Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 18:06

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 49
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 39
Σύνολο: 39

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Πίνακας Ανακοινώσεων Ανακοινώσεις και Έκτακτα Νέα ΤΕΙ: Ανακοινώσεις Δικαίωμα εξέτασης όλων των μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο 2014-2015
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Δικαίωμα εξέτασης όλων των μαθημάτων για το χειμερινό εξάμηνο 2014-2015
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 9855 φορές.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
17 Οκτωβρίου 2014, 11:45
0

ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σέρρες 16.10.2014

Ποιοι φοιτητές έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στις εξετάσεις Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2015 σε όλα τα μαθήματα

Σύμφωνα με το άρθρο 9 του Νόμου 4283/2014 (ΦΕΚ 189, τ.Α΄) και την περίπτωση α΄ της παρ. 9 του άρθρου 80 του Ν.4009/2011 (ΦΕΚ 195, τ.Α΄)  διευκρινίζεται ότι:

1. Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις όλων των μαθημάτων (θεωρητικών και εργαστηριακών) του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου (σ.σ. δηλ. που διδάσκονται και στα δύο εξάμηνα) έχουν όσοι Φοιτητές συμπλήρωσαν το 18ο τυπικό εξάμηνο στις 31.08.2012 και σήμερα βρίσκονται στο 23ο τυπικό εξάμηνο και άνω. Αυτοί και μόνο οι Φοιτητές έχουν δικαίωμα για δηλώσεις μαθημάτων του χειμερινού και εαρινού εξαμήνου (για τη συμμετοχή στις εξετάσεις του Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2015). Ειδικά για το εργαστηριακό μέρος μικτών μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου, επισημαίνεται η υποχρέωση των Φοιτητών να έχουν παρακολουθήσει το εργαστήριο και να έχουν ανταποκριθεί επιτυχώς στις όποιες υποχρεώσεις προβλέπονται κατά περίπτωση.

2. Όλοι οι υπόλοιποι Φοιτητές, που δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες, θα δηλώσουν και θα εξεταστούν μόνο στα μαθήματα του τρέχοντος χειμερινού εξαμήνου, σύμφωνα με τις σχετικές ανακοινώσεις των Γραμματειών των Τμημάτων του ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας.

Γιώργος Ν. Μαγούλιος
Καθηγητής
Αναπληρωτής Προέδρου
Ακαδημαϊκών Υποθέσεων & Προσωπικού


Πηγή: http://teicm.gr/index.php?id=3169


Παράθεση
Άρθρο 80, παρ. 9 του Ν.4009/2011 (ΦΕΚ 195, τ.Α΄)

Άρθρο 80
Λοιπές μεταβατικές διατάξεις

9. α) Όσοι φοιτητές συμπληρώνουν στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του διπλάσιου αριθμού εξαμήνων από όσα απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά δύο εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

β) Με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου, όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας ίσης ή μεγαλύτερης του αριθμού εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξανόμενης κατά τέσσερα εξάμηνα, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα από τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

γ) Όσοι φοιτητές έχουν συμπληρώσει στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 φοίτηση διάρκειας μικρότερης από αυτήν της προηγούμενης παραγράφου, θεωρείται ότι έχουν απωλέσει αυτοδικαίως τη φοιτητική ιδιότητα όταν συμπληρώσουν φοίτηση διάρκειας ίσης με το διπλάσιο αριθμό εξαμήνων από όσα απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στον Οργανισμό του ιδρύματος.

δ) Οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να διακόψουν, με έγγραφη αίτησή τους στη γραμματεία της οικείας σχολής, τις σπουδές τους για όσα εξάμηνα, συνεχόμενα ή μη, επιθυμούν, και πάντως όχι περισσότερα από τον ελάχιστο αριθμό εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών. Τα εξάμηνα αυτά δεν προσμετρώνται στην παραπάνω ανώτατη διάρκεια φοίτησης. Οι φοιτητές που διακόπτουν κατά τα ανωτέρω τις σπουδές τους, δεν έχουν τη φοιτητική ιδιότητα καθ’ όλο το χρονικό διάστημα της διακοπής των σπουδών τους. Μετά τη λήξη της διακοπής των σπουδών οι φοιτητές επανέρχονται στη σχολή.

ε) Για την απώλεια της φοιτητικής ιδιότητας εκδίδεται σχετική διαπιστωτική πράξη από τον κοσμήτορα της οικείας σχολής, με την οποία βεβαιώνονται και τα μαθήματα στα οποία ο φοιτητής έχει εξεταστεί επιτυχώς.


Παράθεση
Άρθρο 9 του Ν. 4283/2014 (ΦΕΚ 189, τ.Α΄)

Άρθρο 9
Ρύθμιση θεμάτων διαγραφών φοιτητών

Στο τέλος της περίπτωσης α ́ της παρ. 9 του άρθρου 80 του ν. 4009/2011 (A ́ 195) προστίθεται εδάφιο ως ακολούθως: «Εξαιρούνται και θεωρείται, ότι έχουν απωλέσει αυτοδίκαια τη φοιτητική ιδιότητά τους στις 30.4.2015, όσοι φοιτητές οφείλουν μόνο διπλωματική ή πτυχιακή εργασία ή πρακτική άσκηση ή συμμετείχαν σε εξετάσεις ή είχαν κάνει δήλωση μαθημάτων σε τουλάχιστον μία εξεταστική περίοδο κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2012−2013 και 2013−2014, δικαιούμενοι να εξεταστούν σε όλα τα μαθήματα στις εξεταστικές περιόδους Σεπτεμβρίου 2014 και Φεβρουάριου 2015. Το εδάφιο αυτό ισχύει από 31.8.2014».
Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου 2014, 14:16 από Sérmac Καταγράφηκε
Kostasd91
*
Μηνύματα: 142
Θετικοί ψήφοι: +76

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #1 - 17 Οκτωβρίου 2014, 11:52
0

Fair enough
Καταγράφηκε
ArnakiGiaxni
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 579
Θετικοί ψήφοι: +297

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

like a sir...

Απάντηση #2 - 17 Οκτωβρίου 2014, 11:54
0

cry mode: ON
Καταγράφηκε
Saviordargon
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 248
Θετικοί ψήφοι: +69

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ελα ρε φιλε......

Άντρας
Απάντηση #3 - 17 Οκτωβρίου 2014, 14:50
+1

Το θεωρώ λίγο αυστηρό, δεν χρειάζεται να βοηθούν όσους είναι στο 8ο ή 11 εξάμηνο (για να μην βγάζω και εγώ την ουρά μου απέξω) αλλά το συγκεκριμένο όριο μου φαίνεται too much.

Επίσης διευκολύνσεις θα πρέπει να γίνονται σε όσους χρωστάνε μόνο πτυχιακή ή πρακτική ή σε αυτούς που χρωστάνε μόνο 1-2 εργαστήρια και πρέπει να περιμένουν 1 ολόκληρο χρόνο για να μπορέσουν να πάρουν το πτυχίο τους.

just my 2 cents dont flame please.
Καταγράφηκε

☻/ This is Bob, copy & paste him
/▌ on every comment you see
/ \ so he can take over teiserron
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 17 Οκτωβρίου 2014, 15:03
+1

Αφού έτσι κι αλλιώς θα οργανωθεί εξεταστική για όλα τα μαθήματα, (πρόγραμμα, θέματα, επιτηρητές κ.λπ.). Καν' το και για τους επί πτυχίω να τελειώνουν...
Καταγράφηκε
Saviordargon
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 248
Θετικοί ψήφοι: +69

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ελα ρε φιλε......

Άντρας
Απάντηση #5 - 17 Οκτωβρίου 2014, 15:10
0

Αφού έτσι κι αλλιώς θα οργανωθεί εξεταστική για όλα τα μαθήματα, (πρόγραμμα, θέματα, επιτηρητές κ.λπ.). Καν' το και για τους επί πτυχίω να τελειώνουν...

Ακριβώς, αν θεωρούν ότι πρέπει να μην δώσουν όλοι τότε ας βάλουν κάποιο μεγαλύτερο όριο αλλά το εξάμηνο που ορίζουν its too much
Καταγράφηκε

☻/ This is Bob, copy & paste him
/▌ on every comment you see
/ \ so he can take over teiserron
ALS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 557
Θετικοί ψήφοι: +634

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

C'est la vie...

Απάντηση #6 - 17 Οκτωβρίου 2014, 15:21
+3

2. Όλοι οι υπόλοιποι Φοιτητές, που δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες, θα δηλώσουν και θα εξεταστούν μόνο στα μαθήματα του τρέχοντος χειμερινού εξαμήνου, σύμφωνα με τις σχετικές ανακοινώσεις των Γραμματειών των Τμημάτων του ΤΕΙ Κεντρικής Μακεδονίας.

Θα δηλώσουν και θα εξεταστούν μόνο στα μαθήματα του τρέχοντος χειμερινού εξαμήνου.

Το τμήμα Διοίκησης Συστημάτων Εφοδιασμού έχει βγάλει ανακοίνωση 8/10 για συμπληρωματική δήλωση μαθημάτων φοιτητών επί πτυχίω ώστε να εξεταστούν και στα μαθήματα του εαρινού.

Το άρθρο 9 μπορεί να ισχύσει αλλά δεν νομίζω πως δεν θα γίνει εξεταστική και για τους επί πτυχίω.
Καταγράφηκε

Think less..Live more...
Kostasd91
*
Μηνύματα: 142
Θετικοί ψήφοι: +76

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #7 - 17 Οκτωβρίου 2014, 18:01
-2

Εμένα μου φαίνεται αρκετά καλό έτσι όπως το προτείνουν , αφού μπορούν όλοι να δώσουν τα μαθήματα του χειμερινού χωρίς να τα έχουν συμπεριλάβει στην τρέχουσα δήλωση. Είναι ήδη πολύ αυτό , μιας και υπάρχει και ο Σεπτέμβριος. Αλλιώς ας δώσουν ένα πτυχίο σε όλους μας για να τελειώνουμε. Με τα κόλπα που έκαναν πέρυσι δινόταν μία θεωρία 3 φορές το χρόνο . Ε, και λίγο χαζός  να είσαι μετά από 2 χρόνια= 6 φορές στην εξεταστική , το πιο δύσκολο μάθημα θα το περάσεις...
Καταγράφηκε
charon
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 85
Θετικοί ψήφοι: +63

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 17 Οκτωβρίου 2014, 20:23
0

Ότι να 'ναι λες συνάδελφε. Η επί πτυχίω εξεταστική πάντα υπήρχε στα πανεπιστήμια. Στα ΤΕΙ δε μέχρι πριν λίγα χρόνια τον Ιανουάριο γινόταν διπλή εξεταστική σε όλα τα μαθήματα. Δεν είναι ζήτημα χαζομάρας αλλά εντατικοποίησης των σπουδών (και των εξεταστικών) σε μια πολύ δύσκολη περίοδο.
Καταγράφηκε
Snake93
*
Μηνύματα: 17
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 17 Οκτωβρίου 2014, 20:25
0

Δηλαδή για να καταλάβω, εγώ όπως και πολλά ακόμα άτομα που χρωστάμε Λογισμό Ι , εφόσον έχει περάσει το 1ο Εξάμηνο, θα μπορούμε να το δώσουμε μόνο στην εξεταστική Σεπτεμβρίου;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση