Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 12:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 57
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 51
Σύνολο: 51

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 48   Κάτω
Εκτύπωση
Κινητοποιήσεις για το Σχέδιο Αθηνά
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 160328 φορές.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
08 Φεβρουαρίου 2013, 01:09
+2

Κατά τη Γενική Συνέλευση του ΤΕΙ Σερρών που διεξήχθη χθες 7-2-2013 στο ΤΕΙ Σερρών ψηφίστηκε με 319 ψήφους το πλαίσιο της ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ έναντι 191 της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και 30 του ΜΑΣ.

Σήμερα Παρασκευή στις 17.00 θα πραγματοποιηθεί πορεία από το ΤΕΙ Σερρών προς το Δημαρχείο και στη συνέχεια θα γίνει κατάληψη του ΤΕΙ. Θα γίνει προσπάθεια να διασφαλισθεί η μεταφορά της εμβόλιμης εξεταστικής για τους επί πτυχίω φοιτητές μετά το πέρας των κινητοποιήσεων. Οι εξετάσεις σήμερα Παρασκευή θα πραγματοποιηθούν κανονικά.

Ενημέρωση 8-2-2013, 13.25: Αναβάλλεται ή αλλάζει η ώρα της πορείας λόγω συνάντησης στις 18.00 με τοπικούς φορείς στο χώρο του ΤΕΙ. Η ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ καλεί τους σπουδαστές για συνάντηση στις 15.30. Διαβάστε την ανακοίνωση εδώ.

Ακολουθεί το πλαίσιο που ψηφίστηκε:

Παράθεση
ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ
Ως Ανεξάρτητη Πρωτοβουλία Σπουδαστών καταγγέλουμε εξ’ολοκλήρου το «σχέδιο Αθηνά» που  σε συνδυασμό με τον «Νόμο-Πλαίσιο» προβλέπει συγχωνεύσεις σχολών, κλείσιμο άλλων, μείωση του διδακτικού προσωπικού (κατά 90% μείωση των ωρομίσθιων καθηγητών και κατά 50% μείωση των κονδυλίων για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Απόρροια του σχεδίου αυτού, σε συνδυασμό με το μέτρο της διαγραφής των φοιτητών με το πέρας ν+2 χρόνων φοίτησης, είναι πολλοί από τους σπουδαστές να μην καταφέρουν να πάρουν πτυχίο, αφού αυξάνεται δραματικά ο αριθμός φοιτητών ανά τμήμα χωρίς την παράλληλη ανάπτυξη των υποδομών και την πρόληψη καθηγητών. Αποτέλεσμα είναι να δημιουργούνται τμήματα υπερπλήρη και πολλά μαθήματα να μη γίνονται. Ακόμα, η συγχώνευση των σχολών συνεπάγεται τόσο τη γενίκευση του γνωστικού αντικειμένου, πράγμα που υποβαθμίζει το πτυχίο και μας καταδικάζει στην ανεργία, όσο και την αλλαγή του προγράμματος σπουδών με λογικό επακόλουθο την αλλαγή του αντικειμένου της σχολής και των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Φυσικά η μεταφορά των φοιτητών θα γίνει με προσωπικά έξοδα, αφού το επίδομα που θα δίνεται είναι αστείο (150ευρώ!). Όσο για την εξοικονόμηση χρημάτων από τον κρατικό προϋπολογισμό, είναι υπό συζήτηση, αφού η μεταφορά τμημάτων προκαλεί έξοδα (όπως π.χ. για τη μεταφορά του εξοπλισμού των ιδρυμάτων που μετακομίζουν και τα έξοδα για τον εξοπλισμό που μένει ανεκμετάλλευτος στις σχολές που κλείνουν).
Ακόμα, καταγγέλλουμε τους υπεύθυνους για το σχέδιο «Αθηνά», αφού οι ίδιοι φορείς που δημιούργησαν πληθώρα σχολών και τμημάτων ανά την ελληνική επικράτεια στο όνομα της τοπικής ανάπτυξης και βλέποντας τους φοιτητές ως επένδυση, είναι οι ίδιοι που απαιτούν να πληρώσουμε τις συνέπειες των επιλογών τους. Αυτό έγινε χωρίς ίχνος μέριμνας ώστε η συγχώνευση που απαιτούν να γίνει μέχρι τον Σεπτέμβριο, να γίνει σταδιακά. Παρά τις ενστάσεις καθηγητών, έγινε μείωση του εκπαιδευτικού προσωπικού χωρίς παράλληλη μείωση των εισακτέων στις σχολές που επρόκειτο να πληγούν.
Τέλος, καταγγέλλουμε το Δ.Σ. του Συλλόγου Σπουδαστών, το οποίο επιχείρησε να κατευθύνει την κουβέντα της συνέλευσης με τον τρόπο που διατύπωσε την Ανακοίνωση για το κάλεσμά της (θέμα: προτάσεις ΠΑΝΩ στο σχέδιο «ΑΘΗΝΑ»).

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ:
• Καθολική απόρριψη του σχεδίου «Αθηνά», χωρίς επαναδιαπραγμάτευση των όρων του.
• Όχι στην υποβάθμιση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
• Όχι στις συγχωνεύσεις και το κλείσιμο σχολών.
• Καμία περαιτέρω μείωση των κονδυλίων για την εκπαίδευση.
• Καμία μείωση του ήδη ανεπαρκούς αριθμητικά εκπαιδευτικού προσωπικού.

ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ:
• Εβδομαδιαία κατάληψη του ιδρύματος με σκοπό τη λειτουργία του ως κέντρο δράσεων και συνελεύσεων για τη συνέχιση των δράσεων.
• Μεταφορά εμβόλιμης εξεταστικής μετά το πέρας των κινητοποιήσεων.
• Δημιουργία ομάδων εργασίας για το συντονισμό και τη συνεχή λειτουργία της κατάληψης.
• Συντονισμός δράσεων με τα υπόλοιπα εκπαιδευτικά ιδρύματα που κινητοποιούνται.
• Συμμετοχή στην πορεία που καλεί το τμήμα ΕΑΔΣΑ.
• Αφισοκόλληση σε κεντρικά σημεία με παράλληλο μοίρασμα κειμένων ενημερωτικού χαρακτήρα.
• Καταγγελία με επιστολή ψηφίσματος στο αρμόδιο Υπουργείο.
• Δελτίο τύπου για εφημερίδες-κανάλια.
• Δημιουργία ηχητικού σποτ για ραδιοφωνικούς σταθμούς.
• Δημιουργία πάγκου σε κεντρικό σημείο της πόλης για ενημέρωση των πολιτών.
• Προσπάθεια για αντιμαθήματα.

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ

Πηγή: http://www.facebook.com/groups/258294497637239/
Τελευταία τροποποίηση: 08 Φεβρουαρίου 2013, 13:33 από Sérmac Καταγράφηκε
Soberphobic
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 481
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sugar Oi!

Γυναίκα WWW
Απάντηση #1 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 01:34
0

Βασικά η κατάληψη ξεκινά από αύριο και όχι από βδομάδα απλά αύριο θα δοθούν κανονικά τα μαθήματα και
μετά απόγευμα θα χει πορεία με κατάληξη στο ΤΕΙ όπου και εκεί θα αποφασιστούν περαιτέρω δράσεις του κινήματος.
Απλά το λέω για να 'ναι κόσμος στο ΤΕΙ και το Σ/Κ  :P
Καταγράφηκε

Banned From The Pubs
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 01:40
0

Ναι το διόρθωσα.
Καταγράφηκε
anaslach
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 139
Θετικοί ψήφοι: +41

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #3 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 01:51
0

http://www.youtube.com/v/l_jkD6s0fzw

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΑΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΤ3 ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΕΙ ΣΕΡΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΘΗΝΑ.

Συνέντευξη Αντιπροέδρου ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης στην ΕΤ3 με Πρόεδρο ΤΕΙ Σερρών για το σχέδιο Αθηνά.
Τελευταία τροποποίηση: 08 Φεβρουαρίου 2013, 13:36 από synzeus Καταγράφηκε

Οι άνθρωποι που θέλουν να είναι ευτυχισμένοι βρίσκουν τον τρόπο!!! Oι υπόλοιποι βρίσκουν απλά μια δικαιολογία..
sarakinos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 170
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #4 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 02:11
+1

Μια εμβόλιμη μας βάλανε θα την χάσουμε και αυτή ρε παιδιά?
Καταγράφηκε
Kajou
*
Μηνύματα: 52
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #5 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 05:12
0

Μια εμβόλιμη μας βάλανε θα την χάσουμε και αυτή ρε παιδιά?
• Μεταφορά εμβόλιμης εξεταστικής μετά το πέρας των κινητοποιήσεων.
...
Καταγράφηκε
ann313
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 95
Θετικοί ψήφοι: +11

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #6 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 06:58
+2

Μια εμβόλιμη μας βάλανε θα την χάσουμε και αυτή ρε παιδιά?
• Μεταφορά εμβόλιμης εξεταστικής μετά το πέρας των κινητοποιήσεων.
...

[...] Θα γίνει προσπάθεια να διασφαλισθεί η μεταφορά της εμβόλιμης εξεταστικής για τους επί πτυχίω φοιτητές μετά το πέρας των κινητοποιήσεων.[...]
ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ:
• ...
• Μεταφορά εμβόλιμης εξεταστικής μετά το πέρας των κινητοποιήσεων.

Δεν βλέπω πουθενά να λέει οτι σίγουρα δεν θα χαθεί.
Καταγράφηκε
kostarika
*
Μηνύματα: 38
Θετικοί ψήφοι: +10

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #7 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 07:00
+3

Πατε καλα;  Θα στερησετε την εμβολιμη απο τα ατομα που ειναι μεγαλο εξαμηνο κ κοντα στο να παρουν πτυχιο;
Αν θελετε καταληψη καντε για ολη την εξεταστικη ή μετα απο αυτην.
ΑΦΗΣΤΕ ΜΑΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ  ΚΑΝΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ!
Καταγράφηκε
antrew80
*
Μηνύματα: 32
Θετικοί ψήφοι: +13

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #8 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 07:19
+1

ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ...
εγώ έρχομαι απο ΚΥΠΡΟ..
έχω αλλάξει ήδη μια φορά το εισητήριο μου και πλήρωσα 50 ευρώ πέναλτυ και πήρα έξτρα άδεια απο τη δουλειά.
τι μου λέτε τώρα να ξαναπληρώσω άλλα για να φύγω κανονικά.
Άστε μας να κάνουμε την εμβόλιμη και μετά κάνετε ότι θέλετε..
Τελευταία τροποποίηση: 08 Φεβρουαρίου 2013, 07:28 από antrew80 Καταγράφηκε
B4tiSp0t
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 46
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Ανέστης

Άντρας
Απάντηση #9 - 08 Φεβρουαρίου 2013, 07:29
0

Ότι ναναι ... :(
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4 ... 48   Πάνω
Εκτύπωση