Νέα:
Παρασκευή 3 Μαΐου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
03 Μαΐου 2024, 11:08

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5294
  • Τελευταία: AreusTes

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83541
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 60
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 42
Σύνολο: 42

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1]   Κάτω
Εκτύπωση
Οδηγίες εγκατάστασης APACHE/PHP/MySQL (οδηγίες του καθηγητή)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 7849 φορές.
Live Role Playing...
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 190
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
29 Μαΐου 2008, 21:39
+1

Επειδή έχω ακούσει/ διαβάσει ότι η εγκατάσαση των προγραμμάτων που προτείνει ο Κοτζιάμπασης είναι δύσκολη, παραθέτω βήμα- βήμα της οδηγίες που έδωσε. Τα προγράμματα τα έχω εγκάταστήσει αρκετές φορές με επιτυχία. Μαλιστά, καθώς συντάσσω το θέμα αυτό, κάνω και εγκατάσταση για να είναι πλήρεις οι οδηγίες.

Αφού κατεβάσουμε τα προγράμματα από τη σελίδα (http://www.teiser.gr/icd/staff/jkotzi/):
 1) Εγκαθιστούμε πρώτα τον APACHE Server. Ακολουθούμε τις οδηγίες. Στη τέταρτη καρτέλα θα μας ζητήσει να δώσουμε "Server Information". Στα κουτάκια, με τη σειρά, γράφουμε: localhost,localhost, admin@localhost και checkάρουμε τη πρώτη από τις δύο επιλογές (recommended). Μετά απλά clickάρουμε συνεχώς Next> μέχρι να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση (εκτός φυσικά και αν θέλουμε να ορίσουμε  διαφορετικό κατάλογο).

 2) Στη συνέχεια εγκαθιστούμε το PHP. Αφού ορίσουμε το κατάλογο που επιθυμούμε, στην επόμενη καρτέλα checkάρουμε τη τρίτη επιλογή (APACHE 2.2.x Module). Μετά, κάνουμε browse το κατάλογο που εγκαταστήσαμε τον APACHE και ψάχνουμε τον καταλογό conf (π.χ. C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\conf\). Λίγο αργότερα θα μας ζητήσει να να βάλουμε επιπλέον αντικείμενα. Οπότε, έχουμε: click στο + στο Extensions και διαλέγουμε τα MySQL και MySQLi.

 3) MySQL Server. Διαλέγουμε το Custom, διαλέγουμε το καταλογό και προχωράμε κανονικά στην εγκατάσταση. αφου τελειώσει, επιλέξτε το Configer now. Επιλέξτε το Skip email. Μετα, standard Configuration, Next>, Next>. Στο "Enter root password" βάλτε το 123456 ή κωδικό της επιλογής σας και τέλος, Execute.

 4) MySQL Tools. Αφού επιλέξετε το κατάλογο, είναι μια απλή εγκατάσταση. Και μετά finish.

Για "βλέπει" ο APACHE όλα τα πρόγραμματα, στο System tray (κάτω δεξιά), στο εικονίδιο του APACHE, κάντε STOP και μετά START. Μέσα στο .zip που κατεβάσαμε εχει ενα αρχείο ονόματι test.php . Αντιγραφή/επικόλληση στο φάκελο .\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs. Μετά, ανοίγουμε τον IE/Opera/Mozilla/FireFox και γράφουμε: localhost/test.php . Περίπου στη μέση θα πρέπει να γράφει mysql και λίγο πιο κάτω mysqli. Αν εμφανίζονται, όλα οκ.


ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

APACHE Server
    localhost
    localhost
    admin@localhost
    recommended
PHP
    APACHE 2.2
    Apache/conf
    Extension->MySQL
                    MySQLi
MySQL Server
    custom
    standard configuration
    password:123456
MySQL Tools
systray->Apache-> Stop/Start
Browser->localhost/test.php -> mysql/mysqli
Καταγράφηκε


Troula
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1972
Θετικοί ψήφοι: +23

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Πτυχίο εδώ... Πτυχίο εκεί... Πτυχίο Παραπέρα...

Γυναίκα
Απάντηση #1 - 29 Μαΐου 2008, 21:47
0

Ευχαριστούμε για τις οδηγίες... Χρήσιμες... Αλλά επειδή είμαι τεμπέλα και το ξέρεις... Σε μένα θα έρθεις να τα κάνεις εσύ εγκατάσταση... Ε φαντασικέ Παναγιώτη..... :D :D :D :D
Καταγράφηκε

Φωνάζουν οι.... Κουμπάροι, να φοβηθούν οι νοικοκύριδες...
Ρε που καταντήσαμε...
Live Role Playing...
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 190
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #2 - 29 Μαΐου 2008, 21:52
0

κανένα πρόβλημα. οι αδυναμίες δε κρύβονται... ;D ;D ;D ;D ;D
Καταγράφηκε


blAck PR
Διαχειριστής
It's not my fault. My name is Tim'; DROP TABLE students; --
*****
Μηνύματα: 269
Θετικοί ψήφοι: +18

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #3 - 30 Μαΐου 2008, 00:39
0

Δεν ξέρω τι σας έχει πει ο κ. Κοτζιάμπασης.
Πάντως αν θέλετε να εγκαταστήσετε apache, php, mysql σε windows είναι πολύ εύκολο.
Απλά κατεβάστε και εγκαταστήστε το wamp
Οι φάκελοι και τα php αρχείων που θα φτιάχνετε πρέπει είναι στο c:\wamp\www\       (default)
Για να δείτε τα αρχεία σας γράφετε στον browser localhost/to_onoma_tou_arxeiou.php

πχ έχω φτιάξει ένα αρχείο test.php
Το βάζω στο c:\wamp\www\test.php
και για να το δω γράφω στον browser http://localhost/test.php
Καταγράφηκε

Δεν ήρθε η σειρά μου. Εγώ την έφερα :p
Arwen
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
**
Μηνύματα: 121
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

I'm not shy, I just don't like you.

Γυναίκα
Απάντηση #4 - 17 Νοεμβρίου 2011, 14:46
0

Να κάνω μια ερώτηση... εγώ έχω βάλει το xampp που βάζει από μόνο του PHP και MySQL.. όταν ελέγχω το στάτους στο localhost λέει ότι ο Apache και τα δυο προαναφερθέντα δουλεύουν κανονικά. Δεν θα πρεπε να έχω όμως τη MySQL (και το ΡΗΡ) σαν ξεχωριστή εφαρμογή? Δυο αρχεία exe ας πουμε, που να τα τρέχεις ξεχωριστά?

Μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου απλά το είχα περιέργεια και στο μάθημα δεν φτάσαμε να χρησιμοποιήσουμε PHP και MySQL ακόμα..!
Καταγράφηκε
Sport_Billy
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
****
Μηνύματα: 1170
Θετικοί ψήφοι: +407

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Sidai

Άντρας
Απάντηση #5 - 17 Νοεμβρίου 2011, 15:19
0

C:\\xampp\mysql\bin\mysql.exe
C:\\xampp\php\php.exe
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]   Πάνω
Εκτύπωση