Νέα:
Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Shoutbox!

Toula Aretaki

19-02-2024 13:17
Καλημέρα,γνωρίζει κανείς εάν το πτυχίο διοίκησης επιχειρήσεων μπορούμε να πάρουμε βεβαίωση χρήσης H/Y;

Debbie422657

11-01-2024 00:11
Καλησπέρα σας, ψάχνω σημειώσεις για μαθήματα του οικονομικού. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Alexis92

31-10-2023 21:12
γερασαμε

Timos Chartios

17-08-2023 03:00
Ψάχνω ρε παιδιά την Ιωάννα μετά από χρόνια από Διοίκηση ήταν στη ΠΑΣΠ το2010. Χαθήκαμε πέρασε δεκαετία και...

elisavet

03-04-2023 14:47
Καλησπερα μετα απο καιρο μπηκα και εγω να ζητησω υλη, σημειωσεις. μακρο αγγλικα διοικ.ολ. ποιοτητας,μαρκετινγ οτι εχετε

mar99

08-03-2023 05:33
εχω τελειωσει τει σερρων 1999 διοικηση οικονομια τμημα λογιστικης απο που θα παρω μια βεβαιωση σπουδων που χρειαζομαι

ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ@

28-02-2023 10:03
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΑΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΕΥΧΑΡΙ

sony400

07-02-2023 21:03
Άλλη μια εξεταστική έφτασε στο τέλος της σχεδόν. Εύχομαι σε όλους/ες να έφτσαν λίγο περισσότερο στον στόχο τους.

ALS

23-10-2022 17:28
Καλησπέρα!!Πέρασαν 12 χρόνια που ήμουν πρώτο έτος !! 😅

marios9

17-10-2022 11:16
Καλημέρα σε όλους.

armiertz

24-09-2022 15:44
Είμαι στην Λογιστική. Έχω να έρθω πολλά χρόνια και έχουν αλλάξει πολλά. Για αυτό θέλω σημειώσεις μπας και πάρω το πτυχίο

tonidemis

24-09-2022 00:18
Armiertz Σου έστειλα μήνυμα

armiertz

03-08-2022 12:50
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω σημειώσεις των μαθημάτων γιατί η παρουσία μου στα μαθήματα είναι λίγο αδύνατη

armiertz

03-08-2022 12:49
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum αλλά παλιά φοιτήτρια του τει που επιτέλους πήρα την απόφαση να ολοκληρώσω το πτυχίο
 

Sérmac

28-07-2022 19:25

Εμφάνιση 50 τελευταίων
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
29 Μαρτίου 2024, 03:53

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Μέλη
  • Σύνολο μελών: 5293
  • Τελευταία: marina23

Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 83540
  • Σύνολο θεμάτων: 10650
  • Σε σύνδεση σήμερα: 46
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1245
  • (16 Απριλίου 2022, 00:20)

Συνδεδεμένοι
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 42
Σύνολο: 42

Για να γραφτείτε σε κάποια ομάδα μελών, πατήστε εδώ.

Μέσα Μεταφοράς

Αστικό ΚΤΕΛ Σερρών
ΚΤΕΛ Ν. Σερρών
Δρομολόγια ΤΡΑΙΝΟΣΕ

Πρόσφατα

Υπηρεσίες ΕΔΕΤ

Εύδοξος
Okeanos
Άτλας
Ακαδημαϊκή Ταυτότητα
Σελίδες: [1] 2   Κάτω
Εκτύπωση
Εγκατάσταση Ubuntu 7.10 Και Χρήση Wubi
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. Αναγνώστηκε 12130 φορές.
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
22 Μαρτίου 2008, 15:09
0

Είπα να ψάξω και να σας δείξω πως να κάνετε εγκατάσταση και απεγκατάσταση μια διανομή Linux από ένα partition του σκληρού σας ;)
Χρειάζεται σε αυτή τη σχολή σε ένα συγκεκριμένο εργαστήριο (γκου χου γκου χου)  ?

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
1) Κατεβάζουμε την διανομή Ubuntu 7.10, η οποία είναι σε CD Image από εδώ : Ubuntu
Φυσικά γράφουμε το image που μόλις κατεβάσαμε σε ένα CD χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε λογισμικό εγγραφής (π.χ. Cdburnerxp)

2) Βάζουμε το CD και κάνουμε εκκίνηση. Καλό θα ήταν να ελέγχουμε αν στο BIOS (πατώντας F2 ή Del), στην καρτέλα που αφορά τα boot options  έχει επιλεχθεί σαν τρόπος φόρτωσης το cd/dvd rom μας.
Επιλέγουμε το "Start or install Ubuntu" στο παράθυρο που θα μας εμφανιστεί, για να μπούμε στα Linux με το Live CD.



To Live CD φορτώνει



Λίγα λεπτά αργότερα θα δείτε την επιφάνεια εργασίας



3) Πατήστε με διπλό κλικ πάνω στο κουμπί "Install" στην επιφάνεια εργασίας. Διάλεξε την επιθυμητή γλώσσα (εδώ τα Αγγλικά) και συνέχισε (Forward)



Διάλεξε την κοντινότερη για σένα ζώνη ώρας (εδώ επιλέγουμε από το χάρτη την Αθήνα) και συνεχίζουμε



Διάλεξε την γλώσσα πληκτρολογίου που σε βολεύει και συνεχίζουμε



Διάλεξε πως θέλεις να κατατμήσεις (partition) τον σκληρό σου δίσκο (εδώ επιλέγουμε manual) και συνεχίζουμε



Επιλέγοντας το manual, έχουμε την δυνατότητα να δημιουργήσουμε (create), τροποποιήσουμε (modify) ή να διαγράψουμε (delete) κατατμήσεις (partitions) και τα απαραίτητα mount points
Εμφανίζεται ο partition manager του ubuntu, όπου θα δούμε τα partitions που υπάρχουν στο σύστημά μας.
Εγώ έχω ήδη έτοιμα τα partitions από προηγούμενη εγκατάσταση των ubuntu, όπως θα δείτε στην φωτογραφία.
Εσείς, καλό είναι πριν την εγκατάσταση να έχετε ήδη έτοιμο ένα partition στο οποίο θα γίνει η εγκατάσταση του ubuntu.
Επιλέγουμε στον partitioner το partition αυτό που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε για την εγκατάσταση και πατάμε edit.
Στο νέο παράθυρο που θα εμφανιστεί δημιουργούμε ένα partition swap με μέγεθος τουλάχιστον ίσο με το μέγεθος της RAM σας και όχι μεγαλύτερο από το διπλάσιο.



Στον υπόλοιπο ελεύθερο χώρο που έχει απομείνει, τον επιλέγουμε ξανά και πατάμε ξανά edit. Χρησιμοποιούμε όλο τον ελεύθερο χώρο που έχει απομείνει για το partition των ubuntu, επιλέγουμε για filesystem ως ext3 ή reiserfs (καλύτερα ext3) και θέτουμε ως mount point / , όπως φαίνεται στην εικόνα. Tick-άρουμε και το checkbox format μόνο για αυτά τα 2 partitions και συνεχίζουμε



Την επόμενη εικόνα την παρακάμπτουμε. Στην γενική περίπτωση δεν υπάρχει κάτι ενδιαφέρον σε αυτή.



Ήρθε πλέον η ώρα να ρυθμίσουμε τις πληροφορίες για τον κύριο χρήστη του συστήματος μας.



Τέλος το ubuntu θα μας κάνει μια σύνοψη των επιλογών που κάναμε στα προηγούμενα menu. Προσέχουμε αν είναι όλα όπως ακριβώς τα έχουμε επιλέξει και πολύ βασικό προσέχουμε στο τέλος τα partitions που θα διαμορφωθούν.
Μετά απο εδώ δεν έχει επιστροφή, γι' αυτό προσοχή



Αυτό ήταν !!!!!! πλέον απλά περιμένουμε να τελειώσει ο installer, κάνουμε επανεκκίνηση του συστήματος, όπως θα μας ζητηθεί και έχουμε ένα ολόφρεσκο ubuntu εγκατεστημένο.
Τώρα, όπως θα παρατηρήσατε το σύστημά σας εκκίνησε σε ubuntu και δεν σας δόθηκε επιλογή για εκκίνηση σε windows.
Πάμε τότε να το φτιάξουμε εμείς αυτό.
Εκτελούμε στην console (Applications->accessories->terminal) την εντολή

Κώδικας: [Επιλογή]
sudo gedit /etc/boot/grub/menu.lst
Θα μας ζητηθεί το password του χρήστη και θα δούμε ένα κειμενογράφο με ανοιχτό το αρχείο menu.lst που είναι το αρχείο που περιγράφει στον bootloader τα λειτουργικά συστήματα που έχουμε εγκατεστημένα στο σύστημά μας.
Βρίσκουμε τα σημεία που φαίνονται στην παρακάτω φωτογραφία και αλλάζουμε τα παρακάτω:

i) Προσθέτουμε μια δίεση μπροστά από τη λέξη default

ii) Στο timeout αλλάζουμε το 3 με 30 ώστε να περιμένει 30 δευτερόλεπτα για την επιλογή μας

iii) Αφαιρούμε τις διέσεις μπροστά από τις 4 γραμμές που αναφέρονται στα windows, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.

Στον τίτλο γράφουμε ότι θέλουμε να εμφανίζεται ως όνομα.

ΠΡΟΣΟΧΗ
Τα Ubuntu έχουν αναγνωρίσει τον δίσκο με τα Windows και τον έχουν αναρτήσει με κάποιο όνομα της μορφής sdXZ (αν είναι SATA) ή hdXZ (αν είναι ΑΤΑ) από τα ΧΧ που το ένα είναι γράμμα και το άλλο αριθμός.
Από αυτά θα παράγουμε τις παραμέτρους για το root.
Ο αλγόριθμος είναι X-1, Z-1

π.χ.
Αν το partition είναι sda5 (παίρνουμε τους αριθμους 0,4)
Αν το partition είναι hdb3 (παίρνουμε τους αριθμούς 1,2)

Ελπίζω να καταλάβατε δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα.
Τα υπόλοιπα μένουν όπως είναι.



Σώζουμε το αρχείο και επανεκκινούμε το σύστημα. Και είμαστε έτοιμοι.


ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Όπως ήταν αναμενόμενο η απεγκατάσταση είναι πιο εύκολη ;)

Ενώ είμαστε στα Windows, κάνουμε δεξί κλικ στο εικονίδιο ο Υπολογιστής Μου που βρίσκεται στην επιφάνεια εργασίας και επιλέγουμε Διαχείριση.
Από την αριστερή πλευρά επιλέγουμε την Διαχείριση Δίσκων και επιλέγουμε το partition που βρίσκεται το Linux και με δεξί κλικ επιλέγουμε διαγραφή λογικού δίσκου. Αν θέλουμε κάνουμε ένα νέο partition ntfs  :D
Μένει όμως να απεγκαταστήσουμε και τον boot loader. Οπότε έχοντας το cd των Windows και φορτώνοντας το, επιλέγουμε με r το recovery console. Εκεί δίνουμε την απλή εξής εντολή :
Κώδικας: [Επιλογή]
fixmbr
Έψαξα αρκετά, έδωσα δικές μου πινελιές αλλά και γνώσεις και ελπίζω το αποτέλεσμα να με δικαιώσει.

Θα ανεβάσω ξεχωριστά τις φωτογραφίες (done!) γιατί βλέπω πως δεν έχουν καλή ανάλυση.

Και για να μην ψάχνετε στο θέμα για να βρείτε για το wubi, πατήστε εδώ.

Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου 2008, 11:03 από synzeus Καταγράφηκε
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #1 - 22 Μαρτίου 2008, 15:37
0

Η κατεβάζουμε το Wubi και το τρέχουμε :P
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #2 - 22 Μαρτίου 2008, 18:26
0

Σωστά :D

Το δοκιμάζω τώρα.

Απλώς επειδή έχω τυραννηθεί με την όλη διαδικασία πολλά χρόνια και δεν έβρισκα αναλυτικό οδηγό είπα να τα προσθέσω όλα τα κομμάτια μαζί
Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαρτίου 2008, 21:16 από synzeus Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #3 - 27 Μαρτίου 2008, 22:52
0

Είπα να δοκιμάσω τo wubi με τα ubuntu 7.10. Μου κολλάει στην εγκατάσταση στο 75%, όταν προσπαθεί να επεξεργαστεί το vwdial. Θα προσπαθήσω να κάνω kill ότι παρόμοιο βρω, μπας και συνεχιστεί η εγκατάσταση.
Τελευταία τροποποίηση: 28 Μαρτίου 2008, 12:34 από synzeus Καταγράφηκε
iLaRiO
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 605
Θετικοί ψήφοι: +6

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας
Απάντηση #4 - 28 Μαρτίου 2008, 02:32
0

Η κατεβάζουμε το Wubi και το τρέχουμε :P

+1 πολυ καλυτερο.. τουλαχιστον για ubuntu 7.10
Καταγράφηκε
synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #5 - 28 Μαρτίου 2008, 13:02
0

Τελικά με την 8.04beta διορθώνεται το πρόβλημα με το wubi και τώρα γράφω το πρώτο μου post μέσα από τον Firefox 3 beta 4 :D
Καταγράφηκε
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #6 - 28 Μαρτίου 2008, 17:01
0

Γιατί χρειάζεσαι το Ubuntu 8.04 για να βάλεις τον Firefox?
Επίσης πρότεινω το http://getswiftfox.com/ για optimized performance και τον http://swiftweasel.tuxfamily.org/.
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
emil
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 19
Θετικοί ψήφοι: 0

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #7 - 29 Μαρτίου 2008, 14:40
0

+1 synzeus

Κάντο και pdf και ανέβασε το για το έχουμε και στο σκληρό ;)
Καταγράφηκε

synzeus
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
BEng in Informatics and Communications
*
Μηνύματα: 2906
Θετικοί ψήφοι: +249

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Άντρας WWW
Απάντηση #8 - 29 Μαρτίου 2008, 15:54
0

+1 synzeus

Κάντο και pdf και ανέβασε το για το έχουμε και στο σκληρό ;)

Μέχρι το βράδυ θα έχει ανεβεί.  :P

Είναι διαθέσιμο  ::)
Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαρτίου 2008, 20:32 από synzeus Καταγράφηκε
TabloMaxos
Μηχανικών Πληροφορικής ΤΕ
*
Μηνύματα: 931
Θετικοί ψήφοι: +81

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Απάντηση #9 - 31 Μαρτίου 2008, 01:46
0

Ευγε Synzeus!! Κάνε και κανέναν οδηγό για το slug!
Καταγράφηκε

Το Forum είχε +1 πριν το Google+
Σελίδες: [1] 2   Πάνω
Εκτύπωση