Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 21:37

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 49
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 34
Σύνολο: 34

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Κοινωνία - Πολιτική ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Σε ποιόν τομέα θα επιθυμούσες να εργασθείς μετά την λήψη του πτυχίου σου;  (Η ψηφοφορία έληξε: 28 Οκτωβρίου 2014, 19:52)
Ελεύθερος Επαγγελματίας - 5 (25%)
Δημόσιος Υπάλληλος - 2 (10%)
Ιδιωτικός Υπάλληλος (Ελλάδα) - 3 (15%)
Ιδιωτικός Υπάλληλος (Εξωτερικό) - 10 (50%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 20

Σελίδες: 1 [2]   Κάτω
Εκτύπωση
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 12048 φορές.
teobass
**
Μηνύματα: 69
Θετικοί ψήφοι: +26

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #10 - 30 Σεπτεμβρίου 2014, 21:46
0

φίλε τα είπες πολύ καλά. Ελπίζω να το διαβάσουν και άλλα παιδιά. Το αντικείμενο της πληροφορικής όπως είπες μας δίνει τεράστιες δυνατότητες και άλλες τόσες γνώσεις. Εδώ στην Ελλάδα βέβαια δεν μας υπολογίζουν και πολύ (και ποιον νέο βέβαια υπολογίζουν αυτοί;) αλλά όπως είπες η ξενιτιά είναι καλή λύση. Εγώ ξεκίνησα εδώ και δυο χρόνια Σουηδικά και πάνω που λέω να την κάνω για ένα σοβαρό κράτος αλλάζει γνώμη η γκόμενα (να, να το σκεφτούμε ξανά και τέτοια) και βρίσκομαι στη σχολή αυτή και έχω πάθει πλάκα με τις δυνατότητες που μας δίνει το αντικείμενο (εκτός απο το οτι είναι πολύ εvδιαφέρων). Δυστυχώς φέηςμπουκ δεν έχω να σε κάνω αντ.
Καταγράφηκε
and_papa
*
Μηνύματα: 27
Θετικοί ψήφοι: +27

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #11 - 30 Σεπτεμβρίου 2014, 23:05
0

...Εδώ στην Ελλάδα βέβαια δεν μας υπολογίζουν και πολύ...
Μας υπολογίζουν, απλά εδώ στην Ελλάδα, πέρα από τον ανταγωνισμό που υπάρχει στους 3 από τους 4 τομείς που έθεσα στην ψηφοφορία (το δημόσιο το αφήνω στην απ'εξω), πρέπει να ξεπεράσεις και τα εμπόδια που ακούν στο όνομα Εφορία, ΤΕΕ (φτου κακά), ΤΕΒΕ, Τέλος επιτιδεύματος, ΦΠΑ κλπ. Γιατί μην μπερδεύεστε, οι περισσότεροι (για να μην πω όλοι) που θα εργασθείτε ως Ιδ. Υπάλληλοι, με μπλοκάκι θα είστε που σημαίνει, ΤΕΒΕ απόδοση ΦΠΑ κλπ κλπ κλπ. Όσο για την ξενιτιά, αν και δεν έχω άποψη, πιστεύω πως και εκεί δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα.
Καταγράφηκε
paulkokos
*
Μηνύματα: 17
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #12 - 30 Σεπτεμβρίου 2014, 23:30
0

Τα πραγματα μπορει να μην ειναι ευκολα αλλα ο καθενας το σκεφτετε με τα δικα του μετρα και σταθμα. Πουθενα δεν ειναι ευκολα. Ακομα και εδω. Η διαφορα του ΕΔΩ με το ΕΚΕΙ, του ΕΛΛΑΔΑ με το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ερχονται μετα το "δυσκολα" και δυστηχως για εμας ειναι σε ολα τα επιπεδα. Στο "δια ταυτα " ομως απο επαγγελματικη αποκατασταση πιστευω να πηρατε μια μικρη γευση του τι γινετε.
Καταγράφηκε
teobass
**
Μηνύματα: 69
Θετικοί ψήφοι: +26

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #13 - 01 Οκτωβρίου 2014, 13:34
0

φίλε and_papa επιμένω στο ότι δε μας υπολογίζουν. ΄Οταν πας να δουλέψεις θα δεις τις αντιλήψεις που έχουν οι εργοδότες για τον 25χρονο και για το 40χρονο. Σε όλες τις δουλειές που προσπάθησα να εργαστώ πριν μπω στη σχολή ζητάν καμιά δεκαριά χρόνια προϋπηρεσία. Αντιθέτως, στο εξωτερικό πιστεύουν στους νέους και τους δίνουν αρκετές ευκαιρίες. Άκου και τον παλιό...
Καταγράφηκε
and_papa
*
Μηνύματα: 27
Θετικοί ψήφοι: +27

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #14 - 01 Οκτωβρίου 2014, 14:13
0

Φίλε teobass εργάζομαι ως Ελ. επαγγελματίας τα τελευταία 2,5 χρόνια. Αρκετοί πελάτες μου, μου λένε "έρχομαι σε εσένα γιατί ο τάδε (παλιός) έβγαλε αρκετά τόσο χρόνια ας φάει και ένας νέος". Βέβαια και από άλλους ακούω και το "έλα μωρέ τι ξέρει τώρα ο μικρός". Όσο για τον ιδιωτικό τομέα που λες, δεν ζητούν την προϋπηρεσία σου για να σε υπολογίσουν την ζητούν διότι δεν έχουν χρόνο και χρήμα για χάσιμο. Αν και εσύ ήσουν εργοδότης θα επέλεγες έναν νέο χωρίς εμπειρία ώστε να χρειαστείς 4-6 μήνες να τον εκπαιδεύσεις και να τον φέρεις στα... "μέτρα" σου ή θα επέλεγες τον έτοιμο, με προϋπηρεσία ο οποίος μέσα σε μία εβδομάδα θα έμπαινε στο κλίμα και θα ήξερε τι παίζει;;; 

Τέλος, αν δεν μας υπολόγιζαν τότε ο Ναός της γνώσης και της δημιουργικότητας που ακούει στο όνομα ΤΕΕ θα μας είχε τελείως γραμμένους και δεν θα δεχόμασταν αυτόν τον πόλεμο..
Καταγράφηκε
Chrisp
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1176
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #15 - 01 Οκτωβρίου 2014, 14:50
+3

Πόσο καιρό είχα να μπω στο site :'(

Λοιπόν, ας καταθέσω τη δική μου εμπειρία.

Δημόσιο το ξεγράφουμε. Απλώς πλέον δεν υπάρχουν θέσεις αλλά και αν δημιουργηθούν κάποτε ο ανταγωνισμός θα είναι τόσο μεγάλος που δεν υπάρχει ελπίδα για κανέναν. Όποιος στοχεύει στο δημόσιο ας αλλάξει πλευρό..

Για τον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα. Θέσεις υπάρχουν, όχι πολλές αλλά υπάρχουν. Όπως και ευκαιρίες - επιδοτήσεις αν έχει κανείς κάποια καλή ιδέα. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά αλλά και 10.000 βοήθημα για μια νέα εταιρία πληρώνει το ταμείο και κάποια άλλα έξοδα για 3 χρόνια (που είναι και το ελάχιστο διάστημα για να ισχύει η επιδότηση όπως ορίζει ο οαεδ).
Θα πρότεινα να αποφύγετε αυτά τα γελοία προγραμματα 5 μηνων κλπ που κυκλοφορουν γιατί δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα, εκτός αν έχετε ανάγκη τα χρήματα.

Σε ότι αφορά τις εταιρίες σαφώς και ψάχνουν πιο έτοιμους υπαλληλους, ενώ οι καλές θέσεις ή οι ευκαιρίες για νέους βρίσκονται δυστυχώς κυρίως στην Αθήνα. Σωστά αναφέρθηκε το web development αν και είναι χώρος που ναι μεν έχει ζήτηση αλλά έχει εξίσου μεγάλη προσφορά, ίσως αν κάποιος ήθελε να ασχοληθεί με το χώρο θα πρέπει να το συνδυάσει και με ηλεκτρονικο εμπόριο - social media κλπ
Για προγραμματιστές δεν έχω ιδιαιτερη άποψη, βλέπω κατα καιρους δουλειές αλλά ζητάνε γνώση αρκετών γλωσσών προγραμματισμου και αποδεδειγμένη εμπειρία ή προυπηρεσία.

Για το ΙΤ κομμάτι που εχω καλή αποψη γιατι κινουμαι σε αυτό το χώρο θεωρώ ότι έχει ψωμί αλλά οι θέσεις και οι απαιτησεις της δουλειάς δεν ειναι ξεκαθαρες. Περα από πραγματικά ελάχιστες θεσεις θα πρέπει κανεις να εχει πολυ ευρύ πεδίο γνώσεων. Δεν φτάνει να ξέρει κανεις από δίκτυα, θα του ζητηθει και γνώση λειτουργικών συστημάτων, δεν φτάνει να ξέρει λειτουργικά συστήματα θα του ζητησουν και γνώση βασεων δεδομένων.. Οποιος θέλει να μπλέξει με ΙΤ στην αρχή θα πρέπει να έχει γερό στομάχι και όρεξη για ξενυχτι, γιατι πολλά βράδια θα διαβάζει βιβλία για να βγάλει τη δουλειά της επόμενης μέρες.

Σε γενικές γραμμές οποιος πάει μονο με το πτυχίο και τις γνωσεις του ΤΕΙ για δουλεια στον ιδιωτικό τομέα θα φάει πόρτα. Ξεκαθαρα πράγματα. Συμβουλη μου ειναι να εξειδικευτείτε κάπου είτε μεσω πιστοποιησεων CISCO, Microsoft, Red Hat, είτε να εχετε να παρουσιασετε δουλεια οι προγραμματιστες ή οι Web developers. Ετσι θα έχετε μια καλύτερη ευκαιρία να φτάσετε στη συνεντευξη, για τέτοιο ανταγωνισμό μιλάμε.
Δυστυχώς παντως, η περιβοητη αναπτυξη δεν εχει έρθει, ουτε θα έρθει συντομα, ενώ οι μισθοί θα πέσουν κι' αλλο. Δουλειες θα υπάρχουν αλλά με μέτρια λεφτά.

Σε ότι αφορά το εξωτερικο, ισχυουν λίγο πολύ ότι και εδώ με τη διαφορά ότι σε καποιες χώρες εταιρίες υπάρχει ζήτηση ενώ σε άλλες υπάρχει πολύ μικρή ανεργία οπότε το να βρει κανεις δουλεια φαντάζει ευκολο. Δεν είναι όμως τόσο ευκολο..
Για το ΙΤ κομματι βλέπουμε Πολωνια, Τσεχια και Ιρλανδια να εχουν προσελκύσει πολλες εταιρίες Cisco, Red Hat, IBM, AT&T, Asos κλπ Εκεί φέρνουν μαζικά κόσμο που γνωρίζει από δίκτυα ή Linux, σαφώς και ο υποψηφιος περνά από μια σειρά συνεντευξεων αλλά δεν ειναι δυσκολο να του προσφέρουν δουλειά. Δεν ειναι όμως και παράδεισος. Δυσκολη δουλεια, απαιτητική και ο μισθός όσο να βγαίνεις και να εισαι σχετικα΄ευχαριστημένος. Καλή δουλεια όμως για αρχή.

Σε Γερμανια - Ελβετια - Βελγιο κλπ θα ζητηθεί καλή γνώση Γερμανικών. Στην Αγγλία θα ζητήσουν συνεντευξη απο κοντά και αν εχεις να κανες με κόσμο καλά αγγλικά. Παντου υπάρχουν ευκαιρίες και μειονεκτήματα. Το πιο δύσκολο κομμάτι ειναι να τους πέισεις να σου δώσουν μια ευκαιρία, οι μεγάλες εταιρίες που δουλευουν με πολύ κοσμο έχουν τη στανταρ πολιτική και δίνουν ευκαιρίες ακομα και χωρίς να σε δουν απο κοντά πιο μικρές θέλουν να σε δουν και δυσκολα θα μπουν στη διαδικασία να σου κανουν τα εισιτήρια. Αρα ειναι καλό να αποφασίσει κανεις σε ποια χώρα θελει να δουλεψει, να πάει εκεί να μείνει για λίγο και να ψάχνει από εκει για δουλειά. Ειναι αρκετά τα έξοδα αλλά ειναι η καλύτερη λύση.

Σε γενικές γραμμές το εξωτερικό ειναι μια διεξοδος αλλά στην αρχη ουτε τα λεφτά θα ειναι καλά ούτε θα ειναι ο παραδεισος που όλοι εχουν στο μυαλό τους.
Τελευταία τροποποίηση: 01 Οκτωβρίου 2014, 14:50 από Chrisp Καταγράφηκε

Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
teobass
**
Μηνύματα: 69
Θετικοί ψήφοι: +26

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #16 - 01 Οκτωβρίου 2014, 17:03
0

τι να πω παιδιά; για να είστε αισιόδοξοι μάλλον κάτι θα έχετε δει... Μακάρι να ναι όπως τα λέτε γιατί εγώ δεν έχω ευχάριστες αναμνήσεις απο την αγορά εργασίας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
Εκτύπωση