεί αίμα στην κυριολεξία. Στο ελεύθερο λογισμικό δεν υπάρχει χρήμα για την ανάπτυξη τέτοιων παιχνιδιών. Παρόλα αυτά υπάρχει η γνώση και η θέληση. Χρειάζεται όμως και υποστήριξη από έξω. Το ελεύθερο λογισμικό δεν επικεντρώνεται περισσότερο στους χρήστες παιχνιδιών διότι προσπαθεί να καλύψει πρώτα τις βασικές ανάγκες. Τώρα εάν οι χρήστες παιχνιδιών έχουν κάνει καθημερινή τους ανάγκη το παιχνίδι αυτό είναι άλλη υπόθεση. Προσπαθούμε να εισέλθουμε σε εταιρίες, πανεπιστήμια, δημόσιες υπηρεσίες, και στο τέλος στα Internet Cafe :)

Η αλήθεια είναι πως έχουν αναπτυχθεί ανά καιρούς ωραία και αξιοσημείωτα παιχνίδια 3D αποκλειστικά με ελεύθερο λογισμικό.

Παράδειγμα: http://www.planeshift.it/
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=MZx-ZwzZwCY

Επίσης αρκετά ωραία παιχνίδια που υπάρχουν για Win32 υπάρχουν και για GNU/Linux:

CounterStrike για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=Vxwnk33gxm0
Quake για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=u8QkeuEojYE
LineAge για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=yQPtBDnyfG8
WoW για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=DIzgUq4Lpa4
WoW για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=aOPuLquVzHg
Medal Of Honor για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=NdV42FBEJa4
Far Cry για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=3aGIsFEU25s
Soldier of fortune για GNU/Linux: http://www.youtube.com/watch?v=FIvTkJU9ERA

Και εάν ψάξεις λιγάκι παραπάνω θα βρεις και περισσότερα παιχνίδια σε αυτό..

Πρόσφατα εγκατέστησα στο EeePC μου το XMAME και περνάω ωραία στον ελεύθερο μου χρόνο..

Τελευταία τροποποίηση: 20 Σεπτεμβρίου 2009, 00:40 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #39 - 19 Σεπτεμβρίου 2009, 20:02
0

Θες μουσικη στα windows φραφεις download xxx google double click ready
Θες προγραμμα ....... download xxx google double click ready.

Δηλαδή στο GNU/Linux δεν έιναι έτσι?

Για ρίξε μια ματιά στις εικόνες που έχω προσαρτήσει στο νήμα..

Drivers download xxx drivers double click ready.

Αυτό το θέμα το έχω αναπτύξει σε άλλο νήμα..

Μια φορα χρειαστηκα drivers για μια wifi στο linux ....εψαξα βρηκα ξεπακεταρα
ηθελε 2-3 εντολες μετα direcotory ......εκανε καμια 5 λεπτα να κανει τα δικα του.....
Κατι αλλες εντολες και μετα ηταν ετοιμος......

Δεν σημαίνει πως είναι έτσι παντού και πάντα.. Μία άλλη διανομή μπορεί να το υποστήριζε αυτόματα.. Όπως για παράδειγμα η Debian GNU/Linux σε εμένα.. Μπορεί η ίδια διανομή σου μετά από κάποια αναβάθμιση να το υποστήριζε..

Πλέον στις περισσότερες καινούργιες διανομές αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει.. Υποστηρίζεται πλήρως και αυτόματα.

Το θέμα το έχω αναπτύξει καλύτερα σε άλλο νήμα..

Μετα ηθελα codec για divex....gia mp3 εναν player.....ε.....reboot windows και αντε γεια.

Ήθελες κωδικοποιητή για DivX και δεν βρήκες? Μάλλον δεν έψαξες καλά..

Υπάρχει από το 2001 αν θυμάμαι καλά ο Xvid (Xvid is a primary competitor of the DivX Pro Codec).

http://en.wikipedia.org/wiki/Xvid

Θα μπορούσες να κάνεις την δουλειά σου με αυτόν..

Επίσης όσο αφορά για τον MP3 Player δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που λες διότι υπάρχουν εκατοντάδες προγράμματα για MP3.. Στην κορυφή βρίσκεται το VLC το οποίο παίζει τα πάντα από ήχο, video και DVD, Video & Audio Streaming, καθώς μπορεί να κάνει και σύλληψη (capture).

Τελευταία τροποποίηση: 20 Σεπτεμβρίου 2009, 00:38 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 11   Πάνω
Εκτύπωση