Νέα:
Σαββάτο 20 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
20 Απριλίου 2024, 04:46

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 51
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 34
Σύνολο: 34

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
απορια εργαστηριακη ασκηση 3
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 3804 φορές.
johncornflex
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

02 Ιανουαρίου 2017, 14:05
0

Χρόνια πολλά παιδιά,έχω μία απορία,όποιος μπορεί ας βοηθήσει παρακαλώ.Αφορά την εργαστηριακή άσκηση 3,αναφέρομαι σε 2 υποερωτήματα των οποίων οι εκφωνήσεις είναι,
1)Στις 10 πρώτες γραμμές του αρχείου /etc/passwd να εμφανίζεται μόνο
το LOGIN και το UID των χρηστών
2)Στο αρχείο /etc/passwd, στις γραμμές των χρηστών που το LOGIN
τους αρχίζει από 'r', να εμφανίζεται μόνο το GID και το LOGIN μ'
αυτή τη σειρά. Οι υπόλοιπες να εμφανίζονται κανονικά.
Οι απαντήσεις αντίστοιχα είναι


1) :1,10s/^\([^:]*\):[^:]*:\([^:]*\):.*$/\1 \2/

2):1,$s/^r\([^:]*\):[^:]*:[^:]*:\([^:]*\):.*$/\2 r\1/

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο αυτές τις εντολές?Έχω μια ιδέα γενικά αλλά κάπου χάνομαι
Καταγράφηκε
nabz0r
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 624
Θετικοί ψήφοι: +75

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

(•‿•)

Άντρας
Απάντηση #1 - 07 Ιανουαρίου 2017, 23:10
+2

1) :1,10s/^\([^:]*\):[^:]*:\([^:]*\):.*$/\1 \2/
:1,10s: Αντικατέστησε απο την γραμμή 1 έως 10
/ : Η 1η κάθετως μας λέει τι ψάχνουμε. Είναι σαν έχεις την σακούλα με τα deliver και να ψάχνεις το πιτόγυρό σου, αλλά με regular expressions
^ : Αρχή της γραμμής
\([^:]*\) : Πάρε όλους τους χαρακτήρες εκτώς της άνω-κάτω τελείας και βαλ' τους στο 1ο group (Αυτό κάνουν οι παρενθέσεις. Ομαδοποιούν δεδομένα)
[^:]* : Το ίδιο με πάνω απλά δεν τα κάνουμε τίποτα
\([^:]*\) : Πάρε όλους τους χαρακτήρες εκτώς της άνω-κάτω τελείας και βαλ' τους στο 2ο group
.*$ : Πάρε όλους τους χαρακτήρες που μείνανε μέχρι το τέλος της γραμμής ($=τέλος γραμμής
/ : Μετά απο αυτή την κάθετο αρχίζει η εντολή που μας λέει με τι θα βάλουμε στην θέση κάθε γραμμής που ταιριάζει με το μοτίβο της 1η καθέτου. Δηλαδή βρήκαμε τα πιτόγυρά μας. Τι θα τα κάνουμε τώρα?
\1 : βάλε εδώ ότι είχαμε στο 1ο group
\2 : βάλε εδώ ότι είχαμε στο 2ο group

Μπορείς εδώ να το δεις πιο αναλυτικά : https://regex101.com/r/AkfXkC/1
Αν προσέξεις έχει κάποιες διαφορές (πχ δεν υπάρχουν \ πριν τις παρενθέσεις και αντί για \1 έχω βάλει $1).

Αν κολλήσεις κάπου συγκεκριμένα, πες.

ΥΓ : Ορίστε και ένα παράδειγμα for the lulz. https://regex101.com/r/l1349X/1
Καταγράφηκε

You're older than you've ever been, and now you're even older
      ...and now you're even older...and now you're even older...
tzibo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 74
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 08 Ιανουαρίου 2017, 10:09
+1

Καλημέρα, πάρα πόλυ χρήσιμη η απάντηση σου και το λινκ που έδωσες για περαιτέρω βοήθεια.Γνωρίζει κάποιος την λύση στα 3 πρώτα ερωτήματα;μια τέτοια παρόμοια ερώτηση έπεσε και στην πρώτη πρόοδο φέτος.

Καταγράφηκε

Η Τεχνιτη Νοημοσυνη Δεν Μπορει Να Κερδισει Τη Φυσικη Ηλιθιοτητα...
johncornflex
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #3 - 08 Ιανουαρίου 2017, 12:19
0

nabz0r σε ευχαριστω φιλε,ησουν κατατοπιστικοτατος!Ξέρω την σημασια αυτων των συμβολων,απλως δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως λειτουργει αυτο που κανει στο συγκεκριμενο παραδειγμα.θα μπορουσες μηπως να με εξηγησεις πανω στο συγκεκριμενο παραδειγμα.πχ η πρωτη ομαδοποιηση /( /) λογικα αυτο το ειναι login και η δευτερη ομαδοποιηση αναφερεται στο uid?Δηλαδη στην πρωτη ομαδοποιηση θα ψαξει χαρακτηρες και αριθμους για να βρει το login των χρηστων?και αντιστοιχα το ιδιο για το uid?Τελος στο [^:]* τι ακριβως ψαχνει?
Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιανουαρίου 2017, 12:24 από johncornflex Καταγράφηκε
nabz0r
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 624
Θετικοί ψήφοι: +75

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

(•‿•)

Άντρας
Απάντηση #4 - 08 Ιανουαρίου 2017, 14:53
0

nabz0r σε ευχαριστω φιλε,ησουν κατατοπιστικοτατος!Ξέρω την σημασια αυτων των συμβολων,απλως δεν μπορω να καταλαβω πως ακριβως λειτουργει αυτο που κανει στο συγκεκριμενο παραδειγμα.θα μπορουσες μηπως να με εξηγησεις πανω στο συγκεκριμενο παραδειγμα.πχ η πρωτη ομαδοποιηση /( /) λογικα αυτο το ειναι login και η δευτερη ομαδοποιηση αναφερεται στο uid?Δηλαδη στην πρωτη ομαδοποιηση θα ψαξει χαρακτηρες και αριθμους για να βρει το login των χρηστων?και αντιστοιχα το ιδιο για το uid?Τελος στο [^:]* τι ακριβως ψαχνει?

[^:]* Αυτό παίρνει όλους τους χαρακτήρες εκτός απο άνω-κάτω τελεία. Το ^: σημαίνει 'εκτός απο άνω κάτω τελεία'. τα [] είναι για ομαδοποίηση. Σκέψου το αν θες σαν παρενθέσεις στα μαθηματικά/προγραμματισμό. Με τον αστερίσκο στην ουσία λέει 'πάρε ότι  βρεις μέχρι να συναντήσεις άνω-κάτω τελεία'

Οσο για την ομαδοποίηση, ναι έτσι είναι.

Γενικά μπορείς να κάνεις δοκιμές στο regex101.com ή στο http://www.regexr.com/ γιατί εγώ δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλά :/

Καταγράφηκε

You're older than you've ever been, and now you're even older
      ...and now you're even older...and now you're even older...
johncornflex
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #5 - 08 Ιανουαρίου 2017, 19:04
0

ο αστερισκος νομιζω σημαινει,καμια η περισσοτερες επαναληψεις του προηγουμενου χαρακτηρα.Τελος παντων μαλλον τετοιου ειδος παραδειγματα θα τα κανω με την εντολη awk που ειναι πολυ πιο ευκολη και πιο κατανοητη.Ευχαριστω παντως για την βοηθεια!
Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιανουαρίου 2017, 19:07 από johncornflex Καταγράφηκε
tzibo
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 74
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #6 - 08 Ιανουαρίου 2017, 19:14
0

καλησπέρα δίκιο έχεις. Προσπάθησα και έλυσα τις 2 πρώτες ερωτήσεις από τα θέματα παραπάνω.Δεν ξέρω αν είναι σωστές.
1)1,$s/^\([^:][^:][^:]\):[^:]:[^:]:\(1[1-3]\):.*$/\1\2
Το login αποτελείται από 3 ψηφία(1ο πεδίο) και GID μεταξύ 10-14(4ο πεδίο)

2)1,$s/^\([^:]\):[^:]:\([^:]\):\([^:]:[^:]\):.*$/\1\2
Ομαδοποίησα το Login και UID (1o και 3ο πεδίο) και στο UID έβαλα να έχει 2 χαρακτήρες-ψηφία.

Μπορεί να κάποιος να βοηθήσει με την 3η ερώτηση;
Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιανουαρίου 2017, 19:26 από tzibo Καταγράφηκε

Η Τεχνιτη Νοημοσυνη Δεν Μπορει Να Κερδισει Τη Φυσικη Ηλιθιοτητα...
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση