Νέα:
Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
19 Απριλίου 2024, 20:41

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 45
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 35
Σύνολο: 35

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: 1 ... 12 13 14 [15] 16 17 18 ... 48   Κάτω
Εκτύπωση
Κινητοποιήσεις για το Σχέδιο Αθηνά
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 160401 φορές.
billyboy
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 65
Θετικοί ψήφοι: +34

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #140 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:01
+1

Φίλε μου  stavrosf4, δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε σένα, μπήκα στο φόρουμ μετά από καιρό είδα το τοπικ το διάβασα όλο μονοκοπανιά 14 σελίδες μου 'ρθε κεραμίδα στο κεφάλι και ένα ελαφρύ εγκεφαλικό και απάντησα.

Σαν Carpe θα σου πω ότι οχι ρε φίλε για ένα μάθημα που χρωστάω και χρωστάς εσύ και τόσοι άλλοι δεν θέλω να περιμένω ένα εξάμηνο... Θέλω να τελειώνω να φύγω να γλυτώσω από τους γονείς μου αυτά τα ζεστά 600 ευρώ και να αρχίσω να βγάζω δικά μου.
Σαν φοιτήτρια όμως αυτή τη στιγμή θα σου πω, αργήσαμε και πάρα πολύ να κάνουμε κατάληψη. Όταν ξεσηκώθηκε μια βδομάδα πριν το ΑΤΕΙΘ ή το ΤΕΙ Ιονίων Νήσων (για αυτά τα 2 ξέρω προσωπικές μαρτυρίες δεν κάνω διακρίσεις) έπρεπε και εμείς να τρέξουμε μαζί τους. Στα αλήθεια θέλεις να πάρεις ένα πτυχίο με μειωμένες απολαβές; Το ξέρεις ότι η μοναδική σχολή που αναβαθμίζει τα δικαιώματα σπουδών της είναι η ΣΔΟ; (και εδώ αντιπαρέρχεται αυτό που είπε ο sermac -δεν το γνώριζα τώρα το έμαθα- ότι παρόλο που τελειώσαν τις εξεταστικές τους και παρόλο που αναβαθμίζεται το πτυχίο τους σηκώθηκαν και ψήφισαν)

Ο τριτοεξαμηνήτης πλήγεται πολύ περισσότερο από εσένα που είσαι τελειόφοιτος. Μπήκε σε μια σχολή με τον χ τίτλο και θα βγει (αν τα καταφέρει) από μια σχολή με άλλο τίτλο και άλλο αντικείμενο σπουδών...

Στο πλαίσιο τώρα, αναφέρθηκε ότι θα απαιτήσουμε την εμβόλιμη. Όλοι μαζί. Οι καθηγητές ΕΙΝΑΙ μαζί μας. Ήμασταν χθες 300 στο αμφιθέατρο, σήμερα στη πορεία ήμασταν και άλλοι (ναι και από τη Θεσσαλονίκη γενικά όχι από τη Σινδο ειδικά) γιατί είμαστε όλοι φοιτητές ΑΓΧΡΩΜΟΙ με ένα κοινό στόχο.

Θεωρείς ότι αν γίνουμε 1000 δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα;
στην ελλαδα δυστυχως οι πορειες δεν εχουν κεκτημενα, παρολα αυτα τισ στηριζω. οχι ομως αυτη. δεν εχει να κανει μονο με προσωπικο οφελος, καθως υπαρχει και αυτο. το θεμα μου ειναι οτι κανεισ μια σωστη πορεια-καταληψη-απεργια οταν χανεις κατι το οποιο στα ματια των "ανωτερων" σου μοιαζει σοβαρο. με την αδρανεια την πρωηγουμενη βδομαδα οπου ολοι δινανε μαθηματα και την ξαφνικη ευαισθητοποιηση οταν οι βασικοι εναντιοι της καταληψης δεν ηταν καν σερρες (ωστε να ενημερωθουν κιολας) για να καταψηφισουν. αυτη τη στιγμη το μονο που θα χαθει ειναι το "δωρο του υπουργειου". μπορει καποτε να ηταν δεδομενη επαναληπτικη αλλα πλεον δεν ειναι, αρα δεν ηταν χρωστουμενο, ηταν "δωρο". δεν νομιζω να βαλουν τα κλαματα που δεν το θελουμε...
Καταγράφηκε

Don't smell the flowers
They're an evil drug to make you loose your mind
Soberphobic
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 481
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sugar Oi!

Γυναίκα WWW
Απάντηση #141 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:05
0

Ρε Sober που βλέπω ότι ενημερώνεις και ευχαριστούμε οι ξενιτεμένοι.. Από που πηγάζει η σιγουριά ότι δεν θα χαθεί η εμβόλιμη μπορείς να μου πεις; Έχει μιλήσει κάποιος με κάποιον; και αν ναι ποιος με ποιον;; και τι έχουν πει.. αν ξέρεις φυσικά να μας πεις..

Ναι ήμουν στην συνέλευση και αυτή ήταν και η τελική απόφαση όσον αφορά την κατάληψη.
Τώρα στο ό,τι αφορά την εμβόλιμη είναι σίγουρο κατά 99% :) (έχουμε μιλήσει με καθηγητές του τμήματος και είναι μαζί μας στο να γίνει κανονικά να μην χαθεί απλά αυτές τις μέρες απ ότι μας είπε ο Πασχαλούδης για να λήξει το θέμα πρέπει να γίνει συνέλευση καθηγητών).Αυτά για την ώρα από αύριο θα συνεχίσω την ενημέρωση για τα γεγονότα γιατί νύσταξα :D :D
Καταγράφηκε

Banned From The Pubs
stavrosf4
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 659
Θετικοί ψήφοι: +135

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #142 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:07
+2

Το ξέρω ότι δεν είναι προσωπικό απλά ήθελα να διαχωρίσω τη θέση μου..

Θα σου ξεκινήσω ανάποδα και θα σου πω ότι είτε πετύχεις κάτι είτε όχι, όταν διαφωνείς με κάτι καλώς κάνεις και εκφράζεις τη διαφωνία σου αυτή με τον τρόπο που πιστεύεις ότι πρέπει.. Μακάρι να πετύχει αυτός ο αγώνας.. Σε όλα τα ποστ μου άλλωστε συμφωνώ με την καταψήφιση του σχεδίου Αθηνά.. Η διαφωνία μου με την κατάληψη είναι μόνο στο χρονικό σημείο που γίνεται για τους λόγους που εξήγησα αρκετές φορές..
Φυσικά και δεν θέλω ένα υποβαθμισμένο πτυχίο.. Κάτι τέτοιο θα ήταν άδικο στις - όποιες τέλος πάντων- προσπάθειες έκανα..

Να σου κάνω όμως μια ακόμα ερώτηση στην οποία υπάρχει η θεωρητική και η ρεαλιστική απάντηση.. Σε παρακαλώ απάντησε μου ρεαλιστικά.. τι πραγματικά δηλαδή συμβαίνει και όχι ιδανικά τι θα.... Ο τριτοεξαμηνίτης που -σωστά- μου λες ότι πλήγεται περισσότερο, τι θυσιάζει αυτή τη στιγμή με αυτή την κατάληψη; ποια ήταν η δύσκολη απόφαση που είχε να πάρει όταν τον ρώτησαν: " Θες να κλείσει το ΤΕΙ την επόμενη εβδομάδα που εσύ έτσι και αλλιώς δεν χάνεις τίποτα προκειμένου να εναντιωθείς στο προσχέδιο Αθηνά? " .. Γνώμη μου; δεν θυσιάζει τίποτα.. Παλεύει για τα δικαιώματά του, αλλά πρακτικά το κάνει στην πλάτη άλλων.. Και χωρίς δικιά του ευθύνη.. Την θυσία την έκανες εσύ που είχες τα @@ να ρισκάρεις να κάψεις τα μαθήματα για να αντιδράσεις..
Φυσικά ότι λέω δεν αναφέρεται σε όλους αλλά στην κατά τη γνώμη μου πλειοψηφία..

Για την αναπλήρωση τέλος της εμβόλιμης έγραψα πριν ότι θεωρώ ότι γίνεται.. χρειάζεται καλή πρόθεση από τους καθηγητές να την χωρέσουν..

Ευχαριστούμε για την ανταπόκριση από το μέτωπο Sober..!
Τελευταία τροποποίηση: 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:08 από stavrosf4 Καταγράφηκε

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, and then you win."
Mahatma Gandhi


39°30'51.65"Β    25° 0'25.26"Α
den ginetai!!
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 102
Θετικοί ψήφοι: +56

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #143 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:11
+3

Συγνώμη αλλά αν το ποσοστό carpe που πήγε και ψήφισε είναι αυτό που δεν κάθισε να πιει το καφεδάκι του ή ήταν όλη μέρα στα τρεχάματα για το καλό του ΤΕΙ μας , θα μπορούσε να βάλει στο μυαλό του ότι στην βδομάδα αυτή δίνουν άτομα που είναι ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΟ. Θα μου πεις γιατί να νοιαστούν αυτοί;! οκ αλλά εγώ προσωπικά σπουδάζω 4 χρόνια και 4 χρόνια δουλεύω , την μέρα της συνέλευση δούλευα να ερχόμουν; με την κατάληψη διεκδικείς τα όνειρα σου τα όνειρα μου τα όνειρα μας , εγώ όμως αναγκάζομαι να μείνω στις Σέρρες και να σύνεχισω σε μια δουλειά που δεν την διάλεξα μόνο και μόνο να επιβιώσω και να τελειώσω! Αν από τις 7000 χιλιάδες σπουδαστές που δεν ήρθαν,  οι 1000 ήταν αυτοί που πίνανε καφεδάκι μην μπαίνουμε στο ίδιο τσουβάλι όλοι όμως! Η γεωπληροφορική το ΕΔΣΑ και οι δομικών έχουν τα μεγαλύτερα προβλήματα και αν κρίνω από το πόσοι ήταν δεν ήταν ούτε το 1/4 από αυτούς εκεί , εεε αυτοί είναι άξιοι της μοίρας τους!


Θες να μας πεις καλοπερασάκιδες; Θες να μας πεις ανέφθηνους; Πες μας.... Αλλά κοίτα και λίγο ότι όλα αυτά που γίνονται είναι λίγο παράλογα... Γιατί τώρα και όχι μετά; Προσωπικά πιστεύω ότι οι θετικοί ψήφοι τις κατάληψης ήρθαν από άτομα μικρότερου εξαμήνου που χέστηκαν για την κενή βδομάδα... Θέλω να τους δω αν συνεχιστεί η κατάληψη όσες μέρες είναι η διαβούλευση και χάσουν και το εξάμηνο, εκεί να δω αποφασίζουμε και διατάζουμε!


Μακάρι να μας βγει σε καλό αλλά με αυτές τις αντιδράσεις που έχετε(επιθετικότητας) εσείς που "τρέχετε" και δεν δίνετε στον άλλο την δυνατότητα να σας στηρίξει, και ας έχει την αντίθετη άποψη με εσάς, απλά κάνετε αντιπάλους και δημιουργείτε "εμφύλιο" ! Μην κάθεσαι και κρίνεις γιατί στα 10000 φοιτητών εσείς δεν είστε οι σωστοί και κάποιοι που δεν κατάφεραν να έρθουν οι καλοπερασάκιδες και οι ανέφθηνοι!




Καταγράφηκε

Πήρα πτυχίο. Και τώρα το μεγάλο δίλημμα .
Κορνίζα ή κώλος;
carpe diem
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 913
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

carpe diem ρεεεε η ζωη είναι μικρή....

Γυναίκα
Απάντηση #144 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:25
+1

@stavrosf4  η απάντησή που περιμένεις είναι όχι, απλά να μην ξεχνάμε το ενδεχόμενο ότι στην εμβόλιμη κάποια μαθήματα του 2ου εξαμήνου θα τον βόλευε να τα περάσει  :P

@den ginetai!!
εδώ υπάρχει μια φράση νομίζω ξεκινάει όποιος έχει τη μύγα... Σε έθιξα; Από που και ως που; Εσύ δηλώνεις ότι δούλευες για τα προς το ζειν. Σε θαυμάζω μπράβο σου! Εγώ μίλησα για αυτούς που οικειοθελώς αδιαφορούν και μετά αντιδρούν γιατί αυτά που έγιναν δεν τους βολεύουν.
Η γεωπληροφορική το ΕΔΣΑ και οι δομικών έχουν τα μεγαλύτερα προβλήματα και αν κρίνω από το πόσοι ήταν δεν ήταν ούτε το 1/4 από αυτούς εκεί , εεε αυτοί είναι άξιοι της μοίρας τους!
ήσουν εκεί και έβγαλες αυτό το συμπέρασμα; ότι ήταν όλοι αυτοί το 1/4 και όλα τα άλλα τμήματα (Πληροφορική, ΣΔΟ, ...) που δεν θιγόμασταν τόσο γεμίσαμε 3/4;

Μακάρι να μας βγει σε καλό αλλά με αυτές τις αντιδράσεις που έχετε(επιθετικότητας)
Επιθετικότητα μέσα σε 15 σελίδες βρήκα μόνο από άτομα σαν και του λόγου σου.
εσείς που "τρέχετε" και δεν δίνετε στον άλλο την δυνατότητα να σας στηρίξει, και ας έχει την αντίθετη άποψη με εσάς, απλά κάνετε αντιπάλους και δημιουργείτε "εμφύλιο" ! Μην κάθεσαι και κρίνεις γιατί στα 10000 φοιτητών εσείς δεν είστε οι σωστοί και κάποιοι που δεν κατάφεραν να έρθουν οι καλοπερασάκιδες και οι ανέφθηνοι!
Το "εμείς" που χρησιμοποίησα είναι Α' πληθυντικός και συμπεριλαμβάνει εσένα και τον κάθε εσένα που έχει τα κότσια και την όρεξη να χωθεί μέσα στα σκατά για το καλό όλων. ΝΑΙ εμείς κρίνουμε για όλους γιατί εμείς ενδιαφερθήκαμε. Μέσα από ένα φόρουμ δεν ενδιαφέρεσαι ούτε αντιμάχεσαι. έλα στο ΤΕΙ και μίλα με τη φωνή σου. Μην ανησυχείς ΕΜΕΙΣ ακούμε!
Καταγράφηκε

Μιλάς πίσω από την πλάτη μου; Σημαίνει ότι είμαι μπροστά.
Σχολιάζεις την ζωή μου; Σημαίνει ότι είναι πιο ενδιαφέρουσα από τη δική σου.
Προσπαθείς να βρεις τα μειονεκτήματά μου; Σημαίνει ότι με ζηλεύεις.

Συνέχισε αυτό που κάνεις... ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ !!!
den ginetai!!
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 102
Θετικοί ψήφοι: +56

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #145 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:35
0

Αν είχα την μύγα θα στην έφερνα πίσω αλλά εφόσον μιλάς στον πλυθηντικό και εφόσον είμαι αυτός που αντιδράει στο να μην γίνει κατάληψη (την βδομάδα της εμβόλιμης) έχω το δικαίωμα να πάρω θέση!

Πόσα άτομα ψήφισαν; πόσα υπέρ και πόσα κατά; δεν φτάνουν ούτε τα 1000. Δεν νομίζω το ΕΔΣΑ μαζί με δομικών και γεωπληροφορική να μην φτάνουν τα χίλια άτομα, άρα κάποιοι δεν ήρθαν από τους άμμεσα ενδιαφερόμενους!

Εσύ είσαι η επιθετική γιατί μετα από τόσες μέρες (όπως είπες) που έχεις να μπεις στο φόρουμ άρχισες να κράζεις και να κατηγορείς γιατί εμείς λέμε τόσες μαλακίες εδώ ενώ εσείς κάνατε το σωστό!Δεν επιτέθηκα σε κανέναν απλά είπα την γνώμη μου! Δεν είπα ότι αυτοί που κλείνουν το ΤΕΙ κάνουν μαλακίες εσύ είπες ότι λέμε! Ευχήθηκα μάλιστα και καλό αγώνα γιατί αν και δεν μπορώ να έρθω σε όλο αυτό για τον λόγο που προείπα μακάρι να δικαιωθείτε(και λέω δικαιωθήκατε γιατί εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι στην θέση που είμαι αν και το θέλω)

Αν διάβασες 15 σελίδες και βρήκες επιθετικότητα στα 3 σχόλια που έχω κάνει ως τώρα ξαναδιάβασέτες!

α και όσο αναφορά το σχόλιο σου για το να έρθω στο ΤΕΙ και να με ακούσετε θα σας πω τα ρεπό μου από την δουλειά για να κανονίσετε συνέλευση ώστε να έρθω κι εγώ! Συγνώμη κι όλας που μπορώ μόνο από εδώ να μιλήσω!
Τελευταία τροποποίηση: 09 Φεβρουαρίου 2013, 00:38 από den ginetai!! Καταγράφηκε

Πήρα πτυχίο. Και τώρα το μεγάλο δίλημμα .
Κορνίζα ή κώλος;
vagsvr
*
Μηνύματα: 5
Θετικοί ψήφοι: +5

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #146 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 01:50
+1

Πιστευω οτι Δομικοι δε θα ηταν αρκετοι στη συνελευση (που ενδιαφερονται για την εμβολιμη) γιατι τα δυο "δυσκολα" ειναι την αλλη βδομαδα.. Λογικα αρκετοι δε θα ηταν καν Σερρες!
Θα ηταν αλλα εξαμηνα..

Ειμαι Π.Δ.Ε. αρκετα μεγαλο εξαμηνο και την περιοδο αυτην τελειωνω την πρακτικη..

Ειχα παρει αδεια 2 βδομαδες για να διαβασω 4 μαθηματα που θα εδινα την αλλη βδομαδα! (Θα αναπληρωσω στην πρακτικη τις 2 βδομαδες που εχω παρει αδεια, το επομενο διαστημα..)

Δε νομιζω οτι πρεπει να κανω καποιο παραπονο!
Θυσιες χρειαζονται.. Ετσι κι'αλλιως σιγα μη χασουμε την εμβολιμη..!

Το σχεδιο ΑΘΗΝΑ δεν πρεπει να περασει..
Μπορει καποιους να τους εξυπηρετει αυτο το σχεδιο αλλα την πλειοψηφια τη θιγει παρα πολυ.. Και δε μιλαω μονο για φοιτητες..

Πρεπει να γινουν σημαντικες αλλαγες στο σχεδιο!

Οσο για αυτους που ειναι μεγαλα εξαμηνα εγω γνωριζω οτι για να γινει διαγραφη σε ενεργο φοιτητη, θα πρεπει να γινει και συμβουλιο πρωτα!
Δεν ειναι τοσο απλο..

Παρακατω περιγραφονται και τα ορια των εξαμηνων του καθε φοιτητη..
http://ipaideia.gr/sta-posa-eti-diagrafontai-oi-foitites-me-vasi-ton-isxionta-nomo.f3371ae13c82ae4440f3b3c0635231e3.htm
Καταγράφηκε
bilibakos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: +10

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #147 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 04:57
+5

Κυριοι...

Κατ' αρχας αναφορικα με τους νεους λογαριασμους να αναφερω οτι ειναι φυσικό και υγιες να δημιουργουνται σε τετοια περίοδο αναταραχών. Επίσης, να πω ότι είμαι φοιτητής στο τμήμα Μηχανολογίας, βρίσκομαι στο 7ο εξάμηνο και έχω ολοκληρώσει τα μαθήματά μου εγκαίρως. Είμαι από Αθήνα, μπήκα από Ενιαίο με λιγότερα των 10.000 μορίων και ήρθα σήμερα Σέρρες με σκοπό να αναλάβω πτυχιακή.

Δύο σημεία θέλω να καλύψω μόνο χωρίς να πάρω θέση γιατί δε βρίσκω νόημα να το κάνω εδώ και μόνο πόλωση δημιουργεί αυτό καθώς ξέρω ότι όλοι σας έχετε δεδομένη θέση και δεν μπορώ να μεταπείσω κανέναν.

Το πρώτο σημείο είναι η απορία μου για την εμβόλιμη των επί πτυχίω. Αλήθεια, δεν έχει απορήσει κανείς που το σχέδιο Αθηνά ανακοινώνεται εξεταστική περίοδο και δίνεται "δωράκι" (αν είναι δυνατόν) και μια βδομαδούλα από το Υπουργείο, μαζεύονται όλοι οι τελειόφοιτοι αγχωμένοι μην τους πιάσει το σχεδιο (γιατί αυτό είναι το πρόβλημα στην επαγγελματική τους ζωή) στη σχολή και δηλώνουν κατά των κινητοποιήσεων;
ΑΦΕΛΕΙΑ κύριοι για τα σχέδια ενός Υπουργείου και μιας κυβέρνησης που έχει μαστερ στο "διαίρει και βασίλευε".

Το δεύτερο σημείο είναι απλά μια υπενθύμιση σε όλους πως κάθε πράξη αναλαμβάνεται υπεύθυνα και επιφέρει συνέπειες. Παρακαλώ μην το λησμονείτε αυτό, και να είστε έτοιμοι να αναλάβετε τις δικές σας.

Εύχομαι για όλους σας ό,τι καλύτερο.
Καταγράφηκε
sad_death
*
Μηνύματα: 53
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #148 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 06:48
+1

Και ποσο περιεργο που κλεινουν το ΤΕΙ με το που τελειωσε η κανονικη εξεταστικη.  Ε ναι μωρε γραφτους στα παπαρια τους επι πτυχιω και παμε εμεις να καβλαντισουμε για τουλαχιστον μια  βδομαδα. Εαν θελατε να το κλεινατε απο την προηγουμενη βδομαδα. 
Α και sad_death θα ερθεις στην θεση μας και θα σου γινεται το στομαχι κομπος απο το αγχος και τοτε θα βρεθει ενας αλλο παπαρακι sad_death να σου πουλαει ειρωνια και να σου δινει συμβουλες εκ του ασφαλους.

Είμαι επι πτυχείο αν αυτό θες να πεις και είχα αρχίσει το διάβασμα απο τη μέρα που είπαν οτι θα έχουμε την εμβόλιμη.

sad_death και εγω συμφωνώ με τους υπόλοιπους.
Δεν είμαστε ΟΛΟΙ στις Σέρρες για να μπορούμε να ψηφίσουμε.
Ερχόμαστε και φέυγουμε η ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ξενοδοχεία έστω και για ένα βράδυ για να ΜΗΝ τρέχουμε το πρωί απο άλλες πόλεις και να έχουμε το άγχος αν θα φτάσουμε στις Σέρρες.
Εμένα ποιος θα μου δώσει τα λεφτά που ήδη πλήρωσα για αλλαγή εισητηρίου και τα λεφτά που θα δώσω για να ξαναλλάξω τα εισητήρια για να φύγω.
ΔΕΝ μπορώ να κάτσω άλλο εδω γιατί απλά ΧΑΝΩ ΛΕΦΤΑ.
απο εισητήρια μέχρι άδειες απο τη δουλεία και πάει λέγοντας.

Σε καταλαβένω και μακάρι να είχα ένα βαγόνι λευτά να σου κάλιπτα τα έξωδα και για αυτή τη φορά και για όταν θα γίνει η εμβόλιμη.

εγω την πεμπτη θα παω να γραψω μαζι με αλλα παιδια.αν δεν ειναι εκει οι καθηγητες θα ρθει η χρυση αυγη και θα γελασει το πανελλαδι.

Για άλλη μια φορά η Δημοκρατία στο απογηό της!
Τι να σας πω; Ελάτε να μας σπάσετε στο ξύλο και όταν τελικά θα χάσετε και τα δικαιόματα που είχατε και το πτυχίο σας θα το κάνετε προσάναμα για το τζάκι (μαζί και το δικό μου) απλά πείτε από μέσας σας "δικαιο είχαν τα παιδιά" και ας μη το πείτε ποτέ φωναχτα.

ενα μαθημα μονο εχω να δωσω για πτυχιο και αυτο ειναι στην εμβολιμη. και αντε εγω ειμαι ηδη σερρες, υπαρχουν και ατομα που μετακινουνται απο μακρια, τι θα κανουν ? ρε παιδια λιγη αλληλεγγυη μεταξυ μας ! και θελω καποιος να μου τεκμηριωσει για πιο λογο υποβαθμιζονται τα πτυχια μας αν μεταφερθουμε θεσσαλονικη. Με μηχανικους που εχω μιλησει και με αλλους μεσα απο το επιμελητηριο μου λενε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο αλλα το αντιθετο. Ας σταματησουμε να κυνηγαμε τα συμφεροντα των παραταξεων και ας κοιταξουμε λιγο την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ επιτελους !!!!!!!!

ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΙ. Σε παρακαλώ πάρα πολύ να δεις τι δικαιώματα (και απο πότε) έχουν οι τεχνολόγοι (οχι, το τεχνολογικης εκπαίδευσης δεν ειναι το ιδιο)

Απο επικοινωνια γονεα φιλου με το τει και την διοικηση ,μου ειπε οτι δεν θα υπαρξει δευτερη ευκαιρια για εμβολιμη κατα 90% και σταματαω εδω .Μου το ειπε  το πρωι . Τωρα και αλλοι λενε αυτο που λεει το blog .Μακαρι να ΜΗΝ ειναι αληθεια .

Προσωπικα συνιστώ να διαβασετε οσοι δινετε ,ειδικα εκεινοι που χρωστανε μονο 1-2 ,το ποιο πιθανο ειναι να γινει η εξεταστικη και οχι το αντιθετο .Δεν ειναι δυνατον σε 2 μερες ενα ελαχιστοτατο σεβαστων αποψεων κομματι των φοιτητων να τιναζει στον αερα χιλιαδες συναδελφους που εχουν κανει προγραμματισμο στη ζωη τους για αδεια απο στρατο εργασια - εξοδα τεραστια (για να ερθει καποιος απο Πυργο ηλιας να μεινει 5 μερες και να γυρισει θελει κοντα 400 ευρω ...) και στην τελικη θα βρεθειτε αντιμετωποι με συμφοιτητες σας ,θα επιλεξετε εμφυλιο ? Τι να πει κανεις...Δηλαδη να ειμαστε σοβαροι εαν αργουσατε μια εβδομαδα ΤΙ ΘΑ ΧΑΝΑΤΕ ? Ποιος δακτυλος σας εσπρωξε σε αυτην τη κινηση ?

Ονομάζετε κυβέρνιση και το κάνει και για να περάσει το δικό τους και για να μαλώνουμε μεταξύ μας.
Τώρα αν έρθετε να μας σπάσετε στο ξύλο (κατι που ειπαν στο Forum)τι να σας πω...

Κάποιες ερωτήσεις ρε παιδιά στα άτομα που ψήφισαν υπέρ και λογικά βλέπουν όσα λέμε! Γιατί τώρα οι καταλήψεις; Το σχέδιο είχε βγει εδώ και μια βδομάδα γιατί όχι κατάληψη και την βδομάδα που δίναμε ακόμα εξετάσεις! Γιατί όχι μετά την εξεταστική; Η διαβούλευση δεν είναι για 45 μέρες; αν κερδίσουμε 5 μέρες κατάληψη κερδίζουμε την κατάργηση του νόμου;

Δε μας άφησαν να καλέσουμε συνέλευση για να την κάνουμε απο τη προηγούμενη βδομάδα. Το θέμα ήταν τόσο τυπικό για τη ΔΑΠ που απλά περίμεναν να τελειώσει η εξεταστική για να μας βάλουν απεναντί σας.
Τελευταία τροποποίηση: 09 Φεβρουαρίου 2013, 09:19 από synzeus Καταγράφηκε

He who chooses not to fight has already lost.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
He who chooses security over freedom deserves neither.
lila25
*
Μηνύματα: 9
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #149 - 09 Φεβρουαρίου 2013, 10:03
0

Παιδιά θέλω να μου πει κάποιος αν έχουμε σίγουρα κατάληψη απο Δευτέρα...
Συμφώνω απόλυτα οτι πρέπει να κινητοποιηθούμε αλλα όχι τώρα που μας δίνεται η ευκαιρία να δώσουμε τα εαρινά μαθήματα !!! όχι τώρα!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 14 [15] 16 17 18 ... 48   Πάνω
Εκτύπωση