Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 01:03

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 46
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 41
Σύνολο: 41

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
Εκτύπωση
Πρακτική στο εξωτερικό!
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 24573 φορές.
Mordeth
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 118
Θετικοί ψήφοι: +7

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Coding makes you fat.

Άντρας
13 Σεπτεμβρίου 2012, 21:38
0

Καλησπέρα παιδιά,
εχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα;

Τι χρειάζεται; Ποιός το χρηματοδοτεί;
Είμαι Πληροφορικής και επικοινωνιών, και θα με ενδιέφερε να κάνω την πρακτική έξω!
Καταγράφηκε

After all.. its all just a game.
LiZa
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 230
Θετικοί ψήφοι: +82

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Γυναίκα
Απάντηση #1 - 13 Σεπτεμβρίου 2012, 21:49
+1

Είχα ρωτήσει πέρσυ στην γραμματεία η οποία με παρέπεμψε στον κ.Νικολαίδη , μου είχε πει πως είναι εφικτό.Τώρα απ'όσα θυμάμαι και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να συμπληρώσεις κάτι έγγραφα κτλ γραφειοκρατικά ,στην ΕΕ νόμιζω είναι πιο εύκολο απ'ότι σε άλλες χώρες ,μπορείς να βρείς μόνος σου ή από την λίστα που βγάζουν (εφόσων υπάρχει κάποια θέση στο εξωτερικό).Χμμ , τι άλλο ... πάντως από λεφτά μην περιμένεις ότι επειδή θα την κάνεις εξωτερικό θα έχεις και απολαβές εξωτερικου :P
Βέβαια εσύ ψάξ'το και ίσως βρείς κάτι καλό!Κι εμένα με ενδιαφέρει..Ρώτα και ο ίδιος στην γραμματεία να σε κατατοπίσουν , καλή επιτυχία πάντως αν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις!!!
Καταγράφηκε
riffmaster
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 367
Θετικοί ψήφοι: +234

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 14 Σεπτεμβρίου 2012, 11:45
+10

Ως ο pioneer του τμηματός μας θα ήθελα να πάρω τον λόγο ( αν δε κάνω λάθος είμαι ο πρώτος από το τμήμα Πληροφορικής που κάνει πρακτική στο εξωτερικό ).

Αρχικά μπορείς να ψάξεις για εταιρεία μέσω του ΤΕΙ Αθηνών που ανεβάζει αγγελίες από εταιρείες σε διάφορες χώρες που ψάχνουν άτομα.
Αλλά εκεί πέρα μπαίνεις σε ανταγωνισμό με όλους τους υπόλοιπους φοιτητές, και για να είμαι ειλικρινής δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, οπότε θα σου πω απλά τι έκανα εγώ.

Όταν μάζεψα τις ΔΜ για πρακτική :

1. Έστελνα βιογραφικό σε όσες εταιρείες ψάχνανε άτομα και τους έλεγα ότι ψάχνω να κάνω πρακτική, ότι είμαι φοιτητής και πως η πρακτική είναι μέρος των σπουδών μου και διαρκεί 6 μήνες και μπλα-μπλα, εξήγησα με λίγα λόγια τη κατάσταση δηλαδή. Τόνιζα πάντα ότι μιλάω μόνο αγγλικά ( είμαι στη Γερμανία ) ώστε να μη χάνω χρόνο με εταιρείες που θα με απορρίψουν για αυτό το λόγο.

2. Εφόσον απάντησαν όσοι ενδιαφέρονταν ( εξαρτάται την χώρα και τι γνώσεις έχεις, σε εμένα οι περισσότερες απαντήσεις ήταν θετικές γιατί στη Γερμανία ψάχνουν Πληροφορικάριους και δεν έχουν αρκετούς ( !!! ) ) και κατέληξα σε ποιά εταιρεία θέλω να πάω ( το οποίο στη περίπτωση μου ήταν λίγο σαπουνόπερα ) ήξερα ότι αρχίζουν οι μπελάδες aka ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ.

3. Επικοινώνησα με την εταιρεία και τους είπα ότι από πλευρά τους θα χρειαστώ 2 πράγματα τα οποία θα πρέπει να προσκομίσω στο ΤΕΙ :
α ) συμβόλαιο/σύμβαση για τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης
β ) υπογραφές σε 2 κωλόχαρτα που βγάζει το ΤΕΙ μας και πρέπει να τα υπογράψει ο εργοδότης και τα οποία ήταν στα Ελληνικά, οπότε τα μετέφρασα μόνος μου στα Αγγλικά και τους τα έστειλα, και ζήτησα να τα υπογράψουν και να τα στείλουν πίσω.

4. Τους ρώτησα αν χρειάζονται από εμένα κάτι. Η συγκεκριμένη εταιρεία ζήτησε μόνο διαβατήριο και λογαριασμό τράπεζας. Άλλες μπορεί να ζητήσουν αναλυτική βαθμολογία, βεβαίωση σπουδών και δε ξέρω εγώ τι.

5. Πήγα στη γραμματεία με τα χαρτιά και τους εξήγησα με όσο πιο απλά λόγια γίνεται τι θέλω να κάνω. Άμα το κάνεις πολύπλοκο ή το εξηγήσεις περίεργα θα σου πούνε ότι δε γίνεται οπότε πρέπει να είσαι προσεκτικός με αυτά :

"Πρακτική. Εξωτερικό. Γερμανία - ΕΕ. Συμβόλαιο εταιρείας, υπογεγραμμένα τα χαρτιά που θέλετε. Παρακαλώ εγκρίνετε." Κάπως έτσι πρέπει να μιλήσεις, ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΑ.

Εγκρίθηκε και έφυγα ( βασικά όταν εγκρίθηκε εγώ ήδη δούλευα εδώ αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μην εγκριθεί γιατί όλα ήταν ΟΚ ).

Αν χρειαστεί κανείς τα χαρτιά που μετέφρασα πείτε μου να τα βρώ και να σας τα στείλω.
Όσον αφορά τη χρηματοδότηση είναι άλλο ένα σεντονάκι σαν και αυτό.

Αν σε ενδιαφέρει ακόμα πες μου να στα γράψω γιατί εκεί πέφτει καλή γραφειοκρατεία άμα δε ξέρεις από που να αρχίσεις. Όταν ήμουν ακόμα Σερρες και έψαχνα πληροφορίες για την υποτροφία είχα κάνει διάδρομο στο χορτάρι για τη διαδρομή Διοίκηση - Τμήμα Πληροφορικής. Με στέλνανε μπρος-πίσω σα μπαλάκι τένις.

PS - Αν έχεις γνώσεις και η εταιρεία σε ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τα λεφτά είναι καλά ( για επίπεδο πρακτικάριου )... Θα στα δώσουν, δεν είναι Ελλάδα. Μπορώ να σου περιγράψω το σατανικό μου colpo grosso και πως κατάφερα με κίνηση Κασπάροφ να παίρνω 1.000€/μήνα.

Κατά τα άλλα γενικά η διαδικασία δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Απλά πρέπει να πάρεις πρωτοβουλίες... Μη ρωτάς πολλά-πολλά στη γραμματεία.
Καταγράφηκε

☻/ This is Bob, copy & paste him
/▌ on every comment you see
/ \ so he can take over teiserron
panos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 145
Θετικοί ψήφοι: +17

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #3 - 15 Σεπτεμβρίου 2012, 16:01
0

Πες μας το κόλπο που έκανες! Το ψάχνω μία βδομάδα τώρα αλλά το Τ.Ε.Ι. Αθηνών δεν έχει και πολλές εταιρίες για μας τους Πληροφορικούς και περιμένω απαντήσεις αφόυ έστηλα βιογραφικό σε μόλις 2 εταιρίες που μου απάντησαν.
Καταγράφηκε

Η αγραμματοσύνη είναι μάνα όλων των κακών...
riffmaster
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 367
Θετικοί ψήφοι: +234

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 15 Σεπτεμβρίου 2012, 19:37
+18

Αρχικά να προσθέσω ότι είμαι ακόμα εξωτερικό για πρακτική μιας και ξεκίνησα τέλη Ιουλίου.

Όσον αφορά τις εταιρείες, τα λεφτά, κλπ :

1. Υπάρχει μεγάλη έλλειψη σε πληροφορικάριους και μας ψάχνουν σα τρελοί.

2. Ο λόγος που είχα αρκετές επιλογές είναι ότι είχα κάποιες επαγγελματικές εμπειρίες ως freelancer ( δε δούλεψα ποτέ σε εταιρεία στην Ελλάδα ). Επίσης επειδή στη σχολή μας η πρακτική γίνεται στο τέλος των σπουδών μας, θεωρούν ότι έχουμε γνώσεις, όντας ένα βήμα πριν την αποφοίτηση. Αυτό δεν ισχύει για τους Γερμανούς εδώ που κάνουν πρακτική σε οποιαδήποτε φάση, ακόμα και αν δεν είναι φοιτητές Πληροφορικής.

3. Ο συνδυασμός των παραπάνω μου έδωσε ένα πλεονέκτημα : να μπορώ να ζητήσω παραπάνω χρήματα.

Πραγματικό παράδειγμα από την εμπειρία μου :
$i = 1
1. Κάνω συνέντευξη μέσω Skype με μια εταιρεία στη Στουτγκάρδη ( αυτήν για την οποία δουλεύω ). Το πρώτο πράγμα που με ρωτάνε, προτού καλά-καλά συστηθώ, είναι αν ενδιαφέρομαι για μόνιμη 8ωρη απασχόληση μετά την πρακτική. Μεταξύ σοβαρού και αστείου από μέσα μου σκέφτομαι "wow wow slow down you're going too fast in this relationship" αλλά φυσικά και ενδιαφέρομαι οπότε απαντάω θετικά. Τέλoς πάντων κάνουμε μιά συνέντευξη όπου με ρωτάει πόσο καλά γνωρίζω κάποιες γλώσσες/τεχνολογίες από μια λίστα. Τις περισσότερες τις άκουγα πρώτη φορά στη ζωή μου. Οι τελευταίες ερωτήσεις του ήταν πάνω-κάτω αυτές :

α ) - Πόσα χρήματα θέλεις; - 500€-800€, θέλω να μπορώ να καλύψω τα έξοδά μου στη Γερμανία μόνος μου.
β ) - Σε ενδιαφέρει η πρακτική εδώ; - Ε... ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...

2. Μετά από μερικές μέρες έρχεται απάντηση για 550€. Απογοήτευση γιατί περίμενα τουλάχιστον 650€. Αργότερα θα αποδειχτεί ότι η εταιρεία ΦΥΣΙΚΑ και κοιτάει πρώτα το συμφέρον της.

3. Μια εταιρεία από το Μόναχο μου κάνει προσφορά 800€, γνωρίζει ότι έχω λάβει ήδη προσφορά από Στουτγκάρδη ( δε γνωρίζει το πόσο όμως ) και κινούνται γρήγορα και με καλή προσφορά για να με πάρουν. ΔΕΧΟΜΑΙ και εδώ είναι το σημαντικό κομμάτι :

4. Ενημερώνω την εταιρεία στη Στουτγκάρδη :

- Ευχαριστώ πολύ για τη προσφορά σας. Θα ήθελα πολύ να δουλέψω στην εταιρεία σας ( αυτό είναι αλήθεια, τους προτιμούσα ), αλλά έχω μιά πολύ καλύτερη προσφορά από Μόναχο για 1000€ και θα πρέπει να δεχτώ τη δική τους προσφορά. Αν όμως μπορείτε να μου προσφέρετε τα ίδια, σίγουρα θα σας προτιμήσω. Ευχαριστώ πολύ.

Μπορεί να είπα ψέμματα για το ποσό, αλλά δεν θα πήγαινα για 800€ στη Στουτγκάρδη γιατί στο Μόναχο μου πρόσφεραν κάποιες ανέσεις που με γλύτωναν από πάρα πολλά έξοδα και ταλαιπωρία.

5. Απαντάνε την επόμενη μέρα και μου προσφέρουν 1000€.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η εταιρεία θα κοιτάξει προφανώς να προσφέρει μια τιμή μέσα στα λεφτά που ζητάει κάποιος ( εφόσον ενδιαφέρονται να τον προσλάβουν ), αλλά δεν έχει λόγο τα χρήματα να είναι στο ανώτερο άκρο του εύρους τιμών που έδωσα ( αυτό σε αντίθεση με τις Ελληνικές εταιρείες που όλες πάνω-κάτω δίνουν τα ίδια λεφτά και τους λες κι ευχαριστώ ). Αν όμως θέλουν να σε προσλάβουν, δε φοβούνται να προσφέρουν και περισσότερα.

Επειδή η ανάπτυξη στη νότια Γερμανία και ειδικά στα κρατίδια της Βαυαρίας και της Βάδης-Γουτεμβέργης είναι τέραστια, οι δύο πόλεις - Στουτγκάρδη-Μόναχο κυριολεκτικά κονταροχτυπιούνται.

Από προσωπικά στατιστικά που έχω κάνει το 45% των ατόμων εδώ είναι μηχανικοί. Το άλλο 25% δάσκαλοι και το 30% δουλεύουν σε διάφορες υπηρεσίες.
Από τους μηχανικούς το 80% δουλεύει στη Bosch. STANDARD.

Είναι τοπικό ανέκδοτο εδώ :
- Τι δουλειά κάνεις; Άσε να μαντέψω, είσαι μηχανικός!
- Ναι.
- Που δουλεύεις. Άσε να μαντέψω, στη Bosch!
- Ναι.


Σε περίπτωση που πεί όχι :
- Ε τότε στη Daimler!
- Ναι...


Ανέκδοτο μεν αλλά ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ το έχω κάνει κι εγώ 3 φορές σε 3 διαφορετικά άτομα. Οι δύο δουλεύαν στη Bosch και ο άλλος στη Daimler. 100% επιτυχία.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ #1 : Επειδή εγώ είχα κάποιες εμπειρίες δε σημαίνει ότι πρέπει να έχετε κι εσείς. Δεν τους ενδιαφέρει τους Γερμανούς, και οι περισσότεροι πρακτικάριοι είναι ουσιαστικά άσχετοι. Ζωντανό παράδειγμα ο Γερμανός πρακτικάριος που ξεκίνησε 2 βδομαδές μετά από εμένα. Είναι 1ο έτος Πληροφορική και δε ξέρει πολλά. Αυτός παίρνει 500€ και είναι ΜΟΝΟ 1ο έτος.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ #2 : Η πρακτική στη Γερμανία είναι πραγματικά περίοδος εκπαίδευσης και μάθησης, που τελικά καταλήγει σε πρόσληψη. Βέβαια ως πρακτικάριος υπάρχουν μέρες που θέλω να αυτοκτονήσω από τη βαρεμάρα και υπάρχουν μέρες που έχει περάσει το 8ωρο και δε κατάλαβα πως πέρασε η ώρα επειδή ήμουν προσηλωμένος στη δουλειά.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ #3 : Αυτό είναι κάτι που διαπίστωσα μόνος μου και το θεωρώ σημαντικό από εδώ και πέρα, αφορά τις συνεντεύξεις. Είχα πολύ άγχος μέχρι και πριν τη συνέντευξη με την εταιρεία στη Στουτγκάρδη, τόσο που στο τέλος λέω "Αϊ σιχτήρ δε θα σκάσω κιόλας, ας μη με προσλάβουν, θα τα πω όλα όπως μου έρθουν εκείνη την ώρα". Όλο το άγχος έφυγε από πάνω μου και στη συνέντευξη ήμουν πολύ χαλαρός και σίγουρος. Έκανα κάποια λάθη με τα οποία αστειεύτηκα κατα τη διάρκεια της συνέντευξης με το αφεντικό ( πχ με ρώτησε να βαθμολογήσω τον εαυτό μου πόσο καλός είμαι στην HTML από 1-6 με άριστα το 1, και στη βιασύνη μου του είπα 6 ) και ήμουν απόλυτα ειλικρινής χωρίς να φοβάμαι όταν με ρωτούσαν κάτι που δε γνωρίζω ( όπως πχ με τη λίστα με τις γλώσσες που ήξερα πολυ λίγες ). Νομίζω η συμπεριφορά μου έπαιξε μεγάλο ρόλο στην απόφασή τους.

Προς το παρόν αυτά. Δεν ξέρω αν παρέλειψα κάτι. Σίγουρα υπάρχουν άπειρα που μπορώ να γράψω ακόμα αλλά έχει ήδη 30 λεπτά που γράφω αυτό οπότε αμα υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον θα γράψω κι άλλα.
Τελευταία τροποποίηση: 16 Σεπτεμβρίου 2012, 12:01 από riffmaster Καταγράφηκε

☻/ This is Bob, copy & paste him
/▌ on every comment you see
/ \ so he can take over teiserron
casper
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 897
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Οι κλέφτες βολεμένοι, η Ελλάδα διαλυμένη...

Απάντηση #5 - 15 Σεπτεμβρίου 2012, 19:51
+1

Μπράβο, πολύ χρήσιμο και αρκετά ενημερωτικό! +1 από μένα για τον κόπο σου να το γράψεις αλλά πάνω από όλα για την πληροφόρηση που προσφέρεις στο forum.

Καλή σταδιοδρομία!
Καταγράφηκε

Πίσω από την ανωνυμία κρύβονται φοβερές αλήθειες αλλά και φοβερά ψέματα!
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #6 - 15 Σεπτεμβρίου 2012, 21:13
-6

Αρχικά μπορείς να ψάξεις για εταιρεία μέσω του ΤΕΙ Αθηνών που ανεβάζει αγγελίες από εταιρείες σε διάφορες χώρες που ψάχνουν άτομα.

Ώπα,στάκαμαν!
Εσύ μιλάς για το "Erasmus LLP" που είναι η 3μηνη πρακτική έξω;Αλλιώς που κολλάει το Τ.Ε.Ι. Αθήνας;

Επίσης,σε πήραν Γερμανία χωρίς να ξέρεις Γερμανικά;Wtf (που έλεγε κι ο Ρώμας στο Lifting);;;!!!

http://www.teiath.gr/diethnwn/articles.php?id=8372&lang=el
Αν μιλάμε γι'αυτή τη διεύθυνση έχει πέντε κουτσουλίτσες για placements,ποιος να πρωτοπάει που;!
Τελευταία τροποποίηση: 15 Σεπτεμβρίου 2012, 21:34 από Pargalatsos Καταγράφηκε
riffmaster
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 367
Θετικοί ψήφοι: +234

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #7 - 15 Σεπτεμβρίου 2012, 23:07
+2

Αρχικά μπορείς να ψάξεις για εταιρεία μέσω του ΤΕΙ Αθηνών που ανεβάζει αγγελίες από εταιρείες σε διάφορες χώρες που ψάχνουν άτομα.

Ώπα,στάκαμαν!
Εσύ μιλάς για το "Erasmus LLP" που είναι η 3μηνη πρακτική έξω;Αλλιώς που κολλάει το Τ.Ε.Ι. Αθήνας;

Αλλά εκεί πέρα μπαίνεις σε ανταγωνισμό με όλους τους υπόλοιπους φοιτητές, και για να είμαι ειλικρινής δε ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις, οπότε θα σου πω απλά τι έκανα εγώ.


Επίσης,σε πήραν Γερμανία χωρίς να ξέρεις Γερμανικά;Wtf (που έλεγε κι ο Ρώμας στο Lifting);;;!!!

Ναι.
Καταγράφηκε

☻/ This is Bob, copy & paste him
/▌ on every comment you see
/ \ so he can take over teiserron
Pargalatsos
Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 143
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Είστε γκόμενες μου!

Άντρας
Απάντηση #8 - 16 Σεπτεμβρίου 2012, 00:25
-5

Ναι.

Για δες...καλή φάση τότε!
Τελικά δε μας είπες,τις αγγελίες από το link που ανέβασα τις τσίμπησες;Ή απλά βρήκες μόνος σου εταιρεία χωρίς βοήθεια από Τ.Ε.Ι. Αθήνας και ΣΙΑ;
Τελευταία τροποποίηση: 16 Σεπτεμβρίου 2012, 00:26 από Pargalatsos Καταγράφηκε
playman
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: +11

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 20 Σεπτεμβρίου 2012, 20:56
+3

Φιλε riffmaster να 'σαι καλα για την βοηθεια σου. Οποιοδηποτε αλλο tip σχετικα με τα χαρτια που χρειαζονται και γενικα με οτι εμποδιο αντιμετωπισες θα ηταν ευπροσδεκτο. Παιρνεις χρηματα και απο το κρατος για την πρακτικη σου;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
Εκτύπωση