Νέα:
Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
28 Μαρτίου 2024, 13:17

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 47
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 42
Σύνολο: 42

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 2 3 4 [5]   Κάτω
Εκτύπωση
Κατάληψη??
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 23693 φορές.
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #40 - 18 Φεβρουαρίου 2013, 14:47
+2

Που ζειτε ρε ? Ποιος μωρε θα σε παρει αν δεν εχεις portfolio με projects και τουλαχιστον ccna και πιστοποιηση oracle ? Ειται εισαι απο πολυτεχνειο ειται απο ιεκ...και σε παρουν για συνεντευξη σε ρωτανε τα ιδια πραγματα ...
Α) δειξε πορτφολιο
Β) Τι πιστοποιησεις εχεις
Γ) Σε ρωταει ο it pro και ο supervisor της εκαστοτε εταιριας 10 πραγματα ...αν ξερεις τα 3 εισαι τυχερος.

Εσεις ζειτε ακομα στην εποχη που το πτυχιο μετρουσε...ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Καταγράφηκε
Isildur
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 196
Θετικοί ψήφοι: +43

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #41 - 18 Φεβρουαρίου 2013, 14:58
0

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφετε με το θέμα επικοινωνίες και το αν θα εξαφανιστεί απ'το πτυχίο;Γιατι πάντα το πάτε στην αγορά εργασίας;
Δηλαδή αν μας μετονόμαζαν σε τεχνικούς Η/Υ δεν θα είχατε προβλημα να φανταστώ γιατί το πτυχίο δεν έχει σημασία και to μόνο που μετραεί ειναι οι γνώσεις του μετά.
Καταγράφηκε
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #42 - 18 Φεβρουαρίου 2013, 15:12
0

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφετε με το θέμα επικοινωνίες και το αν θα εξαφανιστεί απ'το πτυχίο;Γιατι πάντα το πάτε στην αγορά εργασίας;
Δηλαδή αν μας μετονόμαζαν σε τεχνικούς Η/Υ δεν θα είχατε προβλημα να φανταστώ γιατί το πτυχίο δεν έχει σημασία και to μόνο που μετραεί ειναι οι γνώσεις του μετά.

Συνεννόηση "μπουζούκι" κλασσικά βρε Isildur,τι να "πω"....ο ένας γράφει για τον Ελληνάρα εργοδότη που έχει πλέον μεγάλο ποσοστό εργαζομένων ανασφάλιστους και προφανώς και στο "τζαμπέ" να πας πλέον θα σε προτιμήσει σε σχέση με κάποιον που έχει ένα σκασμό προσόντα και ο άλλος για επιπλέον πιστοποιήσεις που είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθένα(ασχέτως αν συμφωνώ) αλλά δεν έχει καμία σχέση με το "βασικό" μας θέμα.
Η αγορά εργασίας βέβαια δεν αφορά μόνο το μπουρδ.λο Ελλάδα που έχουν σχεδόν ισοπεδώσει τα πάντα αλλά και το εξωτερικό και εκεί οι εργοδότες όλα τα "βλέπουν" εν αντιθέσει με την συντριπτική πλειοψηφία εδώ....tespa επι του συγκεκριμένου θέματος κανένας δεν απαντάει,οπότε και το βασικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο.
Τελευταία τροποποίηση: 18 Φεβρουαρίου 2013, 15:16 από Empire Καταγράφηκε
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #43 - 19 Φεβρουαρίου 2013, 02:56
-1

Τι σχέση έχουν αυτά που γράφετε με το θέμα επικοινωνίες και το αν θα εξαφανιστεί απ'το πτυχίο;Γιατι πάντα το πάτε στην αγορά εργασίας;
Δηλαδή αν μας μετονόμαζαν σε τεχνικούς Η/Υ δεν θα είχατε προβλημα να φανταστώ γιατί το πτυχίο δεν έχει σημασία και to μόνο που μετραεί ειναι οι γνώσεις του μετά.

Κωστή μου αυτό σου το "παράπονο" είναι ακριβώς το ίδιο με το παράπονο των φοιτητών του τμήματος Οχημάτων,με τους οποίους αν συγχωνευτούμε εμείς το νέο τμήμα που θα προκύψει (είτε στις Σέρρες είτε στη Θεσσαλονίκη) θα έχει την ονομασία "Μηχανολογίας",απλούστατα διότι το "Οχημάτων" είναι κάτι εξειδικευμένο και εμπεριέχεται στο ευρύτερο φάσμα της Μηχανολογίας...πέραν του ότι ένας ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΣ τίτλος σπουδών πρέπει να έχει γενικό και όχι εξειδικευμένο χαρακτήρα,με βάση λογικής να το πάρεις όταν έχεις κάτι "γενικό" και κάτι "ειδικό" και προσπαθείς να τα ενώσεις,δε γίνεται το γενικό να ενσωματωθεί στο ειδικό,μόνο το ανάποδο μπορεί να γίνει!

Έτσι και το "Πληροφορικής" είναι κάτι ευρύτερο από το "Πληροφορικής και Επικοινωνιών",η πληροφορική περιλαμβάνει ΚΑΙ τις επικοινωνίες,δε χρειάζεται να το γράφει και στον τίτλο...

Επίσης,δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο ανησυχείτε;Ούτε τα μαθήματά σας θα χαθούν ούτε το "επικοινωνιών" απλά θα δημιουργηθεί αντίστοιχος τομέας (με το ανάλογο λεκτικό) στο νέο τμήμα που θα προκύψει και όλα τα περασμένα σας μαθήματα θα μείνουν ως έχουν!
Το σχέδιο Αθηνά δεν είχε εξαρχής στόχο να πηδήξει τις σπουδές μας αλλά να διορθώσει στρεβλώσεις!
Καταγράφηκε
Empire
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 294
Θετικοί ψήφοι: +45

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #44 - 20 Φεβρουαρίου 2013, 13:54
0

Εκτός απο τα σημαντικά "σημεία" του άρθρου και του pdf που περιλαμβάνει μπορείτε να καταλάβετε επιτέλους γιατί γράφαμε για το "Επικοινωνιών".Btw,τέλος και η μηχανολογία απο τις Σέρρες.

Χαρακτηριστικά στο pdf σ'ότι αφορά το Πληροφορικής και Επικοινωνιών γράφει:
Το τμήμα με κωδικό μηχανογραφικού δελτίου 712 και επωνυμία ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ του Τ.Ε.Ι ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ απορροφάται από το τμήμα με κωδικό μηχανογραφικού δελτίου 727 και επωνυμία ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ του Τ.Ε.Ι.
ΣΕΡΡΩΝ, και συγκροτούν το νέο τμήμα ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕ του «ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ» ΤΕΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ με έδρα τις ΣΕΡΡΕΣ


Αν είναι αυτό λογικό ως προς το τμήμα που απορροφά κάποιο άλλο....ok έχουμε ξεχάσει την έννοια της λογικής.Και όχι αγαπητέ Pargalatsos οι Επικοινωνίες είναι ένας ολόκληρος/ξεχωριστός κλάδος απο την Πληροφορική.

Τέλος,απο το άρθρο:
«Συμπερασματικά, σύμφωνα με ανακοίνωση των εργαζομένων στη ΣΤΕΦ του ΤΕΙ Σερρών, το πραγματικό σχέδιο Αθηνά για το ΤΕΙ Σερρών οδηγεί σε μία σχολή Διοίκησης- Οικονομίας με 2 τμήματα και ένα ανεξάρτητο τμήμα Πληροφορικής, αποκομμένο από τα υπόλοιπα τμήματα της ΣΤΕΦ και στερημένο από το μισό του γνωστικό αντικείμενο (αυτό των Επικοινωνιών). Αντίθετα με τα προβλεπόμενα στο σχέδιο της 31/1/2013, η ΣΤΕΦ του ΤΕΙ Σερρών διαλύεται κι όχι η ΣΤΕΦ του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης.
Έτσι, στο ΤΕΙ Σερρών των 7 πλήρως λειτουργούντων τμημάτων απομένουν 3 τμήματα, απαξιώνεται η τεράστια για τα ελληνικά δεδομένα υπερεικοσαετής επένδυση σε εξοπλισμό, κτιριακές εγκαταστάσεις και υλικοτεχνική υποδομή. Οι περιβόητες συνέργειες δεν πρόκειται ποτέ να υπάρξουν με ένα
τμήμα της ΣΤΕΦ μακριά από τα επιστημονικά συγγενή του (Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού), την ίδια στιγμή που στο τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών λειτουργεί το – από τον κ. Αρβανιτόπουλο υπογραφέν – αγγλόφωνο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στα Συστήματα Υπολογιστών & Επικοινωνιών (μοναδικό
αγγλόφωνο μεταπτυχιακό σε αυτό το αντικείμενο στην Ελλάδα) και ξεκινά η λειτουργία του αγγλόφωνου προγράμματος μεταπτυχιακών σπουδών από το τμήμα Μηχανολογίας στο Σχεδιασμό, την ανάπτυξη και τη βελτιστοποίηση συστημάτων αξιοποίησης ανανεώσιμων πηγών ενέργειας».


Συμπερασματικά λοιπόν το ΑΤΕΙ Σερρών γίνεται ουσιαστικά παράρτημα του ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης....απο το pdf:
Το ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ απορροφάται από το ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ το οποίο μετονομάζεται σε «ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ ΤΕΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ» με τις ακόλουθες προτάσεις αναφορικά με την συγχώνευση, απορρόφηση ή κατάργηση των υφιστάμενων τμημάτων.

Υ.Γ.
Το συγκεκριμένο μπορείτε αν θέλετε(mod ή admin) να το μεταφέρετε και στο topic με θέμα "Σχέδιο Αθηνά"!!! ;)
Τελευταία τροποποίηση: 20 Φεβρουαρίου 2013, 15:04 από Empire Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 4 [5]   Πάνω
Εκτύπωση