Νέα:
Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
26 Απριλίου 2024, 13:51

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 58
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 40
Σύνολο: 40

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Πίνακας Ανακοινώσεων Ανακοινώσεις και Έκτακτα Νέα ΤΕΙ: Ανακοινώσεις Το υπουργείο Παιδείας λύνει 34 απορίες γύρω από το σχέδιο Αθηνά
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Το υπουργείο Παιδείας λύνει 34 απορίες γύρω από το σχέδιο Αθηνά
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 6611 φορές.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
19 Φεβρουαρίου 2013, 01:00
0

Aπαντήσεις σε 34 από τις ερωτήσεις που τίθενται πιο συχνά για το σχέδιο Αθηνά παραθέτει δίνει το υπουργείο Παιδείας.

Με τη μορφή 34 ερωταπαντήσεων που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του, www.minedu.gov.gr, το υπουργείο Παιδείας, επιχειρεί να λύσει τις συχνότερες απορίες που διατυπώνουν φοιτητές, υποψήφιοι της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και εκπαιδευτικοί και έχουν να κάνουν με τους στόχους του σχεδίου, τις παθογένειες της ανώτατης εκπαίδευσης, το ποιους αφορά πρωτίστως το σχέδιο και άλλα παραπλήσια ερωτήματα.

Ενδιαφέρον έχουν οι απαντήσεις σε ερωτήσεις σχετικές με τον αριθμό των φοιτητών που θα αλλάξουν τόπο σπουδών με την εφαρμογή του σχεδίου.

Ειδικά σε αυτό το ερώτημα, το υπουργείο απάντησε: «Συνολικά 31.528 ενεργοί φοιτητές είναι εγγεγραμμένοι στα Τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ τα οποία «μετακινούνται» από τη σημερινή τους έδρα. Όμως το 15% από το σύνολο αυτό των φοιτητών υπολογίζεται ότι θα έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους μέχρι τον Σεπτέμβριο, λαμβάνοντας υπόψη και τη συμβολή των Εξεταστικών περιόδων Φεβρουαρίου και Ιουνίου, για τους επί πτυχίο φοιτητές. Σε κάθε περίπτωση, στο σύνολο των 250.000 ενεργών φοιτητών θα απαιτηθεί η μετακίνηση περίπου 18.000 φοιτητών - και αυτή εντός των Περιφερειών που σήμερα φοιτούν. Δηλαδή από τα Γρεβενά στην Καστοριά και από τη Θεσσαλονίκη στις Σέρρες ή από την Αμαλιάδα στη Πάτρα.

Είναι αναπόφευκτο το ότι η θεραπεία μιας τέτοιας έκτασης και έντασης παθογένειας συνδέεται με κάποιο κόστος, για το οποίο όμως καταβάλλεται προσπάθεια να είναι το λιγότερο δυνατό. Παράλληλα όμως πρέπει να συνεκτιμηθεί ότι στη λογική των συγχωνεύσεων εντάσσεται η απόκτηση ισχυρότερων πτυχίων από τα νέα Τμήματα, με μεγαλύτερο αντίκρισμα, τα οποία θα δώσουν καλύτερη, περισσότερο ρεαλιστική προσέγγιση στην αγορά εργασίας, ώστε οι απόφοιτοι να μην πηγαίνουν κατευθείαν στην ανεργία. Παράλληλα, θα ληφθούν μέτρα αντιστάθμισης όπως η κάλυψη μέρους του κόστους μεταφοράς»
.

Όσον αφορά το κόστος των μετακινήσεων των συγκεκριμένων φοιτητών το υπουργείο απαντά: «Θα επιδοτηθούν οι μετακινήσεις με εισοδηματικά και άλλα κριτήρια, που θα ανακοινωθούν στο προσεχές διάστημα».

Ένα άλλο ενδιαφέρον σημείο των απαντήσεων που δίδει το υπουργείο αφορά τον αριθμό εισακτέων φέτος : «Η αύξηση θα είναι 30% στα ΑΕΙ και η μείωση στα ΤΕΙ 15%. Συνολικά η μείωση που θα προκύψει εκτιμάται ότι δε θα ξεπεράσει το 4%».

Διαβάστε και τις 34 ερωταπαντήσεις πατώντας εδώ.

Πηγή: http://www.iefimerida.gr/node/91283#ixzz2LIJw1cVJ
Καταγράφηκε
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #1 - 19 Φεβρουαρίου 2013, 01:08
+2

Παράθεση
«Η αύξηση θα είναι 30% στα ΑΕΙ και η μείωση στα ΤΕΙ 15%.

Ούτε το Υπουργείο το γράφει σωστά πια...
Καταγράφηκε
Dr_Fourier
Διδακτικό Προσωπικό
**
Μηνύματα: 85
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Αχ αυτός ο Fourier!!!!!

Άντρας WWW
Απάντηση #2 - 19 Φεβρουαρίου 2013, 01:45
+6

Μόνο το ΑΕΙ-ΤΕΙ μπέρδεψε? Από μαθηματικά....??

«Συνολικά 31.528 ενεργοί φοιτητές είναι εγγεγραμμένοι στα Τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ τα οποία «μετακινούνται» από τη σημερινή τους έδρα. Όμως το 15% από το σύνολο αυτό των φοιτητών υπολογίζεται ότι θα έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους μέχρι τον Σεπτέμβριο, λαμβάνοντας υπόψη και τη συμβολή των Εξεταστικών περιόδων Φεβρουαρίου και Ιουνίου, για τους επί πτυχίο φοιτητές. Σε κάθε περίπτωση, στο σύνολο των 250.000 ενεργών φοιτητών θα απαιτηθεί η μετακίνηση περίπου 18.000 φοιτητών - και αυτή εντός των Περιφερειών που σήμερα φοιτούν. Δηλαδή από τα Γρεβενά στην Καστοριά και από τη Θεσσαλονίκη στις Σέρρες ή από την Αμαλιάδα στη Πάτρα.».

31.528 x 15%   =  4.729   που υπολογίζεται να πάρουν πτυχίο
31.528 - 4.729 = 26.799   που θα είναι ενεργοί τον Σεπτέμβριο και θα μετακινηθούν

Αλλά, λένε ότι θα απαιτηθεί η μετακίνηση περίπου 18.000 φοιτητών

Οι υπόλοιποι 8.799  τι θα κάνουν ? ? ?



Και μια μικρή απορία...

"Ενοποιούνται τα κατακερματισμένα γνωστικά αντικείμενα του ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΤΕ. Συγκεκριμένα, οι 4 διαφορετικοί τίτλοι και τα 13 τμήματα των ΤΕΙ εντάσσονται πλέον σε ένα ενιαίο τμήμα με τίτλο ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ & ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΙ ΤΕ, με κατευθύνσεις τα εξειδικευμένα γνωστικά αντικείμενα όπως το ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ, το ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ, το ΔΟΜΟΣΤΑΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ και το ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΕΡΓΩΝ. "

Αφού  "στη λογική των συγχωνεύσεων εντάσσεται η απόκτηση ισχυρότερων πτυχίων από τα νέα Τμήματα, με μεγαλύτερο αντίκρισμα, τα οποία θα δώσουν καλύτερη, περισσότερο ρεαλιστική προσέγγιση στην αγορά εργασίας, ώστε οι απόφοιτοι να μην πηγαίνουν κατευθείαν στην ανεργία"
γιατί δεν γίνεται η ίδια συγχώνευση και στα ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ? ? ?
Τελευταία τροποποίηση: 19 Φεβρουαρίου 2013, 02:05 από Dr_Fourier Καταγράφηκε
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #3 - 19 Φεβρουαρίου 2013, 03:52
-1

@Dr_Fourier ποιος σου είπε ότι δεν γίνονται συγχωνεύσεις κι εκεί;

Από εκεί και πέρα μην περιμένεις σε σχολές όπως η ΗΜΜΥ κ.α. να κοπεί το "extra" λεκτικό ή η "extra" επικάλυψη άλλων γνωστικών αντικειμένων!
Το Ελληνικό πολυτεχνείο είτε μας αρέσει είτε όχι είναι ο επίσημος προστατευόμενος του νταβά της Ψωροκώσταινας (Τ.Ε.Ε.)! 8)
Τελευταία τροποποίηση: 19 Φεβρουαρίου 2013, 03:58 από Pargalatsos Καταγράφηκε
psymeon
Διδακτικό Προσωπικό
**
Μηνύματα: 90
Θετικοί ψήφοι: +22

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 19 Φεβρουαρίου 2013, 04:35
0

Εμένα μου άρεσε το άλλο:
Όχι. Όπως κάθε χρονιά, ο αριθμός των εισακτέων κάθε τμήματος, θα οριστεί μαζί
με την ανακοίνωση του Μηχανογραφικού δελτίου. Για αυτό θα ληφθούν υπόψη - όπως κάθε χρονιά - οι εισηγήσεις των Ιδρυμάτων.

Μάλλον θα έπρεπε να λέει θα ΑΓΝΟΗΘΟΥΝ  - όπως κάθε χρονιά - οι εισηγήσεις των Ιδρυμάτων.
Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #5 - 19 Φεβρουαρίου 2013, 09:43
0

Παράθεση
«Η αύξηση θα είναι 30% στα ΑΕΙ και η μείωση στα ΤΕΙ 15%.

Ούτε το Υπουργείο το γράφει σωστά πια...

Μόνο σε αυτή την απάντηση το έχουν λάθος. Ελεγκτικός μηχανισμός: check!

...
γιατί δεν γίνεται η ίδια συγχώνευση και στα ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ ? ? ?

Απ' όσο ξέρω στο ΔΠΘ (Ξάνθη) μία σχολή πρόκειται να συγχωνευθεί.
Καταγράφηκε
sarakinos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 170
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #6 - 25 Φεβρουαρίου 2013, 00:45
0

Παιδιά λέει μέσα ότι όσοι χρωστάνε μόνο την πτυχιακή ή την πρακτική τους και την κάνουν πριν συγχωνευτεί το τμήμα τους θα πάρουν το παλιό πτυχίο.Αναφέρεται στο να μην χρωστάς κανένα μάθημα?δηλαδή αν έχω ΔΜ μονάδες για πτυχιακή και την κάνω τώρα θα πάρω πτυχίο από ΤΕΙ Σερρών?
Καταγράφηκε
nemo18
*
Μηνύματα: 48
Θετικοί ψήφοι: +2

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #7 - 25 Φεβρουαρίου 2013, 01:27
0

Οσοι χρωσταμε μαθηματα και ειμαστε στο 8+ εξαμηνο αν συγχωνευθουμε τι θα γινει, θα μας προσθεσουν-αφαιρεσουν κι αλλα μαθηματα?
Καταγράφηκε
la_bomber
*
Μηνύματα: 2
Θετικοί ψήφοι: +1

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 25 Φεβρουαρίου 2013, 02:19
0

παιδια μια απορια: αν παρουμε το παλιο πτυχιο της σχολης γεωπληροφορικης και τοπογραφιας, όταν γινει η νεα συγχωνευμενη σχολη,θα εχουμε ιδια επαγγελματικα δικαιωματα που θα αποκτησει το νεο πτυχιο. ή θα μεινουμε στο μεταιχμιο.
Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 25 Φεβρουαρίου 2013, 19:39
-1

Θα έχεις ακριβός τα ίδια δικαιώματα με το νέο τμήμα και μιας και θα είναι νέο το τμήμα θα έχουμε ακριβός 0 επαγγελματικά δικαιώματα.
Γενικά απο όσο ξέρω και έχω πεί και 2-3 κουβέντες με καθηγητές το πτυχίο πέρνει τα εκάστοτε δικαιώματα του τμήματος.
Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση