Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 15:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 61
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 53
Σύνολο: 53

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Πληροφορική ΠΕ20
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 11724 φορές.
blAck PR
Διαχειριστής
It's not my fault. My name is Tim'; DROP TABLE students; --
*****
Μηνύματα: 269
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
06 Νοεμβρίου 2007, 17:34
0

Θυμάστε που πριν 2 χρόνια (νομίζω) πήρε το τμήμα πληροφορικής του ΤΕΙ κωδικό ΠΕ20 (και αρκετά τμήματα ακόμα) έτσι ώστε να μπορούμε να δίνουμε ΑΣΕΠ για το δημόσιο.
Λίγο καιρό μετά έγινα κάτι προσφυγές και κάτι δικαστήρια.

Κάτι είχα ακούσει και για έναν σύλλογο που δημιουργήθηκε γι αυτόν τον σκοπό( ;;; )

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το τι γίνετε;
Θα παρακαλούσα και τους καθηγητές που μας βλέπουν να μπουν στον κόπο για λίγες επίσημες πληροφορίες.
Καταγράφηκε

Δεν ήρθε η σειρά μου. Εγώ την έφερα :p
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #1 - 06 Νοεμβρίου 2007, 21:13
0

Θυμάστε που πριν 2 χρόνια (νομίζω) πήρε το τμήμα πληροφορικής του ΤΕΙ κωδικό ΠΕ20 (και αρκετά τμήματα ακόμα) έτσι ώστε να μπορούμε να δίνουμε ΑΣΕΠ για το δημόσιο.
Λίγο καιρό μετά έγινα κάτι προσφυγές και κάτι δικαστήρια.

Κάτι είχα ακούσει και για έναν σύλλογο που δημιουργήθηκε γι αυτόν τον σκοπό( ;;; )

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το τι γίνετε;
Θα παρακαλούσα και τους καθηγητές που μας βλέπουν να μπουν στον κόπο για λίγες επίσημες πληροφορίες.

Είναι τεράστιο το συγκεκριμένο θέμα.Όντως,μπήκαν στην ΠΕ20 πολλά τμήματα που δεν έχουν άμεση σχέση με την πληροφορική(κατ'εμέ) και αυτό κυρίως λόγω προγράμματος σπουδών.Το πρόβλημα υπήρξε-υπάρχει και θα υπάρχει για μένα με τους Αυτοματιστές που έχουν πάρα πολλούς παλιούς αποφοίτους(χιλιάδες),οπότε και έχουν τεράστια συμμετοχή(ποσοτικά) στον εκάστοτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ μιας και είναι και αυτοί ενταγμένοι στη ΠΕ20,και συν τις άλλοις βάλε πόσα πολλά χρόνια δεν ήταν ενταγμένοι σε κάποια κατηγορία,οπότε και καταλαβαίνεις μετά απο τόσα χρόνια πόσοι απόφοιτοι έχουν <<μαζευτεί>> και μπορούν να δώσουν μαζί μας,που συμπληρωματικά θα τονίσω πως αυτοί κι αν δεν έχουν άμεση σχέση με την πληροφορική,ασχέτου αν γενικότερα το τμήμα των Αυτοματιστών είναι δυνατή-δύσκολη σχολή.Όλα αυτά έχουν ένα αποτέλεσμα και ένα συμπέρασμα:Η ΠΕ20,όπως και η ΠΕ19 ΕΧΟΥΝ ΦΡΑΚΑΡΕΙ απο τόσο πολύ λαό και έχει κορεστεί ο κλάδος μέσα σε πολύ λίγα χρόνια απο την στιγμή που δεν έκανε σωστή αξιολόγηση το ΥΠΕΠΘ και βάλανε στην ΠΕ20 τη Σάρα και τη Μάρα να μου επιτραπεί και αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι πέρυσι στον διαγωνισμό των εκπαδευτικών δεν υπήρχαν θέσεις για ΠΕ20-ΠΕ19 και πιστεύω δεν θα υπάρξουν ούτε άμεσα και αν υπάρξουν θα είναι ελάχιστες θέσεις(κυριολεκτικά όμως) και θα παλεύουν γι'αυτές χιλιάδες,άσε που πρέπει να έχεις μόρια(ως ωρομίσθιος π.χ.) συν τις άλλοις για να ελπίζεις σε κάτι παραπάνω και πάλι πολύ δύσκολα όμως.Τέλος,θα ήθελα να συμπληρώσω ότι θέσεις καθηγητών πληροφορικής έχουν χαθεί και απο καθηγητές άλλων κλάδων(θεολόγοι,φιλόλογοι,μαθηματικοί..) που με λίγα σεμινάρια απέκτησαν το δικαίωμα να διδάσκουν πληροφορική στην δευτεροβάθμια.Αυτά είναι τα χάλια μας.....!!Επιτέλους θα πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα με τον κλάδο μας,αν και η προσφυγή που έκανε ο ΣΤΕΜΠ απορρίφθηκε οριστικά και θα πρέπει να κινηθεί διαφορετικά πλέον και με άλλα μέσα,και το τελευταίο το τονίζω!!!!!
Καταγράφηκε
Xaeron
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
Πληροφορικής & Επικοινωνιών
*
Μηνύματα: 3205
Θετικοί ψήφοι: +40

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

If you smell...what Xaeron...is cooking...

Άντρας
Απάντηση #2 - 06 Νοεμβρίου 2007, 22:33
0

+1 Εmpire από εμένα...
Καταγράφηκε
blAck PR
Διαχειριστής
It's not my fault. My name is Tim'; DROP TABLE students; --
*****
Μηνύματα: 269
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #3 - 07 Νοεμβρίου 2007, 01:53
0

Εγώ όμως έχω την εντύπωση πως η προσφυγή έγινε εναντίων τις απόφασης που συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ εμάς ΚΑΙ τους αυτοματιστές. Οπότε αν ακυρωθεί η απόφαση βγαίνουμε και εμείς από το ΠΕ20. Σωστά;;;
Με τα δικαστήρια τι γίνεται; Έχουν βγει αποφάσεις;
Τελευταία τροποποίηση: 07 Νοεμβρίου 2007, 02:07 από blAck PR Καταγράφηκε

Δεν ήρθε η σειρά μου. Εγώ την έφερα :p
Chrisp
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1176
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 07 Νοεμβρίου 2007, 05:16
0

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3738.1155
Καταγράφηκε

Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #5 - 07 Νοεμβρίου 2007, 11:45
0

Εγώ όμως έχω την εντύπωση πως η προσφυγή έγινε εναντίων τις απόφασης που συμπεριλαμβάνει ΚΑΙ εμάς ΚΑΙ τους αυτοματιστές. Οπότε αν ακυρωθεί η απόφαση βγαίνουμε και εμείς από το ΠΕ20. Σωστά;;;
Με τα δικαστήρια τι γίνεται; Έχουν βγει αποφάσεις;

Κοίταξε,το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο.Ο ΣΤΕΜΠ,ευελπιστούσε σε δικαίωση της προσφυγής του,με αποτέλεσμα να ακυρωνόταν το προεδρικό διάταγμα που είχε μέσα όλες αυτές τις σχολές.Απο εκεί και πέρα σε περίπτωση δικαίωσης του,θα δημιουργούνταν νέα κατηγορία ΠΕ20 αλλά με αξιοκρατικά κριτήρια,ώστε να μπουν σχολές που έχουν όντως σχέση με την πληροφορική και όχι σχολές που έχουν 4-6 μαθήματα πληροφορικής και θέλουν να λέγονται πληροφορικοί.Το μεγάλο πρόβλημα ήταν οι Αυτοματιστές και έχω προαναφέρει το γιατί,αν και άλλα τμήματα κατ'εμέ δεν έχουν άμεση σχέση με τη πληροφορική και αυτό το λέω κυρίως με βάση το πρόγραμμα σπουδών τους.Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κινείσαι στα άκρα μια ζωή,ή όλοι κάπου μέσα ή κανείς,γι'αυτό και λέω ότι πρέπει επιτέλους η ΠΕ20 να <<καθαρίσει>> και να γίνει μια σωστή αξιολόγηση και όχι παρασκηνιακή αξιολόγηση όπως πετύχαν κάποιοι,με την ένταξη τους στη ΠΕ20.Αναφορικά με την απόφαση για την προσφυγή του ΣΤΕΜΠ είναι τελεσίδικη-οριστική και έχει απορριφθεί,οπότε και καταλαβαίνετε πρέπει πλέον όσους ενδιαφέρει η εκπαίδευση να κινηθούμε διαφορετικά και με άλλα μέσα,γιατί βλέπετε το κορεσμό που υπήρξε μέσα σε πολύ λίγα χρόνια με την υπάρχουσα κατάσταση.Το μόνο μέλλον που μπορεί να έχει η πληροφορική στην εκπαίδευση είναι να μπει στα δημοτικά αλλά και να δώσουν επιπλέον ώρες στο γυμνάσιο-λύκειο και αυτό θα πρέπει να διεκδικήσουν οι πληροφορικοί.
Καταγράφηκε
blAck PR
Διαχειριστής
It's not my fault. My name is Tim'; DROP TABLE students; --
*****
Μηνύματα: 269
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #6 - 07 Νοεμβρίου 2007, 17:27
0

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Καταγράφηκε

Δεν ήρθε η σειρά μου. Εγώ την έφερα :p
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #7 - 09 Νοεμβρίου 2007, 14:06
0

το θεμα του ΑΣΕΠ και το δικαιωμα μας να διδαξουμε δεν ειναι κατι τρομερο.Το παιχνιδι χαθηκε αλλου,και διαφορα "κολλεγια της πλακας" αρπαξαν ευκαιριες που θα ηταν το απολυτο προνομιο να τα εχουν 5-6 τει αναμεσα και το δικο μας τμημα.Δεν θελω να πω πολλα ,και να θιξω συγκεκριμενους χωρους.Αλλα καποιους τους πονουσε να εχουμε δουλεια μολις βγαινουμε και μαλιστα με πολυ καλο μισθο,και τεραστιες προοπτικες.Κλεινω εδω .Για μενα βρηκα τον δρομο της αποκαταστασης μονος μου και με πολυ κοπο.Οταν καποιοι βγαλουν τις παροπιδες τους και δουν,εξω απο την Ελλαδα,πως προχωραει ο τομεας των τηλ.επικοινωνιων  κτλ κτλ. Θ δουν ποσο λαθος εκαναν.

Ποιος δεν θα ηθελε φευγοντας απο εδω εκτος απο το πτυχιο να παιρνει και εν απιστοποιητικο ccna ας πουμε? Η να παιρνει 2 καλα πιστοποιητικα ? Μηπως βολευει καποιους να χρειαζεται αν δινουμε 3.000 ευρω για το καθε ενα ως ιδιωτες?
Αλλα μετα ερχεται το θεμα οτι ιδιωτικες εταιριες θα μπουν στο τει κτλ.Και μετα χαλιωμαστε που βλεπουμε παιδια απο κολλεγια να πιανουν δουλειες οι οποιες απαιτουν πολλες και συγγεκριμενες γνωσεις.Με πειραξε ,που μου εκαναν συγκριση και ειδα οτι τελικα σημασια δεν εχει ποσα χρονια σπουδων αλλα η ποιοτητα η ευελιξια και η πρακτικη εμπειρια σε πραγματικα απαιτητικα περιβαλλοντα οπως αυτα που θελουμε να εργαστουμε οσοι επιλεγουμε τει σερρων Πληρ & Επικοινωνιων.Μολις βγειτε στην αγορα εργασιας ετοιμαστειτε για μια καλη ψυχρολουσια και ενα καλο σοκ.Οταν ερθει η ωρα θα καταλαβετε.

Και να ξερετε οτι Τα πανεπιστημια και το πολυτεχνειο ειναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ .ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕς ΠΡΟΟΠΤΙΚΕς ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΩΣΤΕ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΤΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.
Καταγράφηκε
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 09 Νοεμβρίου 2007, 14:58
0

το θεμα του ΑΣΕΠ και το δικαιωμα μας να διδαξουμε δεν ειναι κατι τρομερο.Το παιχνιδι χαθηκε αλλου,και διαφορα "κολλεγια της πλακας" αρπαξαν ευκαιριες που θα ηταν το απολυτο προνομιο να τα εχουν 5-6 τει αναμεσα και το δικο μας τμημα.Δεν θελω να πω πολλα ,και να θιξω συγκεκριμενους χωρους.Αλλα καποιους τους πονουσε να εχουμε δουλεια μολις βγαινουμε και μαλιστα με πολυ καλο μισθο,και τεραστιες προοπτικες.Κλεινω εδω .Για μενα βρηκα τον δρομο της αποκαταστασης μονος μου και με πολυ κοπο.Οταν καποιοι βγαλουν τις παροπιδες τους και δουν,εξω απο την Ελλαδα,πως προχωραει ο τομεας των τηλ.επικοινωνιων  κτλ κτλ. Θ δουν ποσο λαθος εκαναν.

Ποιος δεν θα ηθελε φευγοντας απο εδω εκτος απο το πτυχιο να παιρνει και εν απιστοποιητικο ccna ας πουμε? Η να παιρνει 2 καλα πιστοποιητικα ? Μηπως βολευει καποιους να χρειαζεται αν δινουμε 3.000 ευρω για το καθε ενα ως ιδιωτες?
Αλλα μετα ερχεται το θεμα οτι ιδιωτικες εταιριες θα μπουν στο τει κτλ.Και μετα χαλιωμαστε που βλεπουμε παιδια απο κολλεγια να πιανουν δουλειες οι οποιες απαιτουν πολλες και συγγεκριμενες γνωσεις.Με πειραξε ,που μου εκαναν συγκριση και ειδα οτι τελικα σημασια δεν εχει ποσα χρονια σπουδων αλλα η ποιοτητα η ευελιξια και η πρακτικη εμπειρια σε πραγματικα απαιτητικα περιβαλλοντα οπως αυτα που θελουμε να εργαστουμε οσοι επιλεγουμε τει σερρων Πληρ & Επικοινωνιων.Μολις βγειτε στην αγορα εργασιας ετοιμαστειτε για μια καλη ψυχρολουσια και ενα καλο σοκ.Οταν ερθει η ωρα θα καταλαβετε.

Και να ξερετε οτι Τα πανεπιστημια και το πολυτεχνειο ειναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ .ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕς ΠΡΟΟΠΤΙΚΕς ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΩΣΤΕ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΖΗΤΗΤΟΙ.ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΤΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.


Το να αρέσει σε αποφοίτους της σχολής μας να διδάξουν στο χώρο της εκπαίδευσης,το θεωρώ πολύ σημαντικό Thanos.k,γιατί μπορεί ο χώρος της εκπαίδευσης να ενδιαφέρει πραγματικά πολλούς αποφοίτους,αλλά κοίτα πως μας στερούν ουσιαστικά αυτό το δικαίωμα με την υπάρχουσα κατάσταση.Για τα υπόλοιπα που ανέφερες +1000000 απο μένα...!!!
Άσχετο:είσαι τελειόφοιτος του τμήματος και εσύ;
Καταγράφηκε
blAck PR
Διαχειριστής
It's not my fault. My name is Tim'; DROP TABLE students; --
*****
Μηνύματα: 269
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #9 - 09 Νοεμβρίου 2007, 16:23
0

Δεν νομίζω ότι μας το στερούν το δικαίωμα επειδή είναι και οι αυτοματιστές στο ΠΕ20. ΑΣΕΠ δίνουμε... Αν είμαστε όντως καλύτεροι θα φανεί στους βαθμούς. 
Καταγράφηκε

Δεν ήρθε η σειρά μου. Εγώ την έφερα :p
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση