Νέα:
Σαββάτο 27 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
27 Απριλίου 2024, 02:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 47
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 42
Σύνολο: 42

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 2 [3] 4   Κάτω
Εκτύπωση
Ενσωμάτωση του ΤΕΙ μας σε ΑΕΙ
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 17948 φορές.
m1cRo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 64
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #20 - 08 Μαρτίου 2009, 21:45
0

K. Μαστοροκώστα όταν λέτε γρήγορα τι εννοείτε?? Εγώ είμαι 9ο εξάμηνο και πιστεύω ότι είναι το τελευταίο μου ,αλλα πήγα και στρατό ενδιάμεσα.Με καθυστερούν πολύ οι θεωρίες που έχουν τα μπλα μπλα ,εννοείται πως δεν χρησιμοποίησα ποτε σκονάκια επίσης μιλούσα για θεωρία λειτουργικών συστημάτων όχι το εργαστήριο που μου φάνηκε και εύκολο.
Έχω φτάσει στο σημείο  να κάνω εργασίες κάποιου που κάνει μεταπτυχιακό και έχει τελειώσει πανεπιστήμιο εννοείται το χαρτί του θα είναι πιο ισχυρό από το δικό μου .Ξέρει όμως τα ίδια????Ξέρω και αλλα άτομα που αναλαμβάνουν και πτυχιακές από πανεπηστίμιο και χρωστάνε πολλά μαθήματα στο τμήμα μας . Δεν ξέρω τι έχει το πολυτεχνείο και δεν μπορούμε να το μάθουμε ,αμφιβάλλω όμως ότι έχει κάτι το διαφορετικό .

PS : ότι μπορείς να φανταστείς μπορείς και να το κάνεις.
Καταγράφηκε
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #21 - 09 Μαρτίου 2009, 02:18
0

δεν ηθελα να το πω αλλα θα το πω εχω κανει 2 πτυχιακες .......... μια ενος κοριτσιου απο το τμημα μας και μαλιστα σε βαρβατο καθηγητη και οταν λεμε την εκανα ενοοω την εγραφα την διαβαζα και προσπαθουσα μερονυχτα να τη κανω να καταλαβει και να μαθει πραγματα που επρεπε να της τα εχουν μαθει αλλοι .
Και η δευτερη πτυχιακη που εκανα τηνε κανα για εναν πολυ καλο μου φιλο και ειχε θεμα Ασφαλεια ασυρματων δικτυων ...σε πολυτεχνικη σχολη .και εφαγα 4 μηνες η πτυχιακη πηρε πανυγηρικα 10 .
Και εχω κολλησει εδω με θεωριες που ΠΑΡΟΤΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ δεν μπορω να τις περασω .Ευτυχως ξερω απο πρωτο  χερι οτι χαζος δεν ειμαι και οι γνωσεις μου εχουν πολλακις επιβεβαιωθει και απο τις Δουλειες μου   και απο τους εργοδοτες μου και ολες ειχαν σχεση με Πληροφορικη .Απλα περιμενω ποτε θα αισθανθω τυχερος για να περασω καποιες θεωριες .
Αυτη ειναι η αληθεια
Επισης η αλλη αληθεια φιλε synzeus και Κυριε Μαστοροκωστα ειναι οτι στο τμημα μας ΔΕΝ υπαρχει ανταγωνισμος .Τα ατομα που ασχολουμαστε σοβαρα ειμαστε πολυ λιγα και ετσι δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος .Οι περισσοτερες θεωριες ειναι Απαραδεκτα βαρετες ,,,και δεν υπαρχει κατι να μας κανει να ενδιαφερθουμε .
Και οπως εχω πει οποιος θελει να μαθει διαβαζει αλλα βιβλια και ασχολειται με αλλα πραγματα απο αυτα του τει .
Θα ηθελα οι καθηγητες να μην ζουν στο δικο τους μικροκοσμο ...γιατι ζουν ..εχω παει σε τοσα σεμιναρια...σε τοσες διαλεξεις της intracom.... Σε πολλα συνεδρια κτλ που διοργανονωνται απο περιοδικα του χωρου .Εχω μεινει πολλες φορες καθηλωμενος ...ε λοιπον συγχωρεστε με αν ειμαι αγενης αλλα στο τει δνε το ενοιωσα ποτε .
Ελπιζω καποια πραγματα να αλλαξουν γι ατα παιδια που μπαινουν τωρα για εμας ειναι αργα .
ΠΑΡΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ 1998 καποια μαθηματα πρεπει να σταματησουν καποια αλλα πρεπει να αναπρωσαρμοστουν και καποια αλλα πρεπει να δημιουργηθουν .
Επειδη ξερω καλα Κυριε Μαστοροκωστα οτι ενδιαφερεστε και μαλιστα πολυ για το τμημα αφουγκραστειτε μας!
Και να κανω και μια προταση ? Μοιραστε χαρτια στις αιθουσες και ναπροτιενουμε τι αλλαγες θα θελαμε ,ακομα και επωνυμα απο τους φοιτητες .Στις 10 βλακεις που θα γραψουν αυτοι που περασαν τουριστες και τυχαια στην σχολη θα βρεθει και καποιος ο οποιος περασε εδω ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ .Και μπορει να σας προτεινει κατι που να μην το ειχατε σκεφτει ποτε.


Επισης να υπενθυμισω οτι το τμημα μας ειναι Με ειδικευση στις επικοινωνιες ... κατι που το εχουν ξεχασει πολλοι.
Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #22 - 09 Μαρτίου 2009, 11:58
0

Όπως είπα και πριν, όλοι ξεκινήσαμε με ενδιαφέρον και όλοι καταλήξαμε >9 εξαμήνου.
Αιτίες πολλές.. αφορμές περισσότερες.
Οι γνώσεις μου προέρχονται καθαρά από δικό μου ενδιαφέρον εκτός σχολής.
Αλλά επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα, αν θέλουν να ενσωματώσουν τη σχολή σε ΑΕΙ (?), πρέπει εκτός από τις αλλαγές σε όλα τα επίπεδα των μαθημάτων, να αλλάξει και η βάση εισαγωγής αλλά και τα δικαιώματα.
Καταγράφηκε
m1cRo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 64
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #23 - 11 Μαρτίου 2009, 21:37
0

Δεν μπορώ να σας καταλάβω . Η βάση της σχολης δεν έχει καμια σχέση με το επίπεδο σπουδών η ακόμα και με την ίδια την σχολη . Αν το πάρετε έτσι ο Αϊνστάιν δεν έπρεπε να είχε σπουδάσει σε κάποιο πανεπιστήμιο παρα μονο σε κανένα τει όπως το δικό μας γιατί ήταν μαθητής του 13 . Επίσης αυτό που παρατηρώ είναι ότι αυτοί που τελικά έβγαλαν στο σχολειό το 18-19 δεν διακρίνονται κάπου αλλου .Πάρτε οποιο διαγωνισμό θέλετε ,θέλετε προγραμματιστικό????Που είναι η χωρα μας??? Θέλετε μαθηματικό?? Γιατί άραγε τα παιδιά του 18-19 δεν μπορούν τελικά να δείξουν αυτά που αξίζουν και να πάρουν μια καλή θέση σε κάποιον διαγωνισμό παγκόσμιος??? Λοιπόν πιστεύω ότι η βάση εισαγωγής δεν μπορεί να δείξει τίποτα . Τι μπορεί να δείξει ο βαθμός όταν στις πανελλήνιες εξετάσεις γράφουμε θέματα που δεν διδαχτήκαμε στο σχολειό??Γράφουμε θέματα που μοιάζουν ένα το άλλο . Επίσης πιστεύω ότι ποιο σωστό θα ήταν να εισάγουν τα παιδιά στην ΑΕ με κριτήριο τον γενικό μέσο ορο που βγάζει κάποιος μαθητής κατά διάρκεια σπουδών του στο σχολειό - όχι λύκειο αλλα και γυμνάσιο ακόμα και δημοτικό με βαρύτητα βεβαια τα τελευταία χρονια . Βεβαια ότι και να λέω πάλι λάθος θα είναι ,γιατί δεν υπάρχει τέλειο σύστημα ,η δεν το βρήκαμε ακόμα . 
Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #24 - 11 Μαρτίου 2009, 22:44
0

Το σωστό θα είναι μετά το απολυτήριο, να δηλώνουμε το ενδιαφέρον σε συγκεκριμένη σχόλη.. Ο Πρύτανης - Πρόεδρος κάθε σχολής να συμφωνεί και να διεξάγονται εξετάσεις για συγκεκριμένο αριθμό σπουδαστών.
Γιατί υπάρχουν πολλά άτομα που μπαίνουν κατά τύχη σε μια σχολή, που απλώς την δήλωσαν.. έτσι για να υπάρχει.
Καταγράφηκε
aqua
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 234
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #25 - 11 Μαρτίου 2009, 22:59
0

Βασικά ο κ.Μουτζουρης ανέφερε 2 παραδείγματα σχολών, άρα δεν ξέρουμε αν η σχολή μας υπάγεται σε αυτή την ανωτατοποίηση, σωστά; Και κάτι άλλο, ας ενημερώσει όποιος γνωρίζει, τι ακριβώς άλλαξε στα επαγγελματικά μας δικαιώματα;
Καταγράφηκε
sarig
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1185
Θετικοί ψήφοι: +175

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #26 - 11 Μαρτίου 2009, 23:28
0

Δεν μπορώ να σας καταλάβω . Η βάση της σχολης δεν έχει καμια σχέση με το επίπεδο σπουδών η ακόμα και με την ίδια την σχολη .

H βάση της σχολής μας έχει σχέση και η σχέση είναι η εξής:
Όταν έχει βάση γύρω στα 11.000 μόρια (κάπου εκεί ήταν όταν μπήκα, τώρα δεν ξέρω) τότε γίνεται το εξής: ΠΟΛΛΟΙ περνάνε όχι επειδή τους ενδιέφερε η σχολή και το αντικείμενό της, αλλά επειδή απλά ξέμειναν με το συγκεκριμένο τμήμα στο μηχανογραφικό τους.
Είναι προφανές και λογικό να συμβαίνει αυτό βάσει αυτού του συστήματος που έχουμε για την εισαγωγή στην ΑΕ και είναι εύκολο να το παρατηρήσει κανείς ειδικά στα εργαστήρια, και ακόμα περισσότερο στα εργαστήρια των τελευταίων 6μήνων που δεν αρκεί η παπαγαλία.
Αυτό με το επίπεδο των σπουδών έχει να κάνει ότι αναλώνονται μαθήματα στο να εξηγούνται πράγματα τα οποία έπρεπε να είναι γνωστά. (μιας που αναφέρθηκα σε ήδη γνωστά πράγματα, γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να ισχύουν οι αλυσίδες σε βασικά μαθήματα όπως ο προγραμματισμός και τα μαθηματικά -αν και δεν με συμφέρει το 2ο- αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο)
Καταγράφηκε
Sport_Billy
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1170
Θετικοί ψήφοι: +407

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sidai

Άντρας
Απάντηση #27 - 12 Μαρτίου 2009, 09:44
0

Βασικά ο κ.Μουτζουρης ανέφερε 2 παραδείγματα σχολών, άρα δεν ξέρουμε αν η σχολή μας υπάγεται σε αυτή την ανωτατοποίηση, σωστά; Και κάτι άλλο, ας ενημερώσει όποιος γνωρίζει, τι ακριβώς άλλαξε στα επαγγελματικά μας δικαιώματα;

Εκτος απο τις συγκεκριμενες σχολες αναφερεται στην εφημεριδα ΤΟ ΒΗΜΑ μεταξυ αλλων:
 "Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουν διαμορφωθεί στην ανώτατη εκπαίδευση, συνεργασία που μπορεί να οδηγήσει σε ενσωμάτωση των δύο πόλων της ανώτατης εκπαίδευσης μπορεί να γίνει σε πρώτη φάση στα Τμήματα Πληροφορικής όπου το επιστημονικό επίπεδο είναι συναφές στα τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ,"
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=250926

Επισης στα επαγγελματικα δικαιωματα του τμηματος μας δεν αλλαξε κατι γιατι απλα δεν υπηρχαν κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα.
Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2009, 09:57 από Sport_Billy Καταγράφηκε
aqua
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 234
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #28 - 12 Μαρτίου 2009, 11:19
0

Τι εννοείς δεν υπήρχαν; Αν ήταν έτσι δεν θα μπορούσαμε πχ να δώσουμε στον ΑΣΕΠ κάτι που γινόταν απο πριν.
Καταγράφηκε
constantino
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 190
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #29 - 20 Μαρτίου 2009, 02:04
0

Μιλώντας για συνάφεια τμημάτων,νομίζω πως όλα τα τμήματα του ΤΕΙ μας έχουν συνάφεια με τα αντίστοιχα του ΠΑ.ΜΑΚ. ή του Α.Π.Θ. (π.χ. Μηχανολογίας-Μηχανολόγων Μηχανικών)
Προσωπικά όμως δεν θα ήθελα μια τέτοια ενσωμάτωση...αυτό για το οποίο πλέον ο δικός μου κλάδος αγωνιά είναι το δικαίωμα υπογραφής...γιατί πιστέψ'τε με έχοντας προσωπική εμπειρία οι 10-15 μηχανολόγοι που αγαπούν το επάγγελμα και βγαίνουν κάθε χρόνο απ'το ΤΕΙ έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι χρειάζονται και με το παραπάνω...απλώς δεν έχουν την τζίφρα >:(...τώρα αν λόγω ΤΕΕ κ.λπ. δεν γίνεται διαφορετικά να πάρω δικαιώματα,πιθανώς να υποκύψω...
Απλά,μην καταπίνετε αμάσητο ό,τι ακούτε από τον κάθε πρύτανη (ειδικά του ΕΜΠ),αν κάτι τέτοιο προχωρήσει θα υπάρξουν προυποθέσεις που άλλοι θα καθορίσουν για εμάς!Γι'αυτό παίδες χαμηλά τη μπάλα...

Υ.Γ. Σήμερα η ΕΕΤΕΜ ξεκινά κινητοποίηση στα Υπουργεία Ανάπτυξης και ΠΕΧΩΔΕ για τα επαγγελματικά δικαιώματα...η οποία υποτίθεται ότι είναι πανελλήνια...αλήθεια,μόνο εγώ το ξέρω???ΖΗΤΩ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΜΑΣ...άντε για κανά παρτάκι!!! :P
Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαρτίου 2009, 02:20 από constantino Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4   Πάνω
Εκτύπωση