Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 16:48

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 49
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 41
Σύνολο: 41

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Φιλοσοφία Πιστεύετε στην ανωτερότητα?
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πιστεύετε σε κάποιου είδους ανωτερότητα?
ΝΑΙ - 27 (45.8%)
ΟΧΙ - 23 (39%)
ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ - 9 (15.3%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Σελίδες: 1 2 [3]   Κάτω
Εκτύπωση
Πιστεύετε στην ανωτερότητα?
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 14852 φορές.
Final_countdown
Διοίκησης Επιχειρήσεων
*
Μηνύματα: 12
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #20 - 16 Φεβρουαρίου 2011, 18:20
0

             
''Όλοι γεννιόμαστε ίσοι, αλλά δεν γινόμαστε ίσοι και δεν πεθαίνουμε ίσοι.''
Ή μήπως όχι..?

   
  Το σίγουρο είναι ότι  πάνω απ’ όλα τίποτα δεν μας κάνει ίδιους. Τίποτα στο σύμπαν δεν είναι ίδιο με κάτι άλλο. Μπορεί να του φέρνει λίγο ή να είναι ίσο αλλά δεν παύει ποτέ να μην είναι ίδιο. Το x μπορεί να είναι ίσο με το y αλλά δεν παύει το x πάντα να είναι x και το y πάντα να είναι y και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι’ αυτό. Μπορεί κάποιος κάπου σε ένα κομμάτι χαρτί να χαράξει την γη ίση χρησιμοποιώντας κλίμακα και να το αποδεχτούν όλοι γύρο του, αλλά ποτέ δεν θα είναι ίδια. Οι άνθρωποι δημιουργηθήκαμε κατ εικόνα και καθ ομοίωση του Θεού αλλά προσέξτε  ‘καθ ομοίωση’ όχι ίδιοι. Εικόνα μπορείς να πεις ότι είναι οι λέξεις μας και ομοίωση οι πράξεις μας. Στην ουσία τελικά το έργο μας, το Είναι μας. Κάτι που θα μας έκανε Θεούς θα μας έκανε για τον εαυτό μας αλλά όχι πάντα και για τους γύρο μας. Η μήπως όχι..? Αλλά ο Θεός είναι τα πάντα όχι μόνο εμείς.

   Η ισότητα μπορεί να αναφέρεται στις αποφάσεις μας. Η ανωτερότητα στις πράξεις μας. Και το Είναι μας στο έργο μας. Ίσως.. Μα πάντα αυτό που μετράει στο τέλος όταν αφήνουμε αυτόν τον κόσμο είναι το έργο μας. Οι πράξεις μας αφορούν εκείνους που θέλουν να ακολουθούσουν ή όχι τον δρόμο για το έργο μας. Εκείνους που στο τέλος θα είναι ή δεν θα είναι κομμάτι του. Όλα όμως είναι αλληλένδετα βλέποντας ότι οι αποφάσεις μας καθορίζουν τις πράξεις μας και η ανωτερότητα στις πράξεις μας καθορίζουν τελικά το έργο μας. Τέλος η μοίρα του έργου μας όπως ξέρουμε κρεμιέται κυριολεκτικά  από τις αποφάσεις μας και την διαθεσιμότητα μας να τις πράξουμε, αλλά και τον τρόπο που θα διαλέξουμε να το κάνουμε αυτό.

   Ο κλέφτης, αλλά όχι και φονιάς, μπορεί να είναι κατώτερος..? (ο φονιάς σίγουρα είναι’ δεν δικαιολογείται!) . Γίνεται όμως αμέσως ανώτερος όταν κλέβει για κάποιον ιερό σκοπό. Π.χ. για να ζήσει ή να ταΐσει την οικογένεια του. Και μην ξεχνάμε ότι κανείς δεν κλέβει από χόμπι αλλά μονό από ανάγκη. Και να ισχυρίζεται αυτό, κατά βάθος θέλει να εκπληρώσει κάποια επιθυμία του όποια και να είναι αυτή, όποιος και να είναι αυτός. Όταν όμως δεν το παραδέχεται αυτό στο τέλος, ναι τότε μπορείς να πεις ότι είναι κατώτερος αλλά σε άλλο κομμάτι της προσωπικότητας του. Οπότε αν σε κλέψει και σκεφτείς εκείνη την στιγμή το ότι  ‘’ας πάει στο καλό, το έκανε από ανάγκη’’ έχεις κάνει αυτόματα μια καλή πράξη, πάντα υποσυνείδητα, και γίνεσαι ανώτερος. Αν όμως υπερηφανευτείς και το διαλαλήσεις τότε όχι μόνο δεν γίνεσαι ανώτερος αλλά δείχνεις και σημάδι κατωτερότητας.  Τέλος αν θεωρήσεις ότι αυτό που σου έκλεψε τελικά το είχες ποιο πολύ ανάγκη εσύ και δεν πρόκειται ποτέ, ή δύσκολα, να το ξαναποκτήσεις τότε είσαι άτυχος. Όχι αυτός κατώτερος και ούτε εσύ ανώτερος.

   Ναι τελικά πιστεύω ότι ένας άνθρωπος μπορεί να είναι ανώτερος από κάποιον άλλο άνθρωπο. Όχι γιατί το λέει αλλά γιατί εμείς του το αναγνωρίζουμε. Άλλωστε συνήθως ο ανώτερος άνθρωπος είναι και μετριόφρον. Ή μήπως όχι..? Ας αφήσουμε στην άκρη τα… φυλετικά και τα… περί του πλούτου (Νέλσον Μαντέλα- έγχρωμος, Μαριάννα Βαρδινογιάννη- πλούσια)  κ.λπ. και ας παραδεχτούμε ότι όλοι είμαστε άνθρωποι και όλοι μπορούμε να γίνουμε στα ματιά των άλλων ανώτεροι. Μας δίνεται ελευθέρα η ευκαιρία να ακολουθήσουμε τον δρόμο που χάραξαν τα ανωτέρα, για τον καθένα μας, πρότυπα ανθρώπων βλέποντας τον βίο και τα έργα τους, ή και γιατί όχι να γίνουμε και εμείς με την σειρά μας πρότυπα για άλλους. Αυτά που γράφω είναι γεγονότα που εγώ παρατηρώ στην ζωή και την φύση και όχι ειδήσεις αλλιώς θα είχε λυθεί το υπαρξιακό μας. Αυτό που μένει στο τέλος είναι κατά πόσο επιθυμούμε να γίνουμε ανώτεροι άνθρωποι και τι μας ωθεί σε αυτό. Ποια είναι να κίνητρα και αν τελικά θα το προσπαθήσουμε.
Καταγράφηκε
ScullShot
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 504
Θετικοί ψήφοι: +74

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

The Economy Picker!

Άντρας
Απάντηση #21 - 26 Μαρτίου 2011, 03:01
0

Φυσικά και πιστεύω στην ανωτερότητα! Αυτό έλλειπε να είμαστε όλοι ίσα και όμοια...ΧΑ!
Καταγράφηκε
niceweather
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 334
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #22 - 28 Απριλίου 2011, 22:36
-1

H ανωτερότητα άρα  είναι στοιχεία που βγάζουμε στον χαρακτήρα μας και στη ζωή μας και όχι απλά λεκτικά αλλά πρακτικά...με τις ενέργειές μας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]   Πάνω
Εκτύπωση