Νέα:
Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
19 Απριλίου 2024, 00:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 13
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 15
Σύνολο: 15

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Πρόγραμμα για κατασκευή ιστοσελίδων
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 7283 φορές.
ALS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 557
Θετικοί ψήφοι: +634

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

C'est la vie...

02 Φεβρουαρίου 2014, 19:58
0

Καλησπέρα παιδιά!! Έχετε να μου προτείνετε κανένα πρόγραμμα για κατασκευή ιστοσελίδων; Είτε δωρεάν(καλό είναι να μην υπάρχουν διαφημίσεις) είτε επί πληρωμή. Δεν ενδιαφέρομαι για wordpress joomla κλπ..Λοιπόν; :)   
Καταγράφηκε

Think less..Live more...
Duffman
*
Μηνύματα: 27
Θετικοί ψήφοι: +9

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #1 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 21:17
+1

Κανονικά χρειάζεσαι μόνο έναν text editor μέχρι και το notepad κάνει, μπορείς όμως να δοκιμάσεις το notepad++ η αυτό που είχαν τα pc στο εργαστήριο NUSPHERE php editor...
Καταγράφηκε
genesis91
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 113
Θετικοί ψήφοι: +19

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #2 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 21:33
+1

Νομίζω πως εννοείς κάτι σε CMS? Ή απλά κάτι από τα παραπάνω που ανέφερε ο Duffman?
Καταγράφηκε
ALS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 557
Θετικοί ψήφοι: +634

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

C'est la vie...

Απάντηση #3 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 21:42
+1

Ναι..κάτι σε CMS..και οτιδήποτε άλλο υπάρχει!! Δεν θέλω να γράψω κώδικα από τo μηδέν.. :)
Καταγράφηκε

Think less..Live more...
ArnakiGiaxni
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 579
Θετικοί ψήφοι: +297

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

like a sir...

Απάντηση #4 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 21:52
+1

Καλησπέρα παιδιά!! Έχετε να μου προτείνετε κανένα πρόγραμμα για κατασκευή ιστοσελίδων; Είτε δωρεάν(καλό είναι να μην υπάρχουν διαφημίσεις) είτε επί πληρωμή. Δεν ενδιαφέρομαι για wordpress joomla κλπ..Λοιπόν; :)

αφου ειπαμε, θα σου φτιαξω εγω site :P
Καταγράφηκε
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #5 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 22:20
+4

Δεν ενδιαφέρομαι για wordpress joomla κλπ..
Αυτά είναι για όσους θέλουν να πατάν κουμπάκια! :P


Για κατασκευή ιστοσελίδων, με την κανονική σημασία της λέξης, χρειάζεσαι αρχικά δύο γλώσσες: HTML και CSS. Η HTML είναι γλώσσα σήμανσης, ενώ η CSS γλώσσα μορφοποίησης. Την HTML την χρησιμοποιούμε για να γράφουμε έγγραφα, δίνοντας σε κάθε πληροφορία κάποια σημασία, ενώ την CSS για να ελέγχουμε την οπτική εμφάνιση κάθε HTML στοιχείου. Περισσότερες πληροφορίες:

http://www.w3.org/html/
http://www.w3.org/Style/CSS/
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML
https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS
http://docs.webplatform.org/wiki/html
http://docs.webplatform.org/wiki/css

Δεν χρειάζεται φυσικά να μάθεις όλες αυτές τις ετικέτες και τις ιδιότητες απ' έξω. Αρκεί να γνωρίζεις πώς και πότε να χρησιμοποιείς την κάθε ετικέτα. Για παράδειγμα, πρέπει να ξεχωρίσεις στο μυαλό σου τη διαφορά μεταξύ block level και inline level ετικετών (απαραίτητο πριν προχωρήσεις στην CSS). Για να κατανοήσεις καλύτερα την HTML και κατ' επέκταση και την CSS, πρέπει οπωσδήποτε να καταλάβεις τι είναι το Document Object Model (DOM). Θα βοηθήσει, επίσης, να ρίξεις μια ματιά στο πρωτόκολλο HTTP και στη σημασιολογία.

Από εργαλεία, θα χρειαστείς σίγουρα έναν web browser και έναν επεξεργαστή πηγαίου κώδικα, όπως το Notepad++. Υπάρχουν και WYSIWYG επεξεργαστές, όπως το Adobe Dreamweaver, αλλά δεν θα στο πρότεινα γιατί θα μπερδευτείς περισσότερο και δεν θα μάθεις και τίποτα. Αυτό που προτείνω είναι να εγκαταστήσεις το Firebug, ώστε να παρακολουθείς σε πραγματικό χρόνο τον κώδικα μέσω του πληγητή, ώστε να καταλαβαίνεις πιο εύκολα τι κάνει καθετί που γράφεις.

Μόλις εξοικειωθείς με HTML-CSS, πρέπει να ασχοληθείς (έστω και ελάχιστα) με την γλώσσα σεναρίου JavaScript. Την JavaScript της χρησιμοποιούμε κυρίως για να δώσουμε διαδραστικότητα σε HTML έγγραφα (π.χ. animations, ασύγχρονη επικοινωνία πελάτη-εξυπηρετητή κ.ά.). Το σημαντικότερο στοιχείο της JavaScript είναι ότι πρόκειται για γλώσσα προγραμματισμού (όχι γλώσσα σήμανσης όπως η HTML) και εκτελείται πάντα σε επίπεδο web browser. Αν θελήσεις να ασχοληθείς σ' αυτόν τον τομέα, υπάρχουν και διάφορες βιβλιοθήκες JavaScript, όπως η πολύ δημοφιλής jQuery.

Μέχρι εδώ, όσα ανέφερα αφοράν την πλευρά του πελάτη, για δημιουργία στατικών ιστοσελίδων. Αν θέλεις να κατασκευάσεις μια δυναμική ιστοσελίδα, θα πρέπει να παίξεις και στην πλευρά του server. Θα χρειαστείς τουλάχιστον μία διαδικτυακή γλώσσα προγραμματισμού (PHP, ASP, .NET, Ruby, Python κ.λπ.), ενώ αν πρέπει να δουλέψεις και με βάσεις δεδομένων, να χρειαστείς τη γλώσσα SQL και ένα σύστημα διαχείρισης σχεσιακών βάσεων δεδομένων (MySQL, MariaDB, MS SQL Server κ.λπ.).

Από εργαλεία θα χρειαστείς το πακέτο εφαρμογών XAMPP ή το WAMP ή κάποιο αντίστοιχο, για να εγκαταστήσεις εύκολα έναν διακομιστή τοπικά στον υπολογιστή σου.

Αυτά είναι τα βασικά για όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με ανάπτυξη ιστοσελίδων. Από εκεί και πέρα υπάρχουν άπειρες γλώσσες, τεχνολογίες, πρότυπα, πρωτόκολλα, τεχνικές, προσεγγίσεις, βιβλιοθήκες, επεκτάσεις, διεπαφές και δεν συμμαζεύεται, που συνδέονται με τα παραπάνω. Όρεξη αρκεί να υπάρχει.
Τελευταία τροποποίηση: 02 Φεβρουαρίου 2014, 22:27 από Sérmac Καταγράφηκε
ALS
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 557
Θετικοί ψήφοι: +634

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

C'est la vie...

Απάντηση #6 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 22:58
+1

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και μπορώ να πω ότι με κάλυψες σε κάποια θέματα που είχα απορίες και είμαι σίγουρος ότι θα μου χρειαστούν για μελλοντική χρήση. Ωστόσο, όπως είπα, αν και δεν θέλω wordpress και joomla, αυτή τη στιγμή επειδή δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθώ σοβαρά, ουσιαστικά θέλω αυτό που είπες. Κάτι να πατάω κουμπάκια! :P Κάτι σε CMS όπως αναφέρθηκε και πιο πριν. Όπως και να χει, σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και έγραψες όλα αυτά. :)   
Καταγράφηκε

Think less..Live more...
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #7 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 23:15
+3

Τότε έχεις δύο επιλογές: α) CMS, β) ArnakiGiaxni
Καταγράφηκε
Wolfsoul
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 351
Θετικοί ψήφοι: +42

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Beware the Wolf!

Άντρας WWW
Απάντηση #8 - 02 Φεβρουαρίου 2014, 23:26
+1

Αν θες κάτι λίγο πιο ενισχυμένο δοκίμασε το Open Source IDE Aptana http://www.aptana.com/ ή τα θεϊκά προγράμματα της JetBrains http://www.jetbrains.com/ (που έχουν και φτηνό ωραίο Academic License), τα οποία χρησιμοποιώ. Έχουν και ενσωματωμένα CVS όπως το Git, Mercurial, κ.α. για να δουλεύεις και συνεργατικά κώδικα.
Τελευταία τροποποίηση: 02 Φεβρουαρίου 2014, 23:27 από Wolfsoul Καταγράφηκε

When Life is not enough for you...nothing is...
Duffman
*
Μηνύματα: 27
Θετικοί ψήφοι: +9

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 03 Φεβρουαρίου 2014, 00:48
0

Υπάρχει πάντα και ο NetBeans IDE που είναι free και έχει και πολλά plugins για να σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη  :) Εκτός αν σου έχει λείψει το μάθημα του Λάντζου στις προγραμματιστικές οπότε κατέβασε τον crimson editor να θυμηθείς τα παλιά και καλή διασκέδαση :D
Τελευταία τροποποίηση: 03 Φεβρουαρίου 2014, 02:01 από Duffman Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση