Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 17:05

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 49
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 29
Σύνολο: 29

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Πίνακας Ανακοινώσεων Συνέδρια, Σεμινάρια, Ημερίδες και Διαγωνισμοί Κεντρικό Αμφιθέατρο του ΤΕΙ Σερρών Τετάρτη 30η Μαΐου 2007
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Κεντρικό Αμφιθέατρο του ΤΕΙ Σερρών Τετάρτη 30η Μαΐου 2007
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 2457 φορές.
blAck PR
Διαχειριστής
It's not my fault. My name is Tim'; DROP TABLE students; --
*****
Μηνύματα: 269
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
29 Μαΐου 2007, 18:46
0

    Ελληνική Δημοκρατία
Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Σερρών
Τέρμα Μαγνησίας, Τ.Κ.:62124 , Σέρρες
Τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών





Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η


Το τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών του ΤΕΙ  Σερρών σας προσκαλούν την Τετάρτη 30η Μαΐου 2007 στο κεντρικό αμφιθέατρο του ιδρύματος, να παρακολουθήσετε τις ομιλίες που οργανώνει για την ενίσχυση του εργαστηριακού και σεμιναριακού χαρακτήρα των σπουδών (Εν.2.2.2γ/ΠΕ1/Δ1) με ομιλητές τους ερευνητές του ΕΚΕΦΕ «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» Δρ.Ι.Πρατικάκη και Δρ.Β.Γάτο με θέματα:

«Μηχανές αναζήτησης πολυμεσικού υλικού βάσει περιεχομένου και γνώσης»
Δρ. Ιωάννης Πρατικάκης (10-12 πμ)

«Ψηφιακή επεξεργασία και αναγνώριση ιστορικών εγγράφων»
Δρ. Βασίλειος Γάτος (2-4 μμ).




Ο Υπεύθυνος δράσης


Χ.Στρουθόπουλος
Καθηγητής


ΟΜΙΛΙΑ
“Μηχανές αναζήτησης πολυμεσικού υλικού
βάσει περιεχομένου και γνώσης”
Δρ. Ιωάννης Πρατικάκης
H συνεχώς αυξανόμενη παραγωγή και χρήση πολυμεσικού υλικού λόγω της προόδου στις τεχνολογίες υπολογιστών και την εμφάνιση του Παγκόσμιου ιστού (WWW) έχουν καταστήσει προφανή την ανάγκη για αποτελεσματική και αποδοτική δεικτοδότηση και ανάκτηση πολυμεσικού υλικού (εικόνα, βίντεο, τρισδιάστατα (3Δ) γραφικά, κτλ) λαμβάνοντας υπόψη όχι μόνο τα μεταδεδομένα που συνδέονται με το υλικό (π.χ. τίτλοι και σχολιασμοί) αλλά και άμεσα το οπτικό περιεχόμενο που υποστηρίζεται από την αντίστοιχη γνώση. Στη διάρκεια της περιόδου εξέλιξης της έρευνας ανάκτησης πολυμεσικού υλικού βάσει περιεχομένου, σε οποιοδήποτε σύστημα, η σημαντικότερη δυσχέρεια είναι το χάσμα μεταξύ των χαρακτηριστικών χαμηλού επιπέδου και των σημασιολογικών εννοιών υψηλού επιπέδου. Επομένως, η προφανής προσπάθεια προς τη βελτίωση ενός συστήματος ανάκτησης πολυμεσικού υλικού είναι να εστιάσει στις μεθοδολογίες που θα επιτρέψουν μια μείωση ή ακόμα και, της καλύτερης περίπτωσης, ένα γεφύρωμα του προαναφερθέντος χάσματος. Αυτή η διάλεξη θα καλύψει όλες τις πτυχές που έχουν καθοδηγήσει την έρευνα για να μειώσουν το σημασιολογικό χάσμα που οδηγεί στις μηχανές που μπορούν να ενσωματώσουν άμεσα τη γνώση που αντιστοιχεί στις συγκεκριμένες περιοχές ενδιαφέροντος.
Στην αρχή, η διάλεξη θα εστιάσει στις τρέχουσες προσεγγίσεις ανάλυσης περιεχομένου της οπτικής πολυμεσικής πληροφορίας, δηλαδή (εικόνα, βίντεο και τρισδιάστατα (3Δ) γραφικά). Η κατάσταση προόδου στην εξαγωγή χαρακτηριστικών γνωρισμάτων θα δοθεί εκτενώς με την υποστήριξη των χαρακτηριστικών γνωρισμάτων που έχουν κατοχυρωθεί στην τυποποίηση κατά MPEG-7 προσδιορίζοντας τη σημασία του ρόλου της για τη σύγχρονη διαχείριση πολυμέσων.
Προκειμένου να επιτευχθεί η σημασιολογική ανάλυση και η εξόρυξη γνώσης από το περιεχόμενο πολυμεσικής πληροφορίας, σημαντικό ρόλο παίζει η δημιουργία και η χρήση των οντολογιών που μπορούν να περιγράψουν το περιεχόμενο πολυμέσων σε μια επίσημη μορφή που μπορεί να επεξεργασθεί από μία μηχανή (υπολογιστή). Σε αυτήν την διάλεξη, θα παρουσιαστεί η τρέχουσα κατάσταση προόδου στις οντολογίες πολυμέσων προσδιορίζοντας τη σημασία τους στις μηχανές αναζήτησης.
Τέλος, στα πλαίσια της διάλεξης θα γίνει επίδειξη από σύγχρονες αντιπροσωπευτικές μηχανές αναζήτησης πολυμεσικού υλικού καθώς και τη δημιουργία πολυμεσικών οντολογιών που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι των σύγχρονων μηχανών αναζήτησης και ανάκτησης σε σημασιολογικό επίπεδο.


ΟΜΙΛΙΑ
“Ηλεκτρονική Ανάγνωση Ελληνικών Ιστορικών Βιβλίων και Χειρογράφων”
Δρ. Βασίλης Γάτος

Οι συλλογές πολύτιμων/ιστορικών βιβλίων και χειρογράφων αποτελούν μία σημαντική πηγή πρωτότυπων πληροφοριών, τόσο σε ότι αφορά την ιστορία των προηγούμενων περιόδων όσο και την ανάπτυξη, διαχρονικά, της ίδιας της πολιτιστικής τεκμηρίωσης. Αν και μέχρι σήμερα έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες ψηφιοποίησης και ηλεκτρονικής πλοήγησης, δεν υπάρχει κατάλληλο περιβάλλον παροχής πρόσβασης στο περιεχόμενο των συλλογών αυτών, κατά συνέπεια μεγάλος αριθμός ιστορικών βιβλίων και χειρογράφων δεν έχει μελετηθεί ακόμα και παραμένει ανεκμετάλλευτος. Στα πλαίσια αυτά, το Εργαστήριο Υπολογιστικής Ευφυΐας (Computational Intelligence Lab – CIL) του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» έχει αναπτύξει καινοτόμες τεχνικές για την επεξεργασία, αναγνώριση και παροχή πρόσβασης στο περιεχόμενο πολύτιμων συλλογών βιβλίων και χειρογράφων. Στην ομιλία αυτή θα παρουσιαστούν τα παραπάνω αποτελέσματα με έμφαση στην προεπεξεργασία της εικόνας (εξάλειψη θορύβου, βελτίωση της ποιότητας, διόρθωση της στροφής, εύρεση κλίσης γραμμάτων), στην αναγνώριση της βυζαντινής γραφής και στον εντοπισμό λέξεων σε ιστορικά βιβλία.

Καταγράφηκε

Δεν ήρθε η σειρά μου. Εγώ την έφερα :p
openmind
*
Μηνύματα: 7
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #1 - 30 Μαΐου 2007, 22:17
0

Thnks  ;)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση