Νέα:
Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
24 Απριλίου 2024, 17:23

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 40
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 31
Σύνολο: 31

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Farm Manager για το χωράφι σου!
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 11996 φορές.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
17 Φεβρουαρίου 2014, 13:51
+11


Farm Manager για το χωράφι σου!

Είκοσι φοιτητές του ΤΕΙ Σερρών και ο καθηγητής τους, δίνουν στους έλληνες αγρότες τη δυνατότητα να γίνουν οι ίδιοι, μάνατζερ των χωραφιών και της δουλειάς τους.

Χωρίς κανένα κόστος, η διεθνώς πρωτοποριακή εφαρμογή που δημιούργησαν, φορτώνει κάθε «έξυπνο κινητό» με μόνο 45Κb, ξεφορτώνοντας τον αγρότη από τα βάσανα της οργάνωσης  και διαχείρισης των αποδόσεων των χωραφιών του, του κοστολόγιου παραγωγής, του σχεδιασμού της επόμενης καλλιεργητικής χρονιάς, των αγροτικών εργασιών που έκανε ή προγραμματίζει. Κάνει παιχνιδάκι ακόμη και τη δήλωση ΟΣΔΕ, ή τα πάρε δώσε με τους ΤΟΕΒ και τις Τράπεζες. Από το κινητό!

Πρόκειται για το Farm Manager. Ένα λογισμικό για Smart Phones που αποδεικνύει πως οι νέοι δρόμοι που ανοίγονται στη γεωργία με τη χρήση της τεχνολογίας, είναι αληθινοί και είναι ήδη εδώ.

Ο υπεύθυνος καθηγητής Θεόδωρος Λάντζος λέει: «Ο αγρότης δεν έχει παρά να κατεβάσει την εφαρμογή από το site του ΤΕΙ Σερρών και να την εγκαταστήσει σε 30 δευτερόλεπτα..

Μετά, εντοπίζει τα χωράφια του στο Google map, τα μαρκάρει και καταχωρεί τα στοιχεία τους (όνομα περιοχής, εμβαδόν, διαστάσεις, εδαφολογικές αναλύσεις κλπ), τις συντεταγμένες τους, το ιδιοκτησιακό, το είδος της καλλιέργειας  και ό,τι άλλο αφορά τα σταθερά τους χαρακτηριστικά. Ακόμη, συμπληρώνοντας δεδομένα όπως πχ οι λιπάνσεις (ποσότητες, εποχή και κόστος), τα οργώματα, τα εργατικά, η απόδοση του χωραφιού σε κιλά και λεφτά, έχει πάντα στη διάθεσή του όχι μόνο όλη την εικόνα της δουλειάς του αλλά και μία λογιστική αποτύπωσή της».

Είναι η πρώτη ελεύθερη εφαρμογή αυτού του είδους όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και διεθνώς. Για τη δημιουργία της εργάστηκε όλη η ομάδα, παράγοντας το σύνθετο λογισμικό που κρύβεται πίσω. Διατίθεται δε όχι μόνο εντελώς δωρεάν αλλά και με on line οδηγίες από την ομάδα, για όσους το έχουν ανάγκη.

Εδώ και έναν μήνα που ανέβηκε στο διαδίκτυο το Farm Manager, μετράει 5 εκατομμύρια χτυπήματα απ` όλο τον κόσμο, με πάνω από πέντε χιλιάδες αγρότες να είναι ήδη χρήστες.

Το Τμήμα Πληροφορικής και Επικοινωνιών του ΤΕΙ Σερρών, έδωσε στον σύγχρονο  γεωργό ένα χρήσιμο εργαλείο οργάνωσης και βελτίωσης των αγροτικών του εκμεταλλεύσεων.

Καθηγητής και φοιτητές, παρουσίασαν το αποτέλεσμα της ερευνητικής τους εργασίας και στην Agrotica 2014 στη Θεσσαλονίκη, αποσπώντας επαίνους μαζί με διεθνές ενδιαφέρον.

Δείχνοντας πως παρά τις δυσκολίες, στα ελληνικά Πανεπιστήμια υπάρχει ανθρώπινο υλικό που γεννάει ιδέες και καινοτομίες, ζητούν έμπρακτη στήριξη και από την πολιτεία, για να συνεχίσουν.

Κατεβάστε το Farm Manager από εδώ.


Πηγή: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.antapokrites&id=31758
Καταγράφηκε
primitiveart
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 355
Θετικοί ψήφοι: +264

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #1 - 17 Φεβρουαρίου 2014, 15:05
+6

Πάντως πολύ καλές κινήσεις από πλευράς Λάντζου και φυσικά μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Εγώ είχα περάσει και έριξα και μια ματιά από το stand και πρέπει να πω πως είχε αρκετό κόσμο που ενδιαφερόταν και ρωτούσε σχετικά με τις εφαρμογές, φαντάζομαι τραβούσε πολύ το ενδιαφέρον λόγω τεχνολογίας. Την ώρα που πέρασα τα περισσότερα παιδιά ήταν εκεί και από όσο είδα κάθε φορά που ερχόταν κάποιος να ρωτήσει για κάποια από τις εφαρμογές, ο Λάντζος "παρουσίαζε" τον φοιτητή που ήταν υπεύθυνος για την ανάπτυξη της και τον άφηνε να την παρουσιάσει ο ίδιος ώστε να φανεί.

Να πω πως η αλήθεια είναι ότι εγώ έμαθα για όλο αυτό λόγω φίλου που ήταν ανάμεσα στους φοιτητές που συμμετείχαν και κατά πάσα πιθανότητα σε άλλη περίπτωση δεν θα είχα ιδέα. Άξιο απορίας για εμένα αποτελεί κυρίως το γεγονός ότι η όλη προσπάθεια και οι όλες κινήσεις δεν φάνηκαν ιδιαίτερα από πλευράς ΤΕΙ, με "highlight" να αποτελεί η βράβευση του όλου εγχειρήματος στα Greek Agribusiness Awards 2013, όπου πήρε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία Agribusiness Υπηρεσιών Υποστήριξης Αγροτικής Ανάπτυξης 2013. (Είναι μια θέση πάνω από την FARMACON που έχουν αντίστοιχες επαγγελματικές λύσεις στην αγορά και ήταν ταυτόχρονα μια από τους sponsors)

Η ανακοίνωση από πλευράς ΤΕΙ είναι εδώ: http://www.teiser.gr/index.php?id=2765 και για να είμαι ειλικρινής αν δεν ήξερα ήδη για το γεγονός και δεν την είχα ψάξει με βάση αυτό, δεν θα την είχα πάρει χαμπάρι ποτέ...

Όποιος θέλει εδώ θα βρει το video από την παρουσίαση

https://www.youtube.com/v/JMZHqFYjGiE

Και εδώ θα βρείτε το pdf της παρουσίασης: http://www.moneyconferences.com/uploads/file/GAF_2013/12%20Lantzos.pdf

Να κλείσω λέγοντας πως προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ που είδα να υπάρχει κάποια κινητικότητα στο ΤΕΙ και να γίνεται και κάτι πιο δημιουργικό που θα βοηθήσει φοιτητές και αυτή την φορά πρέπει να παραδεχτώ τον Λάντζο, γιατί η αλήθεια είναι πως ήμουν κι εγώ ένας από τους πολλούς που γελούσαμε και θεωρούσαμε ίσως και γραφική την επιμονή του να βγάζει όλο πτυχιακές αγροτικού θέματος και αν και όλοι βλέπαμε που πήγαινε το όλο πράγμα, δεν πίστευα πως θα είχε τέτοια επιτυχία.

Άντε τώρα να δοθεί και μια πτυχιακή για την δημιουργία της σελίδας του Farm Manager, γιατί εδώ που τα λέμε αυτή την στιγμή είναι αποκρουστική...
Καταγράφηκε
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #2 - 18 Φεβρουαρίου 2014, 13:48
-13

Εγώ έχω μια άλλη εκδοχή...ότι 20 άτομα (τόσο είναι το προσωπικό μιας καλής επιχείρησης στην Ελλάδα του σήμερα) δούλευαν επί αρκετούς μήνες για να "καταφέρουν" να παρουσιάσουν ΑΥΤΟ το έκτρωμα (θαυμάστε ιστοσελίδα από τελειόφοιτους πληροφορικής):
http://web2.teiser.gr/web-programming/FarmManager/welcome.html
Το οποίο ουσιαστικά προσφέρει μια εφαρμογή ημιεπαγγελματικού τύπου με ένα συνονθήλευμα από στοιχεία "κλεμμένα" από τις ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ εφαρμογές διαχείρισης αγροκτήματος που ήδη κυκλοφορούν (ένα απλό googlάρισμα του στυλ "farm management application" είναι αρκετό)...

Τώρα το ότι παρουσιάστηκε στην Agrotica που πάει κάθε πικραμένος που έχει ένα χορτοκοπτικό για πούλημα,ότι την προσφέρουν δωρεάν (λες και θα ενδιαφερθεί κανείς να δώσει έστω και 1€ ως χρήστης ή υποψήφιος επενδυτής γι'αυτό το πράγμα) ή οτιδήποτε άλλο δε μου λένε απολύτως τίποτα!

Άξιο απορίας για εμένα αποτελεί κυρίως το γεγονός ότι η όλη προσπάθεια και οι όλες κινήσεις δεν φάνηκαν ιδιαίτερα από πλευράς ΤΕΙ...

Τέτοιες πτυχιακές εργασίες σε ιδρύματα όπως το Α.Π.Θ. ή το Ε.Μ.Π. γίνονται επί μονίμου βάσεως κάθε χρόνο κι όχι από "ομάδες" φοιτητών αλλά από μεμονομένους!
Το Τ.Ε.Ι. προφανώς και κοιμάται όρθιο,αλλά από την άλλη και το να "διαφήμιζε" την εργασία αυτή ως "επιστημονικό επίτευγμα" θα ήταν το λιγότερο αστείο! ;)
Τελευταία τροποποίηση: 18 Φεβρουαρίου 2014, 13:57 από Pargalatsos Καταγράφηκε
riffmaster
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 367
Θετικοί ψήφοι: +234

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #3 - 18 Φεβρουαρίου 2014, 15:56
+12

Είμαι κι εγώ στην όμαδα, και αν και δεν ασχολήθηκα με το FarmManager ή την ιστοσελίδα, θα σου απαντήσω.

Εγώ έχω μια άλλη εκδοχή...ότι 20 άτομα (τόσο είναι το προσωπικό μιας καλής επιχείρησης στην Ελλάδα του σήμερα) δούλευαν επί αρκετούς μήνες για να "καταφέρουν" να παρουσιάσουν ΑΥΤΟ το έκτρωμα (θαυμάστε ιστοσελίδα από τελειόφοιτους πληροφορικής):

Αυτό βασικά θα το προσπεράσω γιατί δείχνεις το δέντρο ενώ βρίσκεσαι στο δάσος. Εντάξει, δεν είναι καλή η ιστοσελίδα, θα την φτιάξει κάποιος.

Το οποίο ουσιαστικά προσφέρει μια εφαρμογή ημιεπαγγελματικού τύπου με ένα συνονθήλευμα από στοιχεία "κλεμμένα" από τις ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ εφαρμογές διαχείρισης αγροκτήματος που ήδη κυκλοφορούν (ένα απλό googlάρισμα του στυλ "farm management application" είναι αρκετό)...

Τίποτα δεν είναι "κλεμμένο". Αρχικά η εφαρμογή απευθύνεται σε Έλληνες αγρότες, οπότε μπορείς να ψάξεις και για granja administración και να βρεις άλλα τόσα από Μεξικάνικες ή Ισπανικές εταιρείες, αυτό δε σημαίνει κάτι.

Τώρα το ότι παρουσιάστηκε στην Agrotica που πάει κάθε πικραμένος που έχει ένα χορτοκοπτικό για πούλημα,ότι την προσφέρουν δωρεάν (λες και θα ενδιαφερθεί κανείς να δώσει έστω και 1€ ως χρήστης ή υποψήφιος επενδυτής γι'αυτό το πράγμα) ή οτιδήποτε άλλο δε μου λένε απολύτως τίποτα!

Αρχικά στην Agrotica δεν πάει ο κάθε πικραμένος. Αν θέλεις να βγάλεις αυθόρμητα συμπεράσματα για να υποστηρίξεις τις μαλακίες σου ( sorry κιόλας ), πρόβλημά σου. Δε σημαίνει ότι έχεις και δίκιο όμως.
Ας ερχόσουν να έβλεπες ποιοί περάσαν από το περίπτερό μας.
Πέρα από αυτό, ο μοναδικός σοβαρός αντίπαλος στο συγκεκριμένο τομέα, στην αγορά της Ελλάδας, είναι η εφαρμογή iFarma, η οποία προσφέρεται συνδρομητικά για €250/χρόνο. Για να έρθω και στα λόγια σου, ένα απλό googlάρισμα του στυλ "iFarma" είναι αρκετό.

Τέτοιες πτυχιακές εργασίες σε ιδρύματα όπως το Α.Π.Θ. ή το Ε.Μ.Π. γίνονται επί μονίμου βάσεως κάθε χρόνο κι όχι από "ομάδες" φοιτητών αλλά από μεμονομένους!
Το Τ.Ε.Ι. προφανώς και κοιμάται όρθιο,αλλά από την άλλη και το να "διαφήμιζε" την εργασία αυτή ως "επιστημονικό επίτευγμα" θα ήταν το λιγότερο αστείο! ;)

Συγχαρητήρια στο Α.Π.Θ. και στο Ε.Μ.Π.. Εδώ είμαστε Μηχανικοί Πληροφορικής ΤΕΙ Σερρών όμως. Αν δεν ήμασταν, θα ήμασταν δυστυχώς Μηχανολόγοι με nickname Pargalatsos. Αυτό κάναμε. Δε ζητάμε να μας χαϊδεύετε τα αυτιά. Αντιθέτως, εποικοδομητική κριτική θα την αποδεχθούμε με χαρά, και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Το post σου όμως, άσχετα που είμαι μέλος της ομάδας και μπορείς ίσως να με πεις μεροληπτικό, είναι μια ανούσια, βλακώδης επίθεση. Τι κατάφερες τώρα;

Αλλά από εσένα συγκεκριμένα Pargalatsos, δε περίμενα και κάτι καλύτερο. Τα posts σου βρίθουν από νεοελληνισμό.
Τελευταία τροποποίηση: 18 Φεβρουαρίου 2014, 16:50 από riffmaster Καταγράφηκε

☻/ This is Bob, copy & paste him
/▌ on every comment you see
/ \ so he can take over teiserron
Alexis92
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 188
Θετικοί ψήφοι: +30

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 18 Φεβρουαρίου 2014, 16:02
0

Γιατι η εφαρμογη υποστηριζει μεχρι 4 αγροτες?
Καταγράφηκε
primitiveart
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 355
Θετικοί ψήφοι: +264

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #5 - 18 Φεβρουαρίου 2014, 16:04
+7

Το ότι είμαστε για γέλια και για κλάματα, είμαστε, δεν χρειάζεται κάθε φορά να μπαίνεις για να μας το υπενθυμίζεις.

Το θέμα δεν είναι η ποιότητα των πτυχιακών, μεμονωμένα ή μαζί, ούτε αν είναι εμετός εμφανισιακά (λειτουργικά δεν ξέρω δεν έχω χρησιμοποιήσει καμιά τους). Το θέμα είναι πως γκρινιάζουμε κάθε μέρα (κλαψομουνιάζουμε, αν προτιμάς) γιατί δεν γίνεται κάτι παραπάνω από ένα "ξερό" μάθημα στο ΤΕΙ και μόλις γίνεται μια προσπάθεια βγαίνουμε να την φάμε γιατί δεν είναι το επόμενο snapchat...

Εμένα δεν μου άρεσαν οι εφαρμογές, αναγνωρίζω ότι έχουν πολύ μπροστά τους για να θεωρηθούν έστω ικανοποιητικές, αυτό που μου άρεσε και σχολίασα και παραδέχομαι είναι όλο αυτό που έγινε γύρω από αυτές και μάλιστα μέσα από το ΤΕΙ.

Τα παιδιά είχαν μια ευκαιρία να "ζήσουν" μια εμπειρία που πολλοί από εδώ δεν έχουν ιδέα ούτε πως μοιάζει, τους δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουν με κόσμο για τη δουλειά τους (μη δουλευόμαστε, μέχρι τώρα η μεγαλύτερη παρουσίαση που θα έκαναν θα ήταν σε 20 φοιτητές την ώρα του μαθήματος) και όλα αυτά "ανώδυνα" και "ακίνδυνα", αφού είτε επιτυχημένες ήταν οι παρουσιάσεις είτε όχι, δεν είχαν τίποτα να χάσουν, αντιθέτως είχαν πολλά να κερδίσουν.

Γενικά, υπάρχει η αντίληψη πως αν κάτι δεν είναι το super γαμάτο δεν αξίζει να το σχολιάζουμε, αλλά καλό είναι να βλέπουμε και λίγο πέρα από το υλικό αποτέλεσμα...
Καταγράφηκε
Βαθιλακηθ
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 82
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #6 - 18 Φεβρουαρίου 2014, 21:25
+4

χίλια μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν με την φάση :D :D :D. Πιστεύω ότι ήταν μια ωραία εμπειρία :D :D :D. Από εκεί και πέρα, μην ξεχνάμε πόσες εργαστηριακές ώρες, του μαθήματος ΤΛ1, σπαταλήθηκαν από τον Λαντζο επειδή ήταν απασχολημένος με το συγκεκριμένο project. Καλή η συγκεκριμένη κίνηση, αλλά πρέπει να βάλεις κάποιες προτεραιότητες. Κατά την άποψή μου προτεραιότητα έχει η διδασκαλία και μετά ακολουθεί η έρευνα (αναφέρομε μόνο στις ώρες που γίνεται το μάθημα). Και πάλι μπράβο στα τζιμάνια :D :D
Καταγράφηκε
Kostasd91
*
Μηνύματα: 142
Θετικοί ψήφοι: +76

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #7 - 18 Φεβρουαρίου 2014, 22:30
+6

συγνωμη για το offtopic
Pargalatsos δε σε γνωριζω προσωπικα και ομως καθε φορα που εχει τυχει να διαβαζω ενα ποστ σου μου βγαζεις μια αντιπαθεια. ακομα και το avatar σου ειναι αντιπαθητικο. Αν καποιος μου ελεγε να σε φανταστω θα ησουν ως εξης:
1) Υπερβαρος
2) Μετριο υψος(1.78)
3) Αρκετα μουσια
4) περιεργη μυτη
5) σκουρα μαλλια-ματια

και θα ασχολιωσουν σιγουρα με το ΜΑΣ.

Ontopic:
Πραγματικα σπουδαια δουλεια απο τα παιδια και ενδιαφερουσα η ομιλια του Λαντζου.
Το κατι διαφορετικο και καινοτομο, αν και πιστευω πως θα χρειαστουν αρκετα χρονια ακομα για να το χρησιμοποιησουν οι συγχρωνοι αγροτες!
Καταγράφηκε
michaelscofield
***
Μηνύματα: 498
Θετικοί ψήφοι: +19

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #8 - 19 Φεβρουαρίου 2014, 00:06
+4

Sorry για το offtopic αλλά θα τα πω
Pargalatsos δε σε ξέρω αλλά από αυτά που γράφεις πρέπει να είσαι ότι ναναι.
Καταρχήν τα 20 άτομα δεν έκαναν όλα μαζί μια εφαρμογή. Ο καθένας έχει κάνει την δικιά του ή την αναπτύσει τώρα και στην έκθεση παρουσιάστηκαν διάφορες εφαρμογές και όχι μια. Επίσης όσων αφορά την αντιγραφή θα συμφωνήσω με τον riffmaster ότι τίποτα δεν είναι κλεμμένο. Πάντα θα υπάρχουν πολλές εφαρμογές για την ίδια δουλειά. Ο κύριος αντίπαλος στην ελλάδα είναι η εφαρμογή ifarma που είναι επι πληρωμή.
Στην έκθεση αν θες να ξέρεις ήρθανε σοβαροί άνθρωποι Που ενδιαφέρονταν πραγματικά για τις εφαρμογές (ενδεικτικά θα αναφέρω τις εταιρείας που έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τις εφαρμογές)

Στα ontopic τώρα
Η επίσκεψη στην αγρότικα μόνο εμπειρίες μπορούσε να προσφέρει και δεν είχαμε να χάσουμε τπτ. Αντιθέτως να κερδίσουμε μόνο. Και μην ξεχνάτε ότι όλα αυτά ξεκίνησαν από πτυχιακές εργασίες που σε άλλη περίπτωση και αν δεν ήταν ο κ.Λάντζος θα είχανε θαφτεί την επόμενη μέρα της παρουσίασής τους. Αντίθετα αυτές οι πτυχιακές είναι ακόμα στο προσκήνιο και μάλιστα με αρκετό ενδιαφέρον από τον κόσμο και τις επιχειρήσεις που ίσως στο μέλλον έρθουν και τα χρήματα σαν επιβράβευση της όλης προσπάθειας. Οπότε ότι γίνεται μόνο κέρδος είναι. Ας είναι καλά και ο κ.Λάντζος που το κυνηγάει το θέμα. Πολύ σημαντικό ότι δεν έχει πάρει τις εφαρμογές να τις παρουσιάζει σαν δικές του. Αντιθέτως μας δείχνει προς τα έξω σαν δημιουργούς των εφαρμογών

Η αρχή έγινε με το 2ο βραβείο από το υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης και συνεχίστηκε στην αγρότικα όπου πήγε πολύ καλά με αρκετό ενδιαφέρων από τον κόσμο

Alexis92 έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό; Έτσι σχεδιάστηκε από την αρχή ώστε να μπορείς να 2 χωράφι να δηλώνεις οτι το δηλώνουν μέχρι και 4 ιδιοκτήτες. Θέλεις να είναι παραπάνω;
Τελευταία τροποποίηση: 19 Φεβρουαρίου 2014, 00:13 από michaelscofield Καταγράφηκε

Σταματήστε το internet να κατέβω....
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #9 - 19 Φεβρουαρίου 2014, 13:34
-2

1)Είμαι κι εγώ στην όμαδα, και αν και δεν ασχολήθηκα με το FarmManager ή την ιστοσελίδα, θα σου απαντήσω.

2)Αυτό βασικά θα το προσπεράσω γιατί δείχνεις το δέντρο ενώ βρίσκεσαι στο δάσος. Εντάξει, δεν είναι καλή η ιστοσελίδα, θα την φτιάξει κάποιος.

3)Τίποτα δεν είναι "κλεμμένο". Αρχικά η εφαρμογή απευθύνεται σε Έλληνες αγρότες, οπότε μπορείς να ψάξεις και για granja administración και να βρεις άλλα τόσα από Μεξικάνικες ή Ισπανικές εταιρείες, αυτό δε σημαίνει κάτι.

4)Συγχαρητήρια στο Α.Π.Θ. και στο Ε.Μ.Π.. Εδώ είμαστε Μηχανικοί Πληροφορικής ΤΕΙ Σερρών όμως.

1)Τότε τι πρόσφερες στο "project"; :P

2)Το τι εικόνα δείχνεις είναι εξίσου (για να μη πω παραπάνω) σημαντικό με το αποτέλεσμα!Μια καλή εικόνα μπορεί να απογειώσει ένα μέτριο project και μια χάλια μπορεί να το χαντακώσει...
Το να επισκέπεται κανείς αυτή τη σελίδα για να κατεβάσει την εφαρμογή σου είναι το ίδιο με το να έρχεται σε μας επιθεωρητής απ'την Prosernat π.χ. και να βλέπει στο εργοτάξιο να πατάνε οι συγκολλητές με τα αρβίλια πάνω στα ανοξείδωτα ή αντίστοιχα να πήγαινες εσύ ως επιθεωρητής στο Μπαγκλαντές και να έβλεπες τον Μπαγκλαντέζο να χέζει πάνω τους!
Και δεν επηρεάζει μόνο την εικόνα του προϊόντος αλλά και την δική σου/σας εικόνα ως επαγγελματίες (σου λέει ο άλλος με τέτοια σελίδα τι πληροφορικάριοι θα είναι αυτοί,20 άτομα ντεμεκ ομάδα ένας δε μπορούσε να τη βελτιώσει κ.λπ.)...

Επίσης,με το να μου λες "έλα μωρέ εντάξει,θα τη φτιάξει κάποιος" δείχνεις και ότι δεν έχεις καθόλου επαγγελματισμό!Έγινε η δουλειά,έχει τόσο καιρό που ανέβηκε,πήγε σε διαγωνισμούς,πήγε σε έκθεση,δηλαδή πότε το βλέπεις να τη φτιάχνεις;
Φαντάσου δηλαδή τι έχει να γίνει με τις ενημερώσεις! :P

3)Η απάντηση σου δεν τεκμηριώνει την "αυθεντικότητα" και "καινοτομία" της εφαρμογής,κάθε άλλο,το ότι κάνεις αναφορά σε Μεξικάνικες και Ισπανικές εταιρίες περιπλέκει τα πράγματα (κάτι θα έχετε δει εκεί μάλλον)...
Κι εγώ όταν έκανα την πτυχιακή μου τα περισσότερα βιβλιογραφικά σημεία ήταν copy/paste από ξένη βιβλιογραφία για να μη διαπιστωθούν κοινά σημεία με εγχώριο υλικό!Δεν είναι ντροπή,μεταξύ μας είμαστε! ;)

4)Άρα παραδέχεσαι ότι αδυνατείς ως τελειόφοιτος του Τ.Ε.Ι. Κεντρικής Μακεδονίας (όχι εσύ προσωπικά,γενικά) να κάνεις μια πτυχιακή όπως οι άλλοι συνάδελφοι σου στα εν λόγω ιδρύματα...αυτό τα λέει όλα! :)

Το ότι είμαστε για γέλια και για κλάματα, είμαστε, δεν χρειάζεται κάθε φορά να μπαίνεις για να μας το υπενθυμίζεις.

Τα παιδιά είχαν μια ευκαιρία να "ζήσουν" μια εμπειρία που πολλοί από εδώ δεν έχουν ιδέα ούτε πως μοιάζει, τους δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσουν με κόσμο για τη δουλειά τους (μη δουλευόμαστε, μέχρι τώρα η μεγαλύτερη παρουσίαση που θα έκαναν θα ήταν σε 20 φοιτητές την ώρα του μαθήματος) και όλα αυτά "ανώδυνα" και "ακίνδυνα", αφού είτε επιτυχημένες ήταν οι παρουσιάσεις είτε όχι, δεν είχαν τίποτα να χάσουν, αντιθέτως είχαν πολλά να κερδίσουν.

Το ξέρω...τι να κάνω όμως,μ'αρέσει! 8)

Δηλαδή το να κατέβεις σε μια έκθεση και να εκπροσωπήσεις κάτι (μια εταιρία,ένα προϊόν,whatever) είναι εμπειρία απλησίαστη και ονειρεμένη;
Σιγά τα λάχανα ρε φίλε,σε μια καλή εταιρία να πιάσεις δουλειά (που συμμετέχει σε εκθέσεις) πρώτο εσένα θα στείλουνε να σε πρίξουν οι επισκέπτες και στο τέλος θα σιχαθείς την όλη διαδικασία (been there,done that)...

χίλια μπράβο στα παιδιά που ασχολήθηκαν με την φάση :D :D :D. Πιστεύω ότι ήταν μια ωραία εμπειρία :D :D :D. Από εκεί και πέρα, μην ξεχνάμε πόσες εργαστηριακές ώρες, του μαθήματος ΤΛ1, σπαταλήθηκαν από τον Λαντζο επειδή ήταν απασχολημένος με το συγκεκριμένο project. Καλή η συγκεκριμένη κίνηση, αλλά πρέπει να βάλεις κάποιες προτεραιότητες. Κατά την άποψή μου προτεραιότητα έχει η διδασκαλία και μετά ακολουθεί η έρευνα (αναφέρομε μόνο στις ώρες που γίνεται το μάθημα). Και πάλι μπράβο στα τζιμάνια :D :D

Εφόσον ισχύει αυτό που λες (ότι παράταγε το μάθημα και καλά γιατί ήταν απασχολημένος με μια εφαρμογή που ένας απλός προγραμματιστής του ιδιωτικού τομέα τη στήνει σε 1-2 εβδομάδες) άπειρο respect στον εν λόγω κύριο που βρήκε τρόπο να εγκαταλείπει τις υποχρεώσεις του ως εκπαιδευτικός και αντί να ακούει μπινελίκια να λαμβάνει εύσημα για την ΕΡΕΥΝΑ (αυτό κι αν είναι το ανέκδοτο της ημέρας) που κάνει!ΘΕΟΣ! :D

Στην έκθεση αν θες να ξέρεις ήρθανε σοβαροί άνθρωποι Που ενδιαφέρονταν πραγματικά για τις εφαρμογές (ενδεικτικά θα αναφέρω τις εταιρείας που έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τις εφαρμογές)

Ένα ψώνιο ομολογουμένως έλειπε από τη συζήτηση...τρέμε Bill Gates! :P
Θα τις αναφέρεις τις εταιρείΑΣ να ξέρουμε σε ποια θα γίνεις CEO να σου στέλνουμε στο mail απελπισμένες αιτήσεις να μας πάρεις βοηθούς; :P
Τελευταία τροποποίηση: 19 Φεβρουαρίου 2014, 14:11 από Pargalatsos Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση