Νέα:
Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
26 Απριλίου 2024, 08:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 46
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 31
Σύνολο: 31

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2 3   Κάτω
Εκτύπωση
C++
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 10110 φορές.
aginor
*
Μηνύματα: 22
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

15 Μαρτίου 2008, 14:52
0

Σε σινεχεια μιας κουβεντας που ειχα με εναν φιλο θελω να θεσω το εξης ερωτημα. Οι πληροφορικαριοι χτισημοποιουν μια γλωσσα προγραμματισμου για να μαθουν οσο ειναι στην σχολη. Συνηθως ειναι η C++. Αν την αγορασουν κανει αρκετες χιλιαδες ευρω. Οποτε κακος ή καλος εχουν μια σπασμενη εκδοση. Αυτο ειναι παρανομο?? Αν καπιος νεος ζητησει αυτην την γλωσσα και την δωσει ενας παλιος που την εχει ειναι παρανομη διακινηση λογισμικου?? Εχουν νοημα οι σπουδες πληροφορικης χωρις την χρηση αυτου του παρανομου λογισμικου??
Καταγράφηκε
Chrisp
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1176
Θετικοί ψήφοι: +83

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #1 - 15 Μαρτίου 2008, 15:13
0

Σε σινεχεια μιας κουβεντας που ειχα με εναν φιλο θελω να θεσω το εξης ερωτημα. Οι πληροφορικαριοι χτισημοποιουν μια γλωσσα προγραμματισμου για να μαθουν οσο ειναι στην σχολη. Συνηθως ειναι η C++. Αν την αγορασουν κανει αρκετες χιλιαδες ευρω. Οποτε κακος ή καλος εχουν μια σπασμενη εκδοση. Αυτο ειναι παρανομο?? Αν καπιος νεος ζητησει αυτην την γλωσσα και την δωσει ενας παλιος που την εχει ειναι παρανομη διακινηση λογισμικου?? Εχουν νοημα οι σπουδες πληροφορικης χωρις την χρηση αυτου του παρανομου λογισμικου??

 Χρησιμοποιουμε την εκδοση της Borland προφανως λοιπον αν δεν αγοραστει απο την εταιρεια οσοι εχουμε αντιγραμενο λογισμικο ειμαστε παρανομοι. Υπαρχουν ομως πολλες ΔΩΡΕΑΝ λυσεις ωστε να μπορεσει καποιος να χρησιμοποιησει τη C++. Φυσικα δεν θα ειναι καποια εκδοση της Borland αλλα τουλαχιστον θα ειναι C++ και θα μπορεσεις να κανεις τη δουλεια σου.
Καταγράφηκε

Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων αυτοί που καταλαβαίνουν το δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν.
Sérmac
Διαχειριστής
*****
Μηνύματα: 3887
Θετικοί ψήφοι: +908

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 15 Μαρτίου 2008, 15:45
0

Ναι, η σπασμένη έκδοση είναι παράνομη. Και αν τη διανέμεις είναι παράνομη διακίνηση λογισμικού.
Το αν φταίει ο φοιτητής ή η σχολή είναι άλλη συζήτηση. Εγώ πιστεύω και οι δύο.

Μη ξεχνάμε ότι κυκλοφορούν και δωρεάν προγράμματα, πιο αδύναμα φυσικά, αλλά μπορεί κάποιος να κάνει τη δουλειά του. Αρκετές εταιρίες ακόμη προσφέρουν τα προγράμματά τους σε φοιτητές με άδειες χρήσης για 1-2 μήνες. Άλλη μία λύση είναι να χρησιμοποιείς τους υπολογιστές τις σχολής.
Στην περίπτωση όμως που κάποιος φύγει από το εκπαιδευτικό επίπεδο και πάει στο επαγγελματικό τότε είναι αναγκασμένος να αγοράσει τα προγράμματα που χρησιμοποιεί. Δε μπορώ να δικαιολογήσω επαγγελματία που βγάζει λεφτά με σπασμένα προγράμματα.
Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2008, 15:54 από Sermac Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #3 - 15 Μαρτίου 2008, 16:50
0

Θα ψάξω να σου πω παρόμοια δωρεάν λύση για c++, αλλά για matlab μπορείς να χρησιμοποιήσεις το scilab (http://www.scilab.org/)που με toolboxes κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά.
Καταγράφηκε
Wolfsoul
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 351
Θετικοί ψήφοι: +42

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Beware the Wolf!

Άντρας WWW
Απάντηση #4 - 15 Μαρτίου 2008, 20:54
0

Δωρεάν C/C++ compiler που χρησιμοποιούν άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα είναι το Dev Bloodshed.
Καταγράφηκε

When Life is not enough for you...nothing is...
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #5 - 15 Μαρτίου 2008, 20:56
0

Δωρεάν C/C++ compiler που χρησιμοποιούν άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα είναι το Dev Bloodshed.

Συμπληρώνω δίνοντας http://www.bloodshed.net/index.html
Καταγράφηκε
aginor
*
Μηνύματα: 22
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #6 - 17 Μαρτίου 2008, 10:53
0

καλα τα παμε μεχρι εδω! Οποτε για τους πληροφορικαριους εχουμε εναλακτικες λυσεις! Για εναν μηχαλογολο τι κανουμε? Π.Χ. προγραμμα τρισδιαστατου σχεδιου δωρεαν. ΓΙΟΚ! Αλλα εδω κυκλοφορουν πολλες λυσεις (παρανομες ή οχι).
Σε εναν κλαδο οπως τα CFD που ετσι και αλλιως στην αγορα κυκλοφορουν λιγοτερα απο 10 προγραμματα (2-3 ειναι αξιολογα) ποσο παρανομο ή αναγγαιο θα το θεωρουσατε να χρισημοποιηθει ενα τετοιο λογισμικο???

(ειναι προγραμματτα που ασχολουνται με ρευστοδυναμικη, αεροδυναμικη κ.τ.λ. και ειναι ΑΔΥΝΑΤΩΝ να επιλιθουν στο χερι)
Καταγράφηκε
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #7 - 17 Μαρτίου 2008, 11:13
0

καλα τα παμε μεχρι εδω! Οποτε για τους πληροφορικαριους εχουμε εναλακτικες λυσεις! Για εναν μηχαλογολο τι κανουμε? Π.Χ. προγραμμα τρισδιαστατου σχεδιου δωρεαν. ΓΙΟΚ! Αλλα εδω κυκλοφορουν πολλες λυσεις (παρανομες ή οχι).
Σε εναν κλαδο οπως τα CFD που ετσι και αλλιως στην αγορα κυκλοφορουν λιγοτερα απο 10 προγραμματα (2-3 ειναι αξιολογα) ποσο παρανομο ή αναγγαιο θα το θεωρουσατε να χρισημοποιηθει ενα τετοιο λογισμικο???

(ειναι προγραμματτα που ασχολουνται με ρευστοδυναμικη, αεροδυναμικη κ.τ.λ. και ειναι ΑΔΥΝΑΤΩΝ να επιλιθουν στο χερι)
Σχεδόν για όλα τα προγράμματα υπάρχουν εναλλακτηκές δωρεάν λύσεις ή οικονομικότερες.
πχ για 3D: Wings3d, Blender, Google Sketchup, Anim8tor, AC3D (όχι free αλλά φθηνό). CAD: freeCAD. Αν ψάξεις θα βρεις πολλά.
Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαρτίου 2008, 11:15 από TabloMaxos Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
aginor
*
Μηνύματα: 22
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #8 - 17 Μαρτίου 2008, 11:16
0

οχι ακριβως. αν το original ειναι ferari τοτε το δωρεαν ή το φτηνο δεν ειναι ουτε kadet τοθ 1970. αυτα τα προγραμματα δεν εχουν να κανουν με 3d μηχανολογικο σχεδιο. εχουν εντελως διαφορετικη χρηση και απετησεις. Και στα CFD ολα που υπαρχουν δεν ειναι ουτε 10.
Καταγράφηκε
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 17 Μαρτίου 2008, 11:46
0

οχι ακριβως. αν το original ειναι ferari τοτε το δωρεαν ή το φτηνο δεν ειναι ουτε kadet τοθ 1970. αυτα τα προγραμματα δεν εχουν να κανουν με 3d μηχανολογικο σχεδιο. εχουν εντελως διαφορετικη χρηση και απετησεις. Και στα CFD ολα που υπαρχουν δεν ειναι ουτε 10.

Μου φαίνεται ότι υποτιμάς τη δύναμη του Ελεύθερου και του Δωρεάν (διαφορετικά πράγματα είναι) λογισμικού. Έχω προσπεράσει πολλές Ferrari με το Kadet μου.

CFD: http://www.opencfd.co.uk/index.html Είναι δωρεάν και ανοιχτού κώδικα οπότε αν δε σε αρέσει κάτι ή λείπει μπορείς απλά να το προσθέσεις εσύ. (Δε λέω ότι είναι εύκολο αλλά ότι γίνεται.)

Όμως ξεφύγαμε από το τοπικ, αν θέλεις κάνε ένα καινούργιο και μεταφέρουμε την κουβεντούλα μας εκεί.
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
Σελίδες: [1] 2 3   Πάνω
Εκτύπωση