Νέα:
Σαββάτο 20 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
20 Απριλίου 2024, 13:39

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 54
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 40
Σύνολο: 40

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Πίνακας Ανακοινώσεων Ανακοινώσεις και Έκτακτα Νέα ΤΕΙ: Ανακοινώσεις Απόφαση ΕΣΕΠ ΤΕΙ Σερρών για επ' αόριστο αποχή από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα
Σελίδες: 1 [2]   Κάτω
Εκτύπωση
Απόφαση ΕΣΕΠ ΤΕΙ Σερρών για επ' αόριστο αποχή από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 13076 φορές.
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #10 - 19 Μαρτίου 2013, 15:07
0

Οπότε, αν δε θέλουμε να πιστέψουμε ούτε τους καθηγητές μας, ούτε και κανένα άλλο τότε θα πρέπει να δούμε μεταξύ μας τι γίνεται (και οχι ΔΑΠιστικα γιατι με αυτά που ακούω να λένε κάθε μέρα νομίζω πως δε μπήκαμε καν στο μνημόνιο)
Με αυτά που γράφεις στην 1η σου παράγραφο,το ίδιο θα μπορούσε κανείς να πει και για σένα φίλε!
Την πιθανότητα ένα Α.Ε.Ι. ξαφνικά να "υποβιβαστεί" ακαδημαϊκά μόνο ένας ηλίθιος ή/και παντελώς αμαθής θα μπορούσε να την πάρει στα σοβαρά...

Οι μόνιμοι καθηγητές μας εδώ και δεκαετίες ένα πράγμα ήθελαν και έκαναν,να παίρνουν 2-3 χιλιάρικα και να έρχονται μια άντε δύο το πολύ μέρες την εβδομάδα για μάθημα (διαμένοντας συνήθως στη Θεσσαλονίκη),να επωφελούνται από τα όποια παράπλευρα οφέλη μπορεί να έχει ένας καθηγητής Α.Ε.Ι. και παράλληλα να κονομάνε από την όποια επαγγελματική τους δραστηριότητα!
Δε τους κατηγορώ γι'αυτό,ο οποιοσδήποτε είχε αυτή τη δυνατότητα το ίδιο θα έκανε, αλίμονο...αλλά οι καιροί έχουν αλλάξει!
Δε μπορώ να ακούω έναν καθηγητή εφαρμογών π.χ. (στην καλύτερη περίπτωση κάτοχο μεταπτυχιακού) να παραπονιέται που του έβαλαν 15 ώρες μάθημα (δηλαδή 10 "καθαρές" εργατοώρες και 5 "τσιγάρο και μπίρι-μπίρι") και αμοίβεται με 1.000€ το μήνα,όταν κάτοχοι διδακτορικών διδάσκουν τις διπλάσιες και βάλε ώρες σε 2-3 διαφορετικά ιδρύματα σαν ωρομίσθιοι για να πάρουν τα μισά!
Για να μη πιάσουμε το τι γίνεται στις ιδιωτικές εταιρίες και μας πιάσει κατάθλιψη...

Για τα υπόλοιπα του τύπου "να δούμε μεταξύ μας τι γίνεται" μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα να το συζητήσουμε...
Για την ώρα το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ολοκληρώσουμε το συντομότερο τις σπουδές μας και να αρχίσουμε να εξετάζουμε κάθε ενδεχόμενο!
Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2013, 15:19 από Pargalatsos Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #11 - 19 Μαρτίου 2013, 15:37
0

Δλδ για την ωρα να πούμε "Ελα, έχουμε 5 χρόνια ακόμη και δε μας νιάζει. Μετά θα δούμε, έχει ο Θεός"
Με αυτές τις πρακτικές και οι λογικές μας εφτασαν εδώ και αν δεν αλλάξουμε τότε ποτέ δε θα βγούμε απο το βούρκο που μας έχουν βουτήξει.

Αν νομίζει πως πρέπει να τα αφήσουμε να περάσουν και να μη κάνουμε τίποτα τοτε οκ, δεν έχω να πω τίποτα άλλο.


Edit: BTW, θα πρέπει να συναντηθούμε πρόσωπο με πρόσωπο για να τα πούμε. Δε παίζει να συμφωνήσουμε αλλά θα έχει ενδιαφέρον :)

Edit2: This didn't sound right...
Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2013, 16:34 από sad_death Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #12 - 19 Μαρτίου 2013, 16:35
0

Δλδ για την ωρα να πούμε "Ελα, έχουμε 5 χρόνια ακόμη και δε μας νιάζει. Μετά θα δούμε, έχει ο Θεός"
Με αυτές τις πρακτικές και οι λογικές μας εφτασαν εδώ και αν δεν αλλάξουμε τότε ποτέ δε θα βγούμε απο το βούρκο που μας έχουν βουτήξει.
Ναι φίλε αυτό θα καταλήξουμε να πούμε...η Ελλάδα είναι στο € κι από αυτό δε πρόκειται να βγει πριν να εξαθλιωθεί πλήρως,ούτε να ανακάμψει μια που στο "σκληρό" νόμισμα προστίθενται η υψηλή φορολόγηση και η γραφειοκρατία,δεδομένα που αποτρέπουν κάθε έναρξη υγιούς παραγωγικής διαδικασίας!
Οι μόνοι που θα ωφεληθούν απ'αυτή την κατάσταση θα είναι οι ξένες εταιρίες που θα έρθουν (ή που έχουν έρθει ήδη π.χ. Eldorado Gold) για να εκμεταλλευτούν τον ορυκτό πλούτο και τις κρατικές επιχειρήσεις...

Το ίδιο φυσικά θα γίνει και στις υπόλοιπες "αδύναμες" οικονομίες της Ευρωζώνης...
Καταγράφηκε
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #13 - 19 Μαρτίου 2013, 19:11
0

Απεργούν την Πέμπτη οι καθηγητές των ΤΕΙ

Η ΟΣΕΠ ΤΕΙ καλεί όλους τους Συλλόγους ΕΠ των ΤΕΙ σε 24-ωρη Πανελλαδική Απεργία την Πέμπτη 21/03/2013 και σε κατά τόπους συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας για την απόσυρση του σχεδίου Αθηνά.

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Ομοσπονδία Συλλόγων Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΟΣΕΠ) των ΤΕΙ έχει ήδη τοποθετηθεί( ) ότι το σχέδιο «ΑΘΗΝΑ» με τη μορφή που παρουσιάστηκε από το Υπουργείο Παιδείας έχει καταστροφικά αποτελέσματα για την Ανώτατη Εκπαίδευση και κυρίως για τον Τεχνολογικό Τομέα της και έχει ζητήσει την απόσυρσή του. Πρόκειται για ένα «σχέδιο» που όχι μόνον δεν βασίστηκε σε μετρήσιμα επιστημονικά και αναπτυξιακά κριτήρια, τα οποία να έχουν γίνει αποδεκτά από την ακαδημαϊκή κοινότητα, αλλά επιβάλλεται με τη λογική του «κατεπείγοντος», καταπατώντας κάθε έννοια αυτοδιοίκητου των ιδρυμάτων και αγνοώντας τις επιπτώσεις που αυτό θα έχει στα γνωστικά αντικείμενα των τμημάτων (που καταργούνται, συγχωνεύονται και μετακινούνται), στους φοιτητές, στο εκπαιδευτικό, τεχνικό και διοικητικό προσωπικό καθώς και τις εργαστηριακές υποδομές των ιδρυμάτων που έχουν αναπτυχθεί.
Οι τροποποιήσεις του σχεδίου «Αθηνά» που παρουσιάστηκαν στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής όχι μόνον δεν βελτιώνουν το αρχικό σχέδιο, αλλά αποτελούν ξεκάθαρη απόδειξη ότι αυτό δεν βασίζεται σε επιστημονικές μελέτες. Με τα ίδια ακριβώς, επικαλούμενα από το Υπουργείο κριτήρια, με τα οποία στην αρχική φάση παρουσίασης του σχεδίου τμήματα παρέμεναν ως είχαν τώρα συγχωνεύονται, μετακινούνται ή και καταργούνται τελείως, ενώ επανέρχονται άλλα τα οποία προτεινόταν η κατάργησή τους! Το γεγονός αυτό αποδεικνύει ότι το μόνο μέλημα της κυβέρνησης, σε αυτή τη φάση, είναι η συρρίκνωση της Ανώτατης Εκπαίδευσης και η αφαίρεση συγκεκριμένου αριθμού τμημάτων (των ΤΕΙ κατά συντριπτική πλειοψηφία) από το φετινό μηχανογραφικό των υποψηφίων για τις πανελλαδικές εξετάσεις.
Η ΟΣΕΠ-ΤΕΙ τονίζει ότι η ΑΠΟΣΥΡΣΗ του σχεδίου «Αθηνά», αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση σήμερα για να αποφευχθούν μη αναστρέψιμες καταστροφικές ενέργειες, στην Ανώτατη Εκπαίδευση, όπως:
•    η κατάργηση βιώσιμων τμημάτων με διεθνώς κατοχυρωμένο επιστημονικό- τεχνολογικό πεδίο,
•    η συγχώνευση  τμημάτων με εντελώς ανόμοιο γνωστικό αντικείμενο, τα οποία είναι αδύνατον να αποκτήσουν πιστοποιημένα προγράμματα σπουδών (εκτός αν παρακαμφθεί η ακαδημαϊκή διαδικασία κατάρτισης και κρίσης που προβλέπει ο νόμος)
•    οι διαμάχες που έχουν ξεσπάσει ανάμεσα σε Ιδρύματα και τοπικές κοινωνίες, καθώς τα επικαλούμενα κριτήρια συγχωνεύσεων/καταργήσεων τμημάτων εφαρμόζονται κατά το δοκούν και κατά περίπτωση
•    η εγκατάλειψη των σπουδών από μεγάλη μερίδα του φοιτητικού πληθυσμού

Η ΟΣΕΠ ΤΕΙ επαναλαμβάνει για μία ακόμη φορά ότι απαιτείται ένας ουσιαστικός διάλογος με την ακαδημαϊκή κοινότητα( ), ώστε η αναδιάρθρωση της Ανώτατης Εκπαίδευσης να είναι προς όφελος της λειτουργίας των ιδρυμάτων και των πραγματικών αναγκών της κοινωνίας και πάντα στα πλαίσια της δημόσιας και δωρεάν παιδείας που προβλέπει το Σύνταγμα. Η αναδιάρθρωση, όμως, αυτή δεν μπορεί να γίνει, αν δεν καθοριστούν ακαδημαϊκά-επιστημονικά κριτήρια τα οποία θα γίνουν αποδεκτά από την κοινότητα των ΑΕΙ και ευρύτερα από την κοινωνία, έτσι ώστε, στη συνέχεια, ο ανασχεδιασμός να βασιστεί σε μία ολοκληρωμένη επιστημονική ανάλυση τόσο των γνωστικών αντικειμένων των τμημάτων και σχολών όσο και της πιθανής νέας χωροθέτησης των ιδρυμάτων. Ο ανασχεδιασμός αυτός θα πρέπει να γίνει σταδιακά και σε ικανό βάθος χρόνου, ώστε να μην προκαλέσει κοινωνικά προβλήματα, να μην οδηγήσει σε απόγνωση τους φοιτητές, τις οικογένειές τους και το προσωπικό που υπηρετεί στα ιδρύματα και να μην αποβεί καταστροφικός για την ποιότητα των σπουδών και της έρευνας.
Η ΟΣΕΠ ΤΕΙ καλεί όλους τους Συλλόγους ΕΠ των ΤΕΙ σε 24-ωρη Πανελλαδική Απεργία την Πέμπτη 21/03/2013 και σε κατά τόπους συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας για την απόσυρση του σχεδίου Αθηνά.
*Συμπαραστεκόμαστε στο Συνάδελφο  , Επ. Καθηγητή του Τμήματος ΘΕΚΑ καθώς και σε μία Διοικητική Υπάλληλο του ΤΕΙ Μεσολογγίου που βρίσκονται σε ΑΠΕΡΓΙΑ ΠΕΙΝΑΣ (4η ημέρα), για το Σχέδιο Αθηνά.

Πηγή
Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαρτίου 2013, 19:14 από Empire Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
Εκτύπωση