Νέα:
Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
25 Απριλίου 2024, 05:01

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 55
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 44
Σύνολο: 44

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Πίνακας Ανακοινώσεων Συνέδρια, Σεμινάρια, Ημερίδες και Διαγωνισμοί Imagine Cup 2013, 3η Θέση στην κατηγορία Innovation από το ΤΕΙ Σερρών
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Imagine Cup 2013, 3η Θέση στην κατηγορία Innovation από το ΤΕΙ Σερρών
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 5637 φορές.
Pythais
*
Μηνύματα: 3
Θετικοί ψήφοι: +2

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

17 Απριλίου 2013, 09:04
+2


Η ομάδα Kinemat θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στους παγκόσμιους τελικούς στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας (8 έως 11 Ιουλίου 2013). Οι συμμετέχοντες στο διαγωνισμό είχαν τη δυνατότητα να καταθέσουν τις προτάσεις τους σε δύο διαφορετικές κατηγορίες, World Citizenship και Innovation.

Στην κατηγορία Innovation, νικητές ήταν οι:
1η θέση: Ομάδα Majestic με το project Museo του Τμήματος  Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων, Πανεπιστήμιο Αιγαίου.
2η θέση: Ομάδα Vageli με το project SCAINET του ΤΕΙ Πειραιώς.
3η θέση: Ομάδα Pythais με το project TubeR του Τμήματος Πληροφορικής & Επικοινωνιών, ΤΕΙ Σερρών.

Στην κατηγορία World Citizenship, νικητές ήταν οι:
1η θέση: Ομάδα Kinemat με το project Kinemat του Πανεπιστημίου Πειραιώς.
2η θέση: Ομάδα 4sense με το project easyLexia του Τμήματος  Μηχανικών Σχεδίασης Προϊόντων και Συστημάτων, Πανεπιστήμιο Αιγαίου.
3η θέση: Ομάδα Quarinos με το project S.A.V.E. του ΤΕΙ Πειραιώς.


Τα Project των φοιτητών αξιολογήθηκαν από κριτική επιτροπή η οποία δύσκολα αποφάσισε την σειρά των νικητών αφού όλες οι συμμετοχές του Τελικού ξεχώρισαν και με το παραπάνω. Το Imagine Cup 2013 όπως κάθε χρονιά έδωσε την ευκαιρία ανάδειξης νέων και καινοτόμων ιδεών. Την Προσοχή τράβηξαν οι Ομάδες  Kinemat & 4sense που κινητοποιήθηκαν στο να βρουν λύση σε κοινωνικά ζητήματα άλλα και η ομάδα Pythais που παρουσίασε μία επαναστατική ιδέα που δεν έχει ξαναειπωθεί. Οι συμμετέχοντες που Βραβεύτηκαν εκτός από σκληρή δουλειά δείξανε επαγγελματισμό και ήθος προς τους κριτές και τους άλλους συμμετέχοντες.

Η κριτική επιτροπή απαρτιζόταν από τους Ελένη Ραχανιώτου (Διευθύντρια Τεχνολογίας της Microsoft Ελλάς), Φώτη Δραγανίδη (Γενικός Διευθυντής του Κέντρου Καινοτομίας και Διευθυντής Ακαδημαϊκού Τομέα της Microsoft Ελλάς), Λεόντιο Χατζηλεοντιάδη (Αναπληρωτής Καθηγητής, τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, ΑΠΘ), Γιάννη Βλαχογιάννη (Ιδρυτής Bugsense), Γιώργο Κασσελάκη (Partner, Openfund), Λουκά Πιλίτση (Fund Manager, PJ Tech Catalyst Fund) και Παναγιώτη Μαρκίδη (Δημοσιογράφος, Εφημερίδα Πρώτο Θέμα).
Καταγράφηκε
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

Απάντηση #1 - 17 Απριλίου 2013, 09:42
0

Δώστε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα project που βγήκαν στις 3 πρώτες θέσεις...
Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
Pythais
*
Μηνύματα: 3
Θετικοί ψήφοι: +2

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #2 - 17 Απριλίου 2013, 11:01
0

Λυπάμαι αλλά δεν είμαι σε θέση να αποδώσω ακριβώς τα θέματα και των 6 πρώτων ομάδων χωρίς ασάφειες .Και δεν τα βρίσκω και πουθενά αναρτημένα.Οπότε θα αρκεστούμε στην ανάρτηση του θέματος της νικήτριας ομάδας:

"Το project Kinemat συνδυάζει τα εικονογραφημένα εκπαιδευτικά βιβλία που στοχεύουν στο να βοηθήσουν τα παιδιά μικρής ηλικίας (4-6 χρονών) να αποκτήσουν βασικές γνώσεις και δεξιότητες, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και τις παιγνιώδεις δραστηριότητες των παιδιών με αντικείμενα όπως κύβους, τουβλάκια lego, κλπ.
Αξιοποιώντας την τεχνολογία, η ομάδα Kinemat δημιουργεί διαδραστικά αφηγηματικά εκπαιδευτικά βιβλιο-παιχνίδια για παιδιά μικρής ηλικίας (4-6 χρονών) με φυσική αλληλεπίδραση χάρη στην κάμερα Kinect (για Windows) της Microsoft και με τη χρήση αντικειμένων."


και το θέμα του Project της ομάδας Pythais εν συντομία: “Μια ηλεκτρονική μύτη (e-nose) η οποία είναι σε θέση να αντιλαμβάνεται το άρωμα του ασκομύκητα Tuber ελληνιστή Τρούφα, ένας αλγόριθμος ταξινόμησης χρησιμοποιεί τις πληροφορίες που λαμβάνονται από το κύκλωμα της ηλεκτρονικής μύτης σε πραγματικό χρόνο και δίνει πληροφορίες για το είδος της Τρούφας”

Mentor της ομάδας Pythais : Ιωάννης Καλόμοιρος.
Καταγράφηκε
nabz0r
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 624
Θετικοί ψήφοι: +75

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

(•‿•)

Άντρας
Απάντηση #3 - 17 Απριλίου 2013, 11:32
+1

και το θέμα του Project της ομάδας Pythais εν συντομία: “Μια ηλεκτρονική μύτη (e-nose)



Κάτι σαν αντίστροφο google nose?
Καταγράφηκε

You're older than you've ever been, and now you're even older
      ...and now you're even older...and now you're even older...
Pythais
*
Μηνύματα: 3
Θετικοί ψήφοι: +2

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #4 - 17 Απριλίου 2013, 11:53
0

ε..νομίζω ότι μπορείς να το αποδόσεις και έτσι.. βασικά ηλεκτρονικές μύτες είναι συσκευές που χρησιμοποιούν συστοιχίες χημικών αισθητήρων για την δημιουργία ψηφιακών αποτυπωμάτων των οσμών.Gas detectors είναι διαθέσιμοι στην αγορά χρόνια τώρα, απλά ερευνούμε, πώς αυτή η τεχνολογία μπορεί να συνδυαστεί με την Τρούφα.
Βρίσκονται όλα σε πειραματικό στάδιο, δεν παρουσιάσαμε μια έτοιμη συσκευή στον διαγωνισμό αλλά το αποτέλεσμα της έρευνας που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής.
Καταγράφηκε
primitiveart
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 355
Θετικοί ψήφοι: +264

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #5 - 18 Απριλίου 2013, 15:28
0

Στο in.gr έχει και ένα άρθρο που έχει και το video της παρουσίασης του Kinemat

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1231244412
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση