Νέα:
Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
26 Απριλίου 2024, 20:49

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 177
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 53
Σύνολο: 53

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Λειτουργικά Συστήματα Το επίσημο Λειτουργικό Σύστημα του έργου GNU.
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Το επίσημο Λειτουργικό Σύστημα του έργου GNU.
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 1537 φορές.
lafs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 839
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
08 Φεβρουαρίου 2009, 13:51
+1

Το επίσημο λειτουργικό σύστημα GNU (με πλήρη ονομασία GNU/Hurd) είναι πλέον διαθέσιμο για μη παραγωγική χρήση σε όσους αγαπούν το Ελεύθερο Λογισμικό. Γι’ αυτό και θα σας αναφέρουμε μερικά από τα ελκυστικά χαρακτηριστικά του.

Εισαγωγή στον Hurd.

Ο GNU Hurd είναι η αντικατάσταση του πυρήνα Unix για το έργο GNU. Ο Hurd είναι μια συλλογή από διακομιστές που εκτελούνται πάνω στον μικροπυρήνα Mach με σκοπό την υλοποίηση συστημάτων αρχείων, δικτυακών πρωτοκόλλων, ελέγχου πρόσβασης αρχείων, και άλλα χαρακτηριστικά γνωρίσματα που υλοποιούνται από τον πυρήνα του Unix ή παρόμοιους πυρήνες (όπως ο πυρήνας Linux).

Για περισσότερες πληροφορίες μεταφερθείτε στον ιστότοπο του GNU Hurd.

Πλεονεκτήματα του Hurd.

Ο Hurd μπορεί να μην είναι ο πιό προηγμένος πυρήνας στον πλανήτη (ακόμη), αλλά έχει διάφορα ελκυστικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα όπως:

Είναι ελεύθερο λογισμικό - Οποιοσδήποτε μπορεί να τον χρησιμοποιήσει, να τον τροποποιήσει, και να τον επαναδημοσιοποιήσει υπό τους όρους της Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL).

Είναι συμβατός - Ο Hurd παρέχει ένα φιλικό περιβάλλον προγραμματισμού και χρηστών. Για όλες τις προθέσεις και τους σκοπούς χρήσεως, ο Hurd είναι ένας σύγχρονος συμβατός με το Unix πυρήνας. Ο Hurd χρησιμοποιεί τη βιβλιοθήκη GNU C, η ανάπτυξη της οποίας πλησιάζει πολύ τα πρότυπα ANSI/ISO, BSD, POSIX, Single Unix, SVID, και Χ/Open.

Κατασκευάστηκε για να επιβιώσει - Αντίθετα από όλο το υπόλοιπο δημοφιλές λογισμικό πυρήνων, ο Hurd έχει κατάλληλη αντικειμενοστρεφή δομή που του επιτρέπει να εξελιχθεί χωρίς αλλαγή του σχεδιασμού του. Αυτή η δομή θα βοηθήσει τον Hurd να υποβληθεί σε σημαντικό επανασχεδιασμό και τροποποιήσεις δίχως να πρέπει να επαναγγραφεί εξ ολοκλήρου.

Είναι ανθεκτικός - Η υλοποίηση του Hurd είναι πολυνηματική έτσι ώστε εκτελείται αποδοτικά και στους ενιαίους επεξεργαστές και στους συμμετρικούς πολυεπεξεργαστές. Οι διεπαφές του Hurd σχεδιάζονται ώστε να επιτρέπουν τις διαφανείς συστοιχίες δικτύων (collectives), αν και αυτό το χαρακτηριστικό δεν έχει υλοποιηθεί ακόμη.

Είναι επεκτάσιμος - Ο Hurd είναι μια ελκυστική πλατφόρμα ώστε να εκπαιδευτείτε για να γίνετε hacker πυρήνων ή για την υλοποίηση νέων ιδεών στην τεχνολογία πυρήνων. Κάθε μέρος του συστήματος σχεδιάζεται ώστε να υποστηρίζει μεμονωμένη τροποποίηση και επέκταση.

Είναι σταθερός - Είναι δυνατό να αναπτυχθούν και να εξεταστούν νέα τμήματα του πυρήνα Hurd χωρίς να απαιτείται επανεκκίνηση της μηχανής (ακόμη και σε περίπτωση λάθους). Η εκτέλεση των δικών σας τμημάτων του πυρήνα δεν αναμιγνύεται με τους υπόλοιπους χρήστες, και για αυτό το λόγο δεν απαιτείται κανένα ειδικό προνόμιο. Ο μηχανισμός επέκτασης των πυρήνων είναι ασφαλής εκ σχεδίου: είναι αδύνατο να επιβληθούν οι αλλαγές σας εις βάρος άλλων χρηστών εκτός αν τις εγκρίνουν ή είστε ο διαχειριστής του συστήματος.

Υπάρχει - O Hurd είναι πραγματικό λογισμικό ΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Δεν είναι ερευνητικό έργο ή πρόταση. Δεν χρειάζετε να περιμένετε καθόλου προτού να μπορείτε να ξεκινήσετε τη χρήση και την ανάπτυξη του.
Τελευταία τροποποίηση: 08 Φεβρουαρίου 2009, 22:37 από lafs Καταγράφηκε

Efstathios Chatzikyriakidis (efxa)
Informatics & Communications Engineer (BSc)

WEB: efxa.org - EMAIL: contact@efxa.org
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση