Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 17:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 49
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 32
Σύνολο: 32

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Λειτουργικά Συστήματα Linux Installfest - Φεστιβάλ εγκατάστασης Linux (off - topic)
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
Εκτύπωση
Linux Installfest - Φεστιβάλ εγκατάστασης Linux (off - topic)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 17109 φορές.
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
25 Μαρτίου 2009, 23:42
0

Αγαπητέ Χρήστο (cmpahar),

Παρακαλώ να μην χρησιμοποιείς τον όρο 'Linux' διότι δεν υπήρχε και δεν υπάρχει λειτουργικό σύστημα με αυτήν την ονομασία.

Αυτό που υπάρχει στην πραγματικότητα είναι το λειτουργικό σύστημα GNU και μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα τόσο εσύ αλλά και όλο το φοιτητικό κοινό από την αρχική σελίδα του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού.

Σε ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
cmpahar
*
Μηνύματα: 236
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 26 Μαρτίου 2009, 02:53
0

Αγαπητέ Χρήστο (cmpahar),

Παρακαλώ να μην χρησιμοποιείς τον όρο 'Linux' διότι δεν υπήρχε και δεν υπάρχει λειτουργικό σύστημα με αυτήν την ονομασία.

Αυτό που υπάρχει στην πραγματικότητα είναι το λειτουργικό σύστημα GNU και μπορείς να το διαπιστώσεις εύκολα τόσο εσύ αλλά και όλο το φοιτητικό κοινό από την αρχική σελίδα του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού.

Σε ευχαριστώ.


Επειδή ήμουν σίγουρος για την παράθεση σου, για αυτόν ακριβώς το λόγο, πρόσεξα και έγραψα παντού, Λειτουργικό σύστημα τύπου Linux.
Δυστυχώς μου ξέφυγε σε κανα 2 σημεία σκέτο "Linux". Παρ' όλα αυτά το αφήνω έτσι για λίγο ακόμη μέχρι να το διαπιστώσεις και εσύ ο ίδιος και μετά θα το διορθώσω.

Επίσης να σημειώσω ότι δεν υπάρχει το λειτουργικό σύστημα GNU.
Υπάρχει:
 - ο τύπος λειτουργικού συστήματος GNU/Linux (πυρήνας Linux ή Hurd (στο μέλλον) και όλα τα προγράμματα είναι GNU). π.χ.: GNU/Linux Debian, GNU/Linux Fedora.
 - και ο τύπος λειτουργικού συστήματος Linux (περιέχει πυρήνα Linux και προγράμματα non-GNU). π.χ.: Ubuntu Linux, openSUSE Linux.
Καταγράφηκε

Go away or I will replace you with a very small shell script
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #2 - 26 Μαρτίου 2009, 15:25
0

Χρήστο σε διαβεβαιώνω πως δεν υπάρχει 'Λειτουργικό σύστημα τύπου Linux'.

Από την στιγμή που ο Linux δεν είναι λειτουργικό σύστημα δεν μπορούν να υπάρχουν λειτουργικά συστήματα τύπου Linux. Να ξεκαθαρίσουμε πως ο Linux είναι μονάχα ένας πυρήνας και τίποτα παραπάνω.

Σε παρακαλώ όσο δεν γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα για το Ελεύθερο Λογισμικό να μην τα αναφέρεις στο κοινό που απευθύνεσαι. Επίσης, το κοινό το οποίο ασχολείται με το Ελεύθερο Λογισμικό να αντλεί πληροφορίες από την ιστοσελίδα του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού ή από το έργο GNU και να προσέχει το τι βλέπει και το τι ακούει.

Από εδώ και στο εξής να γνωρίζετε:

Ο Linux.
O Linux.
O Linux.

Δεν υπάρχει 'Tο Linux'.

Ο Linux είναι μονάχα ένας πυρήνας και όχι λειτουργικό σύστημα.

Αναφέρεις:

Επίσης να σημειώσω ότι δεν υπάρχει το λειτουργικό σύστημα GNU.

Πόσο σίγουρος είσαι για αυτό?

Και όμως υπάρχει το λειτουργικό σύστημα GNU. Είναι το λεγόμενο GNU/Hurd. Και επίσης, υπάρχει μία επίσημη διανομή αυτού, την οποία μπορείς να εγκαταστήσεις στον προσωπικό σου Η/Υ. Αυτή είναι η Debian GNU/Hurd.

Σε παρακαλώ μην μου απαντήσεις πως το GNU/Hurd δεν είναι λειτουργικό σύστημα GNU, διότι οι κατασκευαστές του το αναφέρουν έτσι για να τονίσουν πως έχει αντικατασταθεί ο πυρήνας Linux με τον GNU Hurd. Και αυτό γίνεται εσκεμμένα για να τονίσουν το λάθος που κάνετε λέγοντας 'Το λειτουργικό σύστημα Linux'.

Αυτό που υπάρχει στην πραγματικότητα είναι το λειτουργικό σύστημα GNU το οποίο είναι τύπου UNIX και βασίζεται στο πρότυπο POSIX. Επίσης, το ότι είναι τύπου UNIX δεν σημαίνει πως είναι το γνωστό UNIX. Από εκεί προκύπτει και ο όρος GNU: GNU's Not Unix.

Στην περίπτωση που γίνεται η χρήση του πυρήνα Linux στο λειτουργικό σύστημα μπορούμε να ομιλούμε μόνο για GNU/Linux, ενώ στην περίπτωση που γίνεται η χρήση του πυρήνα GNU Hurd μπορούμε να ομιλούμε είτε για 'Λειτουργικό σύστημα GNU', είτε για GNU/Hurd. Αυτό συμβαίνει γιατί ο πυρήνας Hurd είναι GNU ανάπτυξη. Επίσης και στις δύο περιπτώσεις γίνεται η χρήση non-GNU προγραμμάτων τα οποία οφείλουν να είναι μονάχα Ελεύθερο Λογισμικό.

Επίσης:

- και ο τύπος λειτουργικού συστήματος Linux (περιέχει πυρήνα Linux και προγράμματα non-GNU). π.χ.: Ubuntu Linux, openSUSE Linux.

Θεωρείς πως η διανομή Ubuntu είναι μια διανομή η οποία δεν είναι GNU/Linux αφού την έχεις διαχωρίσει από την κατηγορία των GNU/Linux διανομών. Επίσης θεωρείς πως η διανομή Ubuntu έχει μόνο non-GNU προγράμματα και για αυτό δεν είναι GNU/Linux. Και όμως δεν ισχύει κανένα από τα δύο. Διότι η διανομή Ubuntu είναι διανομή που βασίζεται στο Debian, το οποίο είναι μια απόλυτη διανομή GNU/Linux. Και επίσης κάθε GNU/Linux διανομή κάνει χρήση non-GNU εφαρμογών μια και αυτά αποτελούν Ελεύθερο Λογισμικό. Απλά δεν μπορούν να θεωρηθούν κομμάτι του λειτουργικού συστήματος λόγο του ότι βρίσκονται στο χώρο του χρήστη.

Τα λειτουργικά συστήματα: GNU/Linux και GNU/Hurd κάνουν χρήση του συστήματος GNU, των πυρήνων Linux ή Hurd αντίστοιχα και όλων των εφαρμογών και εργαλείων που αναπτύσσουν οι διάφοροι προγραμματιστές σε όλο τον κόσμο (non-GNU ελεύθερο λογισμικό).

Τελικά, όλες οι διανομές είναι διανομές που βασίζονται στο GNU/Linux.

Υπάρχουν λοιπόν τα εξής λειτουργικά συστήματα:

α') το GNU/Linux (σύστημα GNU με πυρήνα Linux) και οι διάφορες διανομές που βασίζονται σε αυτό.
β') το GNU/Hurd (σύστημα GNU με πυρήνα Hurd) και οι διάφορες διανομές που βασίζονται σε αυτό.

Όλες οι διανομές προέρχονται είτε από το GNU/Linux, είτε από το GNU/Hurd τα οποία είναι λειτουργικά συστήματα τύπου Unix, αλλά όχι Unix.

Βλέπε GNU: GNU is Not Unix.

Τέλος:

- ο τύπος λειτουργικού συστήματος GNU/Linux (πυρήνας Linux ή Hurd (στο μέλλον) και όλα τα προγράμματα είναι GNU). π.χ.: GNU/Linux Debian, GNU/Linux Fedora.

Δεν υπάρχει τύπος λειτουργικού συστήματος GNU/Linux και αυτό γιατί το GNU/Linux είναι το μόνο λειτουργικό στο οποίο βασίζονται οι διάφορες διανομές. Αυτό από την φύση του είναι τύπου Unix αλλά όχι το ίδιο το Unix. Και επίσης βασίζεται στο πρότυπο POSIX.

Εύχομαι η ενασχόληση μου με αυτό το άρθρο να φέρει καρπούς ώστε να γνωρίσετε την αλήθεια στα παραπάνω ζητήματα.

Όσοι δυσπιστούν για τα λεγόμενα μου παρακαλώ ας απευθυνθούν στα άρθρα και στις ιστοσελίδες του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού και του έργου GNU.

Όσοι μετά από αυτό εξακολουθούν να χρησιμοποιούν λανθασμένους όρους τότε εισάγεται ζήτημα ματαιοδοξίας.
Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαρτίου 2009, 22:48 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
OriginaL
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 87
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #3 - 26 Μαρτίου 2009, 15:34
0

Εσείς στο τέλος θα μαλώσετε για κάτι που υποστηρίζετε και οι δυο!WINDOWS ρε...τι linux και ελεύθερο λογισμικό!αστειεύομαι εννοείται, αν και πρέπει να παραδεχτείτε και οι 2 ότι στη φοιτητική μας πορεία τουλάχιστον, είναι αδύνατο ή έστω εξαιρετικά δύσκολο να αποχωριστούμε τα παράθυρα και τις μπλε οθόνες τους!!! :P  :P  :P
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #4 - 26 Μαρτίου 2009, 15:44
+1

Αγαπητέ γνήσιε (Original) :),

... αν και πρέπει να παραδεχτείτε και οι 2 ότι στη φοιτητική μας πορεία τουλάχιστον, είναι αδύνατο ή έστω εξαιρετικά δύσκολο να αποχωριστούμε τα παράθυρα και τις μπλε οθόνες τους!!! ...

Να με συγχωρέσεις... Νομίζω πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Προσωπικά έχω απαρνηθεί τα παράθυρα :) και τις μπλε οθόνες εδώ και 10 χρόνια. Και νομίζω πως και εσείς μπορείτε να το κάνετε εάν το επιθυμείτε.

Ως φοιτητής μπορώ και λειτουργώ τόσο στη φοιτητική μου σταδιοδρομία αλλά και στην προσωπική μου ζωή αποκλειστικά με Ελεύθερο Λογισμικό. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και αρκετά παραγωγικός. Επίσης εκτιμώ την προσπάθεια που πραγματοποιείται από το Ίδρυμα Ελευθέρου Λογισμικού και θεωρώ πως μπορούμε να χρησιμοποιούμε Ελεύθερο Λογισμικό σε κάθε πτυχή της ζωής μας.

Το ζήτημα όμως είναι άλλο.

Το επιθυμούμε αυτό;
Αγαπάμε το Ελεύθερο Λογισμικό;
Έχουμε εκτιμήσει το Ελεύθερο Λογισμικό;

θεωρώ πως ως φοιτητής Πληροφορικής και όχι ως τελικός χρήστης με ενδιαφέρουν αυτά τα ζητήματα, τόσο για να μάθω περισσότερα αλλά και για να προστατεύσω την ίδια την επιστήμη που αγαπώ από τις πονηρές επιχειρήσεις.

Φιλικά.. :)
Τελευταία τροποποίηση: 26 Μαρτίου 2009, 16:00 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
OriginaL
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 87
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #5 - 26 Μαρτίου 2009, 23:04
0

Αγαπητέ lafs,
   
  Έχουμε βγει εκτός θέματος, αλλά θα ήθελα να μου λύσεις μερικές απορίες!Πρώτον όλοι(θέλω να πιστεύω) αγαπάμε την επιστήμη της πληροφορικής και γι'αυτό βρισκόμαστε εδώ. Δεύτερον έχεις δει πολλούς υπολογιστές στο ΤΕΙ με λειτουργικό σύστημα ΤΥΠΟΥ linux;Και μη μου πεις οτι ο Τσίτσος έχει κονε με τη microsoft!Όλοι γνωρίζουμε τη σταθερότητα αυτών των λειτουργικών, όλοι προτιμούμε το δωρεάν απο τα πανάκριβα windows, αλλά δεν το χρησιμοποιεί ούτε το 5% του πληθυσμού. Με ποιά συνέπεια;Ότι αν ζητήσεις εργασία σαν τεχνικός υπολογιστών και πεις στον εργοδότη οτι χρησιμοποιείς τόσα χρόνια ΜΟΝΟ ελεύθερο λογισμικό και οτι παράθυρα βλέπεις μόνο στις ειδήσεις,θα σου πει Μπράβο,αλλά ΔΕΝ θα σε προσλάβει.Θέλω να καταλήξω στο οτι όλοι γνωρίζουμε λίγο-πολύ για τα πλεονεκτήματα των λειτουργικών που μας λέτε!Απλά δεν μπορείς να μείνεις στη μειοψηφεία, απο τη στιγμή που οι μπλε οθόνες σου δίνουν το ψωμί σου.Αυτά που σου λέω παραπάνω είναι προβληματισμός και όχι αφορμή για αντιπαράθεση εννοείται, αφού εκτιμώ την προσπάθεια και τον αγώνα σου.
                 
                                        Φιλικά,
                                            Γνήσιος  :P



Καταγράφηκε
cmpahar
*
Μηνύματα: 236
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #6 - 27 Μαρτίου 2009, 01:12
0


Παράθεση από: lafs
Χρήστο σε διαβεβαιώνω πως δεν υπάρχει 'Λειτουργικό σύστημα τύπου Linux'.
Αυτό ας το σχολιάσουμε στο τέλος του post μου.

Παράθεση από: lafs
Από την στιγμή που ο Linux δεν είναι λειτουργικό σύστημα δεν μπορούν να υπάρχουν λειτουργικά συστήματα τύπου Linux. Να ξεκαθαρίσουμε πως ο Linux είναι μονάχα ένας πυρήνας και τίποτα παραπάνω.

Συμφωνώ μαζί σου.

Παράθεση από: lafs
Σε παρακαλώ όσο δεν γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα για το Ελεύθερο Λογισμικό να μην τα αναφέρεις στο κοινό που απευθύνεσαι. Επίσης, το κοινό το οποίο ασχολείται με το Ελεύθερο Λογισμικό να αντλεί πληροφορίες από την ιστοσελίδα του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού ή από το έργο GNU και να προσέχει το τι βλέπει και το τι ακούει.

Από εδώ και στο εξής να γνωρίζετε:

Ο Linux.
O Linux.
O Linux.

Δεν υπάρχει 'Tο Linux'.

Ο Linux είναι μονάχα ένας πυρήνας και όχι λειτουργικό σύστημα.

Πρόσεξε με λίγο. Ο Linux είναι πυρήνας. Σύμφωνοι; Ένα λειτουργικό σύστημα δεν αποτελείται μόνο από πυρήνα, το ξέρεις πολύ καλά αυτό. Για να δημιουργήσεις ένα λειτουργικό σύστημα πρέπει να προσαρτήσεις στον πυρήνα σου και κάποια προγράμματα για τις βασικές σου λειτουργίες Όταν όλα τα προγράμματα που έχεις προσαρτήσει στον πυρήνα σου διατίθενται στο κοινό υπό του όρους του GNU και τον εκάστοτε αδειών (GPL) τότε έχει ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα GNU/Linux (βλέπε Debian GNU/Linux).
Ας αναλύσουμε λίγο τον τίτλο Debian GNU/Linux.
 Το Debian είναι το όνομα του λειτουργικού συστήματος.
 Το GNU φανερώνει ότι ΟΛΑ τα προγράμματα που έχουν χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία του λειτουργικού συστήματος είναι Ελεύθερα.
 Το Linux φανερώνει ότι το λειτουργικό σύστημα βασίζεται στον πυρήνα Linux.
Το ξεκαθαρίσαμε;

Παράθεση από: lafs
Και όμως υπάρχει το λειτουργικό σύστημα GNU. Είναι το λεγόμενο GNU/Hurd. Και επίσης, υπάρχει μία επίσημη διανομή αυτού, την οποία μπορείς να εγκαταστήσεις στον προσωπικό σου Η/Υ. Αυτή είναι η Debian GNU/Hurd.

Σε παρακαλώ μην μου απαντήσεις πως το GNU/Hurd δεν είναι λειτουργικό σύστημα GNU, διότι οι κατασκευαστές του το αναφέρουν έτσι για να τονίσουν πως έχει αντικατασταθεί ο πυρήνας Linux με τον GNU Hurd. Και αυτό γίνεται εσκεμμένα για να τονίσουν το λάθος που κάνετε λέγοντας 'Το λειτουργικό σύστημα Linux'.

Αυτό που υπάρχει στην πραγματικότητα είναι το λειτουργικό σύστημα GNU το οποίο είναι τύπου UNIX και βασίζεται στο πρότυπο POSIX. Επίσης, το ότι είναι τύπου UNIX δεν σημαίνει πως είναι το γνωστό UNIX. Από εκεί προκύπτει και ο όρος GNU: GNU's Not Unix.

Εάν προσέξεις είπα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ με το όνομα-τίτλο GNU. Σκέτο GNU.

Παράθεση από: lafs
Στην περίπτωση που γίνεται η χρήση του πυρήνα Linux στο λειτουργικό σύστημα μπορούμε να ομιλούμε μόνο για GNU/Linux, ενώ στην περίπτωση που γίνεται η χρήση του πυρήνα GNU Hurd μπορούμε να ομιλούμε είτε για 'Λειτουργικό σύστημα GNU', είτε για GNU/Hurd. Αυτό συμβαίνει γιατί ο πυρήνας Hurd είναι GNU ανάπτυξη. Επίσης και στις δύο περιπτώσεις γίνεται η χρήση non-GNU προγραμμάτων τα οποία οφείλουν να είναι μονάχα Ελεύθερο Λογισμικό.

Όχι, δεν μπορούμε να μιλάμε για GNU/Linux από τη στιγμη που μια διανομή χρησιμοποιεί τον πυρήνα Linux και έχει προσαρτήσει προγράμματα non-free (non-GNU).
 
Παράθεση από: lafs
Επίσης:
Θεωρείς πως η διανομή Ubuntu είναι μια διανομή η οποία δεν είναι GNU/Linux αφού την έχεις διαχωρίσει από την κατηγορία των GNU/Linux διανομών. Επίσης θεωρείς πως η διανομή Ubuntu έχει μόνο non-GNU προγράμματα και για αυτό δεν είναι GNU/Linux. Και όμως δεν ισχύει κανένα από τα δύο. Διότι η διανομή Ubuntu είναι διανομή που βασίζεται στο Debian, το οποίο είναι μια απόλυτη διανομή GNU/Linux. Και επίσης κάθε GNU/Linux διανομή κάνει χρήση non-GNU εφαρμογών μια και αυτά αποτελούν Ελεύθερο Λογισμικό. Απλά δεν μπορούν να θεωρηθούν κομμάτι του λειτουργικού συστήματος λόγο του ότι βρίσκονται στο χώρο του χρήστη.

Αυτό που είπα και ξαναλέω είναι ότι μια διανομή η οποία βασίζεται στον πυρήνα Linux και έχει μεταξύ των προγραμμάτων της μερικά non-free προγράμματα δεν μπορεί να λέγεται διανομή GNU/Linux. Περαιτέρω ανάλυση έκανα παραπάνω.

Παράθεση από: lafs
Τα λειτουργικά συστήματα: GNU/Linux και GNU/Hurd κάνουν χρήση του συστήματος GNU, των πυρήνων Linux ή Hurd αντίστοιχα και όλων των εφαρμογών και εργαλείων που αναπτύσσουν οι διάφοροι προγραμματιστές σε όλο τον κόσμο (non-GNU ελεύθερο λογισμικό).

Τελικά, όλες οι διανομές είναι διανομές που βασίζονται στο GNU/Linux.

Υπάρχουν λοιπόν τα εξής λειτουργικά συστήματα:

α') το GNU/Linux (σύστημα GNU με πυρήνα Linux) και οι διάφορες διανομές που βασίζονται σε αυτό.
β') το GNU/Hurd (σύστημα GNU με πυρήνα Hurd) και οι διάφορες διανομές που βασίζονται σε αυτό.

Όλες οι διανομές προέρχονται είτε από το GNU/Linux, είτε από το GNU/Hurd τα οποία είναι λειτουργικά συστήματα τύπου Unix, αλλά όχι Unix.

Βλέπε GNU: GNU is Not Unix.

Τέλος:

Δεν υπάρχει τύπος λειτουργικού συστήματος GNU/Linux και αυτό γιατί το GNU/Linux είναι το μόνο λειτουργικό στο οποίο βασίζονται οι διάφορες διανομές. Αυτό από την φύση του είναι τύπου Unix αλλά όχι το ίδιο το Unix. Και επίσης βασίζεται στο πρότυπο POSIX.

Ο Linux είναι πυρήνας. Από εκεί και πέρα μπορούμε να προσαρτήσουμε οποιαδήποτε πακέτα-προγράμματα λογισμικού GNU ή non-GNU και να φτιάξουμε ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα. Δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο που να μας λέει ότι ο πυρήνας Linux πρέπει να κυκλοφορεί ΜΟΝΟ με συγκεκριμένα προγράμματα. Βλέπε βιβλίο Linux From Scratch http://www.linuxfromscratch.org/ μέσο του οποίου φτιάχνουμε το ΔΙΚΟ μας λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιώντας τον πυρήνα Linux και ότι πακέτα-προγράμματα θέλουμε.

Παράθεση από: lafs
Εύχομαι η ενασχόληση μου με αυτό το άρθρο να φέρει καρπούς ώστε να γνωρίσετε την αλήθεια στα παραπάνω ζητήματα.

Όσοι δυσπιστούν για τα λεγόμενα μου παρακαλώ ας απευθυνθούν στα άρθρα και στις ιστοσελίδες του Ιδρύματος Ελευθέρου Λογισμικού και του έργου GNU.

Όσοι μετά από αυτό εξακολουθούν να χρησιμοποιούν λανθασμένους όρους τότε εισάγεται ζήτημα ματαιοδοξίας.

Να σημειώσω εδώ Στάθη ότι θα πρέπει λίγο να σταματήσεις να είσαι τόσο δογματικός. Άφησε μας λίγο περιθώριο να εκφραστούμε ελεύθερα και ας παραβιάζουμε τους όρους του FSF. Γενικώς το ξέρεις πολύ καλά ότι η κοινότητα του Ελεύθερου και Ανοιχτού Λογισμικού ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ να πει την γνώμη και άποψη της.
Από τότε που δημιουργήθηκε το SerLUG, ότι και να γράψω το οποίο έχει σχέση με το FOSS πάντα ξέρω ότι είσαι από πίσω μου να με διορθώσεις Όχι Στάθη, δεν θέλω να είσαι πίσω μου, θέλω να είσαι μαζί μου. Άφησε με μια φορά να το πω Linux, μην μου βάζεις κανόνες και όρους. Η άποψη και η κριτική σου είναι πάντα σεβαστή και αποδεχτή. Η προσπάθεια χειραφέτησης όμως, ΠΟΤΕ.
Ξέρεις πολύ καλά ότι σε εκτιμώ και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα και ότι δεν έχω κάτι μαζί σου. Απλά εκφράζομαι ελεύθερα :)
Καταγράφηκε

Go away or I will replace you with a very small shell script
differentreality
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 602
Θετικοί ψήφοι: +20

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #7 - 27 Μαρτίου 2009, 10:18
0

Ανοίξτε καινούργιο Post για όλα αυτά!!!! Αν είναι δυνατον να γίνεται ξανά και ξανά αυτή η συζήτηση!  Το post αυτό εδώ έγινε για ενημέρωση για το install fest.  Δε χρειάζεται να διαβάσουμε όλη τη φιλοσοφία του gnu για να ενημερωθούμε για μια εκδήλωση!!

Όσο για τα pc στο ΤΕΙ, εμείς έχουμε προσφερθεί πάρα πολλές φορές σε καθηγητές να περάσουμε linux σε εργαστήρια, στους προσωπικούς Η/Υ καθηγητών κτλ κτλ

Στο κέντρο δικτύου στη βιβλιοθήκη μάλιστα έγινε, καθώς επίσης και σε καθηγητή άλλου τμήματος.
Καταγράφηκε
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #8 - 27 Μαρτίου 2009, 16:57
0

Όταν όλα τα προγράμματα που έχεις προσαρτήσει στον πυρήνα σου διατίθενται στο κοινό υπό τους όρους του GNU και τον εκάστοτε αδειών (GPL) τότε έχει ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα GNU/Linux (βλέπε Debian GNU/Linux).

Φίλε Χρήστο το λειτουργικό σύστημα GNU/Linux είναι η σύνθεση του συστήματος GNU (που αποτελείται από πολύ συγκεκριμένα GNU προγράμματα), του πυρήνα Linux και των διαφόρων non-GNU εφαρμογών (οι οποίες εφαρμογές είναι ελεύθερο λογισμικό). Και όχι μόνο η σύνθεση του πυρήνα Linux με προγράμματα τα οποία είναι υπό την γενική άδεια δημόσιας χρήσης (GNU GPL). Αυτό το οποίο αναφέρεις για την άδεια είναι βασική προϋπόθεση για να μπορεί να θεωρηθεί το λειτουργικό σύστημα 100% ελεύθερο.

Το Debian είναι το όνομα του λειτουργικού συστήματος.

Το Debian δεν είναι η ονομασία του λειτουργικού συστήματος, αλλά η εμπορική ονομασία μιας έκδοσης του λειτουργικού συστήματος GNU/Linux. Για αυτό και διατηρούν πλήρη την ονομασία 'Debian GNU/Linux'. Το Debian GNU/Linux και όχι το Debian. Για αυτό και είναι σεβαστοί.

Το GNU φανερώνει ότι ΟΛΑ τα προγράμματα που έχουν χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία του λειτουργικού συστήματος είναι Ελεύθερα.

Αυτό το οποίο αναφέρεις ισχύει. Αλλά συγκεκριμένα το GNU στην ονομασία του λειτουργικού συστήματος αναφέρεται στο σύστημα GNU το οποίο συνοδεύεται με τον πυρήνα Linux και συνθέτουν το GNU/Linux.

Εάν προσέξεις είπα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ με το όνομα-τίτλο GNU. Σκέτο GNU.

Τότε τι έχεις να πεις για το 'Freedom is... the GNU Operating System' στην αρχική σελίδα του Ιδρύματος Ελεύθερου Λογισμικού?

Όχι, δεν μπορούμε να μιλάμε για GNU/Linux από τη στιγμη που μια διανομή χρησιμοποιεί τον πυρήνα Linux και έχει προσαρτήσει προγράμματα non-free (non-GNU).

Αδελφέ οι εφαρμογές non-GNU δεν είναι εφαρμογές που είναι μη-ελεύθερο λογισμικό (non-free). Αλλά είναι εφαρμογές που δεν έχουν αναπτυχθεί από την ομάδα GNU, δίχως να σημαίνει πως δεν είναι ελεύθερο λογισμικό (αφού και αυτές είναι υπό την άδεια GNU GPL). Όταν εισάγεις non-free εφαρμογές σε ένα λειτουργικό σύστημα GNU/Linux τότε αυτό αυτομάτως παύει να είναι ελεύθερο. Και τέτοια λειτουργικά συστήματα μου είναι παντελώς αδιάφορα.

Ο Linux είναι πυρήνας. Από εκεί και πέρα μπορούμε να προσαρτήσουμε οποιαδήποτε πακέτα-προγράμματα λογισμικού GNU ή non-GNU και να φτιάξουμε ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό σύστημα. Δεν υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο που να μας λέει ότι ο πυρήνας Linux πρέπει να κυκλοφορεί ΜΟΝΟ με συγκεκριμένα προγράμματα. Βλέπε βιβλίο Linux From Scratch http://www.linuxfromscratch.org/ μέσο του οποίου φτιάχνουμε το ΔΙΚΟ μας λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιώντας τον πυρήνα Linux και ότι πακέτα-προγράμματα θέλουμε.

Αδελφέ εμείς ασχολούμαστε με το Ίδρυμα Ελευθέρου Λογισμικού και με 100% ελεύθερα λειτουργικά συστήματα και όχι με εκμεταλλευτές του ελεύθερου λογισμικού και του πυρήνα Linux.

--

Γνωρίζεις πως τα πάντα γίνονται φιλικά.

Είμαι λίγο τυπικός σε όλα αυτά τα ζητήματα διότι είστε ομάδα που εκπροσωπεί το Ίδρυμα Ελευθέρου Λογισμικού και για αυτό θα πρέπει να είστε προσεκτικοί με αυτό το οποίο εκπροσωπείτε.

Η αληθινή ελευθερία βρίσκεται πάντοτε δίπλα στην αλήθεια.

Να είσαι καλά.
Τελευταία τροποποίηση: 27 Μαρτίου 2009, 23:28 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
stavrosf4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 659
Θετικοί ψήφοι: +135

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #9 - 27 Μαρτίου 2009, 19:08
0

Ανοίξτε καινούργιο Post για όλα αυτά!!!! Αν είναι δυνατον να γίνεται ξανά και ξανά αυτή η συζήτηση!  Το post αυτό εδώ έγινε για ενημέρωση για το install fest.  Δε χρειάζεται να διαβάσουμε όλη τη φιλοσοφία του gnu για να ενημερωθούμε για μια εκδήλωση!!

Παιδιά έχει πολύ ενδιαφέρον η διαφωνία σας αλλά κάποιος που μπαίνει στο τοπικ είναι κρίμα να βλέπει αυτό και όχι το τι θα συμβεί. Μπορείτε να ανοίξετε ένα νέο τοπικ και εκεί είμαι σίγουρος θα συμμετάσχουν και άλλοι συνάδελφοι.  :)
Καταγράφηκε

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, and then you win."
Mahatma Gandhi


39°30'51.65"Β    25° 0'25.26"Α
Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
Εκτύπωση