Νέα:
Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
24 Απριλίου 2024, 03:12

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 40
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 31
Σύνολο: 31

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
TeiSerron.gr Συζητήσεις Τεχνολογία Software 17χρονη βραβεύτηκε για λογισμικό διάγνωσης καρκίνου
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
17χρονη βραβεύτηκε για λογισμικό διάγνωσης καρκίνου
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 3364 φορές.
The_Freedom_Man
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1559
Θετικοί ψήφοι: +375

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
01 Αυγούστου 2012, 16:05
+2

Η 17χρονη Brittany Wenger από το Lakewood Ranchτη της Florida, κέρδισε το πρώτο βραβείο στον ετήσιο διαγωνισμό τεχνολογίας της Google με θέμα την επιστήμη (Google Science Fair), καθώς κατάφερε να σχεδιάσει και να υλοποιήσει ένα λογισμικό το οποίο βοηθά τους γιατρούς να κάνουν διάγνωση σε ασθενείς με καρκίνο του μαστού.


Το πρόγραμμα που σχεδίασε η νεαρή Brittany, λέγεται "neural network" και στόχος του είναι να "μιμείται" τον ανθρώπινο εγκέφαλο.
Οι γιατροί μπορούν να εισάγουν στο πρόγραμμα τα δεδομένα μίας βιοψίας, τα οποία συγκρίνονται αυτόματα με τα στοιχεία που ήδη υπάρχουν στη βάση δεδομένων και βγαίνει η τελική διάγνωση. Το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο μάλιστα για να "μαθαίνει" και να εμπλουτίζεται με νέα δεδομένα, έτσι ώστε η αποτελεσματικότητα του να φτάνει στο 99%.
Σε συνέντευξη της στο mysuncoast.com, δήλωσε πως είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη στο θέμα του καρκίνου και το κίνητρο της για να εντρυφήσει στη μελέτη της διάγνωσης της κακοήθειας, σχετίζεται άμεσα με το γεγονός ότι μέλη της οικογένειας της έχουν χτυπηθεί στο παρελθόν από την επάρατη νόσο.
"Στόχος μου είναι το πρόγραμμα να χρησιμοποιηθεί σε νοσοκομεία άμεσα", δήλωσε, συμπληρώνοντας πως έχει ήδη δείγμα από 700 τεστ. Η ίδια μάλιστα έχει "ανεβάσει" στο διαδίκτυο το application της, το οποίο είναι προσβάσιμο σε όποιον γιατρό ή ενδιαφερόμενο θέλει να το δοκιμάσει.
Η 17χρονη που θεωρείται δικαίως ευφυΐα στο σχολείο και την πόλη της, ελπίζει πως μελλοντικά το πρόγραμμα της με κάποιες βελτιώσεις, θα μπορεί να εντοπίζει και άλλους τύπους καρκίνου.
"Η επιστήμη έχει τη δυνατότητα να αλλάξει τον κόσμο. Είναι σημαντικό να ασχολούνται με την επιστήμη τα παιδιά από μικρή ηλικία. Τότε μπορούν να την αγαπήσουν. Είμαστε οι μελλοντικοί γιατροί, προγραμματιστές, μηχανικοί και περιβαλλοντολόγοι. Και θα είμαστε αυτοί που θα λύνουν τα προβλήματα των ανθρώπων", δήλωσε μετά τη βράβευσή της στο δίκτυο ABC.
Το βραβείο που κέρδισε συνοδεύεται από μια υποτροφία 50.000 δολαρίων και το δικαίωμα επιλογής πρακτικής εξάσκησης στην Google, το CERN (Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών) στη Γενεύη ή την εταιρεία Lego, που το χρηματοδότησε. Τέλος, η 17χρονη μαθήτρια κέρδισε ένα ταξίδι στα νησιά Γκαλαπάγκος με την Εθνική Γεωγραφική Εταιρεία της Αμερικής (National Geographic).

Πηγή news247.gr

Και στο ΤΕΙ κάνουμε κρεμάλες και linux scripting  :P
Καταγράφηκε

Θεωρώ πιο γενναίο εκείνον που κυριαρχεί στα πάθη του από εκείνον που κυριαρχεί στους εχθρούς του. Η δυσκολότερη νίκη είναι εκείνη ενάντια στον ίδιο σου τον εαυτό.» {Αριστοτέλης}

No matter how long the winter, spring is sure to follow.  ~Proverb
anonym.me
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 258
Θετικοί ψήφοι: +203

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Remember remember the 5th of November

Απάντηση #1 - 01 Αυγούστου 2012, 17:18
+1

Και στο ΤΕΙ κάνουμε κρεμάλες και linux scripting  :P

Λάθος. Ούτε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε.

Μπράβο στην κοπέλα πάντως, αντί να κάθεται να λιώνει σε fb και να γκρινιάζει για τους καθηγητές της που είναι κακοί, έκανε κάτι χρήσιμο, που θα βοηθήσει πολύ κόσμο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι και μακάρι κάτι τέτοια να γίνουν παραδείγματα προς μίμηση ;)
Τελευταία τροποποίηση: 01 Αυγούστου 2012, 17:21 από anonym.me Καταγράφηκε

The only verdict is vengeance
ScullShot
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 504
Θετικοί ψήφοι: +74

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

The Economy Picker!

Άντρας
Απάντηση #2 - 01 Αυγούστου 2012, 21:20
0


Εντάξει είναι πολύ μπροστά το κορίτσι καθώς αυτό που έκανε δε απαιτεί μόνο τρελό προγραμματιστικό υπόβαθρο αλλα και εξειδικευμένες ιατρικές γνώσεις!!! Παράδειγμα προς μίμηση!!!

Και στο ΤΕΙ κάνουμε κρεμάλες και linux scripting  :P
Έχετε σκεφτεί ότι το ΤΕΙ είναι ισως αυτό που σε πάει πίσω και δε σου δίνει χώρο και κίνητρο να κάνεις τίποτα άλλο απο το να αποκτάς μια στείρα γνώση την οποία και θα ξεχάσεις αργότερα μόνο και μόνο για να περάσεις μαθήματα και για να πάρεις το κωλόχαρτο? Όχι ότι είμαστε και ιδιοφυίες προς θεού αλλά πιστεύω οτι θα μπορούσαν να γίνουν πραγματάκια αν υπήρχε η διάθεση, συνθήκες και υποδομές.
Καταγράφηκε
spartan347
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 55
Θετικοί ψήφοι: +5

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #3 - 03 Αυγούστου 2012, 21:05
-1


Εντάξει είναι πολύ μπροστά το κορίτσι καθώς αυτό που έκανε δε απαιτεί μόνο τρελό προγραμματιστικό υπόβαθρο αλλα και εξειδικευμένες ιατρικές γνώσεις!!! Παράδειγμα προς μίμηση!!!

Και στο ΤΕΙ κάνουμε κρεμάλες και linux scripting  :P
Έχετε σκεφτεί ότι το ΤΕΙ είναι ισως αυτό που σε πάει πίσω και δε σου δίνει χώρο και κίνητρο να κάνεις τίποτα άλλο απο το να αποκτάς μια στείρα γνώση την οποία και θα ξεχάσεις αργότερα μόνο και μόνο για να περάσεις μαθήματα και για να πάρεις το κωλόχαρτο? Όχι ότι είμαστε και ιδιοφυίες προς θεού αλλά πιστεύω οτι θα μπορούσαν να γίνουν πραγματάκια αν υπήρχε η διάθεση, συνθήκες και υποδομές.

Δεν ειναι μονο αυτο ειναι και το κομματικο που εχουμε στην σχολη
Καταγράφηκε

Like some people say: "A poor dancer will be disturbed even by his own balls"
Georgiadis
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 499
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

CEO at justpostcard.com

Άντρας WWW
Απάντηση #4 - 05 Αυγούστου 2012, 14:25
+1

Επειδή είδα τα post τυχαία δεν μπορώ θα μπω στον πειρασμό και εγώ να απαντήσω... Το κορίτσι είναι 17 χρονών... Που σημαίνει πως δεν έχει σχέση με κανένα πανεπιστήμιο. Οπότε δεν είναι καλό να ρίχνουμε ευθύνες στο ΤΕΙ μας μόνο που στο κάτω κάτω της γραφής από το ΤΕΙ μας διδαχτήκαμε και Νευρωνικά Δίκτυα και 4 χρόνια προγραμματισμό από Comand line μέχρι αντικειμενοστραφή και οπτικό που αυτά χρειάζεσαι για να δημιουργήσεις το πρόγραμμα της. Ούτε αυτή τα διδακτικέ από κανένα σχολείο, απλά της αρέσει και το έκανε. Και όχι δεν είναι τόσο δύσκολο αυτό που έκανε. Κάθε απόφοιτος του τμήματος μας με αυτά που διδακτικέ και λίγο μεράκι θα μπορούσε να το κάνει. Απλά έχει υλοποιήσει ένα νευρωνικό δίκτυο στο οποίο δεν χρειάζεται γνώσεις ιατρικής (Οποιοδήποτε νευρωνικό δίκτυο έχει την δυνατότητα να μαθαίνει) και μέσω δειγμάτων οι ιατροί κατάφεραν να το εκπαιδεύσουν. Είναι όμως αξιέπαινο που το έκανε χωρίς να διδαχτεί τίποτα από καμία σχολή και είναι επίσης αξιέπαινο που είναι 17 χρονών.  :P
Πάντα φιλικά  :D
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση