Νέα:
Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
25 Απριλίου 2024, 10:15

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 55
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 46
Σύνολο: 46

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2 3 4   Κάτω
Εκτύπωση
"Ανύπαρκτο" το κράτος - "ανύπαρκτη" η σχολή - "ανύπαρκτοι" και μεις?
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 16067 φορές.
sainhs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 144
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
24 Ιανουαρίου 2012, 14:39
+13

Σαν αφορμή το ποστ για τα 40.000 ευρώ υπερωρίες ενώ στη σχολή κάποια μαθήματα δεν γίνονται και το άλλο με τα "παράπονα" για την εξέταση του μαθήματος ΛΣ2 Εργ:

  Αυτό που προσωπικά με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι στα πρόθυρα της κρίσης θυμήθηκαν
  • να μας κάνουν και καλά πανεπιστήμια
  • να μας κόψουν την μια εξεταστική (ενώ αλλού έχουν κ διπλή για τα Εργ)
  • να μας κάνουν την μπαρούφα με τα μονά-ζυγά εξάμηνα
  • να είμαστε λίγα μαθήματα πριν το τέλος και να πρέπει να δίνουμε κάποια απ'αυτά ένα χρόνο μετά επειδή ο καθηγητής έχει υπαρξιακά
Αντί να μας διευκολύνουν (όχι περνάνε) να τελειώνουμε να βγούμε στην (ανύπαρκτη) αγορά εργασίας και να ξαλαφρώσουμε και τους γονείς μας από τα έξοδα μιας και τους έχουν ξεζουμίσει με τα μέτρα.
  Και άντε και τελείωσες τα μαθήματα, άμα θες καλό θέμα-καθηγητή για πτυχιακή ψάχνε και περίμενε κάνα χρόνο αλλιώς κάνε τον καραγκιόζη σε κάθε καθηγητή για να σου δώσει στα μουλωχτά καμιά πτυχιακούλα να τελειώνεις...

Ε αι μαμηθείτε και σεις και το σύστημά σας. Και μεις μαζί που τα καταπίνουμε όλα και τα κάνουμε γαργάρα.
Καταγράφηκε

Live for ever or Die trying...
Fott1
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 414
Θετικοί ψήφοι: +58

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #1 - 24 Ιανουαρίου 2012, 14:44
0

+2012

Πες τα να αγιάσει το στόμα σου..
Καταγράφηκε

ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ, ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ!!!
Don't be like Water , become water
sainhs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 144
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 24 Ιανουαρίου 2012, 14:55
+1

Και που τα λέω ρε φίλε...
Τα έχουν πει και τα έχουν πει ξανά πόσα παιδιά και τίποτα...
Και όσο συνεχίζει αυτό το τίποτα άλλο τόσο μου ρχετε να πάω να τους το "κάψω" έτσι γιατί τρελαίνομαι.
Τρελαίνομαι να με σπουδάζει ο πατέρας μου και να θεωρείτε τεκμήριο (οτι αφού με σπουδάζει σημαίνει ότι τα "έχει" τα φράγκα) άρα κόψτου μισθό, ενώ αν δεν τα είχε απλά δεν θα με σπούδαζε (αφού εστίες δεν υπάρχουν κ το επίδομα είναι για γέλια)...και εγώ εδώ να παλεύω να τελειώσω τη σχολή και να γίνετε ότι να 'ναι που με κρατάει πίσω.

Αλλά εμείς φταίμε, καλά είπε ο Πάγκαλος. Μαζί τα φάγαμε αλλά μάλλον δεν εννοούσε τα λεφτά, αλλά τα σκατά. Γιατί εμείς τους ψηφίζουμε-τους ανεχόμαστε-δε λέμε τίποτα και αυτοί μας υπογράφουν σαν αυτόγραφα στα καλοαναθρεμένα @@ τους.
Καταγράφηκε

Live for ever or Die trying...
nick123
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 103
Θετικοί ψήφοι: +8

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #3 - 24 Ιανουαρίου 2012, 15:54
0

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο.
Δεν θέλω να το παίξω επαναστάτης , ούτε "ιστορία" , αλλά μήπως να απαιτήσουμε σιγά σιγά τίποτα από το τμήμα, να βγει και κάτι καλό από αυτό?
Δεν ξέρω τι έχει συζητηθεί μέχρι τώρα για να είμαι ειλικρινής αλλά σκέπτομαι ότι θα ήταν λογική και εφικτή απαίτηση να υπάρξει επαναληπτική εξεταστική τον Σεπτέμβρη για τα εργαστήρια. Πλέον που βιαζόμαστε να τελειώνουμε λόγο κρίσης, με μέσο όρο αποφοίτησης 6,5 χρόνια και τέλος να ελαττώνετε και το μέγιστο των χρόνων που μπορούμε να φοιτήσουμε ,νομίζω ότι έχουμε ένα καλό λόγο να το ζητήσουμε.

...Να βάλουμε τις παρατάξεις μας να κάνουν και κάτι χρήσιμο. (Αν και χωρίς παρεξήγηση, είμαι τόσο απογοητευμένος από τις παρατάξεις και τον τρόπο συμπεριφοράς τους που μόνο στην ανεξάρτητη παράταξη θα δεχόμουν να το προτείνω).
Τελευταία τροποποίηση: 24 Ιανουαρίου 2012, 15:55 από nick123 Καταγράφηκε
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #4 - 24 Ιανουαρίου 2012, 16:28
+7

Αυριο θα ειμαι στο ΤΕΙ μετα της 11 να παραδοσω στη γραμματεια χαρτι με παραπονα για το τμημα ,τα εργαστηρια τα εξαμηνα αλλα και την αναθεση πτυχιακων οσο και τα θεματα . Εαν θελετε να γινει κατι καντε και εσεις το ιδιο.Παρτε εναν αριθμο προτοκωλου και απαιτηστε ΕΓΓΡΑΦΗ απαντηση .Μολις απαντηθει το δικο μου θα κοινοποιηθει
Καταγράφηκε
sainhs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 144
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #5 - 24 Ιανουαρίου 2012, 16:33
+5

Αυτό πιστεύω και γω.
Το να κάνουμε κινήσεις για να αλλάξει όλο το σύστημα και η παιδεία μέσα σε λίγο καιρό δεν πρόκειται να πετύχει.
Το να πιέσουμε όμως να αλλάξουν κάποια μικρά-μεγάλα στην ίδια μας την σχολή ή γενικότερα στο ΤΕΙ είναι εφικτό.
Και μην πει κανείς πως "αφού το λέει το τάδε ο νόμος δεν μπορεί να αλλάξει" γιατί αμέσως θα του πω:
  • για το νόμο με τους καθηγητές που δεν πρέπει να έχουν ένα συγκεκριμένο μάθημα πάνω από ένα ορισμένο διάστημα εξαμήνων
  • για τον "άγραφο" νόμο με τις πτυχιακές
  • για τα "παράνομα" ποσοστά των project στα εργαστήρια
  • για τα μισά εργαστηριακά μαθήματα που έγιναν π.χ. στο ΛΣ2 Εργ
  • για τα διάσημα πλέον 7 εξάμηνα αποφοίτησης και κουμπαριάς
  • για τις άλλες "παράνομες" σχολές που έχουν κατ' επιλογή δεύτερη εξέταση εργαστηρίων
  • για τις "παράνομες" προόδους μετά το πέρας της εξεταστικής
Για τους καθηγητές δεν είναι παράνομα, για το δικό μας συμφέρον όμως ότι ζητήσουμε θα είναι ε?

Και μη φανταστείτε καταλήψεις,χαμένα μαθήματα και σούπερ ντουπερ πορείες. Υπέθεσε ότι 5-10-30 άτομα να μαζευόμασταν για μια βδομάδα εκεί που παρκάρουν και να μην τους αφήνουμε να φύγουν απ'το τει για κάνα 3ωρο(όχι να μην έρθουν, γιατί χάρη θα τους κάναμε) ή άλλες παρόμοιες μικρές κινήσεις μόνο και μόνο για να προβληματιστούν και να κάνουν και κάνα ανοιχτό συμβούλιο, να ακούσουν και τις γνώμες μας, να γίνει ένας διάλογος ρε αδερφέ.

@Τhanos.k: φίλε συμφωνώ με την έγγραφη διαμαρτυρία αλλά θα καταλήξει όπως η αναβαθμολόγηση στο ΛΣ1 Θ...να γίνει μετά από πόσους μήνες, χωρίς να ειδοποιηθούμε και ως δια μαγείας οι νέοι εξεταστές να βάλουν ακριβώς τους ίδιους παράξενους βαθμούς με τον απελθών καθηγητή.
Καταγράφηκε

Live for ever or Die trying...
cfour_user
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 113
Θετικοί ψήφοι: +37

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #6 - 24 Ιανουαρίου 2012, 16:52
+2

@Thanos.k
Η κινήση που έκανες ήταν πολύ καλή και συνχαρητήρια.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως,εάν ήταν ομαδική διαμαρτυρία ή κατι το προσωπικό?

@sainhs
Πολυ σωστα τα λόγια σου φίλε αλλα καλώς ή κακώς σ αυτό το σάπιο σύστημα (δεν το λέω μπουρδέλο γιατι εκεί υπάρχει μια υποτιπώδες οργάνωση) τα πράγματα δεν μπορούν να αλλάξουν απο τη μια μέρα στην άλλη.Συμφωνω οτι θα πρέπει να γίνουν ενέργειες απο εμάς τους ανεξάρτητους φοιτητές (και όχι περιμένοντας τις παρατάξεις πότε θα σηκωθούν απο το καφέ τους), αλλα δυστυχώς,οι κινήσεις που έγιναν μέχρι τώρα ήταν οι περισσότερες αποτυχημένες (σου φέρνω σαν παράδειγμα την πορεία που είχε γίνει πριν καιρό απο το τεί προς το κέντρο,οταν και υπήρχε πανελλήνια απεργία σε όλους τους κλάδους.Θυμήσου οτι τότε δεν είμασταν ούτε 200 άτομα απο τους χιλιάδες εγγεγραμμενους φοιτητές).
Οπότε πιστευώ οτι πάλι εμείς θα ήμαστε αυτοί που θα τα τραβήξουν όλα χωρις να βγάλουμε κιχ.
Μπορείς να υποθέσεις οτι είμαι είτε τρομερά απαισιόδοξος είτε μου αρέσει ο καναπές μου είτε οτιδήποτε άλλο.
Όμως, απο αυτή τη συγκεκριμένη ενέργεια που είχε γίνει αποτυχημένα κατα την προσωπική μου άποψη , κατάλαβα το εξής , " σκυλος που γαβγίζει,δεν δαγκώνει".
Δεν σου κάνω προσωπική επίθεση απλα εκφράζω την άποψη μου .

Φιλικά
Καταγράφηκε

Ο τζόγος δεν έχει να κάνει με τα λεφτά... Ο τζόγος έχει να κάνει με το να μην αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα και να αγνοείς τις πιθανότητες.
Thanos.k
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
***
Μηνύματα: 466
Θετικοί ψήφοι: +124

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #7 - 24 Ιανουαρίου 2012, 17:23
0

προσωπικη κινηση ειναι φιλε .Φυσικα και θα απαντηθει αμεσα στο επομενο συμβουλιο ...
Καταγράφηκε
sainhs
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 144
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #8 - 24 Ιανουαρίου 2012, 17:29
0

Ωραία, αλλά να στο πώ κι αλλιώς.
  Με την πορεία από το ΤΕΙ προς το κέντρο ενοχλήθηκε κανένας που τον αφορά το θέμα? Δεν νομίζω...μάλλον περισσότερο οι Σερραίοι οδηγοί.
  Το θέμα είναι να "ενοχλήσουμε" καθηγητές-προϊσταμένους με κάποιους τρόπους ώστε να δουν ότι υπάρχει πρόβλημα.
Το να πήγαινα να κατασκηνώσω έξω από το σπίτι του προϊσταμένου της σχολής ή του ΤΕΙ και να του φωνάζω αυτά που θέλω κάθε μέρα για 1 ώρα ή να τον αποκλείσω στο πάρκινγκ του ΤΕΙ συμβολικά για 1-2 ώρες και να τον βάλω να δει-ακούσει αυτά που θέλω να του πω, πιστεύω ότι θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα.

*Οι αγανακτισμένοι όταν κάναν πορείες στους δρόμους δεν ενόχλησαν κανένα κεφάλι, όταν όμως τους απόκλεισαν μες τη βουλή σαν τα ποντίκια, όταν άρχισαν να τους κυνηγάν στα σπίτια τους ή στα μαγαζιά που τρώγανε τότε πήραν χαμπάρι οι Βολευτές τι γίνετε...άσχετα αν η κατάσταση ήταν πλέον μη αναστρέψιμη.
**Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο...

Αυτόματη ένωση μηνύματος: 25 Ιανουαρίου 2012, 16:39
@Thanos.k: Επειδή δε βλέπω καμία όρεξη από κανέναν για να γίνει κάτι, μπορείς να μου πεις τουλάχιστον (αν ξέρεις) τι πρέπει να κάνω για την έγγραφη "διαμαρτυρία" που έκανες και συ?
Ευχαριστώ.
Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιανουαρίου 2012, 16:39 από sainhs Καταγράφηκε

Live for ever or Die trying...
kostaspde
Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ
*
Μηνύματα: 199
Θετικοί ψήφοι: +28

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

ή tan, ή .... archtan

Άντρας
Απάντηση #9 - 28 Ιανουαρίου 2012, 15:17
0

...Να βάλουμε τις παρατάξεις μας να κάνουν και κάτι χρήσιμο.
Χαχαχαχα! Πολύ καλό!!!
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;
Καταγράφηκε

Παραδίδονται μαθήματα για το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ.

Μαθηματικά Ι & ΙΙ, Φυσική, Τεχνική Μηχανική, Αντοχή υλικών, Στατική Ι & ΙΙ, Δυναμική, Αντισεισμικός, Beton, Μεταλλικές, Θεμελιώσεις.

1ο μάθημα δωρεάν
Σελίδες: [1] 2 3 4   Πάνω
Εκτύπωση