Νέα:
Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
02 Μαΐου 2024, 00:45

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 87
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 92
Σύνολο: 92

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5   Κάτω
Εκτύπωση
Τα νέα προτεινόμενα Projects
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 25980 φορές.
differentreality
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 602
Θετικοί ψήφοι: +20

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #20 - 01 Ιουνίου 2009, 14:28
0

+1 Chrisp υλοποίηση ενός προγράμματος που σου ζητάει copy paste δεν είναι απλά να γράψεις την εντολή cp.  Πρέπει να προβλέψεις όλα τα λάθη που μπορεί να κάνει ο χρήστης.  Κι αυτό ναι μετράει, και μάλιστα πάρα πολύ.

τώρα από εκεί και πέρα αν εσύ επέλεξες έναν κώδικα 500 γραμμών για κάτι που μπορούσε να υλοποιηθεί με 200, δε θα σου πει - και δεν μπορεί να σου πει - κανένας τίποτα. 

Ο στόχος εξ' άλλου είναι να μάθεις.  Εσύ κάνοντας αυτό το project νιώθεις ότι κάτι έμαθες? Οτι έψαξες, προσπάθησες, παιδεύτικες και τελικά κέρδισες κάτι από αυτή τη διαδικασία?  Αυτό είναι το ζητούμενο.  Και πάνω σε αυτό... εννοείται ότι κάθε τελεία που έχει το πρόγραμμά σου επιβάλλεται να ξέρεις τι κάνει. 
Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #21 - 01 Ιουνίου 2009, 15:12
0

...
τώρα από εκεί και πέρα αν εσύ επέλεξες έναν κώδικα 500 γραμμών για κάτι που μπορούσε να υλοποιηθεί με 200, δε θα σου πει - και δεν μπορεί να σου πει - κανένας τίποτα. 
...

Σωστά! Όμως δε θα πάρει άριστα
Καταγράφηκε
StSyiLaD
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 171
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #22 - 01 Ιουνίου 2009, 15:14
0

Εχω καταλαβει και πολλα μαλιστα γιατι σε μερικα θεματα αν και ζητησα την βοηθεια του κ.Χουβαρδα στην ουσια δεν βοηθηουσε καθολου... Οποτε επρεπε μερικα πραγματα να τα κανω με τον μακρυ αλλα σιγουρο δρομο.
Το μονο προβλημα μου ειναι οτι δεν ειχα χρονο να κατσω να διαβασω την awk οποτε εκανα ενα προγραμμα χωρις awk και μου εχει πιασει το ενα script περιπου 800-900 γραμμες. Ξερω οτι με awk μπορει να μου επιανε το μισο αλλα απο απο το να μην το κανω καθολου το εκανα με τις γνωσεις που ειχα ηδη. Αυτα που ζηταει στο project τα κανω ολα. Και ολους τους ελεγχους επισης.. Απλα παραξενευτηκα που μου βγηκε τοσο πολυ...Γιατι συνολικα τα 5 scriptakia που εχω ειναι πολλλλλλλλλες γραμμες κωδικας...  :D
Καταγράφηκε

...hell yeah...i love life!!!!!!
StSyiLaD
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 171
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #23 - 01 Ιουνίου 2009, 15:15
0

...
τώρα από εκεί και πέρα αν εσύ επέλεξες έναν κώδικα 500 γραμμών για κάτι που μπορούσε να υλοποιηθεί με 200, δε θα σου πει - και δεν μπορεί να σου πει - κανένας τίποτα. 
...

Σωστά! Όμως δε θα πάρει άριστα


Γιατι να μην παρω αριστα απο την στιγμη που κανω ακριβως οοοοτι λεει στο project?
Καταγράφηκε

...hell yeah...i love life!!!!!!
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #24 - 01 Ιουνίου 2009, 15:19
0

Προφανώς δεν είσαι αρκετά χρόνια στη σχολή για να καταλάβεις πως λειτουργούν συγκεκριμένοι καθηγητές σε εργαστήρια που αφορούν προγραμματισμό. (π.χ. Κιορπές)
Αν υπάρχει τρόπος για σωστότερο κώδικα, τότε γιατί να σου βάλει άριστα;
Σωστή λογική..αλλά μη ξεχνάμε ότι αφορά noobs σε προγραμματισμό.
Καταγράφηκε
Chrisp
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1176
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #25 - 01 Ιουνίου 2009, 15:21
0

 Μια συμβουλή! Διαβασε awk!!!! Ειναι ο ευκολος τρόπος για να περάσεις το μάθημα. Δεν θα σου πάρει πολυ ωρα, θα βελτιώσεις το πρόγραμμα σου και θα περασεις και το μαθημα ανετα. Awk και grep θελουν τα ΛΣ.
Καταγράφηκε

Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
StSyiLaD
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 171
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #26 - 01 Ιουνίου 2009, 15:29
0

Δεν ειχα χρονο να κατσω να διαβασω awk γιατι 1) εχω και project για την τεχνολογια λογισμικου και 2) γιατι απαιτουν να τους δωσουμε project υλοποιοντας εντολες που δεν τις εχουμε διδαχθει καν??? Δεν πρεπει να το απαιτουν αυτο. Δεν εχουμε μονο το δικο τους εργαστηριο...
Θα τσατιστω πολυ αμα μου πουν κατι τετοιο...
Και θα διαβασω και κατανοησω την awk αφου μου δωσουν και τις υπολοιπες πληροφοριες οι καθηγητες γιατι το βιβλιο δεν γραφει πολλα πραγματα, που οι καθηγητες ομως μας επισημαινουν.
Πραγματα εμαθα πολλα κανοντας το project.Με βοηθησε αρκετα δεν μπορω να πω αλλα δεν μπορεις να απαιτεις απο τον αλλον να κανει πολλαπλασιασμο αμα δεν του εχεις μαθει πρωτα προσθεση!  :P
Καταγράφηκε

...hell yeah...i love life!!!!!!
Chrisp
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1176
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #27 - 01 Ιουνίου 2009, 15:33
0

 Εχω ανεβασει καποια παραδείγματα και κάποιες σημειωσεις (power point) από το ΤΕΙ ΘΕσσαλονικης. Εγω απο εκεί διαβασα και μου φανηκαν αρκετα ευκολα και κατανοητα. Να ξερεις οτι η awk ειναι απείρως ευκολοτερη απο τη sed.
Καταγράφηκε

Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
differentreality
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 602
Θετικοί ψήφοι: +20

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #28 - 01 Ιουνίου 2009, 16:01
0

Το χω ξαναπει αυτό αλλά το ξαναλέω... είναι φύσιν αδύνατο να μας διδάσκουν τα πάντα...  είμαστε εδώ για να μάθουμε, όχι για να μας βάλουν πράγματα μέσα στο κεφάλι μας.  ΦΥΣΙΚΑ και θα κάτσουμε να ψάξουμε και 5 πράγματα μόνοι μας.  όοοοοολο το θέμα γι αυτό γίνεται, να πάρουμε μερικές κατευθυντήριες γραμμές και να ψαχτούμε μόνοι μας... Μας έμαθαν τα βασικά - και το βιβλίο του εργαστηρίου είναι πάρα πολύ καλό αρκεί να διαβαστεί προσεκτικα όσες φορές χρειάζεται ο καθένας για να το καταλάβει - τώρα πρέπει να ψάξουμε και λίγο μόνοι μας.

έχουμε τη δυνατότητα ναπαίρνουμε όσα μαθήματα θέλουμε όποτε θέλουμε, πράγμα που δεν ισχύει σε άλλες σχολές.  Επομένως είναι στο χέρι μας να ξέρουμε σε πόσα μαθήματα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε, δηλαδή να διαβάσουμε και να ψαχτούμε, όχι να παπαγαλίσουμε τις διαφάνειες του μαθήματος.

Υπάρχουν κάποια πράγματα που φωνάζουν από μακρυά awk.  Γενικά πάντως νομίζω ότι πρέπει να μπει άριστα σε μια εργασία που δε χρησιμοποιεί το βέλτιστο τρόπο αλλά φτάνει με ικανοποιητικό τρόπο στο αποτέλεσμα.  Και το βασικό είναι να δείξεις ότι ξέρεις... Τώρα βέβαια εσύ δεν ξέρεις (την awk) γεγονός που αποτελεί πρόβλημα... Γιατί όταν σε ρωτήσουν γτ δε χρησιμοποιήσες awk τι θα πεις? :/
Καταγράφηκε
StSyiLaD
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 171
Θετικοί ψήφοι: +3

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #29 - 01 Ιουνίου 2009, 16:37
0

Oτι δεν προλαβα να την διαβασω!!!!!!
Γιατι ολη μας η ζωη δεν γυρναει γυρω απο τα λειτουργικα.. δεν εχουμε εννοειιιιται ενα μαθημα σε ολο το εξαμηνο αλλα απο 10 μεχρι 15!
Και το project μας το παραδωσανε πριν απο το πασχα.Που πριν απο το πασχα δεν ειχαμε κανει καν grep .Αρα συμφωνα με τα λεγομενα σου εγω θα επρεπε πριν απο το πασχα να πιασω και να διαβασω ολο το βιβλιο των λειτουργικων ωστε να μαθω απο μονη μου οοοολες τις εντολες ωστε να κατσω και να κανω το project! Και δεν μου λες, γιατι παμε τοτε εργαστηριο??? Απλα για να δειχνουμε την ομορφια μας??? Η μαλλον γιατι τοτε σπουδαζουμε??? Ας κατσει ο καθενας σπιτι του και ας διαβασει οτι θελει...
Συγνωμη για το υφος αλλα πραγματικα το μαθημα δεν ειναι φυσικη 'η μαθηματικα που το διδασκομαι εδω και χρονια... αλλα ειναι ενα μαθημα που το βλεπω για πρωτη φορα ... και καποιες βασεις τις θελω και απο το εργστηριο...
Καταγράφηκε

...hell yeah...i love life!!!!!!
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5   Πάνω
Εκτύπωση